Отиди на
Форум "Наука"

Почина френският писател Морис Дрюон


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Изтъкнатият романист, член на Френската академия и реформатор на френския език Морис Дрюон е починал във вторник на 90-годишна възраст, съобщи агенция Франс прес, като цитира източници от академията. Дрюон е издъхнал в дома си, казала за агенцията Елен Карер д'Енкос – постоянен секретар на Френската академия.

Роден в Париж на 23 април 1918 г., с баща-руснак, Дрюон бе плодовит писател и член на академията от 1966 година. През 1948 г. той получава най-високото френско отличите за литература – наградата „Гонкур" за историческия си роман „Великите фамилии". По-късно, през 70-те години на 20 век, Дрюон заема поста министър на културата на Франция в кабинета на Пиер Месмер, както - и позицията на постоянен секретар на Френската академия. „Беше близък приятел и смъртта му e голяма загуба за академията. Той бе живата памет на тази институция", казва Карер д'Енкос, цитирана от АФП.

Дрюон е най-известен по света с поредицата от романи под общото заглавие „Прокълнатите крале".

В нея са включени издаваните и в България книги „Железният крал" (1955), „Удушената кралица" (1955), „Отровите на короната" (1956), „Законът на мъжете" (1957), „Френската вълчица" (1959), „Лилията и лъвът" (1960) и „Как един крал погубва Франция" (1977).

В поредицата се разказва за последните представители на династията на Капетингите, която управлява Франция 341 години – от 987 до 1328 г., – най-дълго в цялата история на страната. Историята приключва и с двама владетели от по-новата фамилия, властвала във Франция – Валоа – Филип VI Щастливи (1268–1314), Жан ІІ Добрият (1350-1364).

Капетинги са някои от най-великите френски владетели, като Филип II Август (1165–1223), Свети Луи IX (1215–1270), Филип IV Хубави (1268–1314). В последната година от царуването на Филип ІV, наричан още „Железният крал", започва разказът в „Прокълнатите крале". Началото на историята бележи края на Ордена на Тамплиерите, в хода на най-грандиозния процес в историята, продължил 7 години и включил около 15 000 обвиняеми рицари от ордена. На 18 март 1314 г. техният Велик магистър - Жак дьо Моле - е изгорен на клада в Париж. Според легендата, докато пламъците обгръщали тялото му, той проклел крал Филип ІV и тогавашния папа Климент V, като ги призовал до една година да се явят пред Божия съд. И действително, в следващата една година и кралят, и папата умират.

Последвалите събития се развиват по такъв начин, че човек остава напълно убеден, че династията на Капетингите е била прокълната, което в крайна сметка довежда до нейния край и малко по-късно - до въвличането на Франция в 100-годишната война с Англия (1337 - 1453/1475 г. ). След смъртта на Филип IV Хубави и тримата му синове стават крале на Франция – Луи X (1314-1316), Филип V (1316-1322) и Шарл IX (1322-1328). Тогава започва разделението на страната, което я разкъсва векове наред, чак до времената на Луи ХІІІ и краля-слънце Луи ХІV, когато техните първи министри – кардиналите Ришельо и Мазарини превръщат Франция в абсолютна монархия.

(със съкращения)

http://www.bulgaria-news.bg/

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...