Отиди на
Форум "Наука"

Културно-исторически или географски фактори са в основата на нациите?


Recommended Posts

  • Потребител

Чакай малко. Я ми кажи колко време Британия е римска провинция, къде е Британия спрямо Рим (май на майната си) и колко време римляните владеят Иберийския полуостров.

От това, което пишеш, оставам с впечатление, че съвременните португалци яко ги тресе комплекс за малоценност и оттам за уникалност.

А какво стана с португалския език? И той ли е.... атлантически. Може би от Атлантида направо? :biggrin:

Ами разстоянието между рим и португалия е горе-долу колкото между рим и лондон - по права линия.

Абе то и румънците са романци, ама нито са средиземноморци, нито са римляни. Английският също е силно повлият от латинския, но това пак не ги парви римляни.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 194
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Средизомноморски климат има не само в Средиземно Море. На другите места обаче не се е развила такава култура.

Римската и гръцката култура са се разпространявали на много места, на които в момента има различна култура.

Да, португалците найстина ги тресе як комплекс за малоценност и тъга по колониалната империя, но това е друга тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами разстоянието между рим и португалия е горе-долу колкото между рим и лондон - по права линия.

Абе то и румънците са романци, ама нито са средиземноморци, нито са римляни. Английският също е силно повлият от латинския, но това пак не ги парви римляни.

Нещо ми се струва, че бягаш по тъча...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чакай малко. Я ми кажи колко време Британия е римска провинция, къде е Британия спрямо Рим (май на майната си) и колко време римляните владеят Иберийския полуостров.

От това, което пишеш, оставам с впечатление, че съвременните португалци яко ги тресе комплекс за малоценност и оттам за уникалност.

А какво стана с португалския език? И той ли е.... атлантически. Може би от Атлантида направо? :biggrin:

Дай сега да не намесваме португалския език, защото няма да е честно - един от нас не го владее.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само да вметна нещо специално за Aspandiat и арабското присъствие в Иберия.

Дали е прав или не се проверява много лесно. Баските не са били завладяни от арабите и имат друг език. Самите те гордо ще ви обяснят как и културата, кухнята и архитектурата са им различни.

Аз обаче твърде, че по обективни културни показатели те не се различават особенно от другите иберийци.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Господа,

гешката идва оттам, че културологичният ви подход просто не разглежда нещата в развитие и игнорира историческата динамика. При това непрекъснато натрапвате съвременността в тема за средновековието.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Господа,

гешката идва оттам, че културологичният ви подход просто не разглежда нещата в развитие и игнорира историческата динамика. При това непрекъснато натрапвате съвременността в тема за средновековието.

Да припомня ли с линкове към постингите кой точно започна да натрапва конкретни държави и да се прехвърля към съвремието?

Мисля, че не е нужно всички знаем.

Само дето съм длъжен да отбележа, че в това изречение има логическо противоречие:

гешката идва оттам, че културологичният ви подход просто не разглежда нещата в развитие и игнорира историческата динамика. При това непрекъснато натрапвате съвременността в тема за средновековието.

Значи хем историческа динамика в развитие е много важна, хем да не гледаме крайният резултат.

А честито.

Отдавна не бях попадал на толкова ясен пример за както го нарича stoedin "шизофрения".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Господа,

гешката идва оттам, че културологичният ви подход просто не разглежда нещата в развитие и игнорира историческата динамика. При това непрекъснато натрапвате съвременността в тема за средновековието.

Стига с тая историческа динамика. Обясни защо макар с различна историческа динамика, политически строй, религия, Гърция и Португалия толкова си приличат? Тук историческата динамика явно е безсилна. Да се прехвърлим тогава към други модели и подходи, които успешно дават отговори.

И защо продължителостта на живота в Куба е еднаква с тази в САЩ

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако културологичният подход не е работещ в случая, пробвайте със социологически подход. Примерно...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ако културологичният подход не е работещ в случая, пробвайте със социологически подход. Примерно...

В случая неработещ подход е историческият. абе тая наука много непохватна се оказа при обясняването на реални феномени от настоящето, не мислите ли.

Културологичният подход се базира на социологичния.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Дай сега да не намесваме португалския език, защото няма да е честно - един от нас не го владее.

Тогава би ли обяснил на мен, невежия, какъв е португалският език и към кое езиково семейство спада? Може би към "семейството на комплексираните от кастилците"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тогава би ли обяснил на мен, невежия, какъв е португалският език и към кое езиково семейство спада? Може би към "семейството на комплексираните от кастилците"?

А румънският към кое семейство спада? Или твърдиш че румънците са римляни средиземноморци, защото говорят романски език.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А румънският към кое семейство спада? Или твърдиш че румънците са римляни средиземноморци, защото говорят романски език.

Ти ми отговори португалският какъв е. Като получа отговор, ще продължим...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А националният език на Бразилия към кое семейстов спада. И понеже говорят романски език, значи и те са римляни-средиземноморци, така ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да припомня ли с линкове към постингите кой точно започна да натрапва конкретни държави и да се прехвърля към съвремието?

Мисля, че не е нужно всички знаем.

Само дето съм длъжен да отбележа, че в това изречение има логическо противоречие:

Значи хем историческа динамика в развитие е много важна, хем да не гледаме крайният резултат.

А честито.

Отдавна не бях попадал на толкова ясен пример за както го нарича stoedin "шизофрения".

Темата е за средновековието.

Я кажи, Хофстеде изследвал ли е предмета си в исторически план?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В случая неработещ подход е историческият. абе тая наука много непохватна се оказа при обясняването на реални феномени от настоящето, не мислите ли.

Културологичният подход се базира на социологичния.

Не мислим. Мислим, че като се прилага механично културологията, като една нова, даже още неразвила се съвсем наука :smokeing: се получават големи каши - абе ти го виждаш, колко е по-различен католическият свят, ама на, макрерите и клъстърите дават друго.

ТАКА, СЕГА МАЛКО МОДЕРАТОРСКО МЕНТОРСКИ ТОН:

Придържайте се към времевите рамки на темата. Средновековието отиде на кино, а темата е за него. Още малко и ще започне изчезване на мнения от екрана. Който иска, може да отвори нова тема за съвременните културни различия. Да видим как ще ги обясните без историята :)))) Единственият свободен да разполага с темата е авторът й.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
А националният език на Бразилия към кое семейстов спада. И понеже говорят романски език, значи и те са римляни-средиземноморци, така ли?

Отново настоявам да ми отговориш към кое езиково семейство спада португалският. След това ще продължим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Темата е за средновековието.

Я кажи, Хофстеде изследвал ли е предмета си в исторически план?

Как ще изследва предмета си в исторически план!! Що за идея. Изследванията на Хофстеде се базират на анкетни проучвания. Освен да се върне в Средновековието и да анкетира византиийците.

Сега да кажа, че основните културни различия между севера и юга, между колективизма и индивидуализма се зараждат именно в Средновековието.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мислим. Мислим, че като се прилага механично културологията, като една нова, даже още неразвила се съвсем наука :smokeing: се получават големи каши - абе ти го виждаш, колко е по-различен католическият свят, ама на, макрерите и клъстърите дават друго.

ТАКА, СЕГА МАЛКО МОДЕРАТОРСКО МЕНТОРСКИ ТОН:

Придържайте се към времевите рамки на темата. Средновековието отиде на кино, а темата е за него. Още малко и ще започне изчезване на мнения от екрана. Който иска, може да отвори нова тема за съвременните културни различия. Да видим как ще ги обясните без историята :))))

Хайде кажи ни колко различен е католическият свят. Давай. Кое му е различното. Като обяснихме че Гърция и Португалия са доста сходни, пак твърди че бил различен католическият свят.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Стига с тая историческа динамика. Обясни защо макар с различна историческа динамика, политически строй, религия, Гърция и Португалия толкова си приличат? Тук историческата динамика явно е безсилна. Да се прехвърлим тогава към други модели и подходи, които успешно дават отговори.

И защо продължителостта на живота в Куба е еднаква с тази в САЩ

Това мнение по темата ли е? Особено последния въпрос??? Последно предупреждение преди мерки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хайде кажи ни колко различен е католическият свят. Давай. Кое му е различното. Като обяснихме че Гърция и Португалия са доста сходни, пак твърди че бил различен католическият свят.

Драги КГ125, реди седмици отворих тема за културните различия, дълга е 65 страници. На които съм обяснил културните различия със историята. Който иска да чете.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Та какво стана, към кое езиково семейство спада португалският? Чакам отговор на този толкова простичък въпрос, за да напиша 2-3 неща покрая него...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Та какво стана, към кое езиково семейство спада португалският? Чакам отговор на този толкова простичък въпрос, за да напиша 2-3 неща покрая него...

Пиши каквото искаш, дано ни кажеш нещо ново.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...