Отиди на
Форум "Наука"

Населението на Византия


Recommended Posts

  • Потребител

Преди време попитах Божидар Димитров какво е населението на Византия. Той ми отговори, че е разнородно - има славяни, гърци, арменци и други. Съгласен съм с него. Щом е империя, ще има и много народи в нея като Рим. Но има ли предпоставки да се формира единна византийска народност? С други думи да се претопят другите народи и всички да бъдат 100 % римляни. Както става при нас, българите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Темата, която си пуснал е много интересна. През 212 ако не се лъжа император Каракала издава едикт, чрез който дава римско гражданство на всички поданици на империята, т.е всички стават римляни. По-късно по Време на великото преселение на народите много народи стават федерати на империята и се заселват на територията и. Част от тях се претопяват, чрез серия мерки на централната власт в Константинопол. Един метод за третопяване е чрез преселване или назначаване на висок пост в имерията на елита на даден народ, неговата аристокрация.

Но има ли предпоставки да се формира единна византийска народност?

Има предпоставки. Всички, които са на първо място са Християни, говорят гръцки и разбира се не на последно място има ромейско самосъзнание са ромей т.е имаме общност която изповядва една религия ( нещо имного важно на този период), общ език и самосъзнание, че са един народ то значи можем на говорим за едина народност. Това ако не се лъжа беше германската теория по въпроса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Темата, която си пуснал е много интересна. През 212 ако не се лъжа император Каракала издава едикт, чрез който дава римско гражданство на всички поданици на империята, т.е всички стават римляни. По-късно по Време на великото преселение на народите много народи стават федерати на империята и се заселват на територията и. Част от тях се претопяват, чрез серия мерки на централната власт в Константинопол. Един метод за третопяване е чрез преселване или назначаване на висок пост в имерията на елита на даден народ, неговата аристокрация.

Има предпоставки. Всички, които са на първо място са Християни, говорят гръцки и разбира се не на последно място има ромейско самосъзнание са ромей т.е имаме общност която изповядва една религия ( нещо имного важно на този период), общ език и самосъзнание, че са един народ то значи можем на говорим за едина народност. Това ако не се лъжа беше германската теория по въпроса.

Филип, нали мога така да се обърна към теб, съгласен съм относно претопяването. Ще приведа един пример - доколкото си спомням такъв е Стилихон, който е от вандалски произход. Назначен е за консул и се издига като военачалник в Римската империя. Може би така стоят нещата и през VII век, когато византийските императори преселват част от непокорните славяни в Мала Азия. Като не може с походи, следва преселване.

Някой от съфорумниците спомена, че Мала Азия е тила на ромеите. Аз мисля така: за да я запазят, процесът на претопяване на другите народи (визирам арменци и преселени там други народи от континента) там трябва да е най-засилен. Според мен този процес се наблюдава и в Европа, на Балканите. За да останат под властта на Византия Добруджа, крайбрежията на Адриатическо и Бяло море, както Пелопонес и Солун този процес се наблюдава и там щом като си остават владения на ромеите. Вярно, има бунтове по тези места, но няма начин да мине без тях. Това е моето мнение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбира се че може да ме наричаш Филип. Много ми е приятно като чета мненията ти и ми харесва много как разсъждаваш. :bigwink:

За претопявабнето на един народ византийците имат страшно оръжие - Християнството. Разпространението на християнството е основен приом на византийската дипломация за културното приобщаване, а от там и за политическото обезличаване на варварските народи. Самото християнство е едно от основните белези на византизма, така че неговото приемане от Константинопол е много опасно. Всъщност християнството е обединило всички народи в империята и чрез него и чрез неговите норми е възникнала византийската култура.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Искерно благодаря! Рядко някой казва подобно нещо за мен. Вероятно така е възникнало и името "Византийско семейство на народите", в което сме влизали може би и българите. Християнството наистина е дипломатическо средство за налагане на ромейско влияние сред даден народ - пример България и Великоморавия. Разбира се има и още примери, но за този се сетих. Претопяването на даден народ в ромейските земи със сигурност е продължавало векове наред. Понеже, вероятно ще се съгласиш с мен, Филип, не може да стане за десетилетия. Все пак и другите имат култура, в частност писменост. Но за да се превърне през XIV и XV век Византия в гръцка държава изглежда, поне така мисля аз, влияние оказва не само силно намалялата и територия, но и прекъсването на този процес. Все пак през този период Византия е принудена да се бори за своето оцеляване и надали на византийските императори процесът на претопяване е бил нещо като основна цел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Но за да се превърне през XIV и XV век Византия в гръцка държава изглежда, поне така мисля аз, влияние оказва не само силно намалялата и територия, но и прекъсването на този процес. Все пак през този период Византия е принудена да се бори за своето оцеляване и надали на византийските императори процесът на претопяване е бил нещо като основна цел.

Византия никога не се превръща в гръцка държава :!!!: Вярно в края на своя живот се появява надигания след народа и се заговорва за гръцкия произход на населението, но официално са си ромей, а владетеля е от Бога поставен василевс и автократор на всични ромей.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Филип, това го прочетох в книгата на Божидар Димитров за дванайсетте мита. Повярвах точно на това твърдение, защото сравних, че Византия се намира в територии с преобладаващо гръцко население. Но изглежда, че това не е вярно, а съм го взел за факт. Моя грешка. Наистина, ако беше гръцка държава тя може би би приела някакви гръцки титли, по-различни от василевс, и се биха обявили открито за гърци. Така е, прав си. Но може би е добре да се отвори статия по въпроса, който ти постави, но това е друга тема. Да не се отклонявам от въпроса.

За да претопиш даден етнос, изглежда се използват и други методи освен проповядването на християнството. Нека си спомним принципа "Разделяй и владей". През VI век, мисля че тогава, славянинът Холвудий е на византийска служба и изпълнява задачата да охранява границата по Дунав. Той е привлечен на тази служба, но използването на самия принцип говори, че Византия има голям арсенал от оръжия срещу варварските племена.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Византийският император се разглеждал като държавен глава на всички народи. Особенно след падането на Рим и преди Карл Велики, когато практически останал единственият император. Ще рече, че Византия била отворена за приема на нови народи в пределите си. И тъй като виз. император е господар на всички народи не е наблягал толкова на елинизирането им, както направили през ХІХв. гърците с тяхната Мегали идея.

До около ХІв. в империята влизали не просто различни народи, но те запазили своят език и писменост. Освен българите, свой език и писменост имали също армен.ите, иверите (грузинците), сирийците, евреите, а също и тези дето ползвали латиницата в италийските владения на империята. Някои от тях били и религиозно обособени - освен 5 стари патриаршески престола - Рим, Цариград, Александрия, Антиохия и Йерусалим някои от народите имали и църковна самостоятелност - арменците начело със своя катокаликсис или пък българите, които докато са били в пределите на Византия са имала автономна архиепископия.

При залеза на империята, когато територията и се свежда основно до пределите на някогашната антична Елада, вече надделява гръцкият елемент. Но вече било твърде късно за формиране на единна византийска нация.

Друг проблем е, че Византия е била с доминиращо гръцко влияние като език и писменост, но била империята на ромеите - Източната Римска империя, а езика на Рим е бил латинският.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Византийският император се разглеждал като държавен глава на всички народи. Особенно след падането на Рим и преди Карл Велики, когато практически останал единственият император. Ще рече, че Византия била отворена за приема на нови народи в пределите си. И тъй като виз. император е господар на всички народи не е наблягал толкова на елинизирането им, както направили през ХІХв. гърците с тяхната Мегали идея.

До около ХІв. в империята влизали не просто различни народи, но те запазили своят език и писменост. Освен българите, свой език и писменост имали също армен.ите, иверите (грузинците), сирийците, евреите, а също и тези дето ползвали латиницата в италийските владения на империята. Някои от тях били и религиозно обособени - освен 5 стари патриаршески престола - Рим, Цариград, Александрия, Антиохия и Йерусалим някои от народите имали и църковна самостоятелност - арменците начело със своя катокаликсис или пък българите, които докато са били в пределите на Византия са имала автономна архиепископия.

При залеза на империята, когато територията и се свежда основно до пределите на някогашната антична Елада, вече надделява гръцкият елемент. Но вече било твърде късно за формиране на единна византийска нация.

Друг проблем е, че Византия е била с доминиращо гръцко влияние като език и писменост, но била империята на ромеите - Източната Римска империя, а езика на Рим е бил латинският.

Според мен ромеите са били готови да приемат най-много славяните. Те са заселили почти всички владения на Византия на Балканите. Нормално е да се правят опити да бъдат претопени. Но мисля, че най-силен е този процес в тила - Мала Азия. Но не трябва да забравяме, че са претопени и други народи. Веднага се сещам за печенегите. След като са разбити са заселени в ромейските земи, но са претопени от българите. С едно изречение - всеки по-силен противник на Византия се полагали усилия да бъде ако не изтласкан, то поне претопен. Разбира се има успехи като проповядването на християнството сред траките, но има и неуспехи - българите и арменците например. Що се отнася до това, че византийският е единствен император в периода V-IX век, съм напълно съгласен. Българите са ханове, франките и другите племена - крале. Може би след като се е считал за господар на народите (тази идея не се ли казваше икуменизъм), с право е бил наречен автократор и василевс по-късно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Според мен ромеите са били готови да приемат най-много славяните.

Не са ги приели на драго сърце, но се наложило. По необходимост настанявали тук-там варварски племена. За предпочитане била да речем Мизия, защото от варварските нашествия населението и било по-оредяло.

с право е бил наречен автократор и василевс по-късно

Това отговаря на нашенската формула: самодържец и цар.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не са ги приели на драго сърце, но се наложило. По необходимост настанявали тук-там варварски племена. За предпочитане била да речем Мизия, защото от варварските нашествия населението и било по-оредяло.

Това мисля носи малко риск, Галахад. Ако, да речем, нахлуят някакви варварски племена, тези федерати биха се разбунтували и съюзили с другите врагове на Византия. Но те и така могат да се надигнат като готите през IV век. Причини? Малки заплати във войските или отнемане на земята.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...