Отиди на
Форум "Наука"

Теориите на В.Б.Резун


Съгласни ли сте с изложеното в книгите на Резун?  

101 потребители са гласували

  1. 1. Съгласни ли сте с изложеното в книгите на Резун?

    • По-скоро да
      62
    • По-скоро не
      30
    • Не мога да преценя
      9


Recommended Posts

  • Потребител

Ами аз докато лъжех, ти що не ми каза какво е наказанието за издаване на държавна тайна, каквато по времето на първото издание на книгата на Жуков? Аз мисля че е разстрел, а защо не са го разстреляли след като директивата е секретна. Дай преди да разгледаме третата да избистрим първата, не размивай спора, че почвам да губя интерс. И кой ти иска да пращаш том втори, че и целия? И как след смърта на маршала фатмак му се увеличиха спомените...Машенка е виновна да знайш ;)

Аби, вече всички разбраха че лъжеш, няма нужда да се напъваш да замазваш нещата, че да не стане беля. След като Директивата е публикувана от Жуков, очевадно през 1969 вече не е била засекретена. Нека видим какво пише в спомените на Баграмян, издадени две години по-късно през 1971:

В 0 часов 25 минут 22 июня окружной узел связи в Тарнополе начал прием телеграммы из Москвы. Она адресовалась командующим войсками всех западных округов. Нарком и начальник Генерального штаба предупреждали, что "в течение 22—23.6.41 г. возможно внезапное нападение немцев", и требовали, не поддаваясь ни на какие провокационные действия, привести войска "в полную боевую готовность встретить внезапный удар немцев и их союзников". Далее в телеграмме указывались конкретные мероприятия, которые следовало осуществить:

"а) в течение ночи на 22.6.41 г. скрытно занять огневые точки укрепленных районов на государственной границе;

б) перед рассветом 22.6.41 г. рассредоточить по полевым аэродромам всю авиацию, в том числе и войсковую, тщательно ее замаскировать;

в) все части привести в боевую готовность; войска держать рассредоточенно и замаскированно;

г) противовоздушную оборону привести в боевую готовность без дополнительного подъема приписного состава; подготовить все мероприятия по затемнению городов и объектов;

д) никаких других мероприятий без особого распоряжения не проводить".

Баграмян И.X. Так начиналась война. — М. 1971 с.92

Като ще си говорим за спомени ето Баграмян е получил директивата, във флота също са я получили.

Ама то и ти си обвинен в същото, ама поне си на местно ниво. Спри да се излагаш, а чети това което постваш

И от кого съм обвинен от Аби, форумния разбирач, който и два реда не е прочел, и компенсира липсата на информираност с обилна порция измислици и даже лъжи. Смях.

Не ми показвай страници, покажи ми дата на издаване, но задължително да няма преиздаване, Искам първо издание.

Така харесва ли ти .

, ама Павлов са го разстреляли, а той човека стрелял и отвръщал на удара.

Този път не позна. Павлов е не е разстрелян, за това че е отвръщал на удара. Точно обратното -осъден е за бездействие.

post-13156-0-40048300-1403814743_thumb.p

post-13156-0-85132100-1403814965_thumb.p

post-13156-0-16212400-1403815571_thumb.p

Редактирано от Stefan Iv
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,9k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Жуков Г. К. Воспоминания и размышления. Т. 1. — М, 2002 с.263

Ами защо ми цитираш изданието от 2002? Мого странни неща със мемоарите му, ту се увеличават ту намалят страниците....Я да видим в Гугъл

После смерти Жукова его мемуары многократно переиздавались:

  • 1979 — 3 издание (390 стр.)
  • 1979 — 4 издание (383 стр.)
  • 1983 — 5 издание (В трех томах - 984 стр.)- тираж 100.000 экземпляров
  • 1984—1985 — 6 издание (В трех томах — 303, 327, 351 стр.)
  • 1986 — 7 издание
  • 1987 — 8 издание
  • 1988 — 9 издание (В трех томах - 960 стр.)- тираж 100.000 экземпляров
  • 1990 — 10 издание самое первое исправленное и дополненное по рукописи автора. Все последующие воспроизводят именно его. (В трех томах - 1152 стр.)- тираж 300.000 экземпляров
  • 1992 — 11 издание (В трех томах — 397, 381, 381 стр.)
  • 1995 — 12 издание (В трех томах — 398, 383, 383 стр.)
  • 2002 — 13 издание (В двух томах — 830 стр.)
  • 2010 — 14 издание (В двух томах — 960 стр.) - тираж 1000 экземпляров
  • 2013 — 13 издание (В двух томах - 416, 416 стр.)- тираж 4000 экземпляров

Аби, вече всички разбраха че лъжеш, няма нужда да се напъваш да замазваш нещата, че да не стане беля. След като Директивата е публикувана от Жуков, очевадно през 1969 вече не е била засекретена. Нека видим какво пише в спомените на Баграмян, издадени две години по-късно през 1971:

Баграмян И.X. Так начиналась война. — М. 1971 с.92

Като ще си говорим за спомени ето Баграмян е получил директивата, във флота също са я получили.

И от кого съм обвинен от Аби, форумния разбирач, който и два реда не е прочел, и компенсира липсата на информираност с обилна порция измислици и даже лъжи. Смях.

Така харесва ли ти .

Този път не позна. Павлов е не е разстрелян, за това че е отвръщал на удара. Точно обратното -осъден е за бездействие.

Нищо не замазвам, просто те попитах да ми разясниш като как си представяш изпращането на телеграма до фронтовете. След което те попитах да ми разясниш защо директивата не е адресирана до фронтовете, а до окръзите които в момента на изпращането и не съществуват. Според теб е нормално да номерираш творението си с №1 което си е нормален номер за фронтовете и в същото време да си твърдиш че е до окръзи щото официално са ги създали след избухването на войната. Сега относно автентичноста и как секретен документ се появява на бял свят и то в спомените на Жуков. Ами ако беше автентичен щяха да го разстрелят, простичко е. Обаче тука имаме ефект на подемане на лъжата и цитирането и под път и над път. Което значи че е пусната с цел

За текста още в първото изречение си личи лъжата "очаква се НАПАДЕНИЕ" сиреч Жуков знае.......само че проблема му е че знае постфактум.

А за Павлов, не ми показвай официалното "за бездействие" щото няма как да лъжат и тези около него които казват че са се били и Директива №1 е получена по самолет в следобедните часове. Така че е отвръщал на удара. но то по твойта логика Политрук Тухачевски е шпионин по обвинение.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако Жуков знаеше нямаше да допусне свинщината, която се случва с подвластните му войски след нападението, или поне не би трябвало колкото и да е мърляч.

А за вездесъщите му мемоари - то всяко следващо издание завършва с "Save changes to Zhukov's memorials" - 'Yes/No/Cancel'.

По едно време беше оповестена веселата история, че дъщеря му Мария Георгиевна внезапно открила в семейния архив 80 страници, които досега били неизвестни и съдържали инфо, което да преобърне досегашните виждания и което по чиста случайност да съвпада с тогавашните политически конюнктури ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами защо ми цитираш изданието от 2002? Мого странни неща със мемоарите му, ту се увеличават ту намалят страниците....Я да видим в Гугъл

Нищо не замазвам, просто те попитах да ми разясниш като как си представяш изпращането на телеграма до фронтовете. След което те попитах да ми разясниш защо директивата не е адресирана до фронтовете, а до окръзите които в момента на изпращането и не съществуват. Според теб е нормално да номерираш творението си с №1 което си е нормален номер за фронтовете и в същото време да си твърдиш че е до окръзи щото официално са ги създали след избухването на войната. Сега относно автентичноста и как секретен документ се появява на бял свят и то в спомените на Жуков. Ами ако беше автентичен щяха да го разстрелят, простичко е. Обаче тука имаме ефект на подемане на лъжата и цитирането и под път и над път. Което значи че е пусната с цел

За текста още в първото изречение си личи лъжата "очаква се НАПАДЕНИЕ" сиреч Жуков знае.......само че проблема му е че знае постфактум.

А за Павлов, не ми показвай официалното "за бездействие" щото няма как да лъжат и тези около него които казват че са се били и Директива №1 е получена по самолет в следобедните часове. Така че е отвръщал на удара. но то по твойта логика Политрук Тухачевски е шпионин по обвинение.

Няма нужда да ми цитираш Гугъл, защото въпросната телеграма я има още в първото издание. Че мемоарите са дописвани във времето спор няма, но за конкретната директива нещата са други. Самият факт че е запазен и черновата на директивата означава че не става въпрос за фалшификат. А и никой не я определя като такъв, освен теб. Фактът че във флота е обявена бойна готовност преди немското нападение означава че такава директива все пак е издадена и разпратена. Вярно съществува неяснота около датата, но не е това което пишеш. Датата на Директивата е 21 юни и тогава все още не е имало фронтове, а окръзи, т.е. нямаме разминаване. Ако беше фалшификат със сигурност такова разминаване нямаше да има, най-малкото номерът на директивиата щеше да е друг.По време на съда срещу ген. Павлов, членът на съдебния състав диввоенюристът Орлов задава следния въпрос на подсъдимия Андрей Григорев-началник свръзки на ЗОВО, по-късно ЗФ: "И после телеграммы начальника Генерального штаба от 18 июня войска не были приведены в боевую готовность". На което Григорев отговаря "Все это верно." С други думи възможно е тази телеграма и да е от 18 юни, а не от 21. Интересно че в архивите няма известна такава телеграма, но след като е спомената в делото, едва ли ще е измислица. Няма нищо странно в това че са очаквали нападение. Има предостатъчно документи, които потвърждават че в Москва са знаели за предстоящото германско нападение и са се готвели.

А иначе Павлов е осъден за назидание. Имал е лошия късмет да командва западния фронт, където немския удар е най-силен и най-масивен. За това и съветското поражение е било най-грандиозно. Всъщност по настояване на Сталин немският удар се е очаквал откъм Украйна и поради това тай са били концентрирани най-много войски. Първоначалния немски замисъл обаче е бил основния ,удар да е от север с направление Ленинград и Москва. За поражението на РККА е обвинен Павлов, който не е имало какво да направи. Сталин го разстрелва, за да държи в страх останалите командващи фронтовете. То и в самия указ изрично си го казва, за да е ясно "Предупреждаю, что и впредь все нарушающие военную присягу, забывающие долг перед Родиной, порочащие высокое звание воина Красной армии, все трусы и паникеры, самовольно оставляющие боевые позиции и сдающие оружие противнику без боя, будут беспощадно караться по всей строгости законов военного времени, невзирая на лица. Приказ объявить всему начсоставу от командира полка и выше"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В същност, Павлов е съден за последиците от изпълнението на Директива №3 (изпратена на 22 юни от Тимошенко в 21.15 часа). Той измества леко острието на настъплението от северозападното направление (Гроздно-Сувалки) право на север, по протежение на западния бряг на Неман, т.е от Гроздно към Меркине. Целта е проста (а и ситуацията се е изменила докато пристигне Директива и бъде дешифрирана) - с удар във фланга на настъпващата немска пехота, да се овладеят мостовете (включително понтонните на Неман) и цялата 3-та танкова група на Вермахта ще се окаже в капан. Както се вижда от текста на самата Директива, той се отказва от това да настъпва към Сувалки (превзет от германците през 1939 година в полско-немската кампания), а да обкръжи и унищожи противника на съветска територия, а не на чужда.

Замисълът е добър и това, което той ползва за изпълнението е внушително - два моторизирани корпуса (6-ти и 11-ти) и един кавалерийски корпус (6-ти). Те включват четири танкови и две моторизирани дивизии с общо 1500 танка (470, от които Т34 и КВ), 200 бронирани коли с оръдия, 5700 автомобила и 350 трактора. На 23-ти към тях е добавен и 124-ти гаубичен полк от резерва на ГК с 48 тежки оръдия. Противникът им е 5 пехотни дивизии на Вермахта (162-ра и 256-та от 20 АК и 8-ма, 28-ма и 161-ва от 8 АК), като реално на 23-ти юни на запад от Неман са само дивизите от 20 АК, тъй като дивизиите от 8-ми вече форсират Неман.

Изпълнението на операцията е възложено на генерал-лейтенант Болдин. И... започва мистерията...

Редактирано от DendroaspisP
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбира се че е фалшификат. Показали били чернова, добре обаче защо не покажат беловата която е подадена за шифровка? Фронтовете са създадени на 21-ви и Директивата е първия документ адресиран до тях, затова е и №1, нищо странно в номерацията. Иначе е възможно телеграмата да е от предната година, ама не е. За какво е осъден Павлов? За назидание или за бездействие? Аз мисля че някой за да прикрие своите глупости и за да премахне възможни бъдещи усложнения във негова вреда си е разчистил конкуренцията в лицето на Павлов.

Защо Жуков не е разстрелян, а с него и всички по веригата за подготовка и издаване на мемоарите му? Все пак издават строго секретен документ и то 1969.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Работата е все още мътна и неясна, ама така е със засекретени архиви. Например, прекият виновник за фиаското - Болдин нито е разстрелян, нито е репресиран...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А защо се търси виновник? Ако трябва да се търси виновник, то това би трябвало да е идеологията, а не разни пешки.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Защо иделогоията? Тя войска не подрежда.

Впрочем, според цитатите по-горе излиза, че Жуков е знаел за струпването на немски войски, или не е знаел?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знаел е. Кой не е знаел? При игра на шах, кой е виновен за загубата...фигурите по дъската или шахматиста?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами никакви, то не става хем да нападаш, хем да се защищаваш. Ти като удряш, пазиш ли се? Просто удряш, докато диша. Проблема му е бил, че като се е засилил да удари, са го посрешнали здраво. Изпаднал е в моментен нокдаун, освестил се е и с по-лекички удари си е взел мача. По-просто от това, здраве. Лошото в случая обаче е че целия му тренировъчен процес до излизането му на ринга е засекретен, което мен лично много ме дразни. И точно защото все се търси виновник във всичко, не може човек да натрупа полезни знания, което е жалко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В същност, Павлов е съден за последиците от изпълнението на Директива №3 (изпратена на 22 юни от Тимошенко в 21.15 часа). Той измества леко острието на настъплението от северозападното направление (Гроздно-Сувалки) право на север, по протежение на западния бряг на Неман, т.е от Гроздно към Меркине. Целта е проста (а и ситуацията се е изменила докато пристигне Директива и бъде дешифрирана) - с удар във фланга на настъпващата немска пехота, да се овладеят мостовете (включително понтонните на Неман) и цялата 3-та танкова група на Вермахта ще се окаже в капан. Както се вижда от текста на самата Директива, той се отказва от това да настъпва към Сувалки (превзет от германците през 1939 година в полско-немската кампания), а да обкръжи и унищожи противника на съветска територия, а не на чужда.

Замисълът е добър и това, което той ползва за изпълнението е внушително - два моторизирани корпуса (6-ти и 11-ти) и един кавалерийски корпус (6-ти). Те включват четири танкови и две моторизирани дивизии с общо 1500 танка (470, от които Т34 и КВ), 200 бронирани коли с оръдия, 5700 автомобила и 350 трактора. На 23-ти към тях е добавен и 124-ти гаубичен полк от резерва на ГК с 48 тежки оръдия. Противникът им е 5 пехотни дивизии на Вермахта (162-ра и 256-та от 20 АК и 8-ма, 28-ма и 161-ва от 8 АК), като реално на 23-ти юни на запад от Неман са само дивизите от 20 АК, тъй като дивизиите от 8-ми вече форсират Неман.

Изпълнението на операцията е възложено на генерал-лейтенант Болдин. И... започва мистерията...

Няма мистерия. Въпросният 6 ти мех корпус бил разбит благодарение на авиацията, а с 11-ти нямало връзка. Всъщност настава пълна анархия и поради това плана на Павлов се проваля. С големи усилия Болдин успява да се измъкне от немско обкръжение. Това обаче не изолиран случай, в цялата РККА е царял хаос, което и основната причина за катастрофата от 1941. Сталин се опитва да спре хаоса с репресии.Той и други начини не знае. Интересно е че в началото обвиненията срещу Павлов са били стандартните от 30-те.-шпионаж, заговор. Само че в последствие явно след намеса отгоре те отпадат и той е осъден за бездействие. Очевидно е че се е целяло всяване на страх сред командния състав. Не случайно е разстрелян Павлов, а не Болдин. Павлов е командващ фронт, т.е. той е от висшия ешалон. Разстрелвайки го Сталин е показал че милост няма да има за никого. Болдин са го пожалили, защото той участва пряко в бойните действия. Все пак една репресия срещу него няма да се възприеме добре. .

Ами никакви, то не става хем да нападаш, хем да се защищаваш. Ти като удряш, пазиш ли се? Просто удряш, докато диша. Проблема му е бил, че като се е засилил да удари, са го посрешнали здраво. Изпаднал е в моментен нокдаун, освестил се е и с по-лекички удари си е взел мача. По-просто от това, здраве. Лошото в случая обаче е че целия му тренировъчен процес до излизането му на ринга е засекретен, което мен лично много ме дразни. И точно защото все се търси виновник във всичко, не може човек да натрупа полезни знания, което е жалко.

Това са си чисти фантазии.Досега никой резунист не е доказал че РККА се е готвела за нападение. Проблемът е идвал от факта че през 1938 Сталин започва прекалено голяма реорганизация за прекалено кратко време. В един момент армията се напълва с неопитни офицери дори и на висше ниво. Отделно че както в Царската армия, така и в РККА , че и в СА въпросът с комуникациите винаги се е пренеблегвал. Тези два фактора взети заедно са гарантирали настъпването на всеобщ хаос без значение от типа на войната. Командването в един момент изтърва управлението на боя. Да не говорим че по едно време даже и губят връзка с отделни части на армиите си. Налага се Жуков да ходи на място.Това е причината за катастрофата от 1941, но никой от генералите не иска да си я признава в спомените си и поради това си измиват ръцете със Сталин, както германските им колеги с Хитлер.

Разбира се че е фалшификат. Показали били чернова, добре обаче защо не покажат беловата която е подадена за шифровка? Фронтовете са създадени на 21-ви и Директивата е първия документ адресиран до тях, затова е и №1, нищо странно в номерацията. Иначе е възможно телеграмата да е от предната година, ама не е. За какво е осъден Павлов? За назидание или за бездействие? Аз мисля че някой за да прикрие своите глупости и за да премахне възможни бъдещи усложнения във негова вреда си е разчистил конкуренцията в лицето на Павлов.

Защо Жуков не е разстрелян, а с него и всички по веригата за подготовка и издаване на мемоарите му? Все пак издават строго секретен документ и то 1969.

Фронтовете са създадени на 22 юни, но тогава от директивата няма никакъв смисъл.Твърденията ти са плод на свободни интерпретации. Дай документи, не размишления.

Редактирано от Stefan Iv
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Когато се съберат всички факти заедно, става абсолютно ясно за какво се е готвела РККА - за нападение.

Там е работата, че изобщо не става ясно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Напротив. Никой никога по никакъв начин не може да проведе отбрана с това разположение на огромната си армия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напротив. Никой никога по никакъв начин не може да проведе отбрана с това разположение на огромната си армия.

Колко пъти трябва да повторя , че историята е точна наука и се позовава на факти, а не интерпретации. Ако използваме подхода на резунистите можем да "докажем" че Хитлер е напднал СССР, защото го е боляло зъб. То и неслучайно резунистите бягат от фактите като дявол от тамян.

Редактирано от Stefan Iv
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Обратното е - антирезунистите бягат :)) Фактите не са общодостъпни, затова се налага съставяне на версии. Цялата тая тема е опит за преглед на двете основни версии и за намиране на най-вероятните от тях.

Впрочем не съм виждал по-грандиозни извъртане на оценките на фактите от "просъветската" теза - РККА ту се ръководи от некадърници, ту се води от герои. Ту е въоръжена ту не е. Ту врагът я превъзхожда със "значително количество танкове", ту се оказва, че тя има 8 пъти повече. После се оказва, че те са негодни защото кой знае защо били за ремнот. После се оказва, че това за ремонт не е точно за ремнот и се оказва, че са тесни, в сравнение с немските.

Но най-простият факт, за който може да се говори е защо няма полоса? Като как отбраняващата се армия се е навряла до врага?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Обратното е - антирезунистите бягат :)) Фактите не са общодостъпни, затова се налага съставяне на версии. Цялата тая тема е опит за преглед на двете основни версии и за намиране на най-вероятните от тях.

Впрочем не съм виждал по-грандиозни извъртане на оценките на фактите от "просъветската" теза - РККА ту се ръководи от некадърници, ту се води от герои. Ту е въоръжена ту не е. Ту врагът я превъзхожда със "значително количество танкове", ту се оказва, че тя има 8 пъти повече. После се оказва, че те са негодни защото кой знае защо били за ремнот. После се оказва, че това за ремонт не е точно за ремнот и се оказва, че са тесни, в сравнение с немските.

Но най-простият факт, за който може да се говори е защо няма полоса? Като как отбраняващата се армия се е навряла до врага?

Очевидно манипулативно представяне на нещата с цел защита на пердпоставена теза. Типично резуниски. Съветската теза е ясна, тя има два варианта-Хрушчовски и Брежневски. Данните за реалните параметри на съветската бойна мощ станаха ясни едва през 90-те.Тогава вече се създадоха разни тези.

Редактирано от Stefan Iv
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма мистерия. Въпросният 6 ти мех корпус бил разбит благодарение на авиацията, а с 11-ти нямало връзка. Всъщност настава пълна анархия и поради това плана на Павлов се проваля. С големи усилия Болдин успява да се измъкне от немско обкръжение. Това обаче не изолиран случай, в цялата РККА е царял хаос, което и основната причина за катастрофата от 1941. Сталин се опитва да спре хаоса с репресии.Той и други начини не знае. Интересно е че в началото обвиненията срещу Павлов са били стандартните от 30-те.-шпионаж, заговор. Само че в последствие явно след намеса отгоре те отпадат и той е осъден за бездействие. Очевидно е че се е целяло всяване на страх сред командния състав. Не случайно е разстрелян Павлов, а не Болдин. Павлов е командващ фронт, т.е. той е от висшия ешалон. Разстрелвайки го Сталин е показал че милост няма да има за никого. Болдин са го пожалили, защото той участва пряко в бойните действия. Все пак една репресия срещу него няма да се възприеме добре. .

Това са си чисти фантазии.Досега никой резунист не е доказал че РККА се е готвела за нападение. Проблемът е идвал от факта че през 1938 Сталин започва прекалено голяма реорганизация за прекалено кратко време. В един момент армията се напълва с неопитни офицери дори и на висше ниво. Отделно че както в Царската армия, така и в РККА , че и в СА въпросът с комуникациите винаги се е пренеблегвал. Тези два фактора взети заедно са гарантирали настъпването на всеобщ хаос без значение от типа на войната. Командването в един момент изтърва управлението на боя. Да не говорим че по едно време даже и губят връзка с отделни части на армиите си. Налага се Жуков да ходи на място.Това е причината за катастрофата от 1941, но никой от генералите не иска да си я признава в спомените си и поради това си измиват ръцете със Сталин, както германските им колеги с Хитлер.

Фронтовете са създадени на 22 юни, но тогава от директивата няма никакъв смисъл.Твърденията ти са плод на свободни интерпретации. Дай документи, не размишления.

Фронтовете са създадени на 21-06-41. Доказателството е номерацията на дерективите."Неопитните" офицери са победили в Финската и Манджурската войни. Във първата от посочените са преодолелии успешно укрепен район във невероятно трудни условия, във втория са приложили успешно т.н. "блитцкриг". Тези мантри за обезглавяването на РККА, някъде другаде. Влизаш в противоречие със комуникациите. Когато ти е изгодно ги получават навреме, когато не, липсват комуникации

Там е работата, че изобщо не става ясно.

Ами погледни картите и сравни положението по общата граница на двете армии. След като ги сравниш кажи три разлики.

Колко пъти трябва да повторя , че историята е точна наука и се позовава на факти, а не интерпретации. Ако използваме подхода на резунистите можем да "докажем" че Хитлер е напднал СССР, защото го е боляло зъб. То и неслучайно резунистите бягат от фактите като дявол от тамян.

Точна наука, но не може да обясни един прост номер на директива. Не обяснява и защо не е разстрелян един маршал за издаване на държавна тайна и то през 1969г. Хитлер се е изплашил от вероятноста да остане без нефт и е нападнал.

Очевидно манипулативно представяне на нещата с цел защита на пердпоставена теза. Типично резуниски. Съветската теза е ясна, тя има два варианта-Хрушчовски и Брежневски. Данните за реалните параметри на съветската бойна мощ станаха ясни едва през 90-те.Тогава вече се създадоха разни тези.

Официални тези много и все фалшификати.Няма и какви други да бъдат, след като искаш да съхраниш крехкия социален мир в държавата си. Ама как да извадиш на показ истинското лице на идеологията си, която постепенно е завладяла и съвременния свят. Прочети оня брадатия гей дето се явява идеолог на социалното равенство и сравни настоящата обстановка и ми покажи разлики(или недей че ще вземем да политизираме)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма мистерия. Въпросният 6 ти мех корпус бил разбит благодарение на авиацията, а с 11-ти нямало връзка. Всъщност настава пълна анархия и поради това плана на Павлов се проваля. С големи усилия Болдин успява да се измъкне от немско обкръжение. Това обаче не изолиран случай, в цялата РККА е царял хаос, което и основната причина за катастрофата от 1941. Сталин се опитва да спре хаоса с репресии.Той и други начини не знае. Интересно е че в началото обвиненията срещу Павлов са били стандартните от 30-те.-шпионаж, заговор. Само че в последствие явно след намеса отгоре те отпадат и той е осъден за бездействие. Очевидно е че се е целяло всяване на страх сред командния състав. Не случайно е разстрелян Павлов, а не Болдин. Павлов е командващ фронт, т.е. той е от висшия ешалон. Разстрелвайки го Сталин е показал че милост няма да има за никого. Болдин са го пожалили, защото той участва пряко в бойните действия. Все пак една репресия срещу него няма да се възприеме добре...

О, това че Болдин не е репресиран е твърде странно (както и бъдещият маршал на СССР бездарникът Кулик, който по онова време е страши по чин и по длъжност на Болдин и в това отношение му е шеф при настъпателната операция). Болдин все пак е бил заместващ-командващ фронта. Другите му "другари" имат друга съдба: по едно и също обвинение са разстреляни началник-щаба на фронта Климовских, началник-свръзката на фронта Григориев, началникът на артилерията на фронта Клич, командващия 4-та армия на Западния фронт Коробков и заместник-командващия ВВС на фронта Таюрски. Всички те имат или по-малко или същото отношение към операцията на трите корпуса...

Това за загубата на връзка повече от странен, макар и силно тиражиран през годините факт. Още през 1940 година всяка танкова дивизия (както виждаш не говоря на ниво фронт дори) на западната граница е комплектована с: 1. около 120 танкови радиостнации 71 ТК; 2. 1 радиостанция 11 АК; 23 радиостанции 5 АК и 87 батальонни и ротни радиостанции (6 ПК, РРС, РРУ, РБ-22). А какви още комуникационни средства за свръзка са получили след една година можем само да гадаем...

Това, че цял МК (7-ма и 4-та танкови дивизии) е разбит от германската авиация е твърде съмнително, въпреки че доста се е тиражирало до сега. 6-ти МК (за разлика от 11-ти) е изцяло комплектуван към 22 юни. В него е имало стотици танкове, включително Т34 и КВ (само в 7 танкова дивизия е имало 200 от тях). Според данните (запазените оперативни сводки и по доклада на командващия дивизията генерал-майор Борзилов) 7 танкова дивизия по време на предвижването си (22-23 юни) от 368 танка е загубила от въздушни нападения само 63 танка. Според оперативна сводка №08/от 22.00 часа на 27-ми юни приблизително същите са загубите и на 4-та дивизия - т.е 20-26% от леките танкове. Дори изрично е посочено в донесенията, че Т34 и КВ издържали дори на преки бомбени попадения и продължавали да са в движение. На 24-25 юни, 7 т.д губи 18 танка в бой с немски полк, като няколко от тези танка не са поразени, а затъват в някакво блато. Ерго, на 26 юни в дивизията има около 287 танка.

В същност, една разсекретена съветска статистика ясно показва несъстоятелността на твърденията, че тогавашната немска авиация е в състояния да нанесе големи поражения на танкови съединения: от общия брой поразени танкове 88% са унищожени от танкове и противотанкови оръдия, 8% от мини и само 4% от авиация... Днес ако имам време ще ти покажа защо немската авиация няма физическа възможност да причини приписваните й загуби, които била уж нанесла на съветските танкове...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бърз въпрос. Защо Кулик е бездарник? На основание какво му прикачаш това звание?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Очевидно манипулативно представяне на нещата с цел защита на пердпоставена теза. Типично резуниски. Съветската теза е ясна, тя има два варианта-Хрушчовски и Брежневски. Данните за реалните параметри на съветската бойна мощ станаха ясни едва през 90-те.Тогава вече се създадоха разни тези.

В какво се състои манипулацията?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ето какво може един Т 28, като влезе във вражески град:

29.06.1951 г. Танк Т-28 под командованием майора танковых войск Васечкина с экипажем из механика-водителя Дмитрия Малько и трёх курсантов совершил рейд по уже захваченному немцами Минску, тараня вражеские грузовики, сбивая пехоту, уничтожая противника огнём пушки и пулемётов. Была уничтожена группа солдат и грузовик на ул. Ворошилова, колонна мотоциклистов на ул. Ульянова, сосредоточение живой силы и техники противника на ул. Янки Купалы и в парке им. Горького. Истратив боеприпасы, танк стал выходить из города и был остановлен только на восточной окраине огнём противотанковой батареи. Майор Васечкин погиб, уже выбравшись из горящей машины. Водитель - старшина Дмитрий Малько - сумел покинуть танк и пробраться через линию фронта к своим. Командир пулемётной башни - курсант Николай Педан - попал в плен и был освобождён в 1945 г. Заряжающий - курсант Фёдор Наумов - был местными женщинами спрятан в подполе, после чего пробрался к партизанам. Дальнейшая судьба последнего курсанта, Александра Рачицкого, неизвестна.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стига сега пропаганда, та това е остарял танк според всички "експерти"

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...