Отиди на
Форум "Наука"

Константин Философ не е писал славянобългарска азбука


Recommended Posts

  • Потребител
Става дума за глаголицата, която в приписка към руски ръкопис е наречена кирилова азбука, а в парижкия абецедарий - българска.

Ти твърдеше, че думата КИРИЛИЦА се използва в извор от 11в.

Когато те принудих да цитираш текста, ти взе да извърташ, че не е било "кирилица', а кирилова азбука.

Кирилица и кирилова азбука са две различни неще уважаеми.

ТОВА Е КИРИЛОВА АЗБУКА:

glagoliticli3.png

ТОВА Е КИРИЛИЦА:

(за неразбралите: термина се въвежда за пръв път през 18 в. от руския цар Петър I)

kirilica11qz.jpg

Видя ли сега, че трябва малко по-сериозно да се отнасяте към историята, а не да я пригаждате по свой вкус и подобие.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 116
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Но след провала на мисията във Великоморавия през 885 г. Константинопол вижда удобен момент да спаси идеята си за създаване на аванпост за експанзия на изток към Киевска Рус.

мхммхм.... по времето на създаването на азбуката дали съществува киевска рус? и защо едно село би заинтересувало ИРИ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аспаруховите българи са дошли на Балканите от причерноморските степи със китайски тип календар, като животното показващо поредната година е на говоримия хуно-български както е видно от надписите - дилом твирем, дохс твирем, шегор вечем, верени алем, теку читем, дван шехтем, тох алтом, шегор твирем, имен алем, сомор алтом, дилом тутом, сигор елем, етх бетхи и т.н.

"Аспаруховите" българи са прелетели със звездни коне!

Китайския е лунен ,а българския е слънчев и е по древен и по точен!

Разликата м/у слънчевия и лунния е от земята до луната!

и всички тия клишета дето ги повтаряте сме ги слушали и чели много !

Това ,че ги откривате сега ,няма лошо ,но казвайте по нещо ново,че и на мене да ми е интересно!

и къде го прочете ,че Аспарух (на грцки знаеш ли какво означава?) идва от степи и пустини и азиатските чукари!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти твърдеше, че думата КИРИЛИЦА се използва в извор от 11в.

Когато те принудих да цитираш текста, ти взе да извърташ, че не е било "кирилица', а кирилова азбука.

Кирилица и кирилова азбука са две различни неще уважаеми.

ТОВА Е КИРИЛОВА АЗБУКА:

glagoliticli3.png

ТОВА Е КИРИЛИЦА:

(за неразбралите: термина се въвежда за пръв път през 18 в. от руския цар Петър I)

kirilica11qz.jpg

Видя ли сега, че трябва малко по-сериозно да се отнасяте към историята, а не да я пригаждате по свой вкус и подобие.

Аха,значи ръкописа дето пишеше "словене" а пък го четат "славяни" е написан на кирилица през 18 век,пък се представя за източник от 10 век! е ми аз нали това казах ,че са ги изфалшифицирали демек заблуждават!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

мхммхм.... по времето на създаването на азбуката дали съществува киевска рус? и защо едно село би заинтересувало ИРИ?

Аз мисля че достатъчно ясно съм написал в поста си - след провала на мисията във Великоморавия през 885 г. Константинопол вижда удобен момент да спаси идеята си за създаване на аванпост за експанзия на изток към Киевска Рус

Киевска Рус е създадена именно тогава, през 882 година от Олег (цели три години преди докарването на откупените от пазарите за роби във Венеция учченици).

Още нещо неясно?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аспаруховите българи са дошли на Балканите от причерноморските степи със китайски тип календар, като животното показващо поредната година е на говоримия хуно-български както е видно от надписите - дилом твирем, дохс твирем, шегор вечем, верени алем, теку читем, дван шехтем, тох алтом, шегор твирем, имен алем, сомор алтом, дилом тутом, сигор елем, етх бетхи и т.н.

ъъъ я дай данни за "говоримия" хуно-български! че аз нещо си мисля че такаова нещо няма. а за думите ще трябва да кажеш поне какво означават... щото аз си мисля че нещо си се объркал... яко...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз мисля че достатъчно ясно съм написал в поста си - след провала на мисията във Великоморавия през 885 г. Константинопол вижда удобен момент да спаси идеята си за създаване на аванпост за експанзия на изток към Киевска Рус

Киевска Рус е създадена именно тогава, през 882 година от Олег (цели три години преди докарването на откупените от пазарите за роби във Венеция учченици).

Още нещо неясно?

аха ясно създали са я ученици на св.св. Кирил и Методий.... ми на какъв език са си глаголили Русите?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
A на какъв език са си глаголили Русите?

На пръв поглед - на руски.

На втори - на викингски (скандинавски), по-точно - шведски, датски, може би - норвежки. Вероятно - примесен с източно-славянски (антски??).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Антите са източнославянско обединение, просъществувало на територията на север от реките Днестър и Днепър в периода VI - VIII век.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На пръв поглед - на руски.

Руския /ruthenian/ е диалект на румънския език /valachico/. Изводите всеки сам да си прави.

Радвам се, че се поддържа руско-румънската научна бойна дружба с участие в дебатите по такава маргинална тема. Особено начина им. Хлъзгате се по матрицата им, по улея, който е предзададен от два-три века и сте в положението на хамстер, който се върти в кръгчето си и въпреки усилията си пак се връща на изходната си точка. Това е така, защото стоите в тези предзададени антиисторически и нови научни догми и не излизате от тях. Пожлзвате същите термини. Имате същите комплекси. Мислете, като съвременни политолози, а не като средновековни историци и хора. Наистина е занимателно. Важното е, че целта на занятието с темата се постига... Нали за това се прави.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Антите са източнославянско обединение, просъществувало на територията на север от реките Днестър и Днепър в периода VI - VIII век.

именно. а кога се образува Рус?

впрочем термина анти се споменава за последно през 7в.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
аха ясно създали са я ученици на св.св. Кирил и Методий.... ми на какъв език са си глаголили Русите?

Естествено че на славянски, но не това е същността на темата, а факта, че специално създадената за да държи славяните в изолация от покръстена от Рим Европа "славянска" азбука е пробутана и на приелата кръщение от Константинопол Киевска Рус.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Да не искаш да кажеш че Пространното житие на Кирил, с най-вероятен автор Кл. Охридски е писано след ХІв.?

Искам да кажа, че Пространното житие не назовава азбуката.

Огромната част от графитите са от по една-две думи, което не позволява да се правят сериозни заключения. И още нещо - в манастира край Равна са открити стотици графити. Според теб кой ги е оставил - монасите и книжовниците от манастира, които писали на езика използван в църквата или от овчарите, които пасли овце край манастира и говорили на простонароден език?

Графитите са много голям брой, което вече дава възможност за сериозни заключения. Имаме графити, писани от различни хора, които съвсем не са само монаси; да не говорим за някои текстове с неприлично съдържание, които категорично не са на църковен език. Поначало идеята за това, че е съществувал отделен църковен език, различен от народния, противоречи на принципите, заложени от св. Кирил и Методий и прокарвани от учениците му и техните последователи. Това е просто погрешна представа, механично пренасяна от други култури и периоди върху старобългарската култура от 9-10 в.

Аспаруховите българи са дошли на Балканите от причерноморските степи със китайски тип календар, като животното показващо поредната година е на говоримия хуно-български както е видно от надписите - дилом твирем, дохс твирем, шегор вечем, верени алем, теку читем, дван шехтем, тох алтом, шегор твирем, имен алем, сомор алтом, дилом тутом, сигор елем, етх бетхи и т.н.

А защо да смятаме, че шегор елем е говорим "хуно-български", след като то само изразява използвана система за летоброене - освен ако не смяташ да обявиш и чисто латинското "индиктион" за изконно гръцко? :tooth:

Ти твърдеше, че думата КИРИЛИЦА се използва в извор от 11в.

Когато те принудих да цитираш текста, ти взе да извърташ, че не е било "кирилица', а кирилова азбука.

Изворът от 11 век използва думата "куриловица", което значи тъкмо Кирилова азбука.

Още нещо неясно?

Само още един въпрос, колега Аспарух IYI - не ти ли омръзва да преповтаряш до безкрайност едни и същи измишльотини във всяка тема? :doh:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...