Отиди на
Форум "Наука"

Италия през II-рата Световна война


Recommended Posts

  • Потребител

Аз не желая да командувам италианската армия, понеже както и нашата от него време е по-скоро един башибозук, отколкото армия!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

От сегашното време, дето идват разни пикиклеци да ми се оплакват ,че ги карат да бичат караули през 2-3 дни и не могат психически да издържат или от царско време, когато сме бодели противника като кебапчета по 5 на нож ???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз говоря точно! Сегашните - Боже, пази България! Ако са ги бучили "по пет на нож", то 7 германски дружини нямаше да разкажат игрите на 23 български по пътя Кюстендил-Скопие! Макар, че отстъпват, но ни отръскаха без проблем!

Българската армия през ВСВ се показа недостойна за свойте бащи от ПСВ! Както казва Атанас Христов в книгата " Общоевропейската война и участието на България в нея" - победа във война се постига с армия, ламтяща за победа, а не за курви и ракия!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Чакай ,чакай за 7-ма СС девизия ли ми говориш и какви са тези 7 дружини..или е периода в който харизваме Беломорието от един анлгийски агент командващ 5 армия или 13 пд, не помня вече ....уф.., мойте дедовци не са пуснали нищо!

Доколкото си спомням , някоя немска девизия се промъкнала през албанските планини.

И не наште ,а руснаците са правели зулуми в Сръбско ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Прочети моята тема (още в пелени) "Отечествената война" и ще разбереш!

Понял !

Значи, все пак имам и аз некои аргументи. Срещу нас стои елитна СС девизия с боен опит, сериозно ешалоризирана отбрана. Ние какво имаме - пехота- много и после -миномети и някое балканско оръдие , а и 4 САУ-та.

Срещу нас не са някакви турци, гърци, мамалигари или сръбски пияндета, а калени и сурови войни.

И най-вече,както казва и Уорлорд, нашите бързат гургулешката да се доказват, бъдева воюваме, бъдева сме де юре във война с целия свят. Какво друго искаш българска работа, добре ,че поне В.С.В. не е зависела от нас ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дивизията не е елитна! Ако е елитна, щеше да е включена във войските "Велика Германия"! Състои се главно от австрийци и словенци (словенски граждани от немски произход). Тя никога не е била на който и да е фронт! Действувала е само в Югославия, срещу титовистите. Тя няма боен опит и не действува в посоката Кюстендил-Скопие!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е твърде далеч от темата за италианската армия, но все пак...

7-ма доброволческа SS дивизия „Принц Ойген” изобщо не е елитна дивизия. Даже не е била екипирана със стандартно немско оръжие, а с трофейно – чешки леки картечници и френски леки танкове.

Когато учех в 1-во ЕСПУ „Димитър Благоев” в София, някъде през 80-те, даскалицата по история (върла комунистка) ни пита «Деца, знаете ли коя е най- елитната немска дивизия? Принц Ойген!» Подтекстът й беше: И ний сме дали нещо на света! Победили сме най-елитната немска дивизия при Ниш!

Даже и в българската Уикипедия пише: От 8 до 14 октомври 1944 г. българските войски (в състава на 2-а Българска армия)провеждат настъпателната Нишка операция - разгромена е елитната VII СС дивизия и е овлядян Ниш.

Някои легенди умират много трудно, най-вече онези, които са рожба на пропагандата!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Честно да ти кажа и мен ме съмняваше доста време ''елитна'', той Хитлер чак при Курск се сеща да отдели нешо за италианците, че томитата чукат вече на Ботуша, пък камо ли за едни Балкани ще прати ''най-елитната'' си девизия ...и то през 44-та. Но, аз си мислех ,че след разгрома на хитлеристиките войски при Яш- Кишиневската операция, немска части са отстъпили през България и тази 7-ма ще е от тях.

Отделно е презумцията, че СС девизия, означава елитна, а на ква да е девизия. Не знам за чешки и фреснки танкове, но доколкото си спомням немците имат "Пантери", а ние шляпаме още с Панцер- 4 от най-старите модели, поне мисля във въоражението, ако не при Ниш, то при Драва- Соболч, немците са ни превъзхождали многократно. Затова и братушките се намесват с 1000 Т-34-ки :crazy: да запушат пробойната ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не знам за чешки и фреснки танкове, но доколкото си спомням немците имат "Пантери", а ние шляпаме още с Панцер- 4 от най-старите модели ...

Ето няколко снимки на дивизията "Принц Ойген" с трофейното чешко и френско оръжие:

1)Czech ZB37/MG37(t)

2)Flammenwerferpanzer Renault B2 (f),

3)Panzerkampfwagen 35R 731(f)

4)Panzerkampfwagen 39H 735(f)

post-4896-1251574584_thumb.jpg

post-4896-1251574596_thumb.jpg

post-4896-1251574610_thumb.jpg

post-4896-1251574603_thumb.jpg

Най-добре би било модераторите да обособят последните постове в нова тема...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, пълното и заглавие е 7-ма СС доброволческа народна планинска дивизия "Принц Евгений" (Prinz Eugen). У нас е известна с немското произношение - "Принц Ойген"!

Елитни са само войските Grosdeutchland ("Велика Германия"):

Панцергренадирските дивизии

"Велика Германия"

"Бранденбург"

"Фелдернхале"

"Фюрербеглайт" - Защита на фюрера

"Фюрергренадир" - Гренадири на фюрера

"Курмарк" и бригадата

"Фоербригаде"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ние под елитни разбираме фанатични, отлично въоръжени и добре обучени. Това се отнася до всички части на СС. Към войските "Велика Германия" има освен тези и допълнителни изисквания, които не се отнасят до СС! Служащите в елитните войски за разлика от СС са на възраст само до 25 години (изключение правят само офицерите). Те са почти с еднаква височина. Те не може да имат физически недостатъци, от какъвто и да е род, включително и в зрението! Те не могат да страдат от каквито и да са хронически болести, напр. гастрит, язва, псориазис и пр. Те е изключено да са хомосексуалисти! Те не може да са други, освен германци! През 1944-та година това правило, поради липса на жива сила е нарушено - с включването на дивизията "Бранденбург", дотогава подчинена на Абвера. В нея има чужденци, но и те са подчинени на същите изисквания. Накрая, черната лента с името на дивизията е поставена на левия ръкав, а не на десния, като СС.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Доколкото си спомням имаше една гренадирска елитна девизия съставена от френски доброволци или по-скоро, гемранци от Елзас и Лотарингия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Говориш за френската СС дивизия "Шарлеман".

Малцина българи знаят, че последните защитници на Райхстага са французи от "Шарлеман"!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • Потребител

7 СС дивизия може да не е била най-добрата СС дивизия, но в никакъв случай не е била и най-лошата. Действително ако се сравни с 1-ва СС"Лайбщандарт Адолф Хитлер", 2-ра СС"Райх" и 3-та СС"Тотенкопф" дивизии, изнесли боевете при Курск се вижда преди всичко недостатъчната окомплектованост със съвременно тежко въоръжение. Но затова пък е била окомплектована с етнически немци, макар и "фолксдойче", за разлика от други СС дивизии, които включвали голям брой украинци, татари, мюсюлмани, албанци и пр.

А иначе по темата-италианците под командването на Ромел воюват добре. Например дивизията "Ариете" в боевете при пробива на линията "Газала" и превземането на Тобрук. Берсалиерските части също се бият грамотно.

В БС бях пуснал една тема за флота им, където поставям под съмнение опитите да бъдат изкарани пълни некадърници.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Темата наистина е интересна. За момент се зачудих какво има предвид Рицарят с това, че Италия е най-дълго воювалата страна от Втората световна, после дидях и това за войните отпреди 1939 и се съгласих :) Рицарю, колониите всъщност сами по себе си не носят големи приходи. Това най-добре са го разбирали англичаните и затова се насочват повече към развиване на местни пазари, към които да изнасят собствената си продукция. Мусолини не го е знаел и е смятал, че Италия ще печели от пряк внос на абисински ресурси към Европа, което просто е наивно.

В участието на Италия във ВСВ си струва да се отбележат още абсолютният провал на италианците срещу Гърция (който води до намесата на Германия на Балканите и фаталното забавяне на операциите на Източния фронт) в 1940-41, смехотворният пердах, който италианците ядат от вече победена Франция в Алпите през 1940, както и претенциите на Италия за територии и сфери на влияние на Балканите преди и по време на ВСВ. Освен в Гърция и Албания, Мусолини и Чано се надяват да разпрострат влиянието си и над Черна гора, Хърватия и Словения. Павелич си е Павелич, но някакъв италиански благородник формално е обявен за хърватски крал.

Чел съм за няколко куриоза от войната - лични подвизи на италиански летци. Не става дума за някакви бомбардировки или за рекорди по свалени вражески изтребители от някакви асове, а за огромни разстояния, преминати при радиомълчание и ориентиация по релефа от италиански въздушни куриери и товарни самолети. Regia Aeronautica е комай единственият успешен род войски на Италия през войната.

За мен е интересен един съвсем частен казус от отношенията между България и Италия през войната. Горе-долу по времето, когато цар Борис умира, семейството на жена му Йоана, Савойската династия, се оказва на страната на Бадолио срещу Мусолини. Кралят си сътрудничи със Съюзниците, а до 3 септември 1944 България остава в съюз с така наречената Италианска социална република на Мусолини. Любопитен съм дали има някакви данни за опити за контакт между царица Йоана и семейството й в този период и дали около лятото на '44-та, когато Мошанов пътува до Кайро, за да преговаря с англичаните, царицата е взела някакво лично отношение към евентуални преговори.

Това е любопитен детайл - от август 1943 до септември 1944 България е все още част от Оста, а от скоро след август 1943 вече има две италиански правителства, с едното от които ни свързват задълженията като съюзници на Райха, а с другото - личността на царицата. Знам, че тя не е изявена политически, но може би по документи в архивите и по италиански публикации може да се намери нещо. В случай, че данните са малко, това пак е тема като за статия, а ако се намери нещо реално - би могла да се получи направо книжка. Жалко, че никой не се сети да попита старата царица за това, докато беше жива.

Отделно от това, в България монархията формално се запазва до 1946, в Италия, ако не бъркам, е същото. Любопитно е също дали има някакви връзки между Йоана и семейството й в периода от Девети септември до приемането на новите конституции в Италия и България.

За Йоана се знае, че изобщо не е харесвала нацистите (това си проличава на едно немско изложение, когато се подиграва с Гьобелс), а и семейството й губи принцеса Мафалда (Йоана и Мафалда вероятно се срещат в София при погребението на цар Борис, а Мафалда е ненавиждана лично от Хитлер).

Общо взето, това би могло да бъде нелоша частна тема: "Царица Йоана, Савойската династия и българо-италианските отношения 1943-1946". Стига само да се намерят източници.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Добра идея, разбира се!

Има и един смехотворен конфликт между българи и италианци в западна Македония, за някаква мина. Чак се стига до изправяне на българска рота срещу италианска, на което военния министър ген.Теодоси Даскалов реагира с доклад в министерския съвет по следния начин:

"Да не вземете сега да се изпонаплашите, но рота италианци се е противопоставила на наша част вчера един си къде..."

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...