Отиди на
Форум "Наука"

Инструметални методи в химията


alexandradidi

Recommended Posts

  • Потребител

Някой знае ли къде да си намеря материали за реферата на тема" Атомно-абсорбционна спектроскопия"? Трябва ми спешно, защото съм в сесия , а аз нямам нищо. Търсих тук-там, но не намерих и се надявам Вие да ми помогнете. Благодаря!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

http://www.knigi.biz/?act=products&do=...ed&id=51659

http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=22130

http://izdatelstvo.shu-bg.net/books/themes...za%20analiz.htm

http://edu.bas.bg/doctorant_school/spec_co...al_Sciences.htm

Аз не ги разбирам тия работи, не мога да ти помогна с повече. Тези, които се интересуват от инструменталните методи на изследване в химията, могат да стартират от тези препратки. Ако някой знае повече по темата, да пише. Аз не мога, а и не е моя работа. Образованието ми е твърде далеч и твърде встрани от химията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Някой знае ли къде да си намеря материали за реферата на тема" Атомно-абсорбционна спектроскопия"? Трябва ми спешно, защото съм в сесия , а аз нямам нищо. Търсих тук-там, но не намерих и се надявам Вие да ми помогнете. Благодаря!!!

птовери тук, говорили за самия апарат.

За кога точно ти трябва ?

Редактирано от ROCK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Атомно-абсорбционна спектроскопия AAS

Това е метод за определяне на ниски концентрации от елементи основан на селективното поглъщане на монохроматично лъчение от свободни атоми в основно състояние, при което се реализира разрешен преход на валентен електрон до свободна орбитала с по-висока енергия.

Пламъков атомизатор

1. Изисквания на пламъка като атомизатор в пламъковата атомно-абсорбционна спектроскопия

· Ефективна атомизация (пламъкът играе роля само на атомизатор) – достатъчно висока температура

· Прозрачен със слаба собствена емисия

· Ниска йонизация

· Стабилен с ламинарни потоци и ниска скорост на разпространение

· Евтин, без токсични продукти при горене.

Пламъкът възбужда само елементите от ІА и ІІА група.

2. Аналитични характеристики на пламаковата AAS

a) обхват

· могат да се определят около 60 химични елемента използвайки последователно монохроматични (ККЛ, БЕЛ) лампи за всеки определяем елемент.

· Не е приложим за анализ на: трудно атомизиращи се (Ti, Zr); продукти на горенето (H2, O2, C); неметали, халогенни елементи и инертни газове (лъчение < 150nm – не се пропуска от въздуха)

b) Количество, подготовка и въвеждане на пробата:

· За анализ се изискват 5–10ml разтвор;

· Пробите се превеждат в разтвор (до 5%), който се пулверизира в пламъка (транспортни пречения);

· Само 5-10% от аерозола при пулверизиране достига до пламъка.

c) Сигнали и пречения:

· При непрекъснато пробовъвеждане се регистрира постоянен сигнал, позволяващ лесно и възпроизводимо измерване;

· Методът е много селективен.

d) Калибрация:

· Анализът е деструктивен, методът относителен

· Лесна калибрация по водни стандарти. Линеен динамичен диапазон до 2 порядъка.

e) Чувствителност: възможност за определяне на съдържания 0,1-0,01ppm.

f) Квалификация на аналитика: методът и апаратурата са относително лесни и бързо се усвояват. Подходящ за рутинни анализи.

g) Приложение и цена: анализът е моноелементен – бърз, лесен и евтин за малък брой определяеми елементи.

Електротермичен атомизатор

Електротермичният атомизатор е устройство за получаване на свободни атоми при електро-съпротивително нагряване на пробен контейнер. Най-често графитови кювети.

1. Изисквания към електротермичния атомизатор:

· Термичен и химически резистентен материал на атомизатора;

· Бързо и възпроизводимо нагряване до 3000°С, контролирано чрез подаваното напрежение;

· Изотермичност;

· Достъпен и евтин;

· Възможност за възпроизводимо въвеждане на разтвори, емулсии, суспензии и твърди проби;

· Възможности за автоматизация.

2. Аналитични характеристики на електротермичен атомно-абсорбционен анализ ETAAS

a) Обхват:

· Могат да се определят около 60 химични елемента, използвайки последователно монохроматични (кухокатодни или безелектродни) лампи за всеки определяем елемент;

· Не е приложим за анализ на: карбидообразуващи елементи; неметали; халогенни елементи и инертни газове;

b) Количество, подготовка и въвеждане на пробата:

· Пробите се въвеждат директно като разтвор, суспензия или директно твърдо вещество;

· Няма транспортни загуби

· За анализ се изискват 5-100ml разтвор.

с) Сигнали и пречения:

· Регистрира се транзиентен сигнал, измерван по площ или максимум;

· Силно изразена неселективна абсорбция.

d) Калибрация:

· Анализът е деструктивен, методът има перспективи да се прилага и като абсолютен;

· Лесна калибрация по водни стандарти. Важно е количеството въведен елемент (не концентрацията). Възможно е калибриране от един стандарт чрез внасяне на нарастващи обеми.

· Линеен динамичен диапазон под 2 порядъка.

е) Чувствителност: Възможност за определяне на съдържания 0,1-0,01ppm.

h) Приложение и цена:

· Мощен високо чувствителен;

· Автоматизиран – работа без надзор;

· Скъп и бавен моноелементен.

Повече за AAS може да намериш тук: http://kmetov.argon.acad.bg/Education/Uni_...39;r'07.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря ви много!Мисля че ще ми свършат работа, макар че трябва да напиша поне 10 страници.Ми изпита ми е на 18 февруари.Не е много скоро ма имам и други изпити. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Благодаря ви много!Мисля че ще ми свършат работа, макар че трябва да напиша поне 10 страници.Ми изпита ми е на 18 февруари.Не е много скоро ма имам и други изпити. :bigwink:

Ако ми останее време обещавам да ти напиша цяла статия но в момвнта и аз съм в сесия и ще ми е трудно да пиша и твоя материал.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...