Отиди на
Форум "Наука"

Метод за смятане на големи числа


Recommended Posts

  • Администратор

Един познат ми каза, че някакъв българин измислил начин за смятане на големи числа, без да е нужно да се знае таблицата за умножение. Имал книга, в която описва как става номера с името "Жив компютър", но тя никъде не може да се намери. Ако някой има информация за това или каде може да се намери книгата, ще се радвам да се науча. good.gif

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Доколкото си спомням, когато бях малък, човекът автор на книжката, идваше в училището, където учех(в Благоевград) да я продава, не си спомням цената, само знам, че беше символична. Даваше ни напътствия на дъската и по-голямите разбирачи ставахме да се правим на интересни, а той ни даваше съвети. Ако си в София и си ученик, или си завършил в последните няколко години, би било странно, ако не е идвал в училището ти за да я предлага. Съжалявам, че не давам никаква съществена информация...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • 1 месец по късно...
  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Аз имам книжката. Казва се "Жив Компютър" и е дебела около 60 страници, авторът се казва Илия Петров. И в моето училище идва тоя човек - тогава си я купих де (от Добрич съм).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едно време ни я предлагаха в даскалото и естествено никой не обърна внимание. Ако ви се занимава със сложни математически неща, препоръчвам ви да се насочите към вектори (в картезиеви, полярни, сферични и цилиндрични координатни системи), комплексни числа, диференциали, интеграли, експоненциали, както и всичко, което може да се смята с тия неща. Примерно неправилни повърхности и обеми в триизмерното и четириизмерното пространство.

Направо ми се реве от висша математика :(

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Едно време ни я предлагаха в даскалото и естествено никой не обърна внимание. Ако ви се занимава със сложни математически неща, препоръчвам ви да се насочите към вектори (в картезиеви, полярни, сферични и цилиндрични координатни системи), комплексни числа, диференциали, интеграли, експоненциали, както и всичко, което може да се смята с тия неща. Примерно неправилни повърхности и обеми в триизмерното и четириизмерното пространство.

Направо ми се реве от висша математика :(

Даааам , от списака какво мога да стана ,определено излиза Математик :umnik:

, то аз съм добър за сега де ,ама от нещата които Spirit постна ми се отщя :P Ще се насочвам по друг път .

П.П.КоЯner моляте каж нещичко за самия метод ПЛС ПЛС

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • 2 седмици по-късно...
  • 2 years later...
  • Потребител

Здравейте! Аз също търся тази книжка. Ако някой я има сканирана ще съм му благодарна да ми я изпрати.

Или ако някой знае къде мога да я намеря и да си я закупя.

Благодаря предварително!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 месеца по късно...
  • Потребител
Здравейте! Аз също търся тази книжка. Ако някой я има сканирана ще съм му благодарна да ми я изпрати на dal@gbg.bg

Или ако някой знае къде мога да я намеря и да си я закупя.

Благодаря предварително!

Здравейте,аз също се искам да намеря книгата на Илия Петров"Новото смятане".Дали приснета или оригинал моля за

информация на "plamak92@abv.bg". Благодаря

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • 1 месец по късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...