Отиди на
Форум "Наука"

Помогнете ми да определя тази монета !


Recommended Posts

  • Потребител
убеден ли си че е от около амфитеатъра :post-70473-1124971712:

А ти знаеш ли къде се намира амфитеатъра , зощото от 25г. е съборен из основи и на негово място има каптаж на ВИК а в Девня каптажите са около 30 ?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 65
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Алооо Rocaaa ... Марчо да не се услушва ! Ще изплюете ли някаква идея за тези две монети или да почвам да се чувствам като милионер !

013777544.jpg

013777554.jpg

Бих искал да ми пуснете при възможвост линк с някоя ранна османска монета с подобен размер за да може да сравня гравюрата . Аз за съжаление не можах да намеря такава във нета но определено на ранните монети си има набити години на стъпването на власт на султана а само на по-късните на мястото на цитата от корана се появява тунграта . Въпроса при мен не е в автичноста на монетата защото знам от какво лайно я изкарах а в големината на ядрото . Не срещнах османска монета с такъв размер никъде но да не забравяме че има препечатки на християнски ядра ! В случая обаче АЕ4 е отдавна излязал от употреба нуминал ? Значи и монетата е много ранна препечатка или ... ?

013777714.jpg

013777715.jpg

Тука имах един линк с подобна монета на Zeno но за съжаление сега не мога да го намеря . Намерих подобна обаче на Leo1 !

ae4.1-o.jpg

ae4.1-r.jpg

Leo I AE4, lion reverse но при мен реверса е обърнат на ляво и бюстът на аверса е ... ИЗПЛЕЗЕН ! Жалко че тази която преди бях намерил пак беше с изплезен образ на аверса но ... :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами з определено съм малко зает напоследък и затова не пиша!

Е ти не си милионер братле ти си билионер, обеден съм с тези шайби, едната поне 5-6 билиона , от онези зимбабските номинали (около 1-2 яйца мисля :crazy_pilot: ) Всъщност при тех положението е плачебно ама изведнъж ми стана смешно!

Инак кто имам време ще потърся османски но не съм сигурен че е така както ми казващ.Ще видя де, може аз да греша!

За римчето ми се струва повече че реверса е малко завъртян и е възможно да е тъипа Виктори седнала надписва камък, който е бая срещан, а тва за изплезването---просто големо изтъркване на метала, в действителност не е изплезен.

Потърси тази която ми казваш но тва на лъв не мяза въобще, а и на Зено също поне за мен (въпреки че по-надпис прилича)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

какъвию Зено те гони няква грътцки бронз е Одесос, Дионисополис или знам ли позавърти снимките малко абе на Кизикос я пиши кот ти доди на езика тва е ако не те удовлетворява пооформи ги с далтата ако искаш и на Зено :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е не варианта за Гърция не е много положителен.Определено си е Рим 5 век някакъв Бронз 4 , но чесно клазано не миисля че е на Лео или Зено.Прегледах два пътри каталига и не намерих нещо подобно. Рим е защото ясно личи окончанието AVG , на кой е обаче не мога да ти кажа, няма нормално свестен каталог на тези бронзове освен една анклиска, която обаче само съм чувал и определено никога не съм виждал. Те са доста проблемни, естественно нискостойностни, но за мен са си доста интересени като цяло.

Ето малко ранни турции, но нищо от тях не ми мяза на твоята , което оборва идейте за 1000 и коя си беше. Те найстина често са препечатки върху различни други неща,, но имат и върху собствени ядра!:

osman-akce1.jpg

15 мм Акче от 699(12 и някоя поо нашето)

03-mangir-Nd-NM-190gr-14x16.JPG

Мангур на Мурат 1-ви 1359-1390 някаде 16-22 мм

08-886-mangir-bursa.jpg

Пак но на Баязит 2-ри 886 по Егира 14-15 мм, но има и по 11 мм от други години, тази е препечатка.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Май много се събраха висящите въпроси ! Това обаче ни най-малко ме кара да се съмнявам в желанието ви да ми помогнете . Разбира се никой на никого не е длъжен да отговаря но все пак ако на капацитетите във форума им се ръзсъждава , ето предлагам следната монета за коментар :

014154584.jpg

014155786.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че е Византиоя е ясно, че е 11 век е ясно, а да не говорим че има поне 2 препечатки, ужас направо......

Единственото което мога да ти кажа че толкова едър зрънчест кръг имат само 2 вида (анонимка фолис клас Ф (май) и един тип Фолис на Алексии 1-ви комнин. Харесай си към кой да го пишеш

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Че е Византиоя е ясно, че е 11 век е ясно, а да не говорим че има поне 2 препечатки, ужас направо......

Единственото което мога да ти кажа че толкова едър зрънчест кръг имат само 2 вида (анонимка фолис клас Ф (май) и един тип Фолис на Алексии 1-ви комнин. Харесай си към кой да го пишеш

За Византия спор няма ама аз ти качвам пет вида различен тип монети а ти все на комнените ме отпращаш да ги сложа ? Още повече че този тип изобщо няма вид на анонимен ! Просто е препечатка с ужасно едър шрифт и не се чете а само се гадае . А може ли натписа да е на български ... да му сложим и още един два века ? Хващат се две-три букви на реверса като се вгледа човек !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Иманяри, какво изкопахте пак? Няма ли да се сетят модераторите да ви направят раздел само за вас? Нещо от рода ''Изкопай си сам'' или "Вижте какво открих в нета! Колко струва?'' :biggrin:

То не, че в България някой прави разлика между археология и иманярство, но все от някъде трябва да се почне, нали? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Иманяри, какво изкопахте пак? Няма ли да се сетят модераторите да ви направят раздел само за вас? Нещо от рода ''Изкопай си сам'' или "Вижте какво открих в нета! Колко струва?'' :biggrin:

То не, че в България някой прави разлика между археология и иманярство, но все от някъде трябва да се почне, нали? :)

това че коментираме монети не ни прави иманяри :mad: раздела е за нумизматика а не за ВълчанКазан войвода :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Уважавам всяко мнение което е на основата на конструктивни тези а не на предположения ! А когато пишештият се обосновава на знания и опит това само ме кара да го уважавам още повече . За съжаление често се срещат и екземпляри които плюят срещу всичко и срещу всички . Разбира се и за такива има място под слънцето но да наречеш "иманяри" Marc , Roca си е направо обидно на фона на общото невежество във тази държава дори и във научните среди .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Уважавам всяко мнение което е на основата на конструктивни тези а не на предположения ! А когато пишештият се обосновава на знания и опит това само ме кара да го уважавам още повече . За съжаление често се срещат и екземпляри които плюят срещу всичко и срещу всички . Разбира се и за такива има място под слънцето но да наречеш "иманяри" Marc , Roca си е направо обидно на фона на общото невежество във тази държава дори и във научните среди .

Кой твърди твърди, че Рока и Марк са иманяри? Виж за теб мисля, че си иманяр и не си правиш труда да го криеш много. Не виждам какви комплекси избивам с това си твърдение. Ако това, че те нарекох иманяр съм те засегнал-извинявай! Не ми е било това целта. Още един път поднасям извиненията си на всеки, който се е почуствал засегнат от думата иманяр.

И все пак, Панко иманяр ли си или не? Ама честна пионерска искам, а не увъртане. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чесна пенсионерска ! Не съм хващал лопата от когато садихме борчетата на Валентина Терешкова до паметника на Свободата !!! Ама какво ли ти говори това ?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...