Отиди на
Форум "Наука"

Млечен път


Guest gogo_berk

Recommended Posts

Здравейте. Искам да знам дали наистина в центъра на Млечния път има свръхмасивна черна дупка. И дали тя със своята гравитация кара звездите там да се движат с непонятната скорост от 5000000 км в час. Защото лично на мен това ми се струва малко невъзможно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Здравейте. Искам да знам дали наистина в центъра на Млечния път има свръхмасивна черна дупка. И дали тя със своята гравитация кара звездите там да се движат с непонятната скорост от 5000000 км в час. Защото лично на мен това ми се струва малко невъзможно.

Има една купчина доказателства. Черната дупка се нарича Sgr A*, има 3.7 милиона слънчеви маси, съсредоточени в обект с диаметър 6.25 св.ч. (45 АЕ).

Gcle.jpg

ПП Sgr A* не е активна. Намира се в съзвездието Стрелец, което си личи от името й.

Редактирано от Spirit
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ех, изпревари ме:)

За монента това е водещата теория, че в центъра на всяка галактика има свръхмасивна черна дупка. Включително в центъра на Млечния Път. В областта на центъра на МП е наблюдаван интензвиевн източник на Рентгенови лъчи. Както ни е известно, черни дупки не могат да се наблюдават директно, но могат да се открият по силното рентгеново излъчване на газовете около тях.

Рентгеновият източнив в центъра на МП, наречен Sagittarius A*, по всяка вероятност е черна дупка, но спокойно, няма как да ни изяде в близките няколко милиарда години. До тогава глобалното затопляне и строителството по черноморието ще ни довършат!

Ето малко допълнително инфо:

http://the-mw.hit.bg/bh.htm

А ако не вярваш още в черната дупка в центъра на галактиката виж тази анимация. Това са наблюдавани видими положения на звезди в продължение на няколко години. Кажи ми, около какво, ако не около черна дупка орбитират тези звезди? Освен това скоростите с който се движат са толкова големи, че само гравитацията на 3.7 милиона слънца може да произведе такива ускорения.

http://www.eso.org/public/outreach/press-r...o/vid-02-02.mpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...