Отиди на
Форум "Наука"

Културно-исторически или географски фактори са в основата на нациите?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Драги КГ125, реди седмици отворих тема за културните различия, дълга е 65 страници. На които съм обяснил културните различия със историята. Който иска да чете.

Така е. Няма пречка да се отвори и още една тема - История и културология. Мисля по въпроса, ако не ме изпревари някой.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 194
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

КГ125, давай по темата. Обясни с какво католическият свят е различен от православният. С каква сериозна културна черта Португалия е различна от Гърция. Казвам сериозна, за да не ни пускаш пак снимки и филмчета от Атина и Лижбоа, а да ни кажеш нещо по същество, което се предполага че е резултат от разделението Изток Запад през Средновековието

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е. Няма пречка да се отвори и още една тема - История и културология. Мисля по въпроса, ако не ме изпревари някой.

Само че темата трябва да е културология.

Защото културата се обяснява на първо място с природата, и на второ с историята. Историята е една проста слуга. Всъщност, успешно бихме могли да си обясним много от историческите процеси и решения именно с културата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Така е. Няма пречка да се отвори и още една тема - История и културология. Мисля по въпроса, ако не ме изпревари някой.

Като ще откриваш такава тема, премести постовете от тази от № 100 до настоящия, че тази беше оспамена.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък чакам да чуя как баските, незасегнати от арабите, с друг език, друга история и католическа религия се отличават много сериозно от иберийците и гърците по култура.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
КГ125, давай по темата. Обясни с какво католическият свят е различен от православният. С каква сериозна културна черта Португалия е различна от Гърция. Казвам сериозна, за да не ни пускаш пак снимки и филмчета от Атина и Лижбоа, а да ни кажеш нещо по същество, което се предполага че е резултат от разделението Изток Запад през Средновековието

Защо ме караш да повтарям? В началото на темата са описани различията. Опитваме се да им намерим обяснението.

http://www.alba-books.com/index.php?go=products&id=2507

Само че утре:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо ме караш да повтарям? В началото на темата са описани различията. Опитваме се да им намерим обяснението.

http://www.alba-books.com/index.php?go=products&id=2507

Само че утре:)

Да, но не са сериозни различия. Защото днес Гърция и Португалия са еднакви по култура. Значи са били такива и през средновековието. А тези различия са теоретични, абстрактни, отвлечени, догматични и намат връзка с живота и обикновенния човек. Тези различия не пораждат културни различия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Много тясно явно е разбирането за култура. За мен готиката и византийската архитектура са достатъчно различни, за да приемем, че индикират съществени културни или цивилизационни или каквито там се наричат разлики. Да не говорим за политическите, икономическите и правните различия.

Нима това според културологията не е култура?!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пиши каквото искаш, дано ни кажеш нещо ново.

С удоволствие.

Понеже ти като дявол от тамян се боиш да напишеш, че португалският спада към латинското езиково семейство, аз го пиша.

Но твоето нежелание е толкова смешно-прозрачно. Защото тогава ще трябва да напишеш, че латинската основа на езика няма никакво значение. ОК. Разбирам мъката и завистта на малкия иберийски брат спрямо големия в Мадрид.

Французите - и те подобна песен ще запеят. Че държавата и името им било германско (франките), но това нямало значение, че езикът им е диалект на латинския, ама и това нямало зачение, щото техните предци били галите, от които Цезар избил 1 милион и още 1 милион продал като роби (ама и това няма значение).

Румънците, те пък ще се разпенявят, че са горди дако-гети, ако и да говорели диалект на латинския. А това, че имат 1000 години исторически хиатус между дако-гети/римляни и власи и са фрашкани със славянска кръв, това е без значение, важна е кръвта, а не езикът.

Което е направо чудесно, ама ако питате арменците кое е решаващото, те ще ви кажат: "ама как така, естествено, че езикът". И ще посочат сведение от Страбон, че когато еди кои си провинции проговорили арменски език преди 21 века, и населението било станало арменско. Така че накрая май ще се окаже, че ВАЖНА Е КОНЦЕПЦИЯТА, КОЯТО ТИ ИЗНАСЯ и нищо друго.

Което ме кара да попитам, Алвасейро: ние българите какви сме тогава? Славяни, понеже говорим славянски език, или такива каквито ни се иска, без значение езикът - прабългари, траки, печенеги, кумани, марсианци.

Ето затова исках ясен и кратък отговор какъв е португалският език. Много поздрави на онзи там с анкетите, както и да му беше името. Може и да си запали дипломата...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Та какво стана, към кое езиково семейство спада португалският език?

Чакам отговор на този толкова простичък въпрос, за да напиша 2-3 неща покрай него...

Спада към семейството на романските езици. В дъното на тези езици лежи латинският език.

Напиши сега 2-3 неща...

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Спада към семейството на романските езици.

Напиши сега 2-3 неща...

Много добре го знам, исках да го видя черно на бяло от г-н Алвасейро. Отговорът ми е в горния пост :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С удоволствие.

Понеже ти като дявол от тамян се боиш да напишеш, че португалският спада към латинското езиково семейство, аз го пиша.

Но твоето нежелание е толкова смешно-прозрачно. Защото тогава ще трябва да напишеш, че латинската основа на езика няма никакво значение. ОК. Разбирам мъката и завистта на малкия иберийски брат спрямо големия в Мадрид.

Французите - и те подобна песен ще запеят. Че държавата и името им било германско (франките), но това нямало значение, че езикът им е диалект на латинския, ама и това нямало зачение, щото техните предци били галите, от които Цезар избил 1 милион и още 1 милион продал като роби (ама и това няма значение).

Румънците, те пък ще се разпенявят, че са горди дако-гети, ако и да говорели диалект на латинския. А това, че имат 1000 години исторически хиатус между дако-гети/римляни и власи и са фрашкани със славянска кръв, това е без значение, важна е кръвта, а не езикът.

Което е направо чудесно, ама ако питате арменците кое е решаващото, те ще ви кажат: "ама как така, естествено, че езикът". И ще посочат сведение от Страбон, че когато еди кои си провинции проговорили арменски език преди 21 века, и населението било станало арменско. Така че накрая май ще се окаже, че ВАЖНА Е КОНЦЕПЦИЯТА, КОЯТО ТИ ИЗНАСЯ и нищо друго.

Което ме кара да попитам, Алвасейро: ние българите какви сме тогава? Славяни, понеже говорим славянски език, или такива каквито ни се иска, без значение езикът - прабългари, траки, печенеги, кумани, марсианци.

Ето затова исках ясен и кратък отговор какъв е португалският език. Много поздрави на онзи там с анкетите, както и да му беше името. Може и да си запали дипломата...

И с това доказваш, че португалия е средиземноморска страна и култура, така ли?

Перу и Бразилия също говорят латински език, ама не са римляни и средиземноморци, или са драги Aspandiat??

Значи щом перу говори испански, значи са испанци. Или щом ангола говори португалски, значи също е средиземноморска култура, и са португалци и те.

поздравления за логиката.

По-добре ти запали дипломата си.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И с това доказваш, че португалия е средиземноморска страна и култура, така ли?

Перу и Бразилия също говорят латински език, ама не са римляни и средиземноморци, или са драги Aspandiat??

Значи щом перу говори испански, значи са испанци. Или щом ангола говори португалски, значи също е средиземноморска култура, и са португалци и те.

поздравления за логиката.

По-добре ти запали дипломата си.

Това беше за илюстриране на твоята логика, която опитва да вкара всички процеси и явления под един знаменател. Онзи, с чакането по автобусните спирки и анкетите.... :doh:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Но Латинска америка е продукт на други исторически условия. Опасно е да сравняваш толкова отдалечени неща. Макар, че проследяването на процесите на влияние би довело до голеееми открития, но това е къртовски труд и гаранция, че и в далечното бъдеще историческите и философските факултети няма да са без работа :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Но Латинска америка е продукт на други исторически условия. Опасно е да сравняваш толкова отдалечени неща. Макар, че проследяването на процесите на влияние би довело до голеееми открития, но това е къртовски труд и гаранция, че и в далечното бъдеще историческите и философските факултети няма да са без работа :)

Ти пък, направо ще ги закрият и ще се открият катедри по преброяване на чакащите по спирките. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Много тясно явно е разбирането за култура. За мен готиката и византийската архитектура са достатъчно различни, за да приемем, че индикират съществени културни или цивилизационни или каквито там се наричат разлики. Да не говорим за политическите, икономическите и правните различия.

Нима това според културологията не е култура?!

Ами айде да ни разкажеш за драстичните правни, политически и икономически различия между Португалия и Гърция. И как в Португалия по фасадите на сградите лепят плочки, а в Гърция не лепят. Това също е много важно. Най-вероятно разликите в средната относителна влажност са го предизвикали и са променили културата толкова много.

Разликите между готиката и византийската архитектура са просто разлики в архитектурата. Архитектурата на ранната американска държава наподобява гръцката и римската, а не английската. Е, и? Съвременните сгради в UK пък се строят по-скоро по американски тертип. Е, и?

П.П. Продължавам да чакам за баските.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Много тясно явно е разбирането за култура. За мен готиката и византийската архитектура са достатъчно различни, за да приемем, че индикират съществени културни или цивилизационни или каквито там се наричат разлики. Да не говорим за политическите, икономическите и правните различия.

Нима това според културологията не е култура?!

Напротив, тясно разбиране за култура е това което имаш ти - че култура са само къщи, църкви и икони. А хората защо ги изключваш. Именно те са сходни по манталитет и начин на мислене и нагласи.

Значи ако аз си направя една къща, а ти друга, сме различни, така ли. Откога архитектурата стана показател за културно различие.

Икономически, правни и политически различия между Португалия и Гърция няма. За това вече стана въпрос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това беше за илюстриране на твоята логика, която опитва да вкара всички процеси и явления под един знаменател. Онзи, с чакането по автобусните спирки и анкетите.... :doh:

Нещо не си разбрал. Напълно си объркал мястото и времето.

Именно тези феномени илюстрират културните различия. Наричат се кореланти на културните измерения и са хиляди феномени от всекидневието и мисленето и нагласите на хората по света, по които те се различават.

Именно дребните всекидневни особености в поведението издават същинските културните различия, не конституцията или законите, които често са заемки.

Чети ако искаш, има литература и автори. Ако не искаш, твоя работа.

Разбира се, можеш и да се подиграваш, но какво съществено казваш на среща - че португалия е средиземноморска държава, че Гърция и Португалия имали едваква територия и затова си приличали, и имали еднакви природни условия...

И не разбрах - кое прави Португалия средиземноморска култура?? И откога Гърция и Португалия имат сходна територия?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Но всичко това ОЩЕ не е проследено в историческата си динамика! А и самата културология е в зората си и не се знае накъде ще стигне и ще завие...Да не стане като астрономията на Птоломей и Коперник. .... (това малко шега, де, ма знам ли....)

Така, че е прибързано да се използва като универсален аргумент....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това май става по тази тема:

"Антонио Барбери е ковчежникът на граф Амедей VI. Ако използваме днешната терминология - главен счетоводител и касиер едновременно. Днес не биха го назначили на тази длъжност. В Несебър, където графът се установил за малко, точно този Антонио водил, разбира се, сметководни книжа, които са се запазили до днес. Там изключително подробно са описани финансовите дела на графа. Завладените градове, както си му бил редът, плащали значителни контрибуции. Но също така става ясно, че отсъстват грабежи. Търговските отношения са до голяма степен преобладаващи. Още примери ни предлага и обсадата на Варна. Миньон, официален пратеник на граф Амедей VI, наема лодка край Варна, за да занесе в Калиакра посланието на графа до деспот Добротица. Предводител на значителни военни сили, включително и флот, Амедей VI плаща, за да ползва лодка, а не заповядва например собственикът и да бъде нанизан на две-три копия едновременно и да си спести сумата, колкото и малка да е тя.

Организирането на тържище във военния лагер под стените на Варна, където нашественици и местно население оживено търгували след прекратяването на военните действия, също е ярко свидетелство за новите взаимоотношения "нашественик-местно население". Войната си е война, но търговията трябва да върви. Нали така?! Изглежда, че тези взаимоотношения, а могат да се приведат и други примери от други части на Балканския полуостров от същото време, са плод на ново мислене, твърде различно от предходните периоди.

Това е новото мислене на "третото съсловие", което несъмнено съществува и в Средновековна България. Да, точно онова "трето съсловие", което след 3 и след 4 века ще промени коренно английската и френската история. Точно онова "трето съсловие", което може би доста по-рано щеше да промени и съдбините на българската държава. Но в историята няма "ако"."

http://www.segabg.com/online/article.asp?i...&id=0001501

Тайната на Изворското съкровище

Иван Петрински

Разделение между Изток-Запад в средата на ХІV в. в търговския и общочовешки контекст не е било налице, като цяло...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много добре го знам, исках да го видя черно на бяло от г-н Алвасейро. Отговорът ми е в горния пост :)

Здрасти!

Ами ние не само на изток-запад се различаваме ами и на север-юг.

В кръчмата в Мюнхен казах айн бир битте и ми дадоха халба от 2 литра. Колкото по на север пътувах това все повече и повече намаля, докато в Хамбург ми дадоха 300 грама (водна чаша) бира за същите пари. Ама така и е със шнапса. В Берлин е 3 цента. И като тръгнеш на юг се по големи стават чашите и по-силни ракиите, докато стигнеш до 100 грама и 50 градуса.....Ееееее на юг пък дават и мезенце в изобилиие.

:drinks_cheers::drinks_drunk::drink::beer:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Но всичко това ОЩЕ не е проследено в историческата си динамика! А и самата културология е в зората си и не се знае накъде ще стигне и ще завие...Да не стане като астрономията на Птоломей и Коперник. .... (това малко шега, де, ма знам ли....)

Така, че е прибързано да се използва като универсален аргумент....

Проследено е в историческата си динамика - прочети поста, който се постарах да напиша - 65 страници само история. Как изказваш мнения за неща, от които нямаш никаква представа.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
И не разбрах - кое прави Португалия средиземноморска култура?? И откога Гърция и Португалия имат сходна територия?

Нима ще твърдиш, че през цялата си история Португалия е имала сегашната си територия, след като ми изтъкна като аргумент, че Гърция е сравнително отскоро в сегашните си граници.

Впрочем писна ми от тая Португалия, ако имаш нещо по-комплексно да споделиш, давай. Защото напълно издребняхме. Познай дали е моя вината. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нима ще твърдиш, че през цялата си история Португалия е имала сегашната си територия, след като ми изтъкна като аргумент, че Гърция е сравнително отскоро в сегашните си граници.

Впрочем писна ми от тая Португалия, ако имаш нещо по-комплексно да споделиш, давай. Защото напълно издребняхме. Познай дали е моя вината. :)

Да, от 13 век досега Португалия не е променила територията си на континента. Границата между Испания и Португалия е най-старата в света. Но предполагам че и това чуваш за първи път.

Разбира се, Португалия прави колонии и се превръща за кратко в най-голямата държава в света, което прави твърдението ти за еднаквите територии с Гърция още по-абсурдно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, от 13 век досега Португалия не е променила територията си на континента. Границата между Испания и Португалия е най-старата в света. Но предполагам че и това чуваш за първи път.

О, не, аз съм чувал много неща, бъди сигурен. Че и карти съм позаглеждал доста, га бях млад...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...