Отиди на
Форум "Наука"

Сън, сънища, проблеми със съня, тълкуване на сънища


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
  • 2 years later...
  • Потребители

На мен ми дай "Съногадания" на Артемидор Ефески (или Далдиански в българското издание) в превод на Огнян Радев. Впрочем, ако някой от вас има книгата, може би знае, че в Книга първа са пропуснати #78, 79 и 80, отнасящи се до сънуване на "противоречащи на закона съвокупявяния": "сношение със собствения син", "общението със собствената майка" и "самообладаването". :P

Разбира се, пропускът се дължи на соц-пуританщина. Фрагментите са публикувани в Литературен вестник, брой 10 (14-20.03) от 2001 г. Ако някой се интересува, в НБКМ сигурно го имат.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 месеца по късно...
  • Потребители

Фройд също има забавни идеи за сънищата и тяхното значение :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Имам чуството, че в този форум доста хора гледат да си извадят ... библиографския списък.

Но не е важна само способността за четене, не е кой знае какво постижение все пак, макар и немаловажно.

Щото форумът е научен, все пак.

Четенето не е важно за... умомразците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ама само аз ли не разбрах почти нищо от това така ценно интервю с доктора? /"Доктора?!/. Всъщност, горе-долу отговорите на първите въпроси казват едно-друго. Ако човек ги прочете повече от четири пъти и не се разсейва с посторонними делами. От един момент насетне дори не отговаря пряко на въпросите. Също така, докторът много фино стъпва върху Фройд, ама все пак не върви ачик-ачик да го използва, иначе ще си загуби почитателите. Всеки знае, че Фройд е антидуховен, пропаднал и ретрограден тип, който нищо ценно не е казал, ами само с едни такива перверзни работи се занимава. С две думи, редно е да се забрани, особено сега, в ерата на Ню Ейдж /да ме прощавате за тавтологията/ и такова масово духовно извисяване.

Редактирано от Kuna
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всеки знае, че Фройд е антидуховен, пропаднал и ретрограден тип, който нищо ценно не е казал, ами само с едни такива перверзни работи се занимава. С две думи, редно е да се забрани, особено сега, в ерата на Ню Ейдж /да ме прощавате за тавтологията/ и такова масово духовно извисяване.

Той поне със стотици сънища на пациенти си е имал работа. А неговите форумни критици обикновено имат представа само от собствените си сънища.:)

sirius, не четат тези, които ги мързи да четат, поради което се дразнят от чуждата умност. Говоря по принцип, нямам предвид конкретни хора.

За библиографията ще чакаме да каже Глишев. Отстъпваме му ред, поради някакви съображения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Когато искаш да се научиш да караш колело да не би само да проучваш как другите карат колело?

Ми не е ли в това и смисъла на науката, да се научим на нещо, а не да научим кой какво е писал.

Такъв е смисълът на средното образование. Науката не е умение, нито занаятчийство. Погледни си отново подписа. Или го промени.

Умен и начетен едно и също ли значи?

Да.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Колега Сириус, приемете коленопреклонно-челобитните ми и сърдцетупно-душепокайни извинения, че имам лошия навик да посочвам по некоя книжица :post-70473-1124971712:

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Той поне със стотици сънища на пациенти си е имал работа. А неговите форумни критици обикновено имат представа само от собствените си сънища.:)

Ми аз се изказах иронично :laugh: Явно не особено успешно. :laugh: Всъщност дори считам, че всичко, което може да бъде казано за тълкуването на сънищата, Фройд го е изчерпал :) Всичко останало е надграждане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тва е щото тука сички сме кОлтурни и си говориме на "колега". И сме, нали, лаконични, та оттам и късичкото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ми аз се изказах иронично :laugh: Явно не особено успешно. :laugh: Всъщност дори считам, че всичко, което може да бъде казано за тълкуването на сънищата, Фройд го е изчерпал :) Всичко останало е надграждане.

Както казваш, така те разбрах.:)

sirius, затова науката е елитарно дело. Особено пък хуманитаристиката, с която тук се залъгваме, няма никаква практическа насоченост. Чисто умствени еквилибристики на книжни плъхове. А празен откъмто информираност ум изобщо не ми препоръчвай. Хуманитаристиката не е работа за празноглави.:)

Да ти кажа и аз може понякога да си спомня за някой учител, който ме е карал да мисля, ама такива инфантилни реминисценции никак не могат да ме разчувстват днес.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като сме го подкарали на спомени и вредите от четенето...

Имахме една учителка по българска литература. Строга, сдържана, културна жена. Ние разни гимназиални пубери, дето си мислят, че всичко знаят, а онова, което не знаят, ще го научат без четене. А литературната критика я смятахме за много обидно да се чете. Само за ограничените и лишените от творческо виждане. Обясняваше ни жената за важността да се четат неща, които по-умни и по-образовани от нас хора са написали. Е, спомням си я с благодарност и много хубаво чувство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ОК, аре и по това с хуманитаристиката да отворим темица.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Впечатлен съм от употребата на редки думички, които всъщност си имат български аналог. Но не и от човека стремящ се да изпъкне с употребата им.

Добре е, че се впечатляваш от това, което пиша, защото тук присъствам само писмовно. Относно думите, предпочитаме да се изразяваме по, така да се каже, изтънчено. Тонът прави музиката. Думата "тиква", която ти употреби в един пост 3 пъти, не използваме дори за ядене.

За другото, да последваме Глишев.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз пък обичам печената тиква, варената тиква, тиквен рачел/речел, тиквен крем и дори тиквена супа (много е вкусна).

Хубаво, тука да се върнем към сънищата. Някои смятат, че сънищата са някакви послания от нам си кви сили. Други ги приемат за случайни картини, породени от отпускането на спящия мозък. Трети ги тълкуват като важни знаци за състоянието на самочувствието, съзнанието и дори "подсъзнанието" ни (ето един термин, срещу който имам силна вътрешна съпротива).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Психологията е още много млада наука. Колкото водещи психолози има, почти толкова са школите. Затова тук може да се говори от позицията на една или друга психологическа школа. Всеки трябва да се самоопредели. Аз съм си избрал школа, ако се случи по-интензивен разговор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Щастливец си ти. За мен психологията е hic sunt leones.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Щастливец си ти. За мен психологията е hic sunt leones.

Ами! В източната религиозна философия се твърди, че знанието уж предизвиквало щастие (ананда). Ама аз съм роден европеец, християнин. В християнска Европа, както е известно, знанието предизвиква страдание. Заради знаенето (Битие 3:5) са изгонени в страдание праотците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
И ще познаете истината, и истината ще ви направи свободни.

Толкова за християните и познанието :)

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Колебаех се къде да публикувам "мнението" - тук или в темата "Сънища и интуиция", за това броях на "онче бонче" и се падна тази! :tooth: Шегувам се! :biggrin:

По същество (доколкото е възможно).

От доста време се интересувам от т.нар. явление "Осъзнат сън" (Lucid Dream). Трудно ми е да предположа каква част от хората успяват сънувайки да осъзнаят, че сънуват, но съм убеден, че това не е лесно постижимо. Около 40% от сънищата ми са осъзнати, но това започна съвсем случайно в зората на моето детство. Даже е и малко смешно. Даваха по телевизията (доколкото си спомням) реклама на някакви шоколадчета Milky Way и едно детенце правеше въртеливи движения с пръста, повтаряше "Milky Milky Way" и пръста му оставяше някаква звездна пътечка. Това адски много ме впечатли и исках да го направя, макар да знаех, че е невъзможно. Тогава си казах, че когато сънувам ще осъществя тази моя мечта. И доста пъти се събуждах и се дразнех от факта, че съм забравил в съня си да се сетя за "звездната пътечка". И веднъж си стоя в стаята, гледам в празното пространство и осъзнавам, че сънувам. Направих "Milky Milky Way", бях много щастлив и след тази случка осъзнатите сънища зачестиха. Сега почти половината ми са такива и това ме радва. Успявам да манипулирам съзнанието си и да имам пълен контрол над сънищата си.

Нямаше да пиша тези редове, ако нещо странно и интересно не ми се бе случило съвсем на скоро. Сигурно е повлияно от филма "Inception", знам ли? Може би за последните 20 години съм достигал 2-ро ниво на сън (сън в съня) около десетина пъти. Но последния път беше просто "Уаууу!".

Пътувам с кола за Одеса (да се чуди човек защо) по крайбрежието на Черно море. Чувствам се много изморен от пътя. Изведнъж се озовавам на футболен мач на националния ни отбор - някаква решителна квалификация. Атмосферата е невероятна - помня ясно само хореографията на публиката - много знамена, факли и т.н. И в един "WTF" момент сякаш съзнанието ми се избистря и аз помня, че за последно съм шофирал към Одеса и това с мача е сън. Панирам се, че може би съм заспал зад волата и в стреса си се събуждам на някаква митница. Успокоих се, че не е имало инцидент и... се събудих (този път наистина).

Та се интересувам от мнението на някой по-запознат с човешката психология за феномена "осъзнат сън на второ ниво". Вече няколко дни не ми излиза от главата тази "случка".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Колебаех се къде да публикувам "мнението" - тук или в темата "Сънища и интуиция", за това броях на "онче бонче" и се падна тази! :tooth: Шегувам се! :biggrin:

По същество (доколкото е възможно).

От доста време се интересувам от т.нар. явление "Осъзнат сън" (Lucid Dream). Трудно ми е да предположа каква част от хората успяват сънувайки да осъзнаят, че сънуват, но съм убеден, че това не е лесно постижимо. Около 40% от сънищата ми са осъзнати, но това започна съвсем случайно в зората на моето детство. Даже е и малко смешно. Даваха по телевизията (доколкото си спомням) реклама на някакви шоколадчета Milky Way и едно детенце правеше въртеливи движения с пръста, повтаряше "Milky Milky Way" и пръста му оставяше някаква звездна пътечка. Това адски много ме впечатли и исках да го направя, макар да знаех, че е невъзможно. Тогава си казах, че когато сънувам ще осъществя тази моя мечта. И доста пъти се събуждах и се дразнех от факта, че съм забравил в съня си да се сетя за "звездната пътечка". И веднъж си стоя в стаята, гледам в празното пространство и осъзнавам, че сънувам. Направих "Milky Milky Way", бях много щастлив и след тази случка осъзнатите сънища зачестиха. Сега почти половината ми са такива и това ме радва. Успявам да манипулирам съзнанието си и да имам пълен контрол над сънищата си.

Нямаше да пиша тези редове, ако нещо странно и интересно не ми се бе случило съвсем на скоро. Сигурно е повлияно от филма "Inception", знам ли? Може би за последните 20 години съм достигал 2-ро ниво на сън (сън в съня) около десетина пъти. Но последния път беше просто "Уаууу!".

Пътувам с кола за Одеса (да се чуди човек защо) по крайбрежието на Черно море. Чувствам се много изморен от пътя. Изведнъж се озовавам на футболен мач на националния ни отбор - някаква решителна квалификация. Атмосферата е невероятна - помня ясно само хореографията на публиката - много знамена, факли и т.н. И в един "WTF" момент сякаш съзнанието ми се избистря и аз помня, че за последно съм шофирал към Одеса и това с мача е сън. Панирам се, че може би съм заспал зад волата и в стреса си се събуждам на някаква митница. Успокоих се, че не е имало инцидент и... се събудих (този път наистина).

Та се интересувам от мнението на някой по-запознат с човешката психология за феномена "осъзнат сън на второ ниво". Вече няколко дни не ми излиза от главата тази "случка".

Има един интересен филм по този въпрос: "Waking life". Но там мотива за нивата на осъзнат сън е използван основно, като ключов момент в сюжета, поддържащ интереса т.е. не е сигурно, от там нататък защо са го използвали. Но определено има интересни идеи и предполагам, ще ти хареса.

А относно осъзнатите сънища имаше една бг книга : "Изкуството на осъзнатото сънуване" има я в един спирален сайт (да не правя реклама). Аторът лично на мен не ми е особено известен, но книгата е интересна.

Иначе не питай психолозите за осъзнати сънища: няма да могат да ти отговорят компетентно. Най-малкото защото нито Фройд, нито Юнг са ги изследвали достатъчно подробно, че да съставят конкретна теория. Обаче има една съществена разлика, че Юнг е създал Аналитичната Психология благодарение на преживявания от сънища, благодарение на разни техники за активно въображение (ако така се превеждаше) и прочие. Така че относно сънищата лично аз мога да ти препоръчам да прочетеш критично Юнг. И не обръщай внимание на онези индивиди, които го наричат "луд" (тъй като си е говорил с разни духове). В смисъл, те са донякъде прави, но пък и явно не разбрали, че критерия за нормалното идва от общественото мнение, което както всички знаем няма как да е със сигурност истинно. ;)

Има и разни други писания за осъзнатите сънища, но в някои от тях използват доста окултни и езотерични термини и рационалният тип би се объркал лесно. Не знам от кои си и по какво си падаш, за да ти препоръчам нещо по-конкретно, но мисля, че ме разбра какво имам в предвид.

П.С. Съществуват и един спорове затова дали е достатъчно благоприятно да си осъзнаваме сънищата. Едни казват "всички се храним, но не не всички знаем как, нали?" Други пък смятат, че когато съзнанието се намеси в естествения процес на сънуване, може да размъти съновния език, правейки го още по-неясен за разбиране, и дори, че било грешно да си осъзнаваме сънищата, белким нещо сме се наранили психически и тем подобни. Няма да изказвам мнение. По-добре като една tabula rasa да започнем търсенето, отколкото изманипулирани от мнението на разни "знещи".

Сещам се да перифразирам една хубава мисъл: "Не търси стъпките на търсачите, а това, което те са търсили"

Ползотворно търсене!

Редактирано от slavov
Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Също така в "Човекът и неговите символи" на чичо Густав има изключително полезна информация за сънищата. Опитния търсач на извън материално-рационално-сетивни Истини би могъл да осъзнае смислени знания.

Книгата може да се чете и без задълбочени познания за архетипите, несъзнаваното и прочие. Ако някой засака да дава поща :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Опитния търсач на извън материално-рационално-сетивни Истини би могъл да осъзнае смислени знания.

Книгата може да се чете и без задълбочени познания за архетипите, несъзнаваното и прочие. Ако някой засака да дава поща :)

Все пак ирационалният материал от сънищата трябва да бъде подложен на рационален анализ, за да има някакъв смисъл от това занимание.:)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...