Отиди на
Форум "Наука"

Една интересна задача :)


Recommended Posts

  • Потребител

Колко електроенергия ( в MJ и kWh ) изразходва за 30 min електрическа печка с мощност 2000 W? Възможно ли е заедно с нея в мрежата с 220V да се включи и ютия с мощност 1000 W, ако безопасността на мрежата се подсигурява с електрически предпазител за 16 А?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Печката изразходва 4kWh енергия.

Изразходваната енергия е равна на отношението на мощността на консуматора и времето, за което той работи. Имайки предвид, че трябва да получим енергията в kWh, превръщаме 30-те минути в 0.5 часа и се получава точно 4000 Wh=4kWh.

За втората част не съм сигурен, че съм прав, но ето как разсъждавам аз.

Мощността в мрежата е 2000W(Р на печката) + 1000 W(Р на ютията) = 3000W.

P=IU (мощността=тока.напрежението)

Оттам напрежението е U=P/I=187,5V

Полученото напражение не е по-голямо от напрежението в градската мрежа, следователно би трябвало да е възжомжно заедно с печката да се включи и ютията. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Печката изразходва 4kWh енергия.

Изразходваната енергия е равна на отношението на мощността на консуматора и времето, за което той работи. Имайки предвид, че трябва да получим енергията в kWh, превръщаме 30-те минути в 0.5 часа и се получава точно 4000 Wh=4kWh.

За втората част не съм сигурен, че съм прав, но ето как разсъждавам аз.

Мощността в мрежата е 2000W(Р на печката) + 1000 W(Р на ютията) = 3000W.

P=IU (мощността=тока.напрежението)

Оттам напрежението е U=P/I=187,5V

Полученото напражение не е по-голямо от напрежението в градската мрежа, следователно би трябвало да е възжомжно заедно с печката да се включи и ютията. ;)

Грешно от начало до край!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В такъв случай какво е решението?

Изразходваната енергия е равна на ПРОИЗВЕДЕНИЕТО на мощността на консуматора и времето, за което той работи.

Като се има предвид това, може да се пресметне, че изразходваната енергия е 1kWh или 3.6MJ

Колкото до втората част на задачата, посочената от теб формула е вярна, но неправилно използвана.

Трябва да се изчислява не напрежение, а ток, защото напрежението не е функция нито на мощността,

нито на тока, ами е точно обратното. И така I=P/U = 3000/220 = 13.64А

Пресметнатият ток е по-малък от допустимия за предпазителя и следователно няма никакъв проблем

да се включат и двата консуматора.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...