Отиди на
Форум "Наука"

Разпадането на Югославия и Косовският въпрос


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте. Аз съм нова тук и намирам целия форум за много интересен. Имам молба за помощ относно един проект по история. Темата е "Разпадането на Югославия и Косовският въпрос". Знам, че това е по-скоро към Нова история, но тук като че ли има повече посетители :) Ако някой може да ми препоръча книги, учебници или сайтове, моля да помогне. Благодаря предварително :happy:

Редактирано от Р. Теодосиев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доста обширна тема....хм първо естествено Уикипедия: http://en.wikipedia.org/wiki/Kosovo http://en.wikipedia.org/wiki/Jugoslavia

това разбира се,само за начало,докато се потърси повече.Но виж,има доста материал.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Здравейте. Аз съм нова тук и намирам целия форум за много интересен. Имам молба за помощ относно един проект по история. Темата е "Разпадането на Югославия и Косовският въпрос". Знам, че това е по-скоро към Нова история, но тук като че ли има повече посетители :) Ако някой може да ми препоръча книги, учебници или сайтове, моля да помогне. Благодаря предварително :happy:

В какъв обем трябва да е крайният резултат на този проект?

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Здравей.

Може да погледнеш темата във форума: История на Косово - http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=3828

И виж този линк: http://www.segabg.com/online/article.asp?i...&id=0001101

В интернет има доста информация по този въпрос може да потърсиш...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря на всички :) И да, темата наистина е обширна и там е проблемът, че не знам точно от къде да я подхвана :post-20645-1121105496: Защото трябва да засегна и разпадането на Югославия, а се чудя дали трябва преди това да разкажа въобще за формирането на Югославия и чак след това разпадане, Косово и т.н....

В какъв обем трябва да е крайният резултат на този проект?

До 30 страници.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Големичък. Несъмнено за да се разбере едно събитие, трябва да се погледне исторически. Косово е резултат на Югославия, така, че трябва да тръгнеш със създаването й, на какви принципи е основана, как се появяват там албанците и защо и кога излизат сърбите от Печ, Кралска Югославия и Титова такава, автономията на Косово, политиката на Милошевич, албанския сепаратизъм, кой го подкрепя и кой не. Основната причина е, че албанското население доминира и е антагонистично настроено срещу сърбите. Последното действие на пиесата по разпадането на изкуственото формирование Югославия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Зарежете я тая Уйкипедия бе, вижте какво намерих в един друг сайт - http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=...mp;hl=Югославия :vertag:

Иначе въпроса с формирането на Югославия, по-точно Кралството на сърби, хървати и словенци, трябва да заеме въведението според мен. Основната част трябва да започне от Милошевич и да се разгледат етническите, религиозните и езиковите различия на народите във федерацията, сръбския шовинизъм, разбира се най-вече албанците, техния прираст и тн. По този въпрос лесно може да се намерят подробности в нета :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разпадането на Югославия и Косовският въпрос са два отделни въпроса и следва отделно да се разглеждат.

Ако някой ги свързва, то това е по чиста случайност: некадърността на сръбския ръководител Милошевич предизвика както разпадането на Югославия, така и отделянето на Косово от Сърбия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Милошевич определено има голяма заслуга, но просто нямаше как тази изкуствена мултиетническа и мултирелигиозна федерация да се задържи още дълго под върховенството на великосръбския шовинизъм. А отделянето на Косово си е част от разпадането й, това че вече не се нарича така няма значение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Милошевич определено има голяма заслуга, но просто нямаше как тази изкуствена мултиетническа и мултирелигиозна федерация да се задържи още дълго под върховенството на великосръбския шовинизъм. А отделянето на Косово си е част от разпадането й, това че вече не се нарича така няма значение.

Прав сте, че федерацията не можеше да се задържи дълго под върховенството на великосръбския шовинизъм.

Хърватинът Тито я крепеше с авторитета си близо четири десетилетия. Югославия беше тоталитарна титовистка държава тогава. На Тито се приписват следните думи: "За да бъде Югославия силна, трябва Сърбия да е слаба."

Е, умря Тито, умря и комунизмът, и сърбите идеологически се върнаха към шовинизма си. Това вече хървати и словенци не можаха да изтърпят и Югославия се разпадна.

Разпадът на Югославия щеше да е мирен, както разпадът на СССР или на Чехословакия, ако не беше лозунгът на Милошевич, че всички сърби трябвало да живеят в една държава. Започна война с цел прекрояване на границите и съответно етническо прочистване.

Тито направи така, че славянските народи на Югославия да чувстват тази държава своя. Мнозина се пишеха дори югославяни, а не сърби, хървати, българи, македонци или черногорци. Разпадането на Югославия представлява и разпадане на тази славянска титовистка общност.

Косовските албанци обаче винаги са били извън тази общност и винаги са били проблем. След разпадането на Югославия този проблем се концентрира в Сърбия. Милошевич допусна проблемът да се изостри в хуманитарен, а после отказа сътрудничество на международната общност за решаването на този вече хуманитарен проблем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Тамарин: Разпадът на Югославия щеше да е мирен, както разпадът на СССР или на Чехословакия, ако не беше лозунгът на Милошевич, че всички сърби трябвало да живеят в една държава.

Този ”лозунг” ме заинтересува. Кога и къде Милошевич e прогласявал подобен лозунг?

Тамарин: Тито направи така, че славянските народи на Югославия да чувстват тази държава своя. Мнозина се пишеха дори югославяни, а не сърби, хървати, българи, македонци или черногорци.

Ами някои се пишеха ”югославяни” щото ги беше страх (а и досега ги е страх) да се пишат българи. Дали точно тези хора са чувствали Югославия като ”своя” държава, много се съмнявам.

Тамарин:

Разпадането на Югославия представлява и разпадане на тази славянска титовистка общност.

Това вече е откровена щуротия. Да ме извините……Колкото до ”авторитетът” на Тито, който уж ”крепял” Югославия, това също е безсмислено клише. Една държава не се крепи с митични авторитети, а с действия. Предлагам да не заместваме нормалния мисловен процес с чути някъде клишета, които отгоре на всичкото си противоречат.

Лично за мен, както появата на Югославия, във вида й от 1919 г. (Сърбо-Хърватско-Словенското кралство), така и нейното разпадане в началото на 90-те години, бе по-скоро въпрос на шанс, игра или ако щете подигравка на съдбата, някакво историческо недоразумение – случайност, отколкото нещо закономерно. Както при създаването на Версайското чудовище – Югославия, така и при нейното разпадане, определяща роля играеха фактори не в самата Югославия, а извън нея. Дето се вика – откъде дошло – там и отишло. Действията на фактори в самата Югославия като Милошевич, Тито, Туджман, Караджич, Сулич и Пулич (Сульо и Пульо) нямаха никакво значение, поне според мен. Независимо колко умни или глупави или кадърни и некадърни, бяха гореспоменатите лица, Югославия пак щеше да се разпадне или пък нямаше?, в съответствие с решенията взети от силни хора някъде другаде.

Единствената историческа закономерност в разпадането на Югославия може да се търси в следното правило, действащо на равнище Геополитически закон:

Всяка федеративна държава, където федералните единици са изградени по национален признак, рано или късно се разпада!!!

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами някои се пишеха ”югославяни” щото ги беше страх (а и досега ги е страх) да се пишат българи. Дали точно тези хора са чувствали Югославия като ”своя” държава, много се съмнявам.

Тито най го тачат именно в Македония. Да, в началото на 20-ти век във Вардарска Македония живеели българи. Обаче в началото на 21-ти век там българи почти няма. Заслугата е на Тито, преди всичко. Тито бил техен, а те били титови, все още.

Това вече е откровена щуротия. Да ме извините……Колкото до ”авторитетът” на Тито, който уж ”крепял” Югославия, това също е безсмислено клише. Една държава не се крепи с митични авторитети, а с действия. Предлагам да не заместваме нормалния мисловен процес с чути някъде клишета, които отгоре на всичкото си противоречат.

Това "клише" обяснява как така Югославия се запази 45 години. Мене ме учудва този факт. Заслугата е на Тито, преди всичко. Тито беше техен, а те бяха титови, тогава.

Разбира се, Тито е изградил "митичния си авторитет" не с отшелничество, пост и молитви, а с действия. С куршуми и камшици.

Лично за мен, както появата на Югославия, във вида й от 1919 г. (Сърбо-Хърватско-Словенското кралство), така и нейното разпадане в началото на 90-те години, бе по-скоро въпрос на шанс, игра или ако щете подигравка на съдбата, някакво историческо недоразумение – случайност, отколкото нещо закономерно.

Разбира се, че Югославия беше "случайност", историческа химера, от погледа на вековете - държава еднодневка (химера значи еднодневка).

Както при създаването на Версайското чудовище – Югославия, така и при нейното разпадане, определяща роля играеха фактори не в самата Югославия, а извън нея. Дето се вика – откъде дошло – там и отишло. Действията на фактори в самата Югославия като Милошевич, Тито, Туджман, Караджич, Сулич и Пулич (Сульо и Пульо) нямаха никакво значение, поне според мен. Независимо колко умни или глупави или кадърни и некадърни, бяха гореспоменатите лица, Югославия пак щеше да се разпадне или пък нямаше?, в съответствие с решенията взети от силни хора някъде другаде.

Тук не сте съвсем прав.

Да, след Втората Световна война Великобритания и Франция решили да наградят съюзничката си Сърбия и й дали много територии, толкова много, че Сърбия се задави с тях в края на века.

Обаче, в края на века на Великите сили вече не им пукаше нито за Югославия, нито за Сърбия, нито за България. Разпадането на Югославия си беше вътрешно обусловено - липсваше харизматичен югославски водач от ранга ан Тито. Великите сили бяха наблюдатели на разпада на Югославия. Нито са го предизвикали, нито си мръднаха пръста да го предотвратят. Намесиха се едва през 1995, за да спрат войната в Босна.

Единствената историческа закономерност в разпадането на Югославия може да се търси в следното правило, действащо на равнище Геополитически закон:

Всяка федеративна държава, където федералните единици са изградени по национален признак, рано или късно се разпада!!!

За съжаление, това важи абсолютно за всяка държава. Бъдещето на никоя държава не е сигурно.

Колко държави са изтраяли повече от 1000 години без нарушена приемственост? Колко такива бихте могли да изброите?

Хитлеровият хилядолетен райх изтрая 12 години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Тамарин: Нито са го предизвикали, нито си мръднаха пръста да го предотвратят.

Това просто не е вярно, друже. И тук нямам предвид известното ни яко бомбене, а тоталните санкции, налагани за първи път в такъв формат на една държава в Европа след Втората световна война. Санкциите си бяха факт и преди 1995 г.

Но дори и без тях, г-н Тамарин, “да не си помръднеш пръста” за нещо в международните отношения означава много неща. Има различни видове “непомръдване на пръст”. Например, седя си на кораба и наблюдавам как едни хора избиват 1,5 милиона арменци – нищо че съм дал гаранции на същите тези арменци и съм разчитал на тяхната помощ.

Или пък налагам санкции на Испанската република и обявявам ненамеса, обаче така че санкциите важат само за законното правителство на страната, не и за метежниците на ген. Франко,

или пък давам оръжие на едни хора да избиват жени и деца в бежански лагери, а пък аз “не се намесвам” и после ни лук ял ни лук мирисал.

Има обратен случай – помръдване на пръст без движение?! – едни хора нападат Полша през 1939 г., а други едни хора уж обявяват война на първите хора, ама нъц, нищичко не става и горките поляци, с техните гаранции отиват, сещате се къде……

Тамарин: Хитлеровият хилядолетен райх изтрая 12 години.

Г-н Тамарин, жестоко се съмнявам, че Вие имате понятие в какъв смисъл е употребявано понятието “хилядолетен райх” или “Третия райх” в Германия през 30-те години.

“Хилядолетен райх” и “Трети райх” е пропаганден германски термин използван за много кратко време в началото на 1939 г. (още преди избухването на войната). След това използването и на двата термина в нацистките вестници е изрично забранено. Терминът “хилядолетен райх” в Германия е имал религиозно значение, обозначавайки времето след второто пришествие на Исус Христос. Терминът символизира време след което няма промяна. Точно това символично значение, но по отношение на германската история след идването на власт на Хитлер използват за кратко и нацистките пропагандисти. Акцентът е поставян не на времевия срок, а на липсата на изменение – достигнал си демек връхната точка и така ще си продължава и нататък. Много скоро обаче Гьобелс осъзнава възможността израза да бъде използван от противниците на режима, за да му се надсмеят и забранява използването на термина “хилядолетен райх”. Същата съдба има и терминът “Трети райх”, чиято употреба е официално забранена от нацистите на 10 юли 1939 г.

След Втората световна война обаче двата термина придобиват съвсем различен смисъл и започват да се употребяват в контекст на “ами той изтрая само 12 години”. Нова история – нова пропаганда - кво да правиш?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...