Отиди на
Форум "Наука"

Добиване На Вода...?


Recommended Posts

  • 1 месец по късно...
  • 2 years later...
  • Потребител

Не знам дали съм в темата, но ще ви споделя интересни факти. На острова на които живея Fuerteventura няма естествени изтичници на сладка вода. Няма реки, езера и т.н. Винаги съм си задавал въпроса как древните обитатели( Махорерос и Гуанчите) са живеели тук без такава в наличност, наоколо океан дал господ. Скоро посетих местен музей и с учудване видях устройство от една огромна делва и няколко рамки обвити с тъкан. От едно чучурче капе океанска вода и преминава през първата рамка, която е посипана с пясък, отива във втората на , която има сипани дървени въглища и така през третата за около 12 часа най- накрая делвата се пълни с питейна вода. Брех да му се невиди, как са го измислили местните? И така са преживели много векове. Ние в къщи сме с дестилатор за вода и повече от година пием от нея. В упътването пише, че можем да наливаме и океанска вода , но не сме пробвали. Иначе добитата вода си е вкусна и много освжаваща. Машинката струва 200 евро. Поне вече не мъкна пласмасови шишета с минерална вода. Дано да съм бил полезен !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител
Може ли някой да ми каже други начини на добиване на вода освен в момента преложимите. От плитки дълбочини.

Явно темата не е интересна, щом две и половина години никой не е отговорил на поставения въпрос.

А аз точно от толкова време ползвам собствен водоизточник-сонда, пробита на ръка с подръчни инструменти за един ден.

Дълбочината на водоносния слой е около 4,5 м. а със сондата успях да достигна до 5,5 м.

Ако някой проявява интерес, ще споделя опита си. :bye1:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...