Отиди на
Форум "Наука"

Народе???? или Кой предаде Левски?


Recommended Posts

  • Потребители

Ресавски, тезата ми се базира на приемането на разказа на сина на Латинеца за достоверен. Али чауш обяснил на баща му, че като се прибрали в Ловеч след срещата при Пази мост, разказали всичко на каймакамина. „Аз разправих всичко и казах,че понеже е студено и няма къде да нощуват по пътя освен в Къкрина, то лесно можем да ги настигнем и проверим какви са… от Ловеч тръгнахме около сред нощ и стигнахме в Къкрина при първи петли…”

 

Кой може да е бил този предател, който едва в късна доба се е сетил да отиде при каймакамина и му каже, къде е Левски по това време?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 863
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор История

Гербов аз поне 10 пъти съм го пътувал стария път от Ловеч за Севлиево и Къкрина далеч не е единственото село по него.Да не говорим че панове има и между селата.Невероятно звучи случайна проверка на хана на Латинеца.Просто не ми се връзва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Б. Киров said:

Пак казвам, скривалището е било във Величка Хашнова, там е имало и други неща. Също и оръжие, за това Данаил Попов пише след време на министъра на ..../документа не е пред мен/, че едната пушка остава в Марин Луканов и го нарича Народен злодей, както и документите които дава на Филип Симидов за списанието "Опълченец-поборник"

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Значи между срещата на Левски и Али Чауш и тръгването на заптиета от Ловеч има около 8 часа.Това винаги ме е притеснявало.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минъти, К.ГЕРБОВ said:

Ресавски, тезата ми се базира на приемането на разказа на сина на Латинеца за достоверен. Али чауш обяснил на баща му, че като се прибрали в Ловеч след срещата при Пази мост, разказали всичко на каймакамина. „Аз разправих всичко и казах,че понеже е студено и няма къде да нощуват по пътя освен в Къкрина, то лесно можем да ги настигнем и проверим какви са… от Ловеч тръгнахме около сред нощ и стигнахме в Къкрина при първи петли…”

 

Кой може да е бил този предател, който едва в късна доба се е сетил да отиде при каймакамина и му каже, къде е Левски по това време?

Твърде късен разказ, аз пък вярвам по същата логика на отец Матей които е ходил още в началото на 1873 година и е разговарял с поп Кръстьо....и той му е обяснил всичко.../пак късен разказ, оня чул от еди къде си и прочие/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ресавски е напълно прав...Аз също съм минавал пътя поне 100 пъти.

А както казваше моят бивш шеф "Няма смърт без причина", така, че проверката на хана е била целенасочена и по възможност да бъде хванат жив!!!!

Редактирано от Staski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 минъти, Staski said:

Пак казвам, скривалището е било във Величка Хашнова, там е имало и други неща.

Добре, скривалище е имало у Величка, никой не го отрича. Но ти цитирах писмото на Левски от 12 с.м, в който им нарежда да пренесат всичко у Сиркови и занапред само Николчо да взема и дава. Това не ти ли е достатъчно, та повтаряш едно и също?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В своите спомени Юсеин Бошнак споменава, че като наближили ханчето видели, че свети, значи имало хора. Затова почукали. Това сведение обаче се компрометира, защото Бошнака казал, че предварително знаели, че гонят Левски и той ще спи в „Къкринското ханче”. Обаче не казва, за кое точно ханче е ставало дума. Нали имало няколко там. Ако дядо Петър не е лежал, а е станал и той да запали лампата е можело и при него да почукат.

 

Който смята, че Левски е предаден, трябва да обясни и защо това става чак вечерта. Едва тогава започва да се сформира потерята.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минъти, Б. Киров said:

Добре, скривалище е имало у Величка, никой не го отрича. Но ти цитирах писмото на Левски от 12 с.м, в който им нарежда да пренесат всичко у Сиркови и занапред само Николчо да взема и дава. Това не ти ли е достатъчно, та повтаряш едно и също?

Вече ме ядосваш, ами значи не всичко е било прехвърлено при НИКОЛЧО. НАЛИ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минъти, Staski said:

Вече ме ядосваш, ами значи не всичко е било прехвърлено при НИКОЛЧО. НАЛИ?

Не се ядосвай, няма смисъл. Помисли логично, Левски не ИМ вярва на всички и затова нарежда да прехвърлят нещата у Сиркови. След като НЕ ИМ ВЯРВА, ще остане ли последната нощ да спи у Хашнови, дори там да е останало нещо? Освен това, Цветков е комшия на Николчо, а е трябвало да се подготви самара на коня, да се пришият писмата и документите в него - ще ходи ли Цветков да прави това до Хашнови? И защо Левски да прекарва последната си нощ при Величка, щом дори писмата не иска да са при нея?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Б. Киров said:

Не се ядосвай, няма смисъл. Помисли логично, Левски не ИМ вярва на всички и затова нарежда да прехвърлят нещата у Сиркови. След като НЕ ИМ ВЯРВА, ще остане ли последната нощ да спи у Хашнови, дори там да е останало нещо? Освен това, Цветков е комшия на Николчо, а е трябвало да се подготви самара на коня, да се пришият писмата и документите в него - ще ходи ли Цветков да прави това до Хашнови? И защо Левски да прекарва последната си нощ при Величка, щом дори писмата не иска да са при нея?

КОЙ ти каза, че е спал при нея? Казах, че преди да тръгне за Къкрина се е отбил при Величка.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Just now, Staski said:

КОЙ ти каза, че е спал при нея? Казах, че преди да тръгне за Къкрина се е отбил при Величка.....

Едно е да се е отбил, това го приемам, както се вижда от поста ми към Ресавски, друго е да е тръгнал от там. Ако се е отбил само да прибере нещо от нея, защо трябва тя да знае откъде ще мине и кога тръгва, след като й няма никакво доверие очевидно. Ако е останал у Николчо, то николчо и Марийка вече са доверените лица. И момчето Цветков, който тогава е на 21 години, по-младо от убития слуга у Халача. Марийка е "една жена на 33", красавица.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Защото Цветков може да се е изпуснал къде ще спят не Левски.Така пъзела се подрежда.А в конака може да е постъпила информация от две места - от Хашнови и от Али Чауш.Примерно Али Чауш докладва някъде около 17.00 часа на каймаканина.но той на първо време не му обръща внимание.Но след това идва по достоверна информация от Хашнови /включваща и това къде ще спи/.Която се засича с тази от заптието - две лица ,посоката и т.н..Затова в студената зимна нощ е дигнат по тревога почти целия личен състав на конака.Иначе излиза че каймаканина е подарил на Левски 8 часа преднина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 52 минъти, К.ГЕРБОВ said:

56a51ff6cca8e_.jpg.54e323f71f089c4020746

Гербов, беше ви написано в по-горен пост от Стаски: "Твърде късен разказ, аз пък вярвам по същата логика на отец Матей които е ходил още в началото на 1873 година и е разговарял с поп Кръстьо....и той му е обяснил всичко.../пак късен разказ, оня чул от еди къде си и прочие/", но Вие пак си пробутвате Вашия текст. То ако трябваше да се вярва на такива спомени на 9.9.1944 г. е трябвало да има поне 350 000 комунисти и "активни борци срещу фашизма", обаче по официални статистики комунистите са били около не повече от 2000 - колкото един голям блок в жилищен квартал. Така че не спекулирайте с "тук пише", защото е много важно кога е разказано това, от кой и при какви обстоятелства. После от кой е записано.

Напълно отхвърлям възможността за "случайност". Предател е имало и той е бил в Ловеч. Оттук натам можем да стесним кръга на Заинтересованите, Знаещите и Можещите. За да видим кой го е направил.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, resavsky said:

Защото Цветков може да се е изпуснал къде ще спят не Левски.Така пъзела се подрежда.А в конака може да е постъпила информация от две места - от Хашнови и от Али Чауш.Примерно Али Чауш докладва някъде около 17.00 часа на каймаканина.но той на първо време не му обръща внимание.Но след това идва по достоверна информация от Хашнови /включваща и това къде ще спи/.Която се засича с тази от заптието - две лица ,посоката и т.н..Затова в студената зимна нощ е дигнат по тревога почти целия личен състав на конака.Иначе излиза че каймаканина е подарил на Левски 8 часа преднина.

Може да е постъпила информация и от Сиркови, защото е най-вероятно те да знаят къде ще нощува, щом са доверените му лица. А не Хашнова.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Гербов не трябва да приемаш разказа на Али Чауш за чиста монета.Има един много съществен момент:откъде той е сигурен че те ще спрат точно в Къкрина и то в хан а не в частна къща.Пътят от Ловеч за Севлиево минава през поне три други села аката или иначе Левски има цели осем часа преднина.Плюс това може въобще да не спира никъде а направо да продължи за Севлиево.Само че данни да са вдигнали тревога в Севлиево няма.На мене ми звучи невероятно турците да тръгнат след Левски осем часа по късно и да проверят точно този хан в който той е отседнал.Една от десетките възможности където е могъл да отседне.

  П.П.А така като са замисля май е имало традиция във всеки хан да оставят по един светещ фенер за да го виждат заблудени пътници през нощта.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И за да не повтарям, отново и отново, г-н Гербов като цитирате спомените на Юсеин Бошнак, защо да не цитирате и разпита на Николчо Цвятков пред извънредната комисия. Ха да видим тогава, колко са заптиета на Пази мост ? Чудна ми е бройката, било е едно заптие....от къде на къде се приема за вярни късните разкази, а това което Николчо дава като показания близо 6-7 дена след неговото залавяне за невярно????

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има много неща по тази тема, които са се наслоили с времето и никой няма желание да изчисти верни от неверни истории, митове и легенди.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

1. Заинтересованите - много са, няма смисъл да стоим в този най-широк кръг.

2. Знаещите - Никола Сирков, Латинеца, Цветков, евентуално Хашнов, но под въпрос; всичките, без Хашнов, са по линията на Христо-Иванов Големия, той е отговорник за канала Ловеч-Русе и неговите хора са единствената линия, по която Левски се движи, докато е около Ловеч; всички останали са компрометирани.

3. Можещите - Латинеца, Сиркови и Хашнов (под въпрос)

Споделям напълно мнението на Стаски, че провала идва по линия на Христо Иванов-Големия, не казвам, че е той. И още - Левски в тази ситуация е поставен в позиция, подобна на тази, когато върху шахматната дъска от едната страна има много и силни фигури, които си взаимодействат, а от другата само един цар без прикритие. Всеки, който играе шах ще ме разбере.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 12 минъти, Staski said:

Има много неща по тази тема, които са се наслоили с времето и никой няма желание да изчисти верни от неверни истории, митове и легенди.

Стаски, отскоро съм в този сайт и още не съм се ориентирал, поради което, признавам, водих доста безмислени разговори с теб. Наистина виждам, че от обсъждащите тук темата си най-навътре в материята и си стигнал до доста интересно заключение, което поради някакви твои причини не искаш да споделиш напълно и това е разбираемо. В общи линии и аз съм достигнал до същото заключение, но нещата трябва да се доказват плътно нали!? Трудна работа.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минъти, Б. Киров said:

1. Заинтересованите - много са, няма смисъл да стоим в този най-широк кръг.

2. Знаещите - Никола Сирков, Латинеца, Цветков, евентуално Хашнов, но под въпрос; всичките, без Хашнов, са по линията на Христо-Иванов Големия, той е отговорник за канала Ловеч-Русе и неговите хора са единствената линия, по която Левски се движи, докато е около Ловеч; всички останали са компрометирани.

3. Можещите - Латинеца, Сиркови и Хашнов (под въпрос)

Споделям напълно мнението на Стаски, че провала идва по линия на Христо Иванов-Големия, не казвам, че е той. И още - Левски в тази ситуация е поставен в позиция, подобна на тази, когато върху шахматната дъска от едната страна има много и силни фигури, които си взаимодействат, а от другата само един цар без прикритие. Всеки, който играе шах ще ме разбере.

 по канала Ловеч-Търново/от там го поема той/ -към Русе /за Никола Обретенов, Големия още през 1871 година му пише писмо на същия в което му заявява, че на младини не му вярвал, но се га го моли да му стане кореспондент, т.е да отвори канал през Русе-Гюргево за Букурещ/.

Още един мит, Христо Иванов винаги е сочен за Началник на тайната полиция на БРЦК, да де, ама той няма нито едно убийство....дякон Паисий убит от Д.ОБщи /заповедта не идва от него/, чорбаджията от Лясковец - Козлев, също не е убит по негово нареждане /вж. Спомени"/. Нахлуването в дома на Денчо Халача си е акция на Левски и Вутьо Ветков, хазната също дело на Орханийски и пр. комитети, а сега де :):)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, Staski said:

 по канала Ловеч-Търново/от там го поема той/ -към Русе /за Никола Обретенов, Големия още през 1871 година му пише писмо на същия в което му заявява, че на младини не му вярвал, но се га го моли да му стане кореспондент, т.е да отвори канал през Русе-Гюргево за Букурещ/.

Още един мит, Христо Иванов винаги е сочен за Началник на тайната полиция на БРЦК, да де, ама той няма нито едно убийство....дякон Паисий убит от Д.ОБщи /заповедта не идва от него/, чорбаджията от Лясковец - Козлев, също не е убит по негово нареждане /вж. Спомени"/. Нахлуването в дома на Денчо Халача си е акция на Левски и Вутьо Ветков, хазната също дело на Орханийски и пр. комитети, а сега де :):)

Не знаех за Обретенов, ама то е "от трън на глог", значи по тази линия вероятността да заловят "царя" е още по-голяма.

Между другото, Христо Иванов е от първите, които приветства доста слагачески Левски, след завръщането му от Общото събрание в Букурещ. Ако намериш това приветствено писмо, ще усетиш, че в него има голяма доза фалш, просто е написано като подмазване на чиновник към голям шеф.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Близо 3 години ми отне да събера всички възможни извори за Левски, включително и трудно намиращата се книжка на Кацев-Бурски за който почти никой не говори и за неговата анкета, която е срещуположна на тази на Стр.Димитров. При внимателен прочит и на извори, вече се откриват и фактически грешки от страна на оставилите спомени, така, че има сериозно поле за изява :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, Staski said:

Близо 3 години ми отне да събера всички възможни извори за Левски, включително и трудно намиращата се книжка на Кацев-Бурски за който почти никой не говори и за неговата анкета, която е срещуположна на тази на Стр.Димитров. При внимателен прочит и на извори, вече се откриват и фактически грешки от страна на оставилите спомени, така, че има сериозно поле за изява :)

Явно си работил здраво, за което поздрави и респект. Обаче най-трудното е когато попаднеш на "минно поле" от глупаци, които те разпиляват с тъпи въпроси с едничката и меркантилна цел да осребрят някаква полза от тях. Сигурен съм че и сега чаткат с калкулаторчетата.:) Просто да им е. Не знаят какво правят.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...