Отиди на
Форум "Наука"

Помогнете ми да определя тази монета !


Recommended Posts

  • Потребител
Констанции 2-ри е лесен за разгадаване по гравюрата но в този случай ми се вижда прекалено голяма монетата и прекалено дебела ... 2,5 до 3 мм за този икономичен във всички отношения император . Това породи във мене желанието да я покажа

Не съвсем! В първият период след реформата 348-350 Центионалисите са доста големи и запазват добри тегла и размери на Бронз 2 , диаметър около 22-25 мм, но состепенно западат теглата и диаметрите до 354. От 354-361 вече са съвсем малки Бронз 3 до Бронз 4 ( 21-17 и дори до 14 мм диаметър)

Diadumenian на Пауталия си е добре нищо му нема дори и буквите :biggrin::bigwink:

По жълт е вероятно заради повечето мед вътре, но не съм на 100 % сигурен. Добре си е виждал съм толкова жълти колонии, характерно е за 2 век, да не те притеснява!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 65
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

roca чакай малко не бягай :tooth: бронза е сплав от Мед и Калай където Калая е няколко % мисля че 10% най мн. Калая дава цвета на сплавта колкото повече Калай толкова повече жълтее :)

тъй кат го гледам тоя бронз ми прилича на Гордиан 5ти, Вавилон. медальон около 360гр -уникат :w00t::tooth::crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
roca чакай малко не бягай :tooth: бронза е сплав от Мед и Калай където Калая е няколко % мисля че 10% най мн. Калая дава цвета на сплавта колкото повече Калай толкова повече жълтее :)

тъй кат го гледам тоя бронз ми прилича на Гордиан 5ти, Вавилон. медальон около 360гр -уникат :w00t::tooth::crazy_pilot:

Посмали малко бе Марко ! :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чисто за статистиката , на кого определяте следните монети ? Без сълзи и сополи , просто искам да си запиша под някакъв начин тези монети а Византия я проспах в училище ! На отзовалите се предварително благодаря !!!

013736089.jpg

013748258.jpg

013748260.jpg

013748354.jpg

За тези които са в близост до морето приемам и справки на живо на дебела сянка и с биричка в ръка !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ей какво изпускам, лошо че не съм край морето!!! Нищо аз от нас ще помагам с биричката!!

Та точно Йоан 2-ри Комнин (1118-1143), половин тетартерон, на Константинопол, записвай ги не се заноимавай повече с тях ;)

Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ей какво изпускам, лошо че не съм край морето!!! Нищо аз от нас ще помагам с биричката!!

Та точно Йоан 2-ри Комнин (1118-1143), половин тетартерон, на Константинопол, записвай ги не се заноимавай повече с тях ;)

Поздрави!

Чакай да наплюмча молива ... Йоооооан 2-ри Комнин (1118-1143) казваш ? :bigwink:

Чакай да го видя в нета аз този апапин , какви други монети е сякъл ? Ама те монетите са две бе господин ROCA или ти първата е броиш само за "електротехнически материал" ? Този Комнин 2 е бил много икономичен на материал да не говорим за букви и синволи , никакви ! Или може по нашенско да сме ги издокарали , щом изкачат по добруджата ? Нали сме си били нация неграмотна а пък предприемчива !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Икономичен си е, вервай ми! Тя като цяло византия си е Икономична откъм всичко!

А иначе и двете са негови, едвото е с реверс или аверс (и аз немам идея кое кое е при тези) Исус Христос или Дева Мария, а другото е с Св Гошко. На другите старани е все императора до кръста с жезъл и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте ! С риск някой от вас да си навлечат семейни неприятности за това че постоянно ги ангажирам за консултации , с мЪкА на сЪрЦе отправям следният въпрос ! На кого е тази монета от 3в. с това "хлапе" на аверса а на реверса "двама юнака клатят байряка"? То че народа е бил "ебл..." едно на ръка ама бива ли за всеки посят сперматозоид да сечеш монети :tooth:

013708288.jpg

013708300.jpg

P.S. Хайде ROCA да те видим сега на кого е това "хлапе" на монетата като не си го правил ти нито аз ? Виж само колко буквички съм ти оставил за разгадаване а ти все с орбит ни храниш ? ГАБРОВСКА ДУШИЦО ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тоз път може хванеш стекче Орбит ( той орбита не е толкова евтин кво, друго е да ти кажа че искарал колкото за дъвчица Турбо ( имаше едни такива преди)) :)))

Виж ако все пак си ги знаеш какви са нема нужда да ме питаш за всяка, не сме на изпит, нещо да се препитваме кой колко знае, щото такива дечица дето само се чудят как да ме препитват , яко им се дразня :bottom::boxing:

А пък ко не я знаеш, всъшност си е 4 век.Нема клак да е 3-ти типа с Войниците го Вкарва Коцето 1-ви Калки (базикам се) през 330 г.

Това е един пич от на Коцето родата сперматозоидите, по точно като гледам Делмации (335-337), и си е сравнително рядак на Фона на всички други бози излизащи с килограми.Тя и затова каталожната и аукционната му цена са по-височки, ама кола няма да си купиш, спи спокойно. В смисъл наистина ще има за стекче Орбит май, въпреки че не съм на 100 % убеден на кви пари върви, а и тва в случея не е най-важното. Номинал Бронз 3/4, с монетен на Антиохия (май?)

Поздрави, интересен 4-ти век, но не много запазен!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Тоз път може хванеш стекче Орбит ( той орбита не е толкова евтин кво, друго е да ти кажа че искарал колкото за дъвчица Турбо ( имаше едни такива преди)) :)))

Виж ако все пак си ги знаеш какви са нема нужда да ме питаш за всяка, не сме на изпит, нещо да се препитваме кой колко знае, щото такива дечица дето само се чудят как да ме препитват , яко им се дразня :bottom::boxing:

А пък ко не я знаеш, всъшност си е 4 век.Нема клак да е 3-ти типа с Войниците го Вкарва Коцето 1-ви Калки (базикам се) през 330 г.

Това е един пич от на Коцето родата сперматозоидите, по точно като гледам Делмации (335-337), и си е сравнително рядак на Фона на всички други бози излизащи с килограми.Тя и затова каталожната и аукционната му цена са по-височки, ама кола няма да си купиш, спи спокойно. В смисъл наистина ще има за стекче Орбит май, въпреки че не съм на 100 % убеден на кви пари върви, а и тва в случея не е най-важното. Номинал Бронз 3/4, с монетен на Антиохия (май?)

Поздрави, интересен 4-ти век, но не много запазен!

Аеее стига с тея дъвки турбо че ми се къса сърцето ! Като хлапе ги бях направил към двеста от първите и един ден като си сменях обзавеждането сам ги изхвърлих ! Ама беше преди няколко години и ми пукаше само за това що се ебе !Кой ти е предполагал тогава че се намират все още такива абдали да дават пари за тях ? То това си беше детско увлечение и ги менках за борисови и фердинандови монети ! Аййй ... какъв съм амсалак ??? :doh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Както каза по-горе от тези килограми монети които "искачат на ден" се спирам да разгледам максимом две-три които ми се сторят по-интересни . При тях по правило не винаги намирам точните отговори затова и поствам тук във форума. Преди това просто ги трупах отделно да си чакат отговорите . Всеки път когато качвам монета тука аз искам да намеря такъв отговор а не препитвам когото и да е било . За тебе ROCA може въпросите да са рутинни но при мене си е бая зверене със лупата и екрана . Камарата годинки зад гърбът ми си казва своето ! Днеска ми се опъна ето това :

013763289.jpg

013763445.jpg

013763457.jpg

Нодреден релеф като при Север ама без бради и мустаци и икономична от към размер и грамаж като Коста 2 ! За надписа ти трябва в помощ Ванга ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
чичо Вальо е ади че от жегата ми загря пц-то после може и да се "чуем" :crazy_pilot:

Аййй маскара ... втори по оборот е при мене , ей каква кофа имам под масата със негови монети !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Единствено бих вкарал мнението че е по възможно да е брат му на Вальо, щото мястото за надписа е доста по малко, тоест Валенсчо, с номиналче Бронз 3.Всичко друго изглежда ясно. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
:w00t: цяла кофа :w00t: организирай си "сафари" :tooth: купуваш си нивичка скриваш по някой чичо Вальо в нея на входа раздаваш МДта, билетче и кой си намери Вальо - премийка :tooth::tooth::tooth: шегувам се! подари ги на музея по-добре за какво са ти толкова мн.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дааа ... определено предложението става за "Предизборна агитация" , но на този етап не се приема ! Имам сериозна запитване към тебе Марко ... имаш ли поглед как стоят нещата около музеите и приемането на находки ? Аз до преди известно време имах бизнес със тях покрай общината и бих казал че музеите са ... "Доста добре уреден и организиран бизнес на чисто метериална основа и случайни хора там не се допускат !" Дърпат бюджет от две места на местна и държавна основа , трупат и собствени приходи от билети , концерти изложби и други хитринки , харчат пари на спонсори и държавни средства по програми за разкопки ! А там какво "освояване" пада , дълга тема за разговор . Правят инвентаризации от двама души в отдел плюс счетоводител и всичко което не са качили дълго време на витрините се ... обезценява и предлага за продажба на външни "заитересовани лица" без търг , конкурс или процедура за продажба защото закон има ама кой го съблюдава ? А кой го контролира ? Веднага отговарям ... някаква комисийка по културата ли беше ... към общината и то когато си поиска т.е. никога или почти никога . Това е така защото материалната база на музеите е към общината а инвентарните описи на находките са , обърни внимание ... материални ценности като столове и маси само където са в отделни списаци ! Абе вятър работа са музеите с почти празни хранилища и защо за последните 20г. а и преди това няма нови постъпления ? Експонатите им събират прах от времето на Барон Хирш да не приказвам че и местата си не са сменяли ! Толкова ли пък никой нищо ново не можа да изкара за толкова време ? Не ... това са правилата на играта ! Има сбирка , има заплата , има изложби с които да обикаляме по света и да трупаме публикации и командировки ! Какво още , аааа... балъците където носят вехтории ? Тях за дреболии ще ги отпратим или ще ги вземем без да ги заприходим ! Ако се впрягат ще им вземем пари по ЗИЦ чл... , ще им нататрузим "оценка" и те сами ще се разбягат ? За големи и ценни находки "Ще ги упътим към верният човек" а във случаите когато полицията случайно е попаднала на някаква находка то ... това е друга далавера и от там рядко неща стигат да хранилищата ! Обикновенно изчезва я в съда я във следствието или пък "изгаря склад" или пък се изгубва "опис" ! Ама аз май голяма статия напрасках ! Ще ви отворя работа да четете и да критикувате ама пука ми на черупката ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте ! Днес съм ви приготвил поредните две "шайби" за оценка . Шайби-брамбазъци бих ги класифицирал поради прекалено малките им размери и тегло . Според мен си заслужават отделеното време и внимание . Надявам се уважаемите съфорумци Марко-поло и вечно дъвчаштият орбит-Рокаджията да не ми се обидят че така се обръщам към тях а да напрегнат нервни клетки и да ме коригират правилно :

21.1...Османска монета 1044г. по всяка вероятност препечатка

013777544.jpg

013777554.jpg

15.1...Zeno (476-491 AD, second reign), Eastern Empire, AE4

013777714.jpg

013777715.jpg

Благодаря предварително на момчетата които милеят за идеята и не жалят от свободното си време да напътстват такива "заблудени овчици" като мене !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

имам няква представа за нещата в музеите подарявал съм им някои интересни неща така и не ги видях на показ и това не ми харесва кво да ти кажа прав си, само че недоумявам за кво ти са тия шайби :smokeing: не ме интересува твоя си работа

на тая последната не и вдявам нищо даже и на ероглифи не ми прилича :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чесно и двете не виждам логика да са това което си написал. Първо арабските от 1044 (което даже не виждам) изглеждат по друг начин, а вторито че е Рим 4-5 век Бронз 4 е, но от там нататъка, дори не виждам какво има н реверса?>Зено има 2 варианта (монограм в венец и Виктория върви) тва не мяза на ни една от тях!

А за музейте си си прав, така изобщо няма да го коментирам, половината ги разследват в момента за липсващи предмети!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
имам няква представа за нещата в музеите подарявал съм им някои интересни неща така и не ги видях на показ и това не ми харесва кво да ти кажа прав си, само че недоумявам за кво ти са тия шайби :smokeing: не ме интересува твоя си работа

на тая последната не и вдявам нищо даже и на ероглифи не ми прилича :post-20645-1121105496:

В музей като влезеш първа ти скачат с номера "Ела еди кога си защото колегата от отдела го няма" сякаш другите не вдяват за какво става въпрос а иначе всички имат по над 1000 публикации за какво ли не ! После ако си упорит те посреща някой "суполив" сътрудник и първото което те пита е "От къде ги имаш?" . На отговори от типа "Копах си кенеф на село и изкочиха" те заплашва да признаеш или вика охраната ! Ако случайно му е станал "патока" и е мушнал някоя "стара коза" по етажите то започва да ти цитира закона отвсякъде и накрая в едно изречение ти казва че "оценката" струва пари ! Ако все пак си настоятелен а находката ти не струва както във случея те овещава "Да си отнесеш в къщи и да и им се радваш пред камината иначе ще трябва да "Вика комисия и пак да плащаш". Останалите варианти когато носиш нещо "ценно" ги развих по-горе. Все пак може и да се намерят хора които да те посрещнат както трябва ама аз съм виждал такива ! Само веднъж съм срещал през 80-те един такъв музеен служител и той лежеше на съседното легло в градската хирургия и береше душа ... бай Иван Иванов от РИМ Каварна , вечна му памет ! Харен човек беше макар че му предстоеше да му резнат "яйцата" заради простатата . Стар човек си беше ама пак му се стискаха . Разправяше как са ги млатили немците в сръбско 44-та и пак с две се върнал а сега ??? Още какво да ти обаждам ? Ако имаш познати е друг въпрос ама пак те връткат и не пият по-долу от "Черна котка с бял етикет" ... аеее пробвай се пък после ще разказваш ама май и на тебе не ти стиска защото ти "миришат чорапите" , ще ме извиняваш за метафората ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хайде бе юнаци ! Не ме излагайте днеска ? ROCA & MARCO вземете се в ръце и дайте по някоя свястна хипотеза ! За тона ми по-горе моля да ме извените но ми е болно когато с такива музеи се излагаме пред света . А има какво да покажем ? Два факта от дейноста на РИМ Варна :

Има сграда която е като БНБ София та отгоре а вътре са засегнати само две витрини с монети и то "каращисани" от всички епохи . Е , има и една със златни копия ама са си копия ? А къде са монетите от най-голямата в света находка на монети ? През 1929г. в Марзианополис са намерени 350 кг. златни и сребърни монети във две делви по 2 м. високи . Като дете съм влизал във тях през гърлото и повярвайте ми няма измъкване ако не те издърпат . Вярно е че обичният ни цар Борис 3-ти си е закърпил следвоенният бюджет със тях ама според Мушмов 30 000 бр. са останали във РИМ Варна . А сега какво е положението ? Нито една ! Нито във витрините нито във хранилището , смехота ! "Хазната на Траян" отиде в джоба на "Иван"??? То и преди сме си били "будали" щом сме дарили Евсиновград на обърнете внимание "Царската фамилия от признателната варненска общественост през 1923г." а сега Симеончо си го върна как ? Как Цар или като гражданин ? Така и хазната на Траян е отпътувала с царският влак през 1947г. а ние блеем . Добре ама във Варна други царе не е имало ! Къде са останалите 30 000 бр. ? Нема ги ама имаме мумия на тракийска принцеса и лодка еднодръвка ! Мумията никой не знае от къде се взела но е в музея от царско време а еднодръвката е реплика на нашенски майстор - научен сътрудник ! Само че тази еднодрувка си е 1:1 с копанка за месене на хляб от етногравския музей и едва ли ще се задържи над вода ако се пробва . То майсторчето е било явно от село и толкова е вдявало от мореплаване !

Второ ! Къде е златото от Варненският неолитен некропол ? Нали е най-старото в света и се води на отчет във РИМ Варна ? Нема го ... ! От 30 г. обикаля света и едва миналата година се върна във Варна за месец ! Някой има ли се на представа колко музейни сътрудника си правят "затграничните" с това злато в последните 30г. ? На кой му пика ? Нали си имаме два Камаза кремъчни и бронзови остриета от неолита и една камара лампи и керамика но всичките "на сол" защото не само иманярите копаят с багери !!! А вие си носете паричките момчета в музеите , току виж ги видите в Япония където е и останалото имане на РИМ ВАРНА ! Ако съм сбъркал във нещо моля да ме поправите а ако съм засегнал някого то е със право "Срам ме е да се нареча Българин и ценител на античното заради нашите музеи на първо време ! "

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ши ми докараш комплекси от час си душа чорапите ама забрайх че в тия жеги не съм ги ползвал :tooth: има ги и такива моменти дет казваш аз поне съм нямал проблем с музейните Сергей казваше конфронтацията е излишна а за Каварна не ми гавари все герои.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

за това сребро знам че е републикански денари над 300 000 хлапетата си играли с тях местния кундурджия ги ползвал за налчета е такива тъпни съм чувал познавах човек видял ги с очите си ама и той не можа да каже къде са :post-20645-1121105496: да питаме г-н Йотов мож да има идея :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересно ми е тебе как са те посрещнали в музея ? Бонбонки , кафенца , рахат-локум имаше ли ? Може в по-малките музеи да стоят нещата по друг начин ! Колко искат на "оценка" то това си е по местни тарифи ! Ще ме светнеш ли в подробности ? За Девня ... ей кви работи се намират около анфитеатара :

013757397.jpg

013757405.jpg

Ама ти не ми бегай с лирически отклонения ами ми дай идея за брамбазъците от днеска сутринта ?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...