Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Снежната покривка в Хиндукуш-Хималая достига 23-годишно дъно


Препръчано мнение

  • Потребители
Публикувано

image.jpeg.209dd95acb6d3848c85db1a3848ccbc7.jpeg

Нивото на снега в района на Хиндукуш-Хималая е достигнало критично ниски стойности, което поставя под сериозна заплаха водоснабдяването на близо 2 милиарда души. Тази тревожна тенденция се наблюдава в един от най-важните водни резервоари на планетата.

Планинските вериги, простиращи се от Афганистан до Мианмар, съхраняват най-големите ледени запаси в света извън полярните региони. Топящата се вода от тези ледници представлява жизненоважен източник на прясна вода за огромна част от населението на Азия.

"Устойчивостта на снега" – периодът, през който снежната покривка се задържа на земята – е спаднала с тревожните 23,6% под нормалните стойности. Това е третата последователна година с ниско ниво на снежната покривка, което значително повишава риска от засушаване в райони, които вече страдат от все по-чести периоди на екстремни горещини.

Климатичните промени от този тип не само заплашват водоснабдяването, но и засилват регионалното напрежение между държавите, зависещи от тези водни ресурси. Намаляващите водни запаси могат да доведат до конфликти за достъп до вода между общностите и държавите в региона.

Проблемът с топенето на ледниците не е ограничен само до Хиндукуш-Хималая. Световната метеорологична организация наскоро съобщи, че през пет от последните шест години се наблюдава безпрецедентно бързо отдръпване на ледниците в световен мащаб. Същевременно морският лед около двата полюса е достигнал рекордно ниски нива.

Намаляването на снежната покривка в тази критична планинска система поставя сериозни въпроси за бъдещото управление на водните ресурси в Азия и подчертава спешната нужда от адаптационни мерки за справяне с последиците от климатичните промени.

Източник на изображението: https://www.researchgate.net/publication/331906570

Използвани източници:

https://www.researchgate.net/publication/331906570

https://www.icimod.org/who-we-are/the-hindu-kush-himalaya/

  • Потребители
Публикувано

Преди много години бях в Армения и тогава обсъждахме с приятели въпроса за водните ресурси на страната. Самата държава притежава много планини, които "произвеждат" много вода и би била обект на натиск от големите си съседи точно заради този ценен ресурс. Пресните води, извиращи от арменските планини, захранват няколко важни регионални речни системи и представляват стратегически актив в този полупустинен регион, което прави Армения уязвима на геополитически интереси от съседите си.

Освен Армения има много подобни региони, които биха били обект на геополитически натиск заради водните си ресурси в бъдеще, особено предвид увеличаващото се глобално затопляне и недостига на питейна вода в много части на света. Планинските области в Централна Азия, Андите в Южна Америка, Хималаите и високите части на Африканския рог са само някои от примерите за територии, чиито водни запаси стават все по-ценни в условията на променящия се климат и нарастващото население.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.