Отиди на
Форум "Наука"

Питане относно титлите на Борис - Михаил?


Recommended Posts

Армандо, много добре знам какво значи "берд". Въпросът ми към професора беше (може и да не съм го ясно формулирал) възможно ли е племенната група байбурд да носи име, дошло от това на град Байбурд, вариант на арменското Баберд. Не е моя вината, че търсиш поводи за заяждания на дребно.

В предишния си въпрос вие тези данни не ги посочихте и аз съм бил напълно прав като съм се въздържал от изразяването на категорично-определено мнение, особено когато става въпрос все пак за сравнително далечна научна област.

На пръв поглед не е невъзможно да се допусне наименоване на племето по името на града, но точно този вид номинации ми се струват изключително редки и даже и невъзможни, затова е най-добре все пак решението на проблема да се търси в рамките на едно бъдещо специално-индивидуално изследване!

Link to comment
Share on other sites

По много добре обясними причини не те искам в аудиторията си, а и няма да се постигне необходимият ефект, затова чисто и просто намери си по-подходяща терапия!

Но по същество - какво е това "етнарх" и какво отношение по въпроса има посоченото от тебе азерско фамилно име?

Не знаеш какво точно означава "географски термин", също и "ойконим", следователно не познаваш и не работиш с първично-основната топонимична литература, напр. Мурзаев!

Но какво става - бях те помолил и за речник, за да разбера дали там е дадена етимология на тези имена?

Аз съм благ човек, Добрев. Карез не държа! Точното название на речника съм го позабравил, но е издаден във Венеция, 1820 г. мисля! Това е речник на Хайгазянски (честно!). Няма майтап! Щом не ме искаш в аудиторията си, значи явно си загрижен за здравето ми! Мерси! Етнархът, значи, е този по името на който при определени условия може да бъде наречено едно племе!

Ама, моля ти се, как така не знаеш кой е "азербайджанският славей" Рашид Байрутов? Че аз сутрин ставам и вечер лягам с неговите песни. Ето и сега ще си запея даже: Ааааааа айна джан, айна джан-джан, айна джан!!! Същата работа с Мурзаев - това ми е настолната литература, ша знайш!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
...че най-вероятно племенното название е по името на някакъв етнарх (веднага се сещам за азерското Байбутов!

Етнархът, значи, е този по името на който при определени условия може да бъде наречено едно племе!

Ама, моля ти се, как така не знаеш кой е "азербайджанският славей" Рашид Байрутов?

И след като си избереш, как точно се казва този толкова музикален етнарх, гледай после да направиш някаква смислова връзка и с крепостта, и с племето!

Пожелавам ти успех и добро здраве!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...