Отиди на
Форум "Наука"

Помощ:Елинистичното влияние в тракийското изкуство


catcher

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте,

Търся доказателства за елинистичното влияние в тракийското искуство.

Не че не е очевидно, но искам да мога да посоча нещата по- конкретно.

Примерно стенописите от казанлъшката гробница определено ми изглеждат като късно класически или ранно елинистични гръцки. Обаче защо не мога да преценя. Мислех си общата трапеза на съпрузите определено не изглежда гръцка (до колкото знам гърците са се хранели разделено от съпругите си), също шлема на един от войните е типично тракийски. Къде е гръцкия елемент обаче? Като динамика на движението колесниците на втория, по- малък фриз напомнят на Отвличането на Персефона от Хадес. На същия има и нарисувани дорийски колони, и това е всичко, което виждам.

Моля някой ако може да помогне.

Не само за Казанлъшката гробница, но и за Гробницата край Свещари.

Въобще всякаква информация по въпроса ще ми бъде много полезна.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
също шлема на един от войните е типично тракийски.

Ако имаш предвид този с копието и двата коня, той е с фригийски тип шлем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Приятелю ,добре дошъл на форума !

Горещо ти препоръчвам пета глава от книгата на М.Тачева -"История на българските земи в древността през елинистическата и римската епоха ".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Warlord- На едно място срещнах да пише Трако-Фригийски и за това. А не знам...значи ли че само фригийците имат такива шлемове?

RIZAR - Благодаря за препоръката, ако имаш книгата онлайн ще съм много щастлива.

Не съм в БГ и за мое съжаление нямам достъп до български библиотеки. Иначе задачата щеше да е доста по лесна. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Фригийците по принцип са населявали Мала Азия и този вид шлем наподобява фригийска шапка, но е широко разпространен сред траките на Балканите. Те и фригийците идват от Балканите в по-ранен период и най-вероятно са били също племе с тракийски произход.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравей, освен книгата, която ти е препоръчал Рицаря, търси статията на Дафина Василева "Тракийската гробница в град Казанлък". Там авторката се е спряла много подробно на стенописите, като разглежда и символиката им. За съжаление това, което имам е ксерокопие и в него липсва името на списанието, в което е публикувана статията. Надявам се, че под автор ще успееш да я намериш.

Студия за Свещари има Мария Чичикова - "Тракийската гробница с кариатиди в с. Свещари".

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...