Отиди на
Форум "Наука"

Обсадите на Солун


Recommended Posts

  • Потребител
Не знам какво си чел, но през 1430 Солун си е ромейски( преобладаващо гръцки) град, а латиноезичните са незначителна част( венициански гарнизон и администрация+търговци).

Книгата е "Османската империя 1300-1481" и е на един професор по тюркология в Манчестърския университет - Колин Имбър. Преведена е на български. Ето какво ми направи впечатление:

"В края на двадесетте години на ХV в. (1400) османският натиск върху венецианските владения се засилил. През 1428г. в Сената се получили оплаквания от рейдовете на Турахан бей в Пелопонес. През декември 1428 г. османците обсаждат венецианското пристанище Дурацо в Албания. Но обсадата на Солун и блокадата на Дарданелите си остават средоточие на войната между султана и Сеньорията. Османската блокада на Солун продължава през цялата 1429 г., но щурмът така и не идва.

...

Нито дипломатическите усилия, нито военните действия в Проливите отклоняват Мурад ІІ от решението да превземе Солун. През март 1430 г. край града се разполага една османска армия. Според Йоан Анагност Мурад се разполага с още части в Лангада и приканва солунчани да се предадат. Мурад е придружен от християни от други градове, които да настроят гърците срещу латинците, но тази тактика пропада."

Явно в Солун е имало доста латинци!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Солун е бил превзет от турците още в края на 14 век. След Анкара те го връщат на Византия. Там се установява един от полунезависимите представители на династията на Палеолозите. Нямам мреме да правя справка, но май беше Мануил. През 1423 той продава града на венецианците, които започват да го укрепяват. Обаче укрепленията не ги спасяват през 1430, когато турците го завземат.

Link to comment
Share on other sites

Не знам какво си чел, но през 1430 Солун си е ромейски( преобладаващо гръцки) град, а латиноезичните са незначителна част( венициански гарнизон и администрация+търговци). Власи едва ли е имало като се има предвид поминака им. Защо гърците се обиждат на влах не зная, но вероятно по причини на тези ние да се обиждаме на циганин....

Причината е много проста - тези земи там са прародината на власите

и в някои области те са доста компактно население, което се различава доста от гърците по бит и обичаи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Книгата е "Османската империя 1300-1481" и е на един професор по тюркология в Манчестърския университет - Колин Имбър. Преведена е на български. Ето какво ми направи впечатление:

"В края на двадесетте години на ХV в. (1400) османският натиск върху венецианските владения се засилил. През 1428г. в Сената се получили оплаквания от рейдовете на Турахан бей в Пелопонес. През декември 1428 г. османците обсаждат венецианското пристанище Дурацо в Албания. Но обсадата на Солун и блокадата на Дарданелите си остават средоточие на войната между султана и Сеньорията. Османската блокада на Солун продължава през цялата 1429 г., но щурмът така и не идва.

...

Нито дипломатическите усилия, нито военните действия в Проливите отклоняват Мурад ІІ от решението да превземе Солун. През март 1430 г. край града се разполага една османска армия. Според Йоан Анагност Мурад се разполага с още части в Лангада и приканва солунчани да се предадат. Мурад е придружен от християни от други градове, които да настроят гърците срещу латинците, но тази тактика пропада."

Явно в Солун е имало доста латинци!

Гарнизон, администрация, търговци, други- всичко не повече от ок. 1000-1500 души(за периода 1423-30г.). Цифрите са произволни, но специално за веницианския гарнизон съм срещал в книгите брой от порядъка на 500-600 човека към 1429-30г.

Броя на населението на Солун е няколко десетки хиляди. Към 1453 Константинопол е ок. 50 000, а Солун е втори по големина на Балканите. Към средата и края на 14 век Мелник е ок.10 000-12 000 и е голям търговски център. Ако приемем, че истината е посредата ще се получи ок. 25 000- 30 000 население от които ок. 1 000 са т. нар. латинци. Айде сега някой по начетен да ме поправи, че много фентъзи ми се получи разказа :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ако приемем, че истината е посредата ще се получи ок. 25 000- 30 000 население от които ок. 1 000 са т. нар. латинци. Айде сега някой по начетен да ме поправи, че много фентъзи ми се получи разказа :biggrin:

Не става въпрос за поправка. Щом твърдиш, че си чел, значи си чел!

На мен не ми стана ясно целта на темата. Мислех, че авторът на темата иска да докаже, че Солун е славянски град. Вероятно съм се объркал, защото, ако това е целте, тя ми се струва несериозна. Нима може да се каже за някой град какъв е, при условие, че историята е игра на сенки...

Казват, че през определен исторически период в Атина е имало опустошителна чумна епидемия. Градът просто обезлюдява и е заселен от албански селяни. Представяш ли си да кажеш на някой сегашен атинянин, че е потомък на албански селяни - ами той ще те изкорми... :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
На мен не ми стана ясно целта на темата. Мислех, че авторът на темата иска да докаже, че Солун е славянски град. Вероятно съм се объркал, защото, ако това е целте, тя ми се струва несериозна. Нима може да се каже за някой град какъв е, при условие, че историята е игра на сенки...

Не искам да кажа такова нещо. Просто става въпрос за самите обсади.;)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...