Отиди на
Форум "Наука"
SAlexandrov

Международната космическа станция - текущ вид и бъдещи планове

Recommended Posts

Преди 7 часа, xyz1 said:

Тук определено си в грешка. На МКС има 3 санитарни възела, като при това и трите са по руска технология. Европейците не са правили космическа тоалетна! Ако говориш горното от русофобски подбуди по принцип (а не за МКС, която коментираме), то имай предвид, че нещата са малко деликатни. Не само руснаци ходят в Европа да чистят тоалетни, но и много българи.

Няма грешка! Тоалетни и руснаци има не само в космоса.Повечето живеят на земята.За това не е чудно, че много от тях мият кенефите в Европа.

Да ти обясня като марсианец на марсианец за да разбереш!Идеята ти, че само който е произвел тоалетните, пак той може и трябва да ги чисти и поддържа е вятърничава.Ако беше така европейците щяха да бъдат принудени сами да ги мият и нямаше да допуснат братушките да ги обслужват.Потому что, руснаците не са ги сделали. 

Преди 7 часа, xyz1 said:

Между другото обсъжданията на тема крайна русофобията и крайна русофилията не са неща с научна насоченост. За такива помии си е създаден фейсбука. Помисли, дали не си сбъркал сайт с този научен форум.

И аз това казвам!

Не се чувствай обязан да се хвърляш с младежки русофилски плам на амбразурата.Извади си главата от там и разгледай темата.

Джимито  -1 пост

xyz1            - 2 поста

Аз до сега - 3 поста

Душко - 12 поста

Тоест има 15 русофилски поста, на които съм реагирал със три от моя страна.И ти другарю делаеш забележка ,че аз съм перепутал сайта?:scenic:

П.П.Между другото фобия означава страх от нещо. Русофилите възприемате несподелящите вашата сляпа любов към всичко руско, като врагове и неприятели на Русия.За това ти се струва, че вашите 15 русофилски поста са нещо нормално, а моите три не са за този сайт.

Подожди, да не би да казваш, че това е  специален научен форум с русофилска насоченост и аз понеже не споделям възгледите ви,  за мен здесь нет места ? :bw:

Редактирано от vvarbanov

Преди 2 часа, vvarbanov said:

Няма грешка! Тоалетни и руснаци има не само в космоса.Повечето живеят на земята.За това не е чудно, че много от тях мият кенефите в Европа.

Да ти обясня като марсианец на марсианец за да разбереш!Идеята ти, че само който е произвел тоалетните, пак той може и трябва да ги чисти и поддържа е вятърничава.Ако беше така европейците щяха да бъдат принудени сами да ги мият и нямаше да допуснат братушките да ги обслужват.Потому что, руснаците не са ги сделали. 

И аз това казвам!

Не се чувствай обязан да се хвърляш с младежки русофилски плам на амбразурата.Извади си главата от там и разгледай темата.

Джимито  -1 пост

xyz1            - 2 поста

Аз до сега - 3 поста

Душко - 12 поста

Тоест има 15 русофилски поста, на които съм реагирал със три от моя страна.И ти другарю делаеш забележка ,че аз съм перепутал сайта?:scenic:

П.П.Между другото фобия означава страх от нещо. Русофилите възприемате несподелящите вашата сляпа любов към всичко руско, като врагове и неприятели на Русия.За това ти се струва, че вашите 15 русофилски поста са нещо нормално, а моите три не са за този сайт.

Подожди, да не би да казваш, че това е  специален научен форум с русофилска насоченост и аз понеже не споделям възгледите ви,  за мен здесь нет места ? :bw:

Тука съм 100 % съглсен с Върбанов ! Забелязал съм, в хотелите които живетя Русо Туристо 6 - 7 - 9 звезди , туалетните са доста - по чисти от хотелите в които живеят обикновенните туристи 1 - 2 - 3 - 5 звезди. Явно руските туристи имат хоби да чистят туалетните докато се наслаждават на плажове и замъци. Сигурно "Алл инклузив" и яко ядене и пиене 7 звезди изисква по - често използване на туалетни , отколкото ако хапваш кремвиршче с биричка 3 звезди.

Сега пак ще бъда нападнат, макар че само допълвам и потвърждавам писанките на Върбанов ! Пак ще постардам заради това , че го подкрепям ! 

Успешно пристигане: корабът Драгън бе прикачен към МКС

6 май 2019 г. 16:30 ч. След два дни пътуване, космическият кораб на СпейсЕкс "Драгън" пристигна на Международната космическа станция. Първо астронавтите на борда на МКС прихванаха кораба в 14:01 ч. българско време посредством роботизираната ръка "Канадарм 2", а след това в 16:15 ч. "Драгън" бе застопорен и стикован към модула "Хармъни".

Сега към МКС има прикачени едновременно два американски космически кораба. Освен този "Драгън", преди броени седмици пристигна корабът "Роджър Чафи" от серията "Сигнус" на частната компания Нортроп Груман.

На борда на "Драгън" пътуват около 2 495 килограма полезен товар. Корабът ще остане част от МКС до края на май, след което "Канадарм 2" ще го пусне в свободен полет. След запалване на бордовите двигатели "Драгън" ще излезе от орбита и ще се завърне посредством приводняване в Тихия Океан, в близост до бреговете на Калифорния. 

2019-6-may-dragon-arrives-iss.jpg

Кадър от днешното сближаване на "Драгън" с МКС. Photo credit : NASA TV

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/2760-2019-dragon-attached-iss

НАСА отваря Международната космическа станция за частни компании и туристи

2019-interior-crew-dragon.jpg

Космическият кораб "Крю Драгън" е летял в космоса само веднъж (през март тази година), но може да започне да превозва туристи до МКС още през 2020-та. Photo credit : SpaceX/Elon Musk

12 юни 2019 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Докато НАСА се готви да построи нова станция в окололунна орбита и да изпрати отново човек на Луната през 2024 година, стои въпросът какво да се прави със съществуващата Международна космическа станция в околоземна орбита.

На 7-ми юни американската космическа агенция оповести, че възнамерява да отвори МКС за частните предприемачи и да позволи превоза на космически туристи на борда на американските космически кораби "Крю Драгън" и "Старлайнър". 

Това не означава, че до този момент станцията е била недостъпна за комерсиалния сектор. Над 50 компании провеждат изследователски дейности на МКС, а за тях са монтирани 14 частни научни съоръжения. Но нова директива на НАСА планира дейността на МКС да бъде разширена отвъд пределите на науката, а именно да се използва за производствена дейност, маркетинг и реклама. Това включва и създаването на продукти, чиято цел е да бъдат продавани на Земята. Правителствените съоръжения на станцията също ще бъдат отворени за частниците, а директивата определя цените за тяхната експлоатация.

Далеч по-интересното е, че НАСА открива МКС за частни астронавти (включително космически туристи), които ще могат да престоят на орбиталния комплекс в продължение на максимум 30 дни и да провеждат дейности съобразно новата директива. Ако пазарът позволи, всяка година могат да бъдат провеждани до две такива краткосрочни мисии на частни астронавти. Мисиите ще бъдат комерсиално финансирани и изискването е астронавтите да летят на американски кораби, разработени според частната пилотирана програма, подпомагана от НАСА. Това означава да се използват корабите на СпейсЕкс "Крю Драгън" и на Боинг "Старлайнър".

Дългосрочната идея на НАСА е комерсиалният сектор да се установи трайно в околоземна орбита и агенцията да се превърне просто в един от множеството клиенти, които закупуват услуги. 

Частните компании приемат положително инициативата на американската космическа агенция. Изненадващо компанията Бигълоу Аероспейс, която през 2016 година достави частния модул "Бийм" на Международната космическа станция, оповести, че още през 2018 г. е платила депозитите за общо четири полета на кораби "Крю Драгън". В космоса ще бъдат превозени четирима космически туристи. В началото билетчето за полет до МКС ще струва $52 милиона долара на човек.

Туристическите полети могат да започнат още щом "Крю Драгън" бъде сертифициран за редовни мисии. Напомням на читателите, че корабът вече летя в безпилотен режим до МКС през март, но все още предстои да станем свидетели на тест на системите му за аварийно спасяване по време на полет, както и на първата му пилотирана мисия. 

Всичко това се очаква да стане реалност до края на 2019-та година, най-късно в началото на 2020-та. 

За повече информация: НАСА, Бигълоу

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/2807-2019-iss-private-opportunities

Снимка на деня: астронавтът Лука Пармитано се сбогува с дъщерите си

11 юли 2019 г. 08:05 ч. Следващият пилотиран космически кораб "Союз МС-13" ще излети към Международната космическа станция на 20-ти юли - навръх 50-годишнината от първото пилотирано кацане на Луната. Руският космонавт Александър Скворцов, американският астронавт Ендрю Морган и европейският астронавт Лука Пармитано ще прекарат около 200 дни в орбита около Земята. 

На показаната по-долу снимка Пармитано се разделя с двете си дъщери от неговия брак с американката Кейти Дилоу. Не за пръв път италианецът се прощава със семейството си за дълго време - той е летял в космоса и преди, на кораба "Союз ТМА-09М" през 2013-та година. 

2019-luca-parmitano-daughters.jpg

Photo credit : Roscosmos/GCTC

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/2866-2019-parmitano-goodbye-daughters

Американският товарен кораб Драгън излита на 25-ти юли, за да достави адаптер за скачване за пилотираните кораби Крю Драгън и Старлайнър!

21 юли 2019 г. 15:40 ч. Вчера, на 20-ти юли, СпейсЕкс оповести, че космическата ракета-носител "Фолкън 9" е преминала успешно през статично огнево изпитание. Това проправя пътя за изстрелването на товарния кораб "Драгън" на 25-ти юли в 01:24 ч. българско време. 

Космическият кораб ще достави на Международната космическа станция 1 135 килограма полезен товар с научна цел, който ще позволи провеждането на множеството експерименти на орбиталния комплекс. Интересното е, че този "Драгън" е летял вече два пъти - веднъж през април 2015-та година и втори път през декември 2017-та. Това ще е третото негово пътешествие до МКС!

Ако всичко мине наред, корабът ще достави на Международната космическа станция втори адаптер за скачване за новите пилотирани кораби "Крю Драгън" и "Старлайнър". Първият такъв адаптер пристигна на 18-ти юли 2016-та година и обезпечи възможността първият кораб "Крю Драгън" да се скачи на 3-ти март тази година. Тъй като скоро ще полети и първият "Старлайнър", вероятно през втората половина на септември (освен ако няма някои други забавяния), НАСА има нужда от два адаптера за скачване. Така към МКС ще могат да летят едновременно два пилотирани космически кораба! 

2019-4-june-dragon-successful-return.jpg

От архива: космически кораб "Драгън" след неговото завръщане. Photo credit : SpaceX

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/2895-2019-dragon-to-fly-25-july