Отиди на
Форум "Наука"

Културно-исторически или географски фактори са в основата на нациите?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Но тези различия са чисто формални, примерно кой ще те натиска отгоре - тука е цар там е папа - ама и в двата случая те натискат нали. тези формални различия не са изменили коренно културата до степен, че днес едните и другите да са коренно различни. Коренно различни са тези от севера, значи си струва да мислим защо.

Ами нормално, ти да не искаш плурализъм, демокрация и права на човека през ХІІІ век. Такова животно нЕма нито на Запад, нито на Изток.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 194
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Да, ако случайно не знаеш, да те светна, че до 1080 г. Венеция е византийски васал, а през VІ век селището оцелява единствено с византийска подкрепа и затова 500 години е ромейски протекторат. За да оцелее политически и занапред.

Това, че същото го има и във Венеция, отново показва, че Изтока и Запада не са били толкова разделени от пропаст.

А в случай, че си забравил, темата е Разделението Изток-Запад през Средновековието, а не съвременните му измерения.

Най-добре нещата се виждат по крайният им резултат, а той е заложен до голяма степен тогава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, ако случайно не знаеш, да те светна, че до 1080 г. Венеция е византийски васал, а през VІ век селището оцелява единствено с византийска подкрепа и затова 500 години е ромейски протекторат. За да оцелее политически и занапред.

Това, че същото го има и във Венеция, отново показва, че Изтока и Запада не са били толкова разделени от пропаст.

А в случай, че си забравил, темата е Разделението Изток-Запад през Средновековието, а не съвременните му измерения.

А за чий..ни е да говорим за разделението на изток запад през Средновековието ако това няма практически измерения в настоящето?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А за чий..ни е да говорим за разделението на изток запад през Средновековието ако това няма практически измерения в настоящето?

Ами никой не е казал, че не трябва да има практически измерения в настоящето. Но не и да се измества темата НАПЪЛНО от това как е зададена. А натам сте тръгнали с Невски. Про това положение ще си я карате на монолог.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами нормално, ти да не искаш плурализъм, демокрация и права на човека през ХІІІ век. Такова животно нЕма нито на Запад, нито на Изток.

Виж сега, демокрация има не в 13, а в 10 век, в Исландия, има парламент, свободно гласуване. Такова животно нема нито на Изток, нито на запад, но има на Север.

Хайде да поговорим за разделението Север-Юг. Дано разберем защо днес България не е Швеция.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами никой не е казал, че не трябва да има практически измерения в настоящето. Но не и да се измества темата НАПЪЛНО от това как е зададена. А натам сте тръгнали с Невски. Про това положение ще си я карате на монолог.

И какви са измеренията - че тука Христос се рисува рус, а на запад е брюнет. Или че тука Богородица е Агиосотириса, а на Запад и викат Вирхен. Е браво, големи измерения.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Струва ми се, че привържениците на етноцентричната история, и особено видни етноцентрици костовисти като КГ125, започват да издишат когато темата не е за социализъм, където могат да се прояват политическите ни прострастия и да замацаме положението малко със заучени политически лозунги.

КГ125, надявам се не го приемаш лично като те дефинирам като костовист. Ако е така, си взимам думите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И какви са измеренията - че тука Христос се рисува рус, а на запад е брюнет. Или че тука Богородица е Агиосотириса, а на Запад и викат Вирхен. Е браво, големи измерения.....

Ами не много по-просто е.

Тотално не им изнася, че Португалия, БГ и Гърция може да имат различна история, включително в средновековието и да се стигне до еднакъв краен резултат.

Това противоречи на първо място на дълбоко имплементираното им чувство колко са важни историческите факти и назубрянето им, а на второ с факта, че по този начин няма никакви оправдания за БГ мизерията, липсата на гражданско общество и корупцията. Защото те априори приемат, че трябва да е виновен някой външен и не може причините да са вътрешни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж сега, демокрация има не в 13, а в 10 век, в Исландия, има парламент, свободно гласуване. Такова животно нема нито на Изток, нито на запад, но има на Север.

Хайде да поговорим за разделението Север-Юг. Дано разберем защо днес България не е Швеция.

Много неприятен пример, но за съжаление факт.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека посочим генералните, фундаменталните прилики между Португалия и Гърция, за да е нагледно за незапознатите:

1. Първи места по нещастие, недоволство от живота и тъга в последните 30 години в Европа

2. Първи места по тревожност, стресираност, неврози - високи проценти на пушачи, изключително нервни шофьори, голям брой катастрофи и голям брой полицаи на глава от населението.

3. като следствие от 2, силно изразен стремеж към ред, подреденост, правила, португалците и гърците са едни от най-дисциплинираните служители, туристи, граждани, очакващи твърди и точни правила, норми, предписания.

4. Челни места по колективизъм сред старите членки на ЕС. Силно изразена родова култура - в семейството, образованието, политиката, бизнеса, търговията. Доминират малки и средни семейни фирми с постове, предаващи се по рождение.

5. Много висока национална гордост. Едни от най-гордите европейци. Португалците имат мания по националния си флаг.

6. Като следствие от предишното, много силна религиозност и консерватизъм. португалия днес е най-религиозната католическа страна в Европа, а Гърция - най-религиозната православна.

7. Като следствие от силното себеподтискане на двата народа, ниска нива на насилствена престъпност. Ниски стойности на изнасилвания, самоубийства, грабежи.

8. Висока корупция, шуробаджанащита и връзкарство.

9. Силно неравновластие. И двете страни имат диктатури.

Много сходен темперамент. Във фолклора доминират ужасно тъжни песни, вечни песимисти, стресирани, черногледи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

10. Изключително силно недоверие към непознати, политици, вестници, реклами. Това се явява следствие от тревожността.

11. В потребителското поведение на гърци и португалци доминира - избягване на декоративната козметика - червила, сенки, грим, тъй като се свързва подсъзнателно с идеята за изцапване; избягване консумацията на сладолед, замразени храни, студена вода; недоверие към нови технологии - интернет и тн. високо потребление на прахове за пране, веро и детерженти.

13. Приписано обществено положение - носене на маркови дрехи, мобилни телефони, скъпи коли.

14. До скоро португалските жени имаха мустаци. Гъркините не остават по назад. Това в реда на шегата, но е факт.

15. Доста меки култури. Сред Западноевропейците, португалците имат най-меката култура. подобно е положението и в Гърция. Няма дефинирани правила за това какъв трябва да е истинският мъж, португалските и гръцките мъже често плачат, пеят и са гальовни и нежни към жените и децата си. Мекостта на културата се илюстрира и от големият брой умалителни думи и наставки в двата езика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Португалците имат мания по националния си флаг.

В момента от терасата ми виждам 3 синьо-бели флага.

като следствие от 2, силно изразен стремеж към ред, подреденост, правила, португалците и гърците са едни от най-дисциплинираните служители, туристи, граждани, очакващи твърди и точни правила, норми, предписания.

Тук много хора ще се учудят. Релаността обаче е, че в Гърция има толкова сложна и силна система на синдикати, колективен пазарлък за заплати и т.н., че на практика заплатата на много от работниците изобщо не се определя според "класическите универсални капиталистически ценности". Същото важи и за екстензивното законадотелство, огромния брой регулации и наличието на затворени професии, повтарящи гилдиите от едно време.

Ще добавя и още нещо Гърция е на последно място от развитите страни по самоубийства.

Другото мисля, че няма нужда от допълване и уточнение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В момента от терасата ми виждам 3 синьо-бели флага.

Тук много хора ще се учудят. Релаността обаче е, че в Гърция има толкова сложна и силна система на синдикати, колективен пазарлък за заплати и т.н., че на практика заплатата на много от работниците изобщо не се определя според "класическите универсални капиталистически ценности". Същото важи и за екстензивното законадотелство, огромния брой регулации и наличието на затворени професии, повтарящи гилдиите от едно време.

Ще добавя и още нещо Гърция е на последно място от развитите страни по самоубийства.

Другото мисля, че няма нужда от допълване и уточнение.

В Португалия също самоубийството е нещо почти непознато.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

16. Португалците и гърците често подраняват и то с много, ако гонят влак, самолет или имат среща с непознат. Ако се срещат с познат, често закъсняват. Първото се обяснява с тревожността, а второто - с колективизма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Е и? :)

Ето ти истински културни различия или културни прилики. Не някакви отнесени цезаропапистки и папоцераристки и феодално-не знам си какви отношения през не знам си кой век от новата ера.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ето ти истински културни различия или културни прилики. Не някакви отнесени цезаропапистки и папоцераристки и феодално-не знам си какви отношения през не знам си кой век от новата ера.

Тези, че гъркините и португалките били мустакати или че висели на спирката 1 час преди да дойде автобусът? Потресаващи културни аспекти..... :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тези, че гъркините и португалките били мустакати или че висели на спирката 1 час преди да дойде автобусът? Потресаващи културни аспекти..... :tooth:

да, така е. именно малките подробности от всекидневието са кореланти на големите културни различия.

Само по себе си това дали висиш 1 час или 2 часа на спирката не е толкова важно, ако не беше показател за културното измерение Избягване на несигурността. Ако висят по 1 час на спирката, това означава още куп други неща - че имат сложно законодателство, че пушат повече от средното в ЕС, че има много катастрофи, че са нещастни, че са песимисти и тн. За културолозите всяко едно от тези неща е следа към културното измерение, затова им се отдава такова значение. Ако знаеш едно от всичките, тогава навярно ще ги има и останалите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

да, така е. именно малките подробности от всекидневието са кореланти на големите културни различия.

Само по себе си това дали висиш 1 час или 2 часа на спирката не е толкова важно, ако не беше показател за културното измерение Избягване на несигурността. Ако висят по 1 час на спирката, това означава още куп други неща - че имат сложно законодателство, че пушат повече от средното в ЕС, че има много катастрофи, че са нещастни, че са песимисти и тн. За културолозите всяко едно от тези неща е следа към културното измерение, затова им се отдава такова значение. Ако знаеш едно от всичките, тогава навярно ще ги има и останалите.

Това как населението на 2 държави намиращи се на хиляди километри една от друга, с различна история и с различни религии се държи еднакво в ежедневието си, имам подобни потребителски и политически преференции и изключително близък обществен строй явно е трън в петата и сол в раната на един "академично възвишен" индивид като Aspandiat (който още си мисли, че съм фен на комунизма и социализма, които аз не понасям). За съжаление това е реалността и аз не мога да я променя, а само мога да я констатирам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това как населението на 2 държави намиращи се на хиляди километри една от друга, с различна история и с различни религии се държи еднакво в ежедневието си, имам подобни потребителски и политически преференции и изключително близък обществен строй явно е трън в петата и сол в раната на един "академично възвишен" индивид като Aspandiat (който още си мисли, че съм фен на комунизма и социализма, които аз не понасям). За съжаление това е реалността и аз не мога да я променя, а само мога да я констатирам.

Да, наистина впечатляващо е, поне както го формулира. Чак тръпки ме побиха. Две държави на 2 000 км разстояние, със две напълно различни религии, история, езици, се държат по еднакъв начин във всекидневието си, в тези най-малки и дребни неща, които ни убягват, е поразително и....pure cience когато науката говори, боговете мълчат.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Това как населението на 2 държави намиращи се на хиляди километри една от друга, с различна история и с различни религии се държи еднакво в ежедневието си, имам подобни потребителски и политически преференции и изключително близък обществен строй явно е трън в петата и сол в раната на един "академично възвишен" индивид като Aspandiat (който още си мисли, че съм фен на комунизма и социализма, които аз не понасям). За съжаление това е реалността и аз не мога да я променя, а само мога да я констатирам.

Всезнайни ми Невский, ще ти дам съвсем елементарно обяснение:

Гърция, територия от 120 000 кв.км, 11 милиона население, 400 години под турско-мюсюлманска власт, географска ширина идентична с тази на Португалия.

Португалия, територия 100 000 кв. км., 10 милиона население, 700 години под арабско-мюсюлманска власт, географска ширина идентична с тази на Гърция.

Така че не си пренапрягайте с Алвасейро главите да търсите под вола теле..., че "чак тръпки да те побият" :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Да, наистина впечатляващо е, поне както го формулира. Чак тръпки ме побиха. Две държави на 2 000 км разстояние, със две напълно различни религии, история, езици, се държат по еднакъв начин във всекидневието си, в тези най-малки и дребни неща, които ни убягват, е поразително и....pure cience когато науката говори, боговете мълчат.

В случая не говори науката, а сходните природни условия, които, както е показал още бащата на медицината преди 2500 години, са основополагащи за поведението и манталитета на хората. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всезнайни ми Невский, ще ти дам съвсем елементарно обяснение:

Гърция, територия от 120 000 кв.км, 11 милиона население, 400 години под турско-мюсюлманска власт, географска ширина идентична с тази на Португалия.

Португалия, територия 100 000 кв. км., 10 милиона население, 700 години под арабско-мюсюлманска власт, географска ширина идентична с тази на Гърция.

Така че не се пренапрягайте с Алвасейро главите си да търсите под вола теле...

Браво, откри това, което е скрито за нас, които нямаме представа от география за 7 клас. Значи всички държави които са с еднаква територия, население, и географска ширина, са еднакви, така ли.

Албания защо не се вписва в модела. Ами Сирия, Израел, Тунис, Непал, Бутан, Тайван...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В случая не говори науката, а сходните природни условия, които, както е показал още бащата на медицината преди 2500 години, са основополагащи за поведението и манталитета на хората. :bigwink:

Да така е, наистина природните условия и средата са водещи. Нали за това спорим от месеци. Не политиката, религията, феодализмът, и тн. а природата.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...