Отиди на
Форум "Наука"

Пропускане на руски войски срещу Константинопол


Recommended Posts

  • Потребител

Всички знаем за "12 мита в българската история". Но като четох тази книга преди две-три години ми направи впечатление следното. Божидар Димитров говореше за това дали цар Петър I е ученик по тактиката на баща си Симеон. Та ставаше дума за руския поход против Цариград през 907 година. Според професор Димитров тогава цар Симеон I е пропуснал руските войски на княз Игор да нападнат ромейската столица. Това ме наведе на мисълта дали има такова нещо, изобщо преговори, или е някаква договорка само. Има ли такова нещо?

Link to comment
Share on other sites

Доколкото знам похода на Игор е по море. Б.Димитров има качеството много до фантазира, като пише книгите си и покрай фактите вкарва и свои доукрасявания. Ако Симеон бе пропуснал руски войски, то това неминуемо щеше да бъде отразено от византийците. Ако имахме такива "съюзни" отношения с русите, защо не ги използва нашия Симеон срещу маджарите, което му отнеха всичко на север от Карпатите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ако имахме такива "съюзни" отношения с русите, защо не ги използва нашия Симеон срещу маджарите, което му отнеха всичко на север от Карпатите?

Използва "баджанаците" - печенегите. После в 972 г. отново се използват печенегите, които убиват киевския княз Светослав - извършвал походи срещу Преслав в периода 968-972 г. и имащ реално участие в унищожаване на източната част на Българското цалство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Всички знаем за "12 мита в българската история". Но като четох тази книга преди две-три години ми направи впечатление следното. Божидар Димитров говореше за това дали цар Петър I е ученик по тактиката на баща си Симеон. Та ставаше дума за руския поход против Цариград през 907 година. Според професор Димитров тогава цар Симеон I е пропуснал руските войски на княз Игор да нападнат ромейската столица. Това ме наведе на мисълта дали има такова нещо, изобщо преговори, или е някаква договорка само. Има ли такова нещо?

Не съм чел ”12-те мита.....” на проф Б. Димитров, но историята с ”похода” е интересна.

Защо слагам похода в кавички? Ами защото има основателни съмнения, че такъв поход изобщо е имало!!!

Показателно е, че нито един ромейски източник изобщо не споменава за какъвто и да е поход на руски княз срещу Константинопол по това време.

Ако се задълбаем нещата стават още по-странни:

1. Руският източник от 12 век Повесть временных лет (най-ранната писмена руска хроника) твърди, че походът е предприет по море с 2000 ладии с по 40 души във всяка – 80 000 души!!!! А нашите съседи дори не го споменават?!

2. Същия съмнителен извор, писан доста време след хипотетичното събитие, твърди, че Олег (Олгерд) бил сключил договор с императора, в който се предвиждало ромеите да плащат данък забележете на...... "руските градове”.

Характерно е, че ромеите споменават друг, чисто търговски договор, сключен с варягите-руси пет години по-късно, но не обелват и дума за такива ”епохални събития” като поход на 80 000 души, обсада на Константинопол, сключване на договор и др.

Работата с ”похода” мирише, ама много........

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Трябва да се има предвид че по онова време се е практикувало предимно каботажно корабоплаване /за ладиите това се отнася с по-голяма степен/.Така че ако са минали 80 000 души покрай България това няма как да не бъде отразено в изворите.Предвид характера на русите и богатството на българските земи /направило покъртително впечеталнеие на същите тези руси 60 години покъсно/това със сигурност не би трябвало да бъде добросъседско преминаване.А и какъв смисъл би имал такъв грандиозен поход с ладии срещу Констатинопол?Далеч по сериозно комплектовани флоти не са успели да го превземат.

Link to comment
Share on other sites

От статията за походите към Константинопол в руската википедия, се вижда че, никъде не се споменава преминаване през България, или война с българите. Все пак елита на Русия тогава е нормански, а те са били изкустни мореходци. Но патриарх Николай Мистик и заплашвал Симеон при преговорите че Византия ще използва русите. Явно са разчитали на договора от 907 г., за да насочат тази огромана сила срещу България. тогава не е станало, за съжаление става след 60 и 1, 2 г., когато малко преди това Олга, майката на Светослав посещава Константинопол, покръства се и подписва съюзен договор с Византия.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Всъщност патриарх Мистик по скоро блъфира като плаши освен с русите и с маджарите и с печенезите.Едва ли византийците са имали договори с всички тях.В руската википедия нещата са представени меко казано пристрастно - похода бил успешен.Абсурд е да е успешен - това би означавало превземане на Константинопол.А и придвижването на такава огромна армия до византийската столица е невъзможно да стане без споменавене в изворите.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Момчета, да ви кажа не съм специалист в тази тема, но нека изкажа едно мнение и аз. Вярно, странно е как 80 000 души ще преминат покрай българските брегове така и няма да бъдат забелязани от ромеите. Въпросът е защо не е отразено това преминаване в ромейските извори? Затова бих искал да попитам, въпреки че е против всякаква логика и дори бих казал е глупаво. Възможно ли е пък походът да е минал в обратната посока, тоест - от Източното Черноморие? Вярно е, дълъг е пътят, но точно това според мен е искал Олег, защото така е искал да постигне изненада. Той е тръгнал с малки корабчета и с 80 000, а Константинопол е голям град. Няма друг шанс освен внезапно нападение според мен. Има ли нещо вярно в моето мнение.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Това ме наведе на мисълта, дали има такова нещо...

Kакто се казва в една реклама, "Сбъркал си рейса, пич..."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж, Историк, разбирам, че съм сбъркал, за което се извинявам. Не искам да съм нахален, но би ли ми дал някаква насока на твоята версия, за да може всички да видим и твоето мнение. Казвам го най-коректно спрямо теб, без никаква ирония. Моля, дай някаква насока.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По-горе се шегувам, използвайки част от текста на закачлива реклама на вафли. Нямам за цел да те засегна.

---

Колкото до политиката на цар Петър I, той започва да пропуска маджарски (унгарски) войски през българската територия, които да плячкосват византийските територии. Той дава "коридор" на унгарците едва когато разбира, че Византия няма намерение да му помогне срещу тях. Това е хитро - вместо да плаща данък на унгарците, за да не го нападат, той просто ги пуска да минат двупосочно и да си награбят каквото им е угодно от византийските земи.

През лятото на 955 г. при поречието на р. Лех (на Лехското поле) германците разбиват огромна унгарска войска и това малко успокоява унгарците.

---

Но да пропуска руски войски... Това - не.

---

Едва при управлението на цар Борис I българо-руска (или руско-българска) войска нахлува в земите на Византия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Историк, разбрах шегата ти, като я прочетох се засмях. Хубава шега.

Сега по темата: съгласен съм с теб вече. Но нека се върнем малко по-назад. За да тръгнеш с 80 000 души на поход и то срещу Византия, това означава (според мен), че трябва да си в мирни отношения със съседите си. Тоест двубоят е бил Византия-Русия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В този случай, византийците се пишат освободители на България от руското нашествие.

(Нашествие, което сами са инициирали, а византийският пратник при русите е искал те да му помогнат да стане визант. император, като срещу тази тяхна помощ им е предлагал за награда българските земи. С чужда пита - помен е направил, както казва народът ни.)

Император Йоан I Цимисхий тръгва да завладява североизт. бълг. земи като освободител. За съжаление, някои български аристократи се връзват на антируската му пропаганда.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...