Отиди на
Форум "Наука"

Библията и библейската археология като извор за историята


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Тъй като сме демократичен форум, предлагам на нашия член Horos да се обоснове откъде черпи толкова задълбочени знания по история, опирайки се само на библейски текстове. Възможно ли е една свещенна книга като Библията, написана с цел да ни отвори очите за истинната вяра, да служи като извор за толкова земни неща като битки, царувания и т. н. и то - станали векове след нейното написване?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Тъй като сме демократичен форум, предлагам на нашия член Horos да се обоснове откъде черпи толкова задълбочени знания по история, опирайки се само на библейски текстове. Възможно ли е една свещенна книга като Библията, написана с цел да ни отвори очите за истинната вяра, да служи като извор за толкова земни неща като битки, царувания и т. н. и то - станали векове след нейното написване?

А може ли въобще да отговарям след предупрежденията на трима модератори и една лична бележка от администратора на форума?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Опитай, ако имаш отговор на въпроса.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
  • Потребители

Абе ,понякога ме обвинявате ,че изпадам в сферата на НаУЧНОФАНТАСТИЧНАТА ИСТОРИЯ ,НО този Хорос направо удря в земята Кръстю Мутафчиев ,дори .

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хорос, ако мнението ти е обосновано и доказуемо, няма място за притеснение, но наистина, има един предел, отвъд който не бива да се минава. Историята е достатъчно богато нещо за обсъждане, за да се спираме на небивалици.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Тъй като сме демократичен форум, предлагам на нашия член Horos да се обоснове откъде черпи толкова задълбочени знания по история, опирайки се само на библейски текстове. Възможно ли е една свещенна книга като Библията, написана с цел да ни отвори очите за истинната вяра, да служи като извор за толкова земни неща като битки, царувания и т. н. и то - станали векове след нейното написване?

Първо искам да знаете нещо, което съм писал и преди. С история и археология се занимавам близо 35 години. Имам добра библиотека от няколко хиляди тома научна литература.

Искам да ви попитам всички:

За какво служи знанието? То самоцел ли е, или начин да си вадиш по-лесно парите?

Нали на едно превозно средство се возиш, с цел да пристигнеш някъде?

Нали търсиш, не заради самото търсене, а за да намериш накрая това, което си търсил?

Е, аз открих най-важното в живата си - кой съм и каква е ролята ми в този живот.

Библията не е била приоритетна в изследванията ми. Преди всичко ме е интересувало произхода на религиите.

Имаше една мисъл: "Човек трябва да прочете поне 10 000 книги през живота си, докато открие своите си 10!"

Без да искам аз постъпих точно така. Прочетох малко повече от тези 10 000 и накрая намерих моите 10 книги.

Знаете ли колко ми е обидно сега, когато деца на по 19 години ми налагат какво да чета и какво да пиша по форумите. На всичко отгоре да ме заплашват с изгонване от тях, все едно съм някой малоумен, простак, или луд.

Не пожелавам на никой от вас да се постави на моето място.

Кажете ми всички. Какви са вашите доводи да защитавате тази история, която ви доказах че е изопачена още от основата си?

Когато ви чета ми приличате на деца от детската градина, които учителката гледа как не могат да направят нещо, защото просто не знаят. Аз винаги се опитвам да ви покажа как са нещата, но вие вместо да се замислите, предпочитате да ме нахокате и да продължите вашата безсмисленна игра.

С приликите между българската история и библията започнах да се занимавам едва от няколко години. В началото и аз не вярвах на очите си, но колкото повече напредвах, толкова картината ми се изясняваше повече. Вижте Книги Макавейски. Тях не съм ги писал аз и историята на Иуда Макавей и Никанор не съм я нагаждал заради "налудничавите" си твърдения. Участвам във доста чужди форуми и там участниците не са деца, а известни учени, професори, теолози, библеисти, преподаватели в уневерситети, писатели...

Досега с тях водя добри диалози и много от тях вече мислят като мен.

Когато видях, че в Библията е укрита българската история аз изхвърлих всички съмнения и започнах 100 % да вярвам в това. Така открих кой е Моисей, Исус Навин, пророците, Макавей, Иисус Христос, Павел, Петър и още десетки библейски герои. Това бяха персонажи, добре познати от българската история.

Та искам да попитам сега и модератора:

Как хората ще изградят своята вяра, ако им кажем, че всички главни герои от Библията са измислени? Та нима земните ежедневни битки, които водим с живота не приличат на битките на библейските герои? За незнаещият човек всичко от Библията прилича на сбор от фантастични приказки. Но за мен не е така. Виждате как ви доказвам като на малки деца, защо нещата са така, а не иначе.

Налудничаво ли е днес, някой българин да търси национална идея на изстрадалия български народ?

Срамно ли е да възвърна величието на българина, което е изгубено и укрито през вековете?

Къде, ако не в най-четените форуми мога да ви покажа на вас младите, че сте потомци на велики хора, а не измет, както ви втълпяват днес наши и чужди управници? Колко много от вас бягате от страната ни, защото нямате вяра в себе си и не знаете какви сте.

А вие сте избраният от Бога НАРОД на тази земя! Вие, а не американци, французи, германци и всякакви други нации, на които сега слугувате, проституирате, и продавате труда и живота си.

Това искам да ви набия в главите, а вие ме гоните от форума, заканвате ми се и ми се подигравате. Какво бъдеще ви готвя аз, и какво останалите?

Ще разберете все някога.

Лудите

“Като калаени войници стари

в редици подравнени се редим;

ако пред строя някой изпревари,

“хванете лудия!” във хор крещим.

Едничката награда за такива

е глад, преследване и смърт на скот

или след време статуя красива

за чест на целия човешки род.

А колко често някоя идея

като девица чака свой жених!

Глупците все безумство виждат в нея,

“Почакай!” – казва и мъдрецът тих.

Но среща я един от тези луди,

които вярват в бъдния възход,

и млад живот в утробата и буди

за нас, за целия човешки род.

Видях пред мене Сен – Симон, пророка,

богат отпърво, после – задлъжнял,

зает да отстрани докрай порока,

да промени докрай живота цял.

Увлечен от започнатото дело,

уверен беше той, че сочи брод,

по който към успех да тръгне смело

след време целият човешки род.

И Фурие ни казва: “Тръгвай вече,

народе, и не стой презрян в калта!

Труди се във фаланги; надалече

сияе и очаква те целта.

След толкова нещастие земята

се свързва с грейналия небосвод –

сега за мир надеждата крилата

повежда целия човешки род.”

И Анфантен жената възвисява –

да бъде тя наравно със мъжа.

А вие казвате: “Напразна врява

на трима луди вярващи в лъжа.”

Но, господа, безумие нима е

да търсиш щастие за цял народ?

Велик е, който кара да мечтае

за радост целия човешки род!

Та кой откри Америка, кажете?

Безумец, луд, навсякъде осмян.

А кой създаде Бог за вековете?

Отново луд, на кръста прикован.

И слънцето в надоблачните сфери

ако прекъсне вечния си ход,

отново някой луд ще изнамери

светилник за целия човешки род.

Пиер-Жан Беранже

Хорос.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хорос, разбирам в известна степен основанията ти, но не е мисля, че споровете по това биха довели до добър резултат.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първо искам да знаете нещо, което съм писал и преди. С история и археология се занимавам близо 35 години. Имам добра библиотека от няколко хиляди тома научна литература.

Искам да ви попитам всички:

За какво служи знанието? То самоцел ли е, или начин да си вадиш по-лесно парите?

Нали на едно превозно средство се возиш, с цел да пристигнеш някъде?

Хорос.

Май станах на всяка манджа мерудия, но ще подраскам и тук. Имам няколко въпроса: 1. Кога е написана Библията(в какъв перид),2. Кой или кои създават Книгата? 3. Каква е целта? Питам добронамерено, защото не разбрах, дали Библията е пророческа книга или е по съвременна отколкото се смята официално. Благодаря предварително.
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Имам няколко въпроса:

1. Кога е написана Библията (в какъв период от време)?

2. Кой или кои създават Книгата (Книгите)?

3. Каква е целта на написването й?

Питам добронамерено, защото не разбрах, дали Библията е пророческа книга или е по-съвременна, отколкото се смята официално. Благодаря предварително!

От XIV в. пр. Р. Хр. (или от XIII в. пр. Р. Хр.) до I в. сл. Р. Хр .(или до II в. сл. Р. Хр.)

http://jordanka-blog.blogspot.com/2007/03/blog-post_25.html

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%...%BB%D0%B8%D1%8F

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От XIV в. пр. Р. Хр. (или от XIII в. пр. Р. Хр.) до I в. сл. Р. Хр .(или до II в. сл. Р. Хр.)

http://jordanka-blog.blogspot.com/2007/03/blog-post_25.html

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%...%BB%D0%B8%D1%8F

Въпроса ми е към хорос. Чакам неговите отговори.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Неговите отговори всички ги чакаме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Хорос, разбирам в известна степен основанията ти, но не е мисля, че споровете по това биха довели до добър резултат.

"Разбирам основанията на подсъдимия, но не мисля, че защитата му ще доведе до отмяна на смъртното наказание!"

Има ли тогава някакъв смисъл въобще да отговарям, след като някой модератор е предрешил съдбата ми. Не зная на каква възраст си, но защо си се примирил със знанията, дадени ти от други? Защо не видиш и още едно мнение, а пък после помисли и тогава решавай? Аз съм на достатъчно години и съм разбрал следното нещо. Колкото повече разширяваш кръга си от знания, толкова повече разбираш, че все по-малко знаеш! Това е така, защото допирателната ти с околният свят става все по-голяма. Но въпреки всичко аз продължавам да търся.

“ – Приличате ми на мишка, попаднала в смола – каза Пантагрюел. – Колкото повече се мъчи да се измъкне от смолата, толкова по-дълбоко затъва в нея. Та и вие, колкото повече усилия полагате да излезете от тая бъркотия, толкова повече тя ви омотава. И право да ви кажа, не виждам как може да ви се помогне освен по следния начин; често съм слушал поговорката “лудият учи на акъл умния”. И тъй като отговорите на умните не ви задоволяват напълно, посъветвайте се сега пък с някой луд; може да стане така, че разговорат с такъв човек да ви донесе просветление. Вие знаете колко князе, крале и даже цели държави са били спасявани от луди, колко битки – спечелвани и колко трудности – преодолявани благодарение мненията, съветите и предсказанията на луди. Аз няма да ви посочвам примери. И смятам, че ще се съгласите с моите доводи; който си гледа частните и домашни дела както се полага, който бди зорко над своя дом, който показва тънка съобразителност и не прощава случай да спечели и натрупа земни блага и богатства, който ловко съумява да избегне всички злочестини, причинени от бедността – тогова вие наричате житейски мъдър човек, макар божественият разум да го счита за глупак; защото за да бъде преценяван от божествения разум като мъдър, искам да кажа, мъдър и прозорлив по внушение свише и достоен да приеме благодатта на откровението, човек трябва да забрави себе си, да излезе от себе си, да освободи духа си от всяка земна страст, да очисти ума си от всякакви човешки помисли и щения, нещо, което невежествените люде считат за безумие.”

Франсоа Рабле "Гаргантюа и Пантагрюел"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От XIV в. пр. Р. Хр. (или от XIII в. пр. Р. Хр.) до I в. сл. Р. Хр .(или до II в. сл. Р. Хр.)

http://jordanka-blog.blogspot.com/2007/03/blog-post_25.html

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%...%BB%D0%B8%D1%8F

1. Библията е уникална по своя произход. Писана е в продължение на близо 1600 години, започвайки от 14-ти век преди Христа и завършвайки в края на първия век от новата ера.

Да разбирам ли, че вече през 2 век Библията е имала този вид, който има и днес?

И от 2 век насам не е добавяно нищо и не е променяно нищо?

Нека да прочетем какво пишат Фоменко и Носовски по тази тема:

Г.В.Носовский, А.Т.Фоменко

БИБЛЕЙСКАЯ РУСЬ

Всемирная средневековая Ордынско-Атаманская Империя. Библия.

Покорение земли обетованной. Америка. Реформация. Календарь и Пасха

Глава 2.

ИСТОРИЯ РУКОПИСЕЙ И ИЗДАНИЙ БИБЛИИ.

1. ЧТО ТАКОЕ БИБЛЕЙСКИЙ КАНОН. ПОЧЕМУ В СРЕДНИЕ ВЕКА ЦЕРКОВЬ ЗАПРЕЩАЛА МИРЯНАМ ЧИТАТЬ БИБЛИЮ?

Скалигеровская хронология библейских книг, рукописей и их датировка весьма зыбки и недостаточно обоснованы. По сути дела они покоятся на авторитете хронологов и теологов ЭПОХИ РЕФОРМАЦИИ, когда вопрос о библейской хронологии и истории стал важным оружием в борьбе католического и протестантского лагерей, охватившей в XVI-XVIII веках всю Западную Европу.

Сегодня Библия - это вполне определенный сборник книг. Есть несколько вариантов состава Библии: православный канон, католический, еврейский. Некоторые книги одного канона не включаются в другой. Однако это касается только нескольких книг. В целом современная Библия

- практически один и тот же канон. Но не следует думать, что в таком, или почти в таком, виде библейский канон существовал ранее XVI-XVII веков. Это не так. Конечно, отдельные книги современной Библии, причем зачастую в других редакциях, отличающихся от современных, существовали и переписывались в XIV-XVII веках. Некоторые из этих действительно древних рукописей XIV-XVI веков сохранились до нашего времени. Но, во-первых, их совокупность не дает современную Библию. А во-вторых, даже те части современной Библии, которые удается найти в рукописях XIV-XVI веков, представлены там зачастую ДРУГИМИ РЕДАКЦИЯМИ.

Сам состав библейского современного канона отнюдь не такой древний, как многие, наверное, думают. В первой половине XVII века на Руси, например, он был СОВСЕМ ДРУГИМ. Это хорошо видно из полного перечня книг Ветхого и Нового Заветов, помещенного в Кормчей - канонической церковной книге, текст которой выверялся особенно тщательно. Этот список мы приводим в Приложении 2 к ХРОН6. Оказывается, например, что Новый Завет включал тогда В НЕСКОЛЬКО РАЗ БОЛЬШЕ КНИГ, чем сегодня. Многие из перечисленных книг сегодня нам ВООБЩЕ НЕИЗВЕСТНЫ.ы не знаем, что в них было написано. Обращает на себя внимание, что в Новом Завете были, оказывается, такие книги, как новозаветный Иисус Навин (наряду с ветхозаветным), новозаветный Паралипоменон (наряду с ветхозаветным), некая книга РОДОСЛОВИЕ (?!), некая книга Иисус Семирамин (?!), новозаветная Палея, второй Апокалипсис и т.п. А в Ветхом Завете отсутствует, например, книга Есфирь. И это - в 1620 году!

Кроме того, следует иметь в виду, что в целом Библия НЕ ЯВЛЯЕТСЯ КНИГОЙ БОГОСЛУЖЕБНОЙ. То есть не используется в своем ПОЛНОМ виде при богослужении в церкви. Как в христианской, так и в иудейской. Богослужебными, - то есть читаемыми в церкви и существующими в виде отдельных канонических богослужебных книг, - являются ЛИШЬ ОТДЕЛЬНЫЕ ЧАСТИ БИБЛИИ. А именно, в христианской церкви - Новый Завет (кроме Апокалипсиса) и Псалтырь. Эти книги существуют отдельно от Библии как богослужебные и имеют свои названия:

Евангелия, Апостол, Деяния, Псалтырь. Кроме того, существует так называемый Паремейник, содержащий отдельные отрывки из Ветхого Завета, расположенные в порядке их чтения. Эти отрывки действительно изредка читаются в церкви, но далеко не исчерпывают Ветхий Завет. Кроме того, не исключено, что Паремейник мог меняться в XVI-XVII веках, так как читается он в церкви мало и его изменения могли быть просто не замечены прихожанами.

А в иудейской церкви используются Тора (вариант Пятикнижия) и Талмуд (толкования Закона). Опять-таки далеко не вся Библия.

Таким образом, современная Библия, не являясь богослужебной книгой, могла легче подвергаться изменениям и редактированию даже и в XVI-XVII веках. Тогда книги были дороги, поэтому Библия, как и другие книги ДЛЯ ДОМАШНЕГО ЧТЕНИЯ, была редкостью. Следовательно, изменения в ней могли происходить незаметно для всех, кроме узкого круга специалистов-теологов.

Более того, в католической церкви было ФОРМАЛЬНО ЗАПРЕЩЕНО ЧИТАТЬ БИБЛИЮ, причем запрет был отменен ТОЛЬКО В XX ВЕКЕ. А именно, известно, что "буллой папы Григория IX в 1231 году ЗАПРЕЩЕНО ЧИТАТЬ ЕЕ (Библию - Авт.), причем запрет формально был отменен только Вторым Ватиканским Собором" [204], с.67. Историки сообщают: "Церковь ЗАПРЕЩАЕТ распространение книг священного писания среди мирян и считает ТЯЖЕЛЫМ ПРЕСТУПЛЕНИЕМ переводы этих книг с непонятной латыни на народные языки" [698], с.24. В постановлении собора в Безье якобы 1246 года сказано: <<"Что касается божественных книг, то МИРЯНАМ НЕ ИМЕТЬ ИХ ДАЖЕ ПО-ЛАТЫНИ; что же касается божественных книг на народном наречии, то НЕ ДОПУСКАТЬ ИХ ВОВСЕ НИ У КЛИРИКОВ, НИ У МИРЯН". В эдикте Карла IV конца XIV века говорится: "мирянам обоего пола по каноническим установлениям НЕ ПОДОБАЕТ ЧИТАТЬ ЧЕГО БЫ ТО НИ БЫЛО ИЗ ПИСАНИЯ, хотя бы на народном языке, дабы через плохое понимание они не впали в ересь и заблуждение">> [698], с.25.

<<В эпоху Реформации кардинал Гозий написал, ПО ПОРУЧЕНИЮ РИМСКОЙ КУРИИ, рассуждение об употреблении Библии (Hosius, "De expresso verbo Dei"), в котором выразился так: "Дозволить народу читать Библию значит давать святыню псам и метать бисер перед свиньями". ТРИДЕНТСКИЙ собор (в XVI веке - Авт.) ВОСПРЕТИЛ мирянам чтение "еретических" переводов Нового Завета безусловно, А ЧТЕНИЕ ВЕТХОЗАВЕТНЫХ КНИГ разрешил лишь под надзором епископа>> [936], т.1, с.234.

Таким образом, в обиходе прихожан католической церкви Библия появилась как бы исподволь, "незаконно" и, строго говоря, НЕПОНЯТНО КОГДА. Неясно - когда церковное постановление папы о запрете чтения Библии перестало исполняться на практике. А потому в католической среде в XVI-XVII веках с Библией МНОГОЕ можно было сделать незаметно для глаз. А затем сделать вид, будто "так всегда и было".

Точно в таком же положении была, оказывается, и ортодоксальная иудейская церковь (кроме караимов). "Ортодоксальные же иудеи ЧТЕНИЕ БИБЛИИ НЕ РАЗРЕШАЛИ, они могли знакомиться лишь с Талмудом, толковавшим архаичные библейские законоположения в более модернизированном виде" [164], с.99. Поэтому и с иудейской, еврейской, Библией тоже могли происходить значительные, но не заметные никому - за исключением узкого круга лиц - изменения вплоть до появления первых ПЕЧАТНЫХ изданий. А таковые появились не так давно. Например, только "в 1731 году (то есть только в XVIII веке! - Авт.) была основана первая типография в Крыму, выпустившая через три года ПЕРВУЮ КНИГУ НА ДРЕВНЕЕВРЕЙСКОМ ЯЗЫКЕ" [164], с.112.

Здесь стоит отметить, что "ПЕРВЫЙ перевод книг Нового Завета на древнееврейский язык относится ко временам Реформации и принадлежит Себ. Мюнстеру... Весь Новый Завет на древнееврейском языке напечатан в Лондоне в 1661 и в полиглотте Гуттера" [936], т.1, с.237. Издание Гуттера относится якобы к 1587 году и восходит к изданиям якобы 1477, 1488 и 1494 годов [936], т.1, с.259.

Что касается караимов, то есть тюркоязычных иудеев [797], с.542, то им разрешалось читать Пятикнижие. Караимы составляли "обособленное течение в иудаизме, оппозиционное официальной доктрине, основанной на Талмуде" [164], с.99. Причем ЕЩЕ В XVIII веке "они не следуют Талмуду, а чтут только Тору, то есть Пятикнижие, первую часть ветхозаветной Библии" [164], с.87. Но и это - всего лишь небольшая по объему часть современной Библии.

Таким образом, в ортодоксальном иудаизме было запрещено чтение всей Библии, а в караимизме полная Библия вообще отсутствовала, кроме Пятикнижия.

В обиходе православной кафолической церкви, и вообще на Востоке, в средние века чтение Библии также ЗАПРЕЩАЛОСЬ. <<Иерархи в "Послании патриархов Восточно-Кафолической Церкви о православной вере" ЗАПРЕЩАЛИ ВСЕМ БЕЗ РАЗБОРА И НАДЕЖНОГО РУКОВОДСТВА ЧИТАТЬ НЕКОТОРЫЕ БИБЛЕЙСКИЕ КНИГИ, И В ОСОБЕННОСТИ ВЕТХОЗАВЕТНЫЕ ЧАСТИ>> [256], с.93. Это послание было написано в 1723 году [256], с.96. Считается, что "в Древней Руси, хотя и не в такой открытой форме, как в католических странах, временами раздавались голоса, призывавшие ЗАПРЕТИТЬ ПРОСТОЛЮДИНАМ ЧИТАТЬ БИБЛИЮ" [256], с.97.

Как мы увидим, эти якобы запрещения читать Библию в средние века означают на самом деле, что Библия в то время ЕЩЕ НЕ БЫЛА ОКОНЧАТЕЛЬНО НАПИСАНА. И скорее всего, ВСЕ ЗАПРЕЩЕНИЯ БЫЛИ ПРИДУМАНЫ И НАПИСАНЫ уже в XVII-XVIII веках и приписаны средневековым правителям и папам, чтобы объяснить тот поразительный с точки зрения скалигеровской истории факт, что по крайней мере до конца XV века, - а на самом деле до конца XVI века, см. ниже, - БИБЛИЯ в современном смысле ВООБЩЕ ОТСУТСТВОВАЛА. Не только на Востоке, но и на Западе.

Известный историк церкви А.В.Карташев писал: "ПЕРВОЙ ДЛЯ ВСЕГО ВОСТОКА рукописной (еще до появления печатного станка) явилась Библия 1490 года, созданная архиепископом Новгородским Геннадием... Такая РАННЯЯ ЗАИНТЕРЕСОВАННОСТЬ в овладении полным библейским текстом явилась на Руси в XV веке" [372], с.600. Таким образом, если в самом конце XV века пробуждение интереса к полной Библии расценивается специалистами как ОЧЕНЬ УЖ РАННЕЕ, то что говорить о XIV или XIII веках? В то время, как мы видим, никто Библией на Востоке даже и не интересовался. А на Западе не читали, потому что "запрещено". Спрашивается - кто же ее читал в те века? ДА И СУЩЕСТВОВАЛА ЛИ ОНА ТОГДА ВООБЩЕ?

Съжалявам, че е на руски, но ако не можете сами да го прочетете, викнете някой по-възрастен да ви го преведе.

Библията - един основен автор и една основна тема

Въпреки специфичния характер на произхода и състава си, Библията притежава поразителна хармония и единство в съдържанието. Всички книги образуват едно неделимо цяло, свързани са една с друга. А това означава най-малко 3 неща:

1. Библията има един Автор, Чието име се споменава 3800 пъти в нея - това е Самият Бог. Затова тя се нарича още "Слово Божие".

2. Библията има една-едиснствена основна тема и подчинени на нея множество второстепенни теми. Основната тема на Библията е Божият план за спасението на човека чрез една Личност - Господ Исус Христос. Това е и най-важната информация, която Библията предлага на човека. Ето защо с право Библията се нарича още "Писмо на Бога до човека".

3. Библията предлага сведения, засягащи всички сфери на човешкото битие и този свят, както и точна и единствено вярна информация за вечността. Затова тя се нарича още "Вечната Книга".

Прочетете и това:

http://chronologia.org/xpon6/x6_02_02.html

Целта на написването на книгата Библия е следната:

Прочетете книгата на Фридрих Ницше "Антихрист". Там е даден отговор на този въпрос.

"Тук аз свършвам и произнасям присъдата. Аз осъждам християнството; издигам против християнската църква най-страшното обвинение, което някой обвинител някога е произнасял. За мен тя е най-лошата от всички представими форми на упадък; тя съдържа в себе си стремеж към най-ужасната, най крайна степен на упадък. Християнската църква нищо не е пощадила, тя е съсипала всичко, обезценила е всяка ценност, всяка истина е преобърнала в лъжа, всяка прямота в душевна низост. Само посмейте да говорите за нейната блага, "хуманна" мисия! Не е в неин интерес да се отстраняват бедите, тя живее от бедите, нуждае се от бедствията, за да се утвърди завинаги... Вземете червея на греха - ето с каква беда църквата награди човечеството!... А "равенството на душите пред бога"? Тази лъжа, този претекст за rencunes на подлите хора, този експлозив, превърнат сега в революция, в съвременна идея и принцип за гибелта на целия обществен ред, е... християнският динамит... Блага, "хуманна" мисия на християнството! Да отгледаш от humanitas противоречащо на самото него, изкуството за самоскопяване, склонността за лъжа на всяка цена, отвръщението от всички благи и достойни истинкти, презрението към тях! Ето ви хуманна мисия! Паразитизъм като единствен стил на поведение, охтичави идеали на "светостта" и изсмукване на кръвта до последна капка, с което свършват любовта и надеждата, "отвъдният свят" - воля към отричане на всяка реалност; кръстът като отличителен знак за най-подлия заговор, който някога е съществувал - заговор срещу здравето, красотата и стройността, смелостта, ума и духа, срещу душевната доброта, срещу самия живот...

Ще напиша това вечно обвинение по всички стени, навсякъде, където има стени - имам букви, които ще отворят очите и на слепците... Наричам християнството велико проклятие, най-голямата поквара, истински инстинкт за отмъщение, за когото не съществуват други освен нищожните, тайни, отровни, твърде подмолни средства; наричам християнството най-голямото неизтриваемо петно по тялото на човечеството...

А ние дори водим летоброенето си от този dies nefactus началото на цялата фаталност - от първия ден на християнството! Защо не от неговият последен ден!... Защо не от днешния?... Преоценка на всички ценности!..."

Вижте как изглежда истинската религия на борбата и победата във филммите "Хрониките на Нарния" и "Властелинът на пръстена".

Това е религията на Хорос и четирите му деца, а не примиренческото служене на сектата, наречена днес Християнска църква.

Хорос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Този Хорос е направо измутелен -неговите тези представляват "ТРИ В ЕДНО" - Фоменко ,Гайд и Кр.МУтафчиев в едно ,а може и още да се добавя ......

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Този Хорос е направо измутелен -неговите тези представляват "ТРИ В ЕДНО" - Фоменко ,Гайд и Кр.МУтафчиев в едно ,а може и още да се добавя ......

Не съм 100% последовател на никой, защото: "В моменто, в който последваш някой, започваш да губиш себе си!". От Фоменко съм взел само това, което ми е било нужно за да тръгна по пътя на Новата хронология. Гайд не го харесвам, защото превръща последователите си в овце, когато се изявява като водач. Кръстьо Мутафчиев ме изгони веднъж от масата в клуба на архитектите в София, защото му казах, че "Ученикът трябва да надмине учителя си, когато учителят е много добър!".

Разбирам много повече от тези тримата. И не работя в екип, а всичко правя сам.

Искам да предизвикам всички участници във форума, които се занимават с история, религия и изкуство.

Аз ще излагам нещата в Библията така, както са, а вие ще ми доказвате също като мен, че не съм прав.

Ще започнем с Адам и Ева и ще продължим с Моисей, Иисус Навин, Макавеите, израилските и иудейски царе, Давид, Соломон, пророците, Неемия, Ездра, Макавеите, Иисус и Евангелията. Ще доказвам всичко, но и вие правете така.

Например за Моисей ще ви докажа от къде е тръгнал, от къде е минал, град по град, колко време е пътувал, кои градове е създал. Вие като опоненти ще ми доказвате чрез общоприетата история същото. Имате си и попове, и историци, и любители на историята. Ще превеждем карти, правете и вие така

Досега какво правите всички. Казвате ми, че това не е така, само защото е прието нещо друго. Когато сте безсилни да ме опровергаете ме плашите, размахвате пръст, и се подигравате.

През 1997 г. в Израел се състоя археологическа конференция. На нея участваха известни археолози, библеисти и историци от Израел и от целият свят. Те решиха, че старозаветните библейски събития се нанасят само 10-15% на територията на Израел. Е, щом като в Библията не е описана историята на евреите, то тогава за кой народ става въпрос в нея?

Аз доказах, че Библията - това е българската история. На територията на Балканите и България, библейските събития (старозаветни и новозаветни) се нанасят 100%. Не си го измислям. Виждате сами. Оставете ме само да мога да ви покажа всичко, а не ме плашете с бан. Как тогава вие и останалите ще научат истината?

Хорос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Човече ,ти ходил ли си на Синай???Да си бил случайно в манастира "Св. Екатерина"??? 1500години НЕПРЕСТАННО Богослужение , и така ден и нощ и до днес. И тези хора да не знаят къде е бил МОйсей ,или Христос ...Нужен ти е чист въздух добра храна и малко сънотворни.....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Драги Хорос,

Доста от това, което казваш относно познанието въобще, а и относно начина, по който е правилно човек да се стреми към него и да го овладява, аз също одобрявам. Да се приема нещо просто защото е официозно, не е много добър подход в науката. Намирам, че не е достатъчно някой (включително много прочут специалист) да твърди нещо по даден въпрос, за да го приема. Необходими са ми аргументи - колкото е възможно по-убедителни.

В този смисъл се налага да обърна внимание, че в твоите твърдения по идентифициране на събития от българското Средновековие с данни от Библията липсват аргументи. Очевидно ти очакваш да приемаме тези твърдения на доверие, т.е. очакваш да постъпим точно по начина, който сам критикуваш, когато укоряваш някого, че просто вярва на постановките от официозната история. В тази връзка не мога да не отбележа, че това е всъщност двоен стандарт.

Не мисля, че някой има намерение да те гони от форума - не е такъв стилът тук. Няма смисъл да се безспокоиш за това, когато казваш нещо, ако не само го казваш, но го и аргументираш. Последното е повече от желателно, за да бъде потребителят сериозно приеман, каквото и да е твърдението му.

Стоедин ти зададе няколко въпроса, които бих задал и аз, ако той не ме бе изпреварил. Вместо да кажеш собствената си позиция, ти отговори с чужди мнения, което е всъщност избягване на отговор, защото той се интересуваше какво мислиш ти по въпроса, а не какво е казал по него еди кой си.

Ако например смяташ, че поражението на Никифор Геник е разказано в Библията, както твърдиш в един от постовете си тук, според мен е задължително не само да намериш някакви бегли сходства, а най-напред да докажеш, че въпросният библейски текст не е съществувал преди 811г. или пък, че битката не е била през 811г. а много по-рано. Предполагам, че Стоедин имаше точно това предвид, когато зададе въпроса кога смяташ, че е създадена Библията.

Ако нито едната от тези две хипотези не може да се докаже, всякакви сходства са без значение.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Бъркам ли, или имаш предвид че цялата човешка история предварително е заложена и разказана в Библията? Ако е така то най вероятно е заложена ЦЯЛАТА история чак до второто пришествие. В този смисъл в нея са описани не само минали спрямо нас, но и бъдещи събития. От това следва че четейки Библията ние можем да узнаем бъдещето. Апропо как се отнася църквата към превръщането на Светото писание в гадателска книга? Значи ли това че Исус Христос и апостолите са ни дали в ръцете не само свещенно писание но и история на света от първото до второто пришествие на Спасителя?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Бъркам ли, или имаш предвид че цялата човешка история предварително е заложена и разказана в Библията? Ако е така, то най вероятно е заложена ЦЯЛАТА история - чак до Bторото пришествие. В този смисъл, в нея са описани не само минали спрямо нас, но - и бъдещи събития. От това следва че, четейки Библията, ние можем да узнаем бъдещето.

А как се отнася Църквата към превръщането на Светото писание в гадателска книга?

Негативно.

Според някои, може всеки ден да отваряш Библията на произволна страница и на тази страница да откриеш текст, който да ти предсказва - както хороскопа за деня.

Църквата, доколкото ми е известно, забранява и това.

Предполагам, защото християнството оставя свобода на човешката воля.

Не е като при исляма, където е казано, че на човек "му е писано" какво ще му се случи в живота.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Драги Хорос,

Доста от това, което казваш относно познанието въобще, а и относно начина, по който е правилно човек да се стреми към него и да го овладява, аз също одобрявам. Да се приема нещо просто защото е официозно, не е много добър подход в науката. Намирам, че не е достатъчно някой (включително много прочут специалист) да твърди нещо по даден въпрос, за да го приема. Необходими са ми аргументи - колкото е възможно по-убедителни.

В този смисъл се налага да обърна внимание, че в твоите твърдения по идентифициране на събития от българското Средновековие с данни от Библията липсват аргументи. Очевидно ти очакваш да приемаме тези твърдения на доверие, т.е. очакваш да постъпим точно по начина, който сам критикуваш, когато укоряваш някого, че просто вярва на постановките от официозната история. В тази връзка не мога да не отбележа, че това е всъщност двоен стандарт.

Не мисля, че някой има намерение да те гони от форума - не е такъв стилът тук. Няма смисъл да се безспокоиш за това, когато казваш нещо, ако не само го казваш, но го и аргументираш. Последното е повече от желателно, за да бъде потребителят сериозно приеман, каквото и да е твърдението му.

Стоедин ти зададе няколко въпроса, които бих задал и аз, ако той не ме бе изпреварил. Вместо да кажеш собствената си позиция, ти отговори с чужди мнения, което е всъщност избягване на отговор, защото той се интересуваше какво мислиш ти по въпроса, а не какво е казал по него еди кой си.

Ако например смяташ, че поражението на Никифор Геник е разказано в Библията, както твърдиш в един от постовете си тук, според мен е задължително не само да намериш някакви бегли сходства, а най-напред да докажеш, че въпросният библейски текст не е съществувал преди 811г. или пък, че битката не е била през 811г. а много по-рано. Предполагам, че Стоедин имаше точно това предвид, когато зададе въпроса кога смяташ, че е създадена Библията.

Ако нито едната от тези две хипотези не може да се докаже, всякакви сходства са без значение.

Добре, ще ти дам аргументи.

Книгата Библия е замислена и събрана в този си вид през време на Тридентския събор 1545 - 1563 година. Тогава е взето решение църквата да използва книгата Библия, за да аргументира своята власт над масите. Всички други християнски книги, които са излезли от каноничната Библия, са били анатемосани и подложени на унищожение. Първо са били унищожени родословията на иудейските и израилски царе, а после и останалите евангелия и други книги, които са били разпространени сред християните.

Цитирам Фоменко, не защото нямам собственно мнение по въпроса, а защото той е направил добро изследване, което не противоречи на моите възгледи.

Поражението на Никифор І Геник в действителност се е случило през 1410 г. по христ. летоброене, или 811 г по Хаджира. Нашата история е направена по една интересна схема. Тук събитията се повтарят през около 300 - 330 години. Ще ти дам един пример със завоюването на България от чужди владетели.

1. По времето на филип ІІ Македонски и неговият син Александър през края на ІV век пр. н. е.

2. После е падането на България под римска власт по времето на Август.

3. Готските нашествия от времето на Траян Деций през средата на ІІІ век - до смъртта на Валенс край Одрин.

4. Падане на България под (старобългарска власт) завършила с провъзгласяване на І Българско царств о през 681 г.

5. Падане на България под византийско робство в началото на ХІ век.

6. Падане на България под турско робство в края на ХІV век.

Забеляза ли цикличността?

Сега можеш ли да допуснеш, че това е едно и също събитие, дублирано до тук 6 пъти, или поне две?.

1. Филип ІІ и Александър са ранно-ислямски владетели и това може да ти го каже всеки грамотен иманяр в България, защото селищата на тези македонски владетели и селищата на ранните турски султани винаги са едно до друго и преливат едно в друго.

Мусса бей, чиято история е разказана в Библията в Книги Макавейски под името Mussa beus, е живял според същата книга 150 год. след Александър Македонски. Ако Мусса бей е живял примерно, през 1410 г., то тогава Александър трябва да е живял през 1260 г. от н. ера.

2. България пада под римска власт, но в книгата на Йосиф Флавий се вижда, как император Тит потушава въстанието в Иудея и разрушава Иерусалим, които в действителност са България и София. Това го знаем от учебниците като "падане на България под турско робство". Начело на "турската" армия е бил Даут паша (Тит паша), който завоюва София (Иерусалим). После владетел на Тракия става Лала Шахин, който в "римската" история е познат като Флавий Силва. Това най-ясно се вижда в падането на крепостта Масада под римска власт. Ако си ходил в днешната крепост Масада, където се заклеват израелските войници и сравниш написаното от Йосиф Флавий ще видиш анахронизмите. А те са много. Как защитниците на Масада след разрушаването на крепостната стена за една нощ са насекли стотици дървета и са направили нова, дървена стена? Та на Масада и трева няма, а най-близките дървета за направа на подобна стена са чак в Ливан. Днес израелските археолози неуспешно търсят останките на близо 1000 защитници на Масада, които са се самоубили след прочувственната реч на Елеазар, техният водач.

Ако отидеш днес на крепостта Цепина, която е близо до с. Дорково и Велинград ще видиш как е станала цялата битка. И рампата стои чак до стените на крепостта, дето днес е тур. хижа. И дървета колкото искаш за направата на подобна стена. И останките на защитниците лежат все още в Костин дол, или Костино дере, както го наричат местните.

Между другото пак там, близо до крепостта се е състояла и още една битка, описана в Книги Макавейски, влязла като друг дубликат в нашата история.

3. Готските нашествия по нашите земи са дубликат на завземането на Обетованата земя от народа на Иисус Навин и на идването на старо-българите през 7 век.

4. Падането на България под "старобългарско робство" е в действителност идването на Моисей (Аспарух) до река Йордан (Дунав) и преминаването на реката от Иисус Навин. Падането на Ветил става по един и същи начин, както падането на Търново по време на турското завладяване на нашите земи - чрез предател (виж книга Съдии и Йосиф Флавий).

5. Йордан Табов прекрасно доказа в книгата си "Падането на Стара България", че падането на Бъргария под византийско и под турско робство са едно и също събитие. Няма да го повтарям, но и аз съм стигнал до същото заключение.

6. Това вече се дублира с т. 4.

Ето как Иуда Макавей от ІІ в. пр. н. ера, се превръща в кан Крум от началото на ІХ век и Мусса бей от нач. на ХV век.

Виж, че и Крум и Мусса се бият срещу Никифор (Никанор) и Михаил (Алким).

Какви още аргументи да давам? Аз каквото и да напиша, то неверниците винаги ще казват, че това не е така, защото...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз не мога да разбера едно...

Твърдейки, че завладяването на Балканския полуостров от:

- древните гърци

- древните македонци

- древните римляни

- древните българи

- византийците

- кръстоносците

- каталаните

- османските турци

(да не пропускам някой нашественик?)

сочи едно единствено нашествие, въпросът ми е:

Кое е нашествието, което е истинското, единственото, което "се прикрива" от останалите нашествия?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Бъркам ли, или имаш предвид че цялата човешка история предварително е заложена и разказана в Библията? Ако е така то най вероятно е заложена ЦЯЛАТА история чак до второто пришествие. В този смисъл в нея са описани не само минали спрямо нас, но и бъдещи събития. От това следва че четейки Библията ние можем да узнаем бъдещето. Апропо как се отнася църквата към превръщането на Светото писание в гадателска книга? Значи ли това че Исус Христос и апостолите са ни дали в ръцете не само свещенно писание но и история на света от първото до второто пришествие на Спасителя?

Бъркаш! Това са пълни глупости според мен и фантазии на разни писатели.

Има други книги с подобно съдържание, но книгата Библия не е сред тях.

Аз пиша сега подобна книга, която се отнася най-вече за Второто пришествие.

В Библията само книгите на пророците са за Второто пришествие, защото всички пророци са живеяли след Христос.

Между другото, най-старите събития в Библията описват царуването на император Диоклетиан и наследниците му. Всичко останало са дубликати на по-късни събития.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Аз не мога да разбера едно...

Твърдейки, че завладяването на Балканския полуостров от:

- древните гърци

- древните македонци

- древните римляни

- древните българи

- византийците

- кръстоносците

- каталаните

- османските турци

(да не пропускам някой нашественик?)

сочи едно единствено нашествие, въпросът ми е:

Кое е нашествието, което е истинското, единственото, което "се прикрива" от останалите нашествия?

Да си призная честно и на мен все още не ми е напълно ясно. Все още търся и не мога да подредя правилно събитията. Историята прилича на игра на шах, при която на финала са останали по две фигури от двете страни. Знаеш колко фигури са започнали и кога, но не знаеш как са се състояли битките и пораженията на отделните фигури. Когато повече хора работим по тези въпроси, шансовете да се доближим до истината стават по-големи.

Вие много ми помагате с въпросите си, защото за да ви отговоря, търся отговорите в неизследвани от мене полета. Така и аз се обогатявам, а и вие научавате по нещо ново. Важното е да запазим добрия тон и да накараме колкото се може повече участници да четат и участват в дискусийте.

Това не са глупости, а важни за нас българите теми. Когато човек мисли, има шанс да се развива. Може би това е и най-важното в момента.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...