Отиди на
Форум "Наука"

Възможно ли е...


Recommended Posts

  • Потребител

Да вземем една измислена планета с големина колкото нашата луна. Първия ми въпрос е дали би могла да се образува атмосфера? След това (ако отговорът напървия въпрос е "да") по - голямо или по - малко би било атмосферното налягане отколкото тук? ... И възможно ли е да се развие живот на тази планета.

(Всичко това като приемем, че има слънце наоколо :) и вода )

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами щом тук се е образувала атмосфера и живот значи по принцип теоретично е възможно, друг е въпроса дали наистина е станало някъде във вселената.

Ако планетата е с големината на Луната би трябвало атмосферното налягане да е по-малко от земното, но пак зависи какво е естеството на тази атмосфера.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Ако планетата е с големината на Луната би трябвало атмосферното налягане да е по-малко от земното, но пак зависи какво е естеството на тази атмосфера.

Тогава може би са по високи и по силни от нас, като се приеме, че тук може да тежат много повече от тяхната си планета. Как ли ще изглеждат и дали ще са по интелигентни и развити. Сигурно поне физически. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Зависи от разположението на планетата в Слънчевата система. Примерно на нашата Луна не може да има атмосфера, защото е много близо до слънцето. Но на Титан има 1,5 пъти по-плътна атмосфера от Земната. Титан е съвдем малко по-голяма луна от нашата и на нея се наблюдава органична и фото химия. Напълно е възможно да има живот. За повече информация виж сайта за Титан

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А какъв е химичния състав на атмосферата на Титан? Там май не пише. :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А какъв е химичния състав на атмосферата на Титан? Там май не пише. :post-20645-1121105496:

Пише на втората страница: Азот, метан, амоняк, аргон и етан.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Тогава може би са по високи и по силни от нас, като се приеме, че тук може да тежат много повече от тяхната си планета. Как ли ще изглеждат и дали ще са по интелигентни и развити. Сигурно поне физически.  ;)

Напротив, щом като планетата е по-малка значи, и гравитацията й е по-малка. Щом гравитацията й е по-малка, значи ще се изисква по-малко усилие за извършване на разни неща. Примерно в земна орбита при микрогравитация астронавтите и космонавтите могат да носят каквото си искат.

Щом като се изка по-малко усилия да правят разни неща, значи ще са по-слаби, щото няма нужда да са силни :)

Иначе би следвало да са по-високи, но по-слаби.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, някъде бях чел, че ако някой само запали клечка кибрит в атмосферата на Титан тя моментално ще се възпламени и плътна огнена стихия ще обхване цялата планета в продължение на милиони години, докато горивото (т.е. атмосферата й) не се изчерпа напълно. :Oo:

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Напротив, щом като планетата е по-малка значи, и гравитацията й е по-малка. Щом гравитацията й е по-малка, значи ще се изисква по-малко усилие за извършване на разни неща. Примерно в земна орбита при микрогравитация астронавтите и космонавтите могат да носят каквото си искат.

Щом като се изка по-малко усилия да правят разни неща, значи ще са по-слаби, щото няма нужда да са силни :)

Иначе би следвало да са по-високи, но по-слаби.

Щом ние можем да си помислим за подобно нещо, то тогава съществува или е съществувало.

Някой път се замислям ако Земята е имала размерите на Юпитер как ли щяхме да се развие или по точно дали щяхме толкова да напреднем и ако напреднем дали щеше да ни бъде толкова трудно колкото сега. Т.е. изчерпването на ресурсите ;)

Да, някъде бях чел, че ако някой само запали клечка кибрит в атмосферата на Титан тя моментално ще се възпламени и плътна огнена стихия ще обхване цялата планета в продължение на милиони години, докато горивото (т.е. атмосферата й) не се изчерпа напълно. :Oo:

Ехеее тогава няма да става и дума за наша станция там.

Ще имаме второ слънце в нашата система :laugh::)):

Винаги съм се замислял дали тези газове на другите планети ще имат някаква ползва за нас. Дали ще можем да ги използваме като гориво или нещо друго?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Да, някъде бях чел, че ако някой само запали клечка кибрит в атмосферата на Титан тя моментално ще се възпламени и плътна огнена стихия ще обхване цялата планета в продължение на милиони години, докато горивото (т.е. атмосферата й) не се изчерпа напълно. :Oo:

Най-якото е че ако атмосферата изгори, ледената мантия ще се стопи и на Титан ще има огромен течен воден океан. Но за сметка на това атмосферата ще е... я по-добре някой химик да каже какво ще се получи. Имаме към 90% азот, от другите 10% най-многе е метан, после етан и амнояк, с леки следи от аргон. Предполагам аргона няма да участва в химичната реакция. Иначе в сайта ми може да се намери повече инфо за атмосферата на Титан и ледената му мантия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поразмислих малко и стигнах до заключението, че май не можем да запалим атмосферата на Титан. Ако е толковва лесно възпламенима, защо до сега не е изгоряла при навлизане на астероиди, а и на Хюйгенс в атмосферата му?

Не мисля да си играя на догатки и за това днес ще питам експерт, само че по-късно, понеже в щатите си е още рано.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Поразмислих малко и стигнах до заключението, че май не можем да запалим атмосферата на Титан. Ако е толковва лесно възпламенима, защо до сега не е изгоряла при навлизане на астероиди, а и на Хюйгенс в атмосферата му?

Не мисля да си играя на догатки и за това днес ще питам експерт, само че по-късно, понеже в щатите си е още рано.

Както предположих, номера няма да стане :(

Без кислород нищо няма да изгори :(

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Както предположих, номера няма да стане :(

Без кислород нищо няма да изгори :(

И това защо те натажава...?

А Европа също може да е бъдещ домакин...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
И това защо те натажава...?

А Европа също може да е бъдещ домакин...

Щеше да е готино да запалим Титан и водния лед да се стопи. Така щяхме да си имаме луна-езерце. Можехме да го зарибим и да ходим на риба на Титан, като ни пуснат в отпуск от базите на Европа :)

Европа не можем да я запалим, защото няма грам атмосфера. Ама изобщо никаква - кръгла нула. Титан е уникален с това, че е единствения спътник с атмосфера и то каква атмосфера само.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Щеше да е готино да запалим Титан и водния лед да се стопи. Така щяхме да си имаме луна-езерце. Можехме да го зарибим и да ходим на риба на Титан, като ни пуснат в отпуск от базите на Европа  :)

Европа не можем да я запалим, защото няма грам атмосфера. Ама изобщо никаква - кръгла нула. Титан е уникален с това, че е единствения спътник с атмосфера и то каква атмосфера само.

Добре де щом има лед значи има вода, а щом има вода значи има кислород ;)

Ако се разтопи леда това означава ли, че ще има кислород на луната и ще можем да си ходим там :):hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тази замръзнала вода е с много по-различен химичен състав от водата на нашата планета.

За Титан, казаха конкретно за някакъв елемент, ако се появи там и бъде възпламенен, че ще стане така. "Оксиджен" ма казаха, демек въглерод, така ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Добре де щом има лед значи има вода, а щом има вода значи има кислород wink.gif

Ако се разтопи леда това означава ли, че ще има кислород на луната и ще можем да си ходим там smile.gif hmmm.gif

Кислород има колкото искаш, но няма О2. На практика всичкия кислород участва в някакви съединение, основно вода.

А също и на Еврома има лед...(поне така се предполага)

То не се предполага. То се знае 100%. На Европа се предполага че има течна вода под леда(~ 15 км дълбочина). Всъщност сме 90% сигурни че има вода.

На практика всички обекти от външната част на слънчевата система са изградени 50% от воден лед.

Тази замръзнала вода е с много по-различен химичен състав от водата на нашата планета.

Химичния състав на водата е Н2О на всякъде във Вселената.

___________________________________________________________

Абе Титан е много готино местенце. Много е по-подходящ за построяване на бази, отколкото нашата Луна. Има лед, който може да бъде стопяван и от него извличана вода. Водата може да бъде разлагана на водород и кислород чрез електролиза. Водорода го изхвърляме, а кислорода става за дишане. Гравитацията на Титан е малко по-голяма от лунната. Радиацията на Титан е по-малка от лунната. Обаче на Титан не е много слънчево. Ако се построи един ядрен реактор, ще имаме супер база насред Слънчевата система. При наличие на достатъчно ядрено гориво - към 50 кила силно обогатен плутоний 238 може да се изкара с години без никакви доставки от Земята. Пък туковиж намерим уран или плутоний на Титан :)

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Европа една от 16-те луни на Юпитер. Това вероятно е най-силния кандидат за извънземен живот в Слънчевата система. Изглежда малка в сравнение с Юпитер, но Европа е голяма почти колкото Земята. Леден свят с температури около 150 градуса под нулата. Живота тук изглежда невъзможен.

europe.jpgeurope1.jpg

Има план да се пусне сонда на Европа и ако това стане, учените се надяват да открият нещо изненадващо. Под ледовете на Европа има океан. Учените са почти сигурни, че тази сонда може да покаже дълбоки цепнатини в океана, като тези на Земята. Може ли в цепнатините на Европа да има живот? Ако е така, изглежда ще открием живот във Вселената.

Откъс от статията Сами ли сме?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Имах предвид, че всякакви, дори незначителни примеси към водата понякога са вредни и пагубни за нас, не само на биологична основа, но и ако е варовикова, или има там разни оловни отложения. Честно казано не разбирам много, ама по това което съм чел... Там водата е в различна среда, температура и с различни примеси. С две думи намеквам, че не е подходящо за образуването на живот, нито пък самата вода става за каквото и да било консумиране. Освен ако не намерят начин да я превърнат в някакво гориво, или друга полезна суровина. Но първо достигането и кацането до там ще бъде безумно скъпо и трудно. След това ще трябва да се закрепим там. Явно всичката работа ще трябва да бъде плод на роботизиран труд. Извличането и доставката до Земята допълнително ще внесе умопомрачителни затруднения, най-малкото финансови. И чак когато евентуално стане всичко това, може да започнат опити за проучването и превръщането на пробите от извлечената суровина в полезно за нас гориво или продукт.

Абе в бъдещите няколко века, аз не възлагам особени шансове за подобни начинания, като построяване на бази на тези планети, или добиване на суровини от там.

Хах, Батори - и тия като мен не знаят колко луни има Юпитер, но решително са се впуснали в смели теории за наличие на извънземен живот там.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Имах предвид, че всякакви,у дори незначителни примеси към водата понякога са вредни и пагубни за нас, не само на биологична основа, но и ако е варовикова, или има там разни оловни отложения. Честно казано не разбирам много, ама по това което съм чел... Там водата е в различна среда, температура и с различни примеси. С две думи намеквам, че не е подходящо за образуването на живот, нито пък самата вода става за каквото и да било консумиране. Освен ако не намерят начин да я превърнат в някакво гориво, или друга полезна суровина. Но първо достигането и кацането до там ще бъде безумно скъпо и трудно. След това ще трябва да се закрепим там. Явно всичката работа ще трябва да бъде плод на роботизиран труд. Извличането и доставката до Земята допълнително ще внесе умопомрачителни затруднения, най-малкото финансови.

Абе в бъдещите няколко века, аз не възлагам особени шансове за подобни начинания, като построяване на бази на тези планети, или добиване на суровини от там.

Хах, Батори - и тия като мен не знаят колко луни има Юпитер, но решително са се впуснали в смели теории за наличие на извънземен живот там.

Ако се осъществят

НАСА планира да изпрати още няколко мисии до естествения ни спътник в периода 2008 - 2016г. и пилотирано лунно кацане през 2018 година.
сигурно ще може този век и до Титан да се стигне, но ми е странно да докарваме от там вода чак до Земята. Доста скъпа вода ще да е ;)

Много ще се радвам да доживея човек да излезе от свънчевата система :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хах, това за Европа ме изкефи "Европа е голяма почти колкото Земята" :)

Екваториален радиус на Европа: 1 565 км

Екваториален радиус на Земята: 6 378 км

Има ли вода, живот може да вирее и при какви ли не примеси.

Иначе за сега сме открили само 4 места в Слънчевата система, където може да има живот. По ред на най-подходящи условия: Европа(луна на Юпитер), Титан(луна на Сатурн), Енцелад(Луна на Сатурн) и Тритон(луна на Нептун). Водата на Енцелад я открихме съвсем скоро, нищо чудно да открием условия и на други светове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами американците и руснаците разработват ядрени ракетни двигатели, които ще позволят до Сатурн да се стига за няколко седмици. Очаква се дебюта им да е след няколко десетилетия.

Към момента руснаците са по-напред, щото американците урязаха бюджета на програмата. Иначе имаха намерение да пратят тестова мисия до Юпитер през 2016 година, но ще почакаме :(

Мисията се казваше Prometeus 1. В нета може да е останало някъде инфо, как би работила системата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това е наистина вълнуващо. Но доколкото знам, океаните на Европа представляват тесни и дълбоки процепи, където трудно прониква и светлина и топлина и каквато и да е енергия изпращана от Юпитер. За да възникне там живот трябва да има някакъв подземен генератор.

Нали наскоро (сравнително наскоро де ;) ) дълбоко в океанските дъна откриха такива и се появи нова теория, че от тях е възникнал живота на нашата планета?

Спирит, я разкажи малко повече къде работиш, с какъв екип и какво точно правите :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Това е наистина вълнуващо. Но доколкото знам, океаните на Европа представляват тесни и дълбоки процепи, където трудно прониква и светлина и топлина и каквато и да е енергия изпращана от Юпитер. За да възникне там живот трябва да има някакъв подземен генератор.

Нали наскоро (сравнително наскоро де ;) ) дълбоко в океанските дъна откриха такива и се появи нова теория, че от тях е възникнал живота на нашата планета?

Спирит, я разкажи малко повече къде работиш, с какъв екип и какво точно правите :)

Още не знаем за океаните на Европа. Предполага се че леда, дето е на повърхността плува върхо огромен океан. Енергия в дълбините може да съществува. Примерно като вулканите на съседната Йо. Също като вулканите на дъното на нашите океани. Друг източник на енергия - приливния и отливния ефект. Гравитацията на Юпитер и луните му създават много сложна гравитационна система, т.е. наблюдават се флуктации в гравитационното поле. При по-силна гравитация, тектоничните плочи на Европа може да се трият една в друга и да се отделя топлина. Всъщност по този начин се захранва вулканизма на Йо. Ето една графика, дето съм я правил за Енцелад, но ефекта е същия и при Европа, само дето нямаме гейзери:

144414mainpia077995163ii.jpg

Хех аз съм студент. В момента нищо не работя, но съм ръботил къде ли не и какво ли не. Последния проект, над който работих, беше за дистанционно четене на сензори :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...