Отиди на
Форум "Наука"

САЩ изпитаха първия летящ автомобил


Recommended Posts

  • Администратор

САЩ изпитаха първия летящ автомобил

19 Март 2009

l_150344.jpgАмериканската компания Terrafugia проведе първите изпитания на пилотната си разработка – летящ автомобил с името "Транзишън". В официалното съобщение на компанията разработчик се казва, че прототипът е предназначен както за масова употреба по пътищата, така и за излитане от всяка летателна писта, но за да се управлява ще е необходим специален лиценз. Представителите на фирмата твърдят, че документът може да се получи след курсове, на които трябва да се направят поне 20 летателни часа.

За наземна употреба "Транзишън" е автомобил, който се задвижва с обикновен бензинов двигател. Във въздуха ще се използва перков мотор. Превключването от обикновена кола към самолет отнема само 30 секунди – времето необходимо за разтварянето на крилата. По въздух мини самолетът може да измине 724 километра, а максималната му скорост е 185 км. в час. По земя "Транзишън" с напълнен догоре резервоар може да измине само 105 км.

Към момента "Транзишън" още е далеч от серийно производство. От компанията възнамеряват да подобрят конструкцията и да проведат допълнителни изпитания на летящия автомобил както по пътищата, така и по въздух. След това ще бъде конструиран нов прототип. Въпреки това вече се приемат предварителни заявки за купуване на иновацията. Предплатата е 10 хил. долара, а крайната цена на летящата кола ще бъде 194 хил. долара.

avtomobil.jpg

Източник: mediapool.bg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересно, много интересно! Хората мислят и работят . Представям си ако някога това чудо влезе в България, какво ще стане. Сега даваме над 1000 жертви на година по пътищата, а тогава, колко ли изненадани къщи и хора ще бъдат разбити? Но явно света се развива и не го интересува войната по БГ пътищата. Поздрав!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това чудо има големи шансове да стане масово, но цената му трябва да падне по-драстично! Да-а вижда се, че вече сме в 21 век - взимаш книжка и летиш! Направо ме кефи!........ :post-70473-1124971712::crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Взимаш книжка, летиш, забиваш се в стълб, сграда или друг джигит и приключваш полета.:crazy_pilot:

Като я гледам тая джунджурия май има нужда от писта за да излети.

Представям си задръстване във въздуха от 1 000 000 автомобили. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Взимаш книжка, летиш, забиваш се в стълб, сграда или друг джигит и приключваш полета.:crazy_pilot:

Като я гледам тая джунджурия май има нужда от писта за да излети.

Представям си задръстване във въздуха от 1 000 000 автомобили. :bigwink:

То е ясно, че ще се лети извън града, където няма сгради и стълбове. Освен това нещо за навигация да си чувал, а и вероятно няма да дават книжки безразборно на всеки олигофрен с пари. Що се отнася до пистата тя ще да е къса, според мен 150 метра ще са достатъчни за да излети. Всяка равна поляна може да стане импровизирана писта - това е мини самолет, не ти е "Боинг" или военен самолет! Това е бъдещето и ще облекчи движението по магистралите. :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Представям си задръстване във въздуха от 1 000 000 автомобили. :bigwink:

Мда, и аз.... Технологиите изискват и култура, без нея по-хубаво да ги няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Прекалено много "Семейство Джетсън" сте гледали струва ми се :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Неее, това не го знам какво е. Чел съм обаче почти цялата фантастика от златното й време ;) Мобифоните там се описваха като видеофони и се носеха на ръцете като часовниците. :):))):)

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Прекалено много "Семейство Джетсън" сте гледали струва ми се :crazy_pilot:

Като стана въпрос за задръстване във въздуха и аз за това се сетих... хахахахха :biggrin:

Иначе така се почва, сега с обиновен двигател, утре с реактивен, след това...авто пилот ще ни води до работа и връща в къщи ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като стана въпрос за задръстване във въздуха и аз за това се сетих... хахахахха :biggrin:

Иначе така се почва, сега с обиновен двигател, утре с реактивен, след това...авто пилот ще ни води до работа и връща в къщи ;)

Ами аз подобно самолетче с реактивен двигател съм виждал още преди 25 години! Някаква фирма в САЩ ги предлагаше като полуфабрикат, който си го сглобяваш любителски сам в гаража. Частите са в сандъщи със всичко необходимо, придружени с чертежи и подробни инструкции. Самолетчето беше едноместно с разпер на крилата (не бяха сгъваеми) около 3-4 м. и беше много симпатично като дизайн; с доста изчистена и опростена конструкция. Не помня каква скорост развиваше, но хич не беше малка. Иначе идеята за самолет-кола за първи път съм виждал във филмите за Фантомас (с Луй Дюфинес и Жан Маре) през 60-те години на миналия век; там беше естествено представена като уникален "Ситроен", чиито крила бяха скрити под купето и изкочиха оттам в движение, като колата просто излетя от магистралата във въздуха, оставяйки инспектора (Луй Дюфинес) с пръст в устата!......... :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като стана въпрос за задръстване във въздуха и аз за това се сетих... хахахахха :biggrin:

Иначе така се почва, сега с обикновен двигател, утре с реактивен, след това...авто- пилот ще ни води до работа и връща в къщи ;)

Мисля, че с този все по- добър Интернет и подобряването на комуникациите, май няма да се налага да ходим на работа, а всичко ще вършим в къщи. Е не точно всичко, но ще бъдем толкова богати за да си имаме такава кола- самолет и да обикаляме световно известните места. Дай Боже, както се казва! Темата е интересна. Ще ви пусна линк за доста по евтини самолетчета и доста по- бързи! http://rockbul.blog.bg/viewpost.php?id=234423

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Да-а вижда се, че вече сме в 21 век - взимаш книжка и летиш!

Аз, с над 3000 пролетени часа такава "книжка" нямам. Този документ се нарича бревет.

Въпреки 21-вия век, това тук при нас все още не го виждам да стане скоро.

Иначе бих се "кандидатирал" за личен пилот.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Знам, знам, че е бревет, аз малко по-образно казах "книжка":) Е, то не е трудно по начало в САЩ взимат за частни самолети с 1 и 2 мотора и пр. Това е нещо като първият самолет или файтон с мотор в края на 19 век. Сега ни изглежда смешно, но да видим след 30 - 40 г. живот и здраве, какво ще бъде

:))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-тъпото е че Щатите за пореден път искат петрола да е движеща сила. В лондон вече има Малки джипки, като количките от пуканки с играчка, хората могат да си я заредят с ток на доста места. А Щатите пак искат да се замърсява околната среда. Подобен иновационен продукт можеше да наложи еко енергията. Както малките Лондонски джипки (който са си само за градска среда).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...