Отиди на
Форум "Наука"

Помогнете ми да определя тази монета !


Recommended Posts

  • Потребител

Не копам и не се ровя в "кокали" така че критично настроените хора могат просто да пропуснат поста ! За тези които проевят интерес и се отзоват на молбата ми , предварително БЛАГОДАРЯ !

013593898.jpg

013593899.jpg

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 65
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Римска империя, възпоменателна емисия по случей смяната на столицата Рим, Костантин 1-ви и компания 330-346

Л: VRBS ROMA Бюст на Рома облечен с шлем наляво

Оп: Вълчица кърми Ромул и Рем.

Номинал бронз 4, не много добро състояние, монетен двор на Никомедия официна В (втота)

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Римска империя, възпоменателна емисия по случей смяната на столицата Рим, Костантин 1-ви и компания 330-346

Л: VRBS ROMA Бюст на Рома облечен с шлем наляво

Оп: Вълчица кърми Ромул и Рем.

Номинал бронз 4, не много добро състояние, монетен двор на Никомедия официна В (втота)

Поздрави

Уважавам мнението ти ROCA и следя всичко за което вземaш отношение във този форум но наистина ли си убеден за Константин-1 ? Дай линк ако не тe затруднява ? А между другото ще постна още няколко снимки на доста похабени монети които също не мога да определя !

013613407.jpg

013613747.jpg

013614131.jpg

013614133.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това 330-331 ва

И тук още доста 330-346

Тя се води възпоменателна емисия и се сече най-вече през Константин до 337, но някой монетнни дворове продължават да ги емитират до 346, дори има спор дали не е 348 (до реформата на Констанции 2)

А за тези двете респекртивно могат да са поне 10 града в Гърция, тъй като пича на кон е доста разпространен. Иначе 1) много мяза на Маронея, с разлкиката че там е кон , а не конник, тоест е нещо друго

За 2) имам големи съмнения за Pharsalos в Тесалия гл на Атина с щлем надясно и конник с конник изправен на задните си крака 450-400 г пр.н. е

1) може да е също такава, но на снимката ми изглежда с малко по различен аверс.За едно давам предположение за Krannon 3 век пр. хр.

Нарочно ги дадох на латиница за да си ги погледнеш в нета като снимки и разновидности и да си прецениш. Иначе без надписи и в това състояни е доста трудно, да не говорим че 2 е доста близка с тези на Филип 2-ри и в това състояние си е.....доста трудно

Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Това 330-331 ва

И тук още доста 330-346

Тя се води възпоменателна емисия и се сече най-вече през Константин до 337, но някой монетнни дворове продължават да ги емитират до 346, дори има спор дали не е 348 (до реформата на Констанции 2)

А за тези двете респекртивно могат да са поне 10 града в Гърция, тъй като пича на кон е доста разпространен. Иначе 1) много мяза на Маронея, с разлкиката че там е кон , а не конник, тоест е нещо друго

За 2) имам големи съмнения за Pharsalos в Тесалия гл на Атина с щлем надясно и конник с конник изправен на задните си крака 450-400 г пр.н. е

1) може да е също такава, но на снимката ми изглежда с малко по различен аверс.За едно давам предположение за Krannon 3 век пр. хр.

Нарочно ги дадох на латиница за да си ги погледнеш в нета като снимки и разновидности и да си прецениш. Иначе без надписи и в това състояни е доста трудно, да не говорим че 2 е доста близка с тези на Филип 2-ри и в това състояние си е.....доста трудно

Поздрави!

И двете монети пропътуваха този месец от Благоевград до морето ! Това плюс сходството по аверс с Филип 2 ме скланя да мисля че са македонски . За съжаление прерових нета но не открих нищо което да се доближава до тях . Язвите по двете монети са във вормата на кратерчета с отлагания на желязо във тях . Това ме кара да мисля че и двете монети доста дълго са лежали на едно място в условията на агресивна среда и електрокорозията на материала ги е разрушила с времето !

По отношение на A/VRBS ROMA определено ме изведе на светло макар че на живо менетата си е направо "лимка" а тези от линковете които ми пусна носят всички белези на монетосеченето на Константин 1 и направо са си правени за "домашна работа" или в кръжока по "трудово обучение" . Монетата която е при мене носи съвсем различни черти на гравюра и факта че няма абсолютно никакви наранявания и износвания ме кара да мисля че е възможно да е фалшификат ? Допускаш ли такава възможност ?

Следващата загадка е направо ужасна ! Монетката е с такъв остър гурт че направо реже . Материалът също ми е загатка а за датировката да не говорим !

013615409.jpg

013615545.jpg

013615595.jpg

013615624.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е за 2) 2, само че тази е сребро , драхма а тъвоята бронз, мисля има голямо сходство въпреки лошо състояние и има такава монета от бронз.

За 1) 1 мисля е по близо.

Това че са от едно място не знаич че задължително трябва да са от един и същи град и епохйа. Наскоро коментерах едни 3 бр Гърция тук с тризъбез на реверса и двете са на един град а третата на друг. При гръцките монети в частност има доста голямо застъпване на определени видове изображения, като коне, портмоне на кон, конник, атина и др.

За новите ще ми се да ти кажа че первата е рим Колонален бронз 3 век, но нме съм сигурен, спокойно може да е Гръцка. За втората е Византия между 11-13 век, но за съжаление в момента не знам точно на кой.Като имам време ще разгледам няколко каталогчета за сверка.

За тази с Рома, малко по късно ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Това е за 2) 2, само че тази е сребро , драхма а тъвоята бронз, мисля има голямо сходство въпреки лошо състояние и има такава монета от бронз.

За 1) 1 мисля е по близо.

Това че са от едно място не знаич че задължително трябва да са от един и същи град и епохйа. Наскоро коментерах едни 3 бр Гърция тук с тризъбез на реверса и двете са на един град а третата на друг. При гръцките монети в частност има доста голямо застъпване на определени видове изображения, като коне, портмоне на кон, конник, атина и др.

За новите ще ми се да ти кажа че первата е рим Колонален бронз 3 век, но нме съм сигурен, спокойно може да е Гръцка. За втората е Византия между 11-13 век, но за съжаление в момента не знам точно на кой.Като имам време ще разгледам няколко каталогчета за сверка.

За тази с Рома, малко по късно ;)

013613407-thumb.jpg013614131-thumb.jpg

Жълт бронз и не ги коментираме освен това дали не са македонски на чичко Фил и Ал-велики !

013615409-thumb.jpg

Тази има център като кол.бронз от едната страна но не е бронз зощото е почистена до метален блясък и няма и загатка за допълнително повърхностно посребряване ! От друга страна е доста тънка и изпъкнала в срадата на аверса със изкрючително остър гурт от всички страни подсказващо начина на отсичане а не вседствие на износване . Гурта е толкова остър че можеш да се порежеш при невнимание ! За мен материалът е някаква сплав на сребро но много ниска проба при това доста здрав материал . Монетата е и леко вдлъбната като коруба от към реверса а центърът е изместен от геометричният център на монетата което не съм го срещал при други монети от кол.бронз освен ако не са добре центрирани ! А тази е ... ? Нямам везна в момента за да ти помогна в повече .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Понякога малко трудно разбирам какво точно иоскаш да ми кажеш, но както и да е.

Те дори да са Ал и чичо Фил в тва състояние и господ не може каже, а и Главата на Л: само при втората прилича малко повече на Фил, а за първата Л: изобщо не прелича ни на Л нйа Ал ни на Л на Фил, но нали знаех корозията и язвите ги убиват! А и не виждам следи от надписа около конника, близки на тези на Фил, но това е без значение.

Тази има център като кол.бронз от едната страна но не е бронз зощото е почистена до метален блясък и няма и загатка за допълнително повърхностно посребряване !

А защо трябва да е посребрявана, ако е колониален бронз, не виждам пречина да е посребрявана изобщо, това важи единстрено за Антониани 3 век и Фолис и центионалис 4 век? Ако е колониален бронз то тя би била между 2 и началото на 3 век. А и самата идея че има център е достатъчна логика да е коплония, защото центъра се ползва единствено при тях, не знам да се е ползвал при гръцките монети. Т.е. е Колония Дори мисля че е Вариант на Александър север или Гордиан на Никея, като на ревее=рса би трябвало да са 3 легионерски или военни знамена. Характерно е изместването на ядрото за точно този период и за НИкея точно, не е необичайно! За вдлъбнатоста също е нормално, а за каличество сребро в нея аз не виждам. Ако количеството на Калай в бронза е малко повече е възможно да е малко по-бяла отколкото жълта, а и това може да ти се струва само на теб.

Нещо такова , ама не точно:

image00665.jpg

Теглото и без това не би помогнало.

За Византииската мисля вече че тврдо е 13 век до сртедата му. За тогава са характерни подобни изображения на малки ядра, при по раннните те са на доста по големи ядра. Т.е между Латинска и Никейска империя (1204-1240 някаде)

За първата монетка със Рома, те интересува дали може да е съвременно или старо менте: това ли искаше да ме питаш? защото не разбрах съвсем

Ако е така: да може да е Готско менте, има такива варваризати, но те са по-груби мисля че твоята си е съвсем автентична. Просто гравюрите са малко по различни за различните монетарници: та в този период 4 век от 286 до 360 грубо има над 20 познати монетарници, нормално е гравюрата да е друга и да отразява вижданията на гравюра и там кадето живее. Така например има изследвания за Центионалисите на Констанции 2-ри със над 40 варианта на начин на изобразяване на конника и врага, според, коня, щита, врага копията.... изобщо доста различни подвидове, които са видими детайли обаче при напълно идеално запазени монети. При тази не мисля че трябва да гледаме толкова детайлите, за мен не е чак толкова запазена чак има доста изтърквания, циркулация.

Дали е съвременно менте? Не! не мисля, това е разпространен монетен тип с ниска цена. Иначе резаните съседи, т.е. Турците успешно правят добри ментета на 4-5-6 век и не само, но правят добри ментета на много разпространени такива типове, за точно този не знам де, но те като цяло са с перфектно качество и във вид на почти нова монета, за да ги продават на туристите.Тази не мисля че е толкова добра че да е менте за Туристи, по скоро си е автентична, а и цената и доста ниска, не се подвеждай от идеално запазената която сложих като линк. Първо тя е доста добро качество и второ това е аукцион все пак.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Понякога малко трудно разбирам какво точно иоскаш да ми кажеш, но както и да е.

Те дори да са Ал и чичо Фил в тва състояние и господ не може каже, а и Главата на Л: само при втората прилича малко повече на Фил, а за първата Л: изобщо не прелича ни на Л нйа Ал ни на Л на Фил, но нали знаех корозията и язвите ги убиват! А и не виждам следи от надписа около конника, близки на тези на Фил, но това е без значение.

А защо трябва да е посребрявана, ако е колониален бронз, не виждам пречина да е посребрявана изобщо, това важи единстрено за Антониани 3 век и Фолис и центионалис 4 век? Ако е колониален бронз то тя би била между 2 и началото на 3 век. А и самата идея че има център е достатъчна логика да е коплония, защото центъра се ползва единствено при тях, не знам да се е ползвал при гръцките монети. Т.е. е Колония Дори мисля че е Вариант на Александър север или Гордиан на Никея, като на ревее=рса би трябвало да са 3 легионерски или военни знамена. Характерно е изместването на ядрото за точно този период и за НИкея точно, не е необичайно! За вдлъбнатоста също е нормално, а за каличество сребро в нея аз не виждам. Ако количеството на Калай в бронза е малко повече е възможно да е малко по-бяла отколкото жълта, а и това може да ти се струва само на теб.

Нещо такова , ама не точно:

image00665.jpg

Теглото и без това не би помогнало.

За Византииската мисля вече че тврдо е 13 век до сртедата му. За тогава са характерни подобни изображения на малки ядра, при по раннните те са на доста по големи ядра. Т.е между Латинска и Никейска империя (1204-1240 някаде)

За първата монетка със Рома, те интересува дали може да е съвременно или старо менте: това ли искаше да ме питаш? защото не разбрах съвсем

Ако е така: да може да е Готско менте, има такива варваризати, но те са по-груби мисля че твоята си е съвсем автентична. Просто гравюрите са малко по различни за различните монетарници: та в този период 4 век от 286 до 360 грубо има над 20 познати монетарници, нормално е гравюрата да е друга и да отразява вижданията на гравюра и там кадето живее. Така например има изследвания за Центионалисите на Констанции 2-ри със над 40 варианта на начин на изобразяване на конника и врага, според, коня, щита, врага копията.... изобщо доста различни подвидове, които са видими детайли обаче при напълно идеално запазени монети. При тази не мисля че трябва да гледаме толкова детайлите, за мен не е чак толкова запазена чак има доста изтърквания, циркулация.

Дали е съвременно менте? Не! не мисля, това е разпространен монетен тип с ниска цена. Иначе резаните съседи, т.е. Турците успешно правят добри ментета на 4-5-6 век и не само, но правят добри ментета на много разпространени такива типове, за точно този не знам де, но те като цяло са с перфектно качество и във вид на почти нова монета, за да ги продават на туристите.Тази не мисля че е толкова добра че да е менте за Туристи, по скоро си е автентична, а и цената и доста ниска, не се подвеждай от идеално запазената която сложих като линк. Първо тя е доста добро качество и второ това е аукцион все пак.

Еееей пак ще я караме на аРдА с фИлТъР и няма да искараме за едно виктори поне ! Обаче за орбит с ментол мисля че ще остане нещичко ???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еми може и да има за орбит с Ментол. Това е заради това че има изисквания да не се назоват цените, а пък и според мен не винаги е добре да се казват, но пък в други случей когато става въпрос за доста евтини или доста зле запазени монети все пак се опитвам да кажа на хората за какво става въпрос, за да не си мисли някой че притъижава някаква антична ценност с 5 цифрена сума и да живее в заблуждение ;)

А и Викторито откакто го вдигнаха, не виждам напоследък нищо с близка цена в тоз форум :dunno: максимум за по една :drinks_cheers:

Поздрави! :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Еми може и да има за орбит с Ментол. Това е заради това че има изисквания да не се назоват цените, а пък и според мен не винаги е добре да се казват, но пък в други случей когато става въпрос за доста евтини или доста зле запазени монети все пак се опитвам да кажа на хората за какво става въпрос, за да не си мисли някой че притъижава някаква антична ценност с 5 цифрена сума и да живее в заблуждение ;)

А и Викторито откакто го вдигнаха, не виждам напоследък нищо с близка цена в тоз форум :dunno: максимум за по една :drinks_cheers:

Поздрави! :bigwink:

Не бегай ... не бегай ! Още ще те изпотиме днеска ? Ти с тоя орбит дето ти е все в устата трябва да си от старата порода акули ... с нито един кариез ! Ама да оставим на страна майтапа , ще изтърпиш ли още едно-две питания за монети тип шайби или да не ти досаждам вповаче ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е не бе, тука съм си, нама бегаме :)

Ами каквото е интересува , колкото и да е шайба, питай, аз винаги когато мога ще помагам.

Изобщо не ми досаждаш, аз в който форум, мога винаги съм помагал, дося нема случей да ме е питал някой и да му казвам, че не ща или че ме занимава. Все пак каквото знам требва да го кажа , не да си го държа за мене, то така нема никав смисъл!

А и е верно в шайбите, въпреки и шайби или нискостойностни, често излизат интересни неща именно защото когато са шайби, никой не се стремни да ги гледа и определя. Същото важи понякога и за пробитите!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Това е за 2) 2, само че тази е сребро , драхма а тъвоята бронз, мисля има голямо сходство въпреки лошо състояние и има такава монета от бронз.

За 1) 1 мисля е по близо.

Това че са от едно място не знаич че задължително трябва да са от един и същи град и епохйа. Наскоро коментерах едни 3 бр Гърция тук с тризъбез на реверса и двете са на един град а третата на друг. При гръцките монети в частност има доста голямо застъпване на определени видове изображения, като коне, портмоне на кон, конник, атина и др.

За новите ще ми се да ти кажа че первата е рим Колонален бронз 3 век, но нме съм сигурен, спокойно може да е Гръцка. За втората е Византия между 11-13 век, но за съжаление в момента не знам точно на кой.Като имам време ще разгледам няколко каталогчета за сверка.

За тази с Рома, малко по късно ;)

като си казваме за сходство 1 е сходна по маниер на гравюрата с 4обола на Лизимах само че не съм виждал такъв тип негов бронз а 2 си е Филип2

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

като си казваме за сходство 1 е сходна по маниер на гравюрата с 4обола на Лизимах само че не съм виждал такъв тип негов бронз а 2 си е Филип2

Приветствам включването ти колега . Самият аз не съм от капацитета на ROCA но определено съм на твоето мнение ? От доста време ровя във нета но нищо сходно не открих . Това обаче не означава че се отделям от ценовата категория на "дъвките орбит" заради състоянието на монетите . Поне ми е кеф че държа в ръката си нещо което е голяма питанка дори за ROCA . Сега ще постна нещо по-човешко от по-ново време . Съжалявам че състоянието на монетата е жива трагедия :

013669454.jpg

013669564.jpg

Който има нещо в предвид да пуска линкове с подобни монети и да не се ограничава само с коментарии ! Предварително благодаря на отзовалите се .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хехехе е аз не съм невероятен капацитет, аи колегата marrk, също знае достатъчно много, така че когато можем помагаме, нема проблеми. Аз също имаш съмнения за Филип, но сякаш аверсите малко ме притесняват, особенно при 1). Нали знаеш, ако беше по запазена, щяхме да сме сигурно но така са само догатки ;)

А това новото да разбирам че го знаеш какво е или да го казвам какво е? Иначе найстина е малко починало, ама кво да правим, не излизат само идеално запазени монети.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ха има нещо като надпечатка или контрамарка отляво до ореола а другото някой си е играл със щихела или секача по нея :tooth: стига си прай майтап бе човек

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Хехехе е аз не съм невероятен капацитет, аи колегата marrk, също знае достатъчно много, така че когато можем помагаме, нема проблеми. Аз също имаш съмнения за Филип, но сякаш аверсите малко ме притесняват, особенно при 1). Нали знаеш, ако беше по запазена, щяхме да сме сигурно но така са само догатки ;)

А това новото да разбирам че го знаеш какво е или да го казвам какво е? Иначе найстина е малко починало, ама кво да правим, не излизат само идеално запазени монети.

Определено не пускам постове само за да трупам публикации и монети за които имам яснота едва ли ще ги показвам на някого освен за справка , както казах с търговии не се занимавам ! Причината да ви ангажирам с такива монети ниско качество е единствено тази да не би нещо интересно да остане скрито и неразгадано . Както вече писхме по горе "Не знаеш под кой камък каква змия се е скрила " На всички които са "напред с материала" във тази област се извинявам предварително като дебело подчертавам ... не си вадя хляба от нумизматика !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
ха има нещо като надпечатка или контрамарка отляво до ореола а другото някой си е играл със щихела или секача по нея :tooth: стига си прай майтап бе човек

Ето видя ли човече ? Византия с контрамарка !!! Какво ти казах че под този камак "ГОЛЯМ СМОК" се крие ? Сега остава да ме обвиниш че за "домашна работа" съм удрял със секача върху монетата . Тази монета дойде при мене от ... някъде си и беше "жива шайба" от голям номинал . Сигурно една кофа патина съм свалил от нея за да открия това ! Мога да ти пусна снимка в оригиналният вид , сигурно имаше всички видове патина отгоре и за които сте виждали , чували или дори подозирали ! Ще се радвам ако ме огреете с проблясъци на здрав разум а не само с критики . Предварително благодаря на отзовалите се !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еми тя и в момента си е почти шайба, да не казвам идеална. Ако не знаех какво е не съм сигурен че бих могъл дорио да я датирам.

Всъшност не съм сигурен дали е контрамарка, защото аз Византии с контрамарки не знам.Това което е сигурно и е характерно за периода и тези монети е да се препечатват върху стари, и тук 100 % е така. За съжаление не съм сигурен там на този участък дали е следа от старата (първа) монета или е следа от евентуална трета, защото това доста преличат на ранните турски ироглифи от 12-15 век, който пък от своя страна са препечатки и дори често разрязвани омишлено стари монети с препечатки отгоре. Чесно казано не съм сигурен дали е първият вариант (т.е. от Първата монета) или от третата турска евентуално!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Еми тя и в момента си е почти шайба, да не казвам идеална. Ако не знаех какво е не съм сигурен че бих могъл дорио да я датирам.

Всъшност не съм сигурен дали е контрамарка, защото аз Византии с контрамарки не знам.Това което е сигурно и е характерно за периода и тези монети е да се препечатват върху стари, и тук 100 % е така. За съжаление не съм сигурен там на този участък дали е следа от старата (първа) монета или е следа от евентуална трета, защото това доста преличат на ранните турски ироглифи от 12-15 век, който пък от своя страна са препечатки и дори често разрязвани омишлено стари монети с препечатки отгоре. Чесно казано не съм сигурен дали е първият вариант (т.е. от Първата монета) или от третата турска евентуално!!

Определено приемам аргументите ти за убедителни макар че единственото което съм виждал в категорията са грошовете на Шишман с реверса на арабски в годините когато е бил васал ! Как разчиташ препечатката ляво горе на аверса ? Според мене са само омешани цифри 5...122 ??? Това не води до еднозначен отговор за датирането на монетата а обратното , два века преди османците да затрият всичко на балканите като държавност . А останалият образ на монетата е умишлено заличен с острие както и реверса . Често ли се срещат такива препечатки , имам впредвид османски ? Тука в нашите сайтове никой не е качвал монета от този тип в последните години . Защо дяволчето в мен "скърца със зъби" и се кефи ? Ще сложим "орбита" обратно в торбата и ще минем на кокали по сред лято ! Стинка-минка от 81-ва с НРБ от зад май "ряпа да яде" ??? :whistling::bigwink:

013669454-big.jpg

013669564-big.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

това доказва че турчулята са ползвали тия пари възможно да са нямали ресурс или време да си напечатат свои кой ги знай :post-20645-1121105496:

на реверса трябва да пише: Исус Христос цар на царете нещо от тоя род беше и затова е така насякана до неузнаваемост а предполагаемата контрамарка я виждам така: шестоъгълна рамка и в нея 121 и нещо си под числото поне така ми изглежда абе луда работа е това парче :bounce8:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами единственото странно в случея е запазеноста на старата като цяло, защото по често се срещат Бронзове от 4-5 век Рим с препечатки или Бронзове Византии, но с доста по-малко ядро, и тогава много трудно се 5раличават предните реални монети.

Като цяло е сигурно че тези анонимни фолиси се секат върху М-ки или по-късни такива, но случайте в който да се види или различи предният тип са доста по-редки. Аз не съм на 1000 % сигуърен дали това е от 3-тата монета върху ядроо или от Първата и затва четенето на някакъв надпис е първо трудно и второ много сложно само на снимка.Да мисля че това е от третата османска монета и мисля че виждам и нещо точно от другата страна като петно. Тези монети са били много ниски османски номинали, и са досат преди Шшмановият 14 век, те най-верочтно са между тези на фолисите 11 и 14 век в следствие циркулация към тях.Византия има търговски връзки с арабския тогавашен свят!Колкото до 122, дори с 622 отпред е 744 г, а тези Фолиси са принципно след 1000-та година , тоест това не е цифра и определено не година и в никакъв случай номинал! А и първите османски монети не носят в себе си година, а са досат по-груби. Ако е 1122, то не би било на старо ядро в никакъв случай, така че тези идей отпадат.

Да интересна е, но не по-рядка или скъпа от ОРИГИНАЛНА 1 ст 81-НРБ, но по-ценна от менте на 81-ва, каквито има не 137 а 13700 сигурно вече! Найстина е интересна, но не я приемай като уникат или световна ценност, по-скоро като малко по-скъпа и интересна анонимка.А и качеството, целенасочено или не е лошо, и това е фдакт твърдо намалящ цената!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ами единственото странно в случея е запазеноста на старата като цяло, защото по често се срещат Бронзове от 4-5 век Рим с препечатки или Бронзове Византии, но с доста по-малко ядро, и тогава много трудно се 5раличават предните реални монети.

Като цяло е сигурно че тези анонимни фолиси се секат върху М-ки или по-късни такива, но случайте в който да се види или различи предният тип са доста по-редки. Аз не съм на 1000 % сигуърен дали това е от 3-тата монета върху ядроо или от Първата и затва четенето на някакъв надпис е първо трудно и второ много сложно само на снимка.Да мисля че това е от третата османска монета и мисля че виждам и нещо точно от другата страна като петно. Тези монети са били много ниски османски номинали, и са досат преди Шшмановият 14 век, те най-верочтно са между тези на фолисите 11 и 14 век в следствие циркулация към тях.Византия има търговски връзки с арабския тогавашен свят!Колкото до 122, дори с 622 отпред е 744 г, а тези Фолиси са принципно след 1000-та година , тоест това не е цифра и определено не година и в никакъв случай номинал! А и първите османски монети не носят в себе си година, а са досат по-груби. Ако е 1122, то не би било на старо ядро в никакъв случай, така че тези идей отпадат.

Да интересна е, но не по-рядка или скъпа от ОРИГИНАЛНА 1 ст 81-НРБ, но по-ценна от менте на 81-ва, каквито има не 137 а 13700 сигурно вече! Найстина е интересна, но не я приемай като уникат или световна ценност, по-скоро като малко по-скъпа и интересна анонимка.А и качеството, целенасочено или не е лошо, и това е фдакт твърдо намалящ цената!

Здравейте отново ! Още не ви ли писна бе пичове ??? Ама и аз все едни шайби вадя на показ ? Това че ги вземам на килограм тези монети и изкачат такива екземпляри си е направо гот . Това го предвиждах още преди да ми помогнете с коментариите си . Затова качих именно снимки на тези монети а не на други , доста по-запазени или по-популярни като предлагане . Днес се чудя дали да изкарам още нещо от "торбата с лъжите " или да ви оставя на мира ... ама този "габровец" ROCA ме кефи така че ще постна още нещо , надявам се по-лесно ... за десерт , както се казва !

013707566.jpg

013707664.jpg

013707690.jpg

013707726.jpg

013707950.jpg

013707954.jpg

ROCAAAAA ... да знаеш тука водата е дълбока ROCAAAAA !!! :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ххеххехх яко дълбока, язовир си е направо.

Ами първото, ти си го знаеш колония на Филип мисля, супер си е 100 & има и име на управител като гледам надписа и толкова....Просто е супер изтъркана.Виждал съм много колонии, дори такива със качество на 99 % шайба и пак съм казвал повече, в случея не мога да разчета нищо, не само буквите са ситни, ами и 2/3 ги нема

2. си го знаеш Центионалис или Бронз 3/4 на Констанции 2-ри, толкова лош че дори не виждам монетарницата-с една дума УЖАС

3. А тази имам бегло чувство че също може да има надпечатка, но е в състояние -2, не знам дори каква е 1,2 или3-тата и монета, освен че е била рязана Византия през някоя от периодите си на съществуване

Тези найстина са лесни-просто нищо не може се каже за тях :Oo::biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ххеххехх яко дълбока, язовир си е направо.

Ами първото, ти си го знаеш колония на Филип мисля, супер си е 100 & има и име на управител като гледам надписа и толкова....Просто е супер изтъркана.Виждал съм много колонии, дори такива със качество на 99 % шайба и пак съм казвал повече, в случея не мога да разчета нищо, не само буквите са ситни, ами и 2/3 ги нема

2. си го знаеш Центионалис или Бронз 3/4 на Констанции 2-ри, толкова лош че дори не виждам монетарницата-с една дума УЖАС

3. А тази имам бегло чувство че също може да има надпечатка, но е в състояние -2, не знам дори каква е 1,2 или3-тата и монета, освен че е била рязана Византия през някоя от периодите си на съществуване

Тези найстина са лесни-просто нищо не може се каже за тях :Oo::biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin:

Абе карай да върви !

013707566-thumb.jpg

За така определената колония на Филип и идея си нямах макар че с новата си double lens маска х4,8 уж всичко се вижда но смислен текст не можах да извлеча !

013707690-thumb.jpg

Констанции 2-ри е лесен за разгадаване по гравюрата но в този случай ми се вижда прекалено голяма монетата и прекалено дебела ... 2,5 до 3 мм за този икономичен във всички отношения император . Това породи във мене желанието да я покажа .

013707950-thumb.jpg

Тука вече става въпрос за класически тип шайба и самият аз сам не зная защо я качих !

Искам да попитам за този Diadumenian не е ли прекалено жълт материала за бронз при това с зеленикав оттенък ? Да няма нещо грешка в материала ? То по нашият край Марцианополис от край време хората са си зевзеци !

012427285.jpg

012427286.jpg

012427290.jpg

На последните две снимки монетата е консервирана !

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...