Отиди на
Форум "Наука"

Бъбречни проблеми и захранване на котарак


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте,

Имам котарак на 2 год. 5 месеца. Преди около месец и нещо го кастрирахме, защото започна да маркира навсякъде. Малко след операцията започна отново да препикава. Изяде доста бой, докато се опитваме да го отучим, но се оказа, че има проблем с бъбреците - камъни. Преди това му бяха поставили някаква диагноза - възпаление някакво, трябваше да пие антибиотици.

Разбрахме, че има камъни в бъбреците, преди седмица и нещо. Във вторник беше на катетеризация, после ми разказваха, че катетърът едва влязъл донякъде , та се наложило да изтеглят урината с игла в каналчето. Прибрахме котето вкъщи, пикаеше си, обаче пак навсякъде. В неделя стана много лошо, не можеше да уринира, постоянно се напъваше; тръгнахме да му даваме лекарствата, той ги изплю, повърна всичко, което беше ял. Пак катетеризация, върнаха го вкъщи около 3 следобед, не можа до вечерта да излезе от упойката, иначе уж се е изчистил от камъните. Не е спрял да пуска урина оттогава.

Проблемът е следният - от неделя сутринта не е ял , повърна си храната, както казах, не иска и вода. Зениците му повечето време са разширени, едва се движи, не иска нито да яде, нито да пие. Стои като препариран, не издава звук; ако го побутнеш, се премества на 20 см и пак сяда. Забелязах, че не може да легне настрани, както обича да спи, не може да се свие на кълбо, да се подмие и т.н.

Опитваме се от вчера да го захраним с една спринцовка - даваме му прясно мляко и вода. Вчера някак ги погълна, днес сутринта пак, но към обяд категорично отказа млякото и го повърна, после не искаше и вода, едва му капнах няколко капки в устата.

Какво да го правя сега? Ветеринарят казал, че не е проблем ако не яде 3-4 дена, но не трябва да се дехидратира, а той едва близва няколко капки вода на ден и се дърпа и от спринцовката. Трябва да му напълня устата с вода, за да я преглътне. Мисля, че нещо не му е наред с гълтането и мускулите, затова нито яде, нито иска да се движи.

До неделя му давахме всеки ден няколко мл паста Уропет за разбиване на камъните и половин таблетка бусколизин, но сега не може да ги преглътне. Всеки ден му бием и половин кубик гентамицин. Не знам какви упойки и препарати са му давали при манипулациите, но още не може да се съвземе. Колко ще продължи това нещо и как да го поя през това време, защото вече си мисля, че ако още 2 дена само остане така, ще умре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Здравейте,

Имам котарак на 2 год. 5 месеца. Преди около месец и нещо го кастрирахме, защото започна да маркира навсякъде. Малко след операцията започна отново да препикава. Изяде доста бой, докато се опитваме да го отучим, но се оказа, че има проблем с бъбреците - камъни. Преди това му бяха поставили някаква диагноза - възпаление някакво, трябваше да пие антибиотици.

Разбрахме, че има камъни в бъбреците, преди седмица и нещо. Във вторник беше на катетеризация, после ми разказваха, че катетърът едва влязъл донякъде , та се наложило да изтеглят урината с игла в каналчето. Прибрахме котето вкъщи, пикаеше си, обаче пак навсякъде. В неделя стана много лошо, не можеше да уринира, постоянно се напъваше; тръгнахме да му даваме лекарствата, той ги изплю, повърна всичко, което беше ял. Пак катетеризация, върнаха го вкъщи около 3 следобед, не можа до вечерта да излезе от упойката, иначе уж се е изчистил от камъните. Не е спрял да пуска урина оттогава.

Проблемът е следният - от неделя сутринта не е ял , повърна си храната, както казах, не иска и вода. Зениците му повечето време са разширени, едва се движи, не иска нито да яде, нито да пие. Стои като препариран, не издава звук; ако го побутнеш, се премества на 20 см и пак сяда. Забелязах, че не може да легне настрани, както обича да спи, не може да се свие на кълбо, да се подмие и т.н.

Опитваме се от вчера да го захраним с една спринцовка - даваме му прясно мляко и вода. Вчера някак ги погълна, днес сутринта пак, но към обяд категорично отказа млякото и го повърна, после не искаше и вода, едва му капнах няколко капки в устата.

Какво да го правя сега? Ветеринарят казал, че не е проблем ако не яде 3-4 дена, но не трябва да се дехидратира, а той едва близва няколко капки вода на ден и се дърпа и от спринцовката. Трябва да му напълня устата с вода, за да я преглътне. Мисля, че нещо не му е наред с гълтането и мускулите, затова нито яде, нито иска да се движи.

До неделя му давахме всеки ден няколко мл паста Уропет за разбиване на камъните и половин таблетка бусколизин, но сега не може да ги преглътне. Всеки ден му бием и половин кубик гентамицин. Не знам какви упойки и препарати са му давали при манипулациите, но още не може да се съвземе. Колко ще продължи това нещо и как да го поя през това време, защото вече си мисля, че ако още 2 дена само остане така, ще умре.

Честото уриниране е много характерно за това заболяване и в процеса на лечението е нормално да продължава да се явява като клиничен признак, но при подходящо лечение това ТРЯБВА да спре. В зависимост от степента на възпалението продължителността ще варира. По точна прогноза ще ви каже лекуващия ветеринарен лекар, той има по ясни наблюдения върху котето от мен. И поради тази причина аз лично не мога да дам прогноза, защото котето не е пред мен. Това е доста сериозно заболяване и изисква доста сериозно отношение. Няма никаква гаранция, че котарака ще се възтанови всичко зависи от степента на усложнението, възрастта на котката (ако е възрастна процента за успех намаля) и своевременното лечение на заболяването.

Летаргията, липсата на апетит и повръщане е типично за заболяването (поради уремията). Не дай се боже да не може да уринира поради запушване, че тогава се развива остра уремия и изхода е летален. АКО ДО ДВА ДНИ НЕ СЕ ИЗПИШКА – изхода винаги е летелен. Отивайте при вет.лекар редовно и питайте всичко каквото не знаете и какво да правите при проблем в състоянето му. Това че не иска да се свива на кълбо и да лежи на една страна се дължи на това, че има бъбречни болки (явява се като коремна болка).

Честите му напъни за уриниране са пак поради заболяването.

Антибиотиците са ви ги дали, защото са използвали катетър и целта тук е пикочната система да се предпази от случайно и неумишлено външно инфектиране с бактерии и ако е доказано и от вътрешни такива.

А котарака на диета ли е? Защото ТРЯБВА ДА Е.

Успех и дано се възтанови бързо.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Много е объркано всичко, което прочетох. Правили са му явно някаква манипулация, казали са ви, че камъните са отстранени? Оперирали ли са го? Ако е така вероятно е имало камъчета в уретрата или пикочния мехур.

Храната не е проблем наистина за 3-4 дни, вода му давайте със спринцовката. Явно е, че животинчето изпитва болка. Най- добре е да се консултирате по- подробно със лекаря. Ако сте от София или друг по- голям град обикновено има клиники, където можете да го оставите за няколко дни, за да е под медицински грижи, което за него ще е най- добре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Здравейте,

Имам котарак на 2 год. 5 месеца. Преди около месец и нещо го кастрирахме, защото започна да маркира навсякъде.

Прицелното уриниране е въпрос на котешка нервна система (характер) и не се влияе от кастрация, освен ако не искате да спонсорирате кварталния ветеринар.)

Малко след операцията започна отново да препикава. Изяде доста бой, докато се опитваме да го отучим, но се оказа, че има проблем с бъбреците - камъни.

Котарака ви НЯМА ПРОБЛЕМ С БЪБРЕЦИТЕ, просто сте го хранили с евтина котешка храна продължително време и има запушване на пикочния канал...

Преди това му бяха поставили някаква диагноза - възпаление някакво, трябваше да пие антибиотици.

Излъгали са ви за възпалението, за да купите антибиотика...

Разбрахме, че има камъни в бъбреците, преди седмица и нещо. Във вторник беше на катетеризация, после ми разказваха, че катетърът едва влязъл донякъде , та се наложило да изтеглят урината с игла в каналчето.

Този ветеринар ви ползва за монетна касичка ... не е искал да вкара катетъра ... това трябва да го умее и най слабия студент по ветеринарна медицина.

В неделя стана много лошо, не можеше да уринира, постоянно се напъваше; тръгнахме да му даваме лекарствата, той ги изплю, повърна всичко, което беше ял. Пак катетеризация, върнаха го вкъщи около 3 следобед, не можа до вечерта да излезе от упойката, иначе уж се е изчистил от камъните. Не е спрял да пуска урина оттогава.

Вижте сега, ВАШИЯТ КОТАРАК ИМА ЗАДЪРЖАНЕ НА УРИНА И КРЪВТА МУ СЕ ОТРАВЯ - изход е ветеринаря да го изпишка отново с катетъра, да преспише медикамент за лечениена на появилата се инфекция, корекция на водния дефицит и прилагане на диететична терапия.

Поне за два месеца забравете за гранулирана храна - давайте му риба, остатъци от пиле, салами но храната която сте му давали до сега я забравете. Евтината гранулирана храна е смъртоносен микс за котараците, защото те имат тесни пикочни пътища и запушването им комбинирано със нехайство на стопанине е равнозначно на смърт на любимеца...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Здравейте,

Имам котарак на 2 год. 5 месеца. Преди около месец и нещо го кастрирахме, защото започна да маркира навсякъде. Малко след операцията започна отново да препикава. Изяде доста бой, докато се опитваме да го отучим, но се оказа, че има проблем с бъбреците - камъни. Преди това му бяха поставили някаква диагноза - възпаление някакво, трябваше да пие антибиотици.

Разбрахме, че има камъни в бъбреците, преди седмица и нещо. Във вторник беше на катетеризация, после ми разказваха, че катетърът едва влязъл донякъде , та се наложило да изтеглят урината с игла в каналчето. Прибрахме котето вкъщи, пикаеше си, обаче пак навсякъде. В неделя стана много лошо, не можеше да уринира, постоянно се напъваше; тръгнахме да му даваме лекарствата, той ги изплю, повърна всичко, което беше ял. Пак катетеризация, върнаха го вкъщи около 3 следобед, не можа до вечерта да излезе от упойката, иначе уж се е изчистил от камъните. Не е спрял да пуска урина оттогава.

Проблемът е следният - от неделя сутринта не е ял , повърна си храната, както казах, не иска и вода. Зениците му повечето време са разширени, едва се движи, не иска нито да яде, нито да пие. Стои като препариран, не издава звук; ако го побутнеш, се премества на 20 см и пак сяда. Забелязах, че не може да легне настрани, както обича да спи, не може да се свие на кълбо, да се подмие и т.н.

Опитваме се от вчера да го захраним с една спринцовка - даваме му прясно мляко и вода. Вчера някак ги погълна, днес сутринта пак, но към обяд категорично отказа млякото и го повърна, после не искаше и вода, едва му капнах няколко капки в устата.

Какво да го правя сега? Ветеринарят казал, че не е проблем ако не яде 3-4 дена, но не трябва да се дехидратира, а той едва близва няколко капки вода на ден и се дърпа и от спринцовката. Трябва да му напълня устата с вода, за да я преглътне. Мисля, че нещо не му е наред с гълтането и мускулите, затова нито яде, нито иска да се движи.

До неделя му давахме всеки ден няколко мл паста Уропет за разбиване на камъните и половин таблетка бусколизин, но сега не може да ги преглътне. Всеки ден му бием и половин кубик гентамицин. Не знам какви упойки и препарати са му давали при манипулациите, но още не може да се съвземе. Колко ще продължи това нещо и как да го поя през това време, защото вече си мисля, че ако още 2 дена само остане така, ще умре.

Здравей

Смени си лекаря бързо!

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И моят котарак се беше подул от запушване на уретрата/пикочния канал.

Ветеринарят му сложи катетър (веднага излезе голямо количество урина и подутото му коремче спадна).

После му сложи абокат (така ли се казва?) и система с банка с глюкоза.

След някой и друг ден му махна системата/абоката (или както там се казва).

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...
  • Потребител
On 1.12.2009 г. at 16:32, onnellinen said:

Здравейте,

Имам котарак на 2 год. 5 месеца. Преди около месец и нещо го кастрирахме, защото започна да маркира навсякъде. Малко след операцията започна отново да препикава. Изяде доста бой, докато се опитваме да го отучим, но се оказа, че има проблем с бъбреците - камъни. Преди това му бяха поставили някаква диагноза - възпаление някакво, трябваше да пие антибиотици.

Разбрахме, че има камъни в бъбреците, преди седмица и нещо. Във вторник беше на катетеризация, после ми разказваха, че катетърът едва влязъл донякъде , та се наложило да изтеглят урината с игла в каналчето. Прибрахме котето вкъщи, пикаеше си, обаче пак навсякъде. В неделя стана много лошо, не можеше да уринира, постоянно се напъваше; тръгнахме да му даваме лекарствата, той ги изплю, повърна всичко, което беше ял. Пак катетеризация, върнаха го вкъщи около 3 следобед, не можа до вечерта да излезе от упойката, иначе уж се е изчистил от камъните. Не е спрял да пуска урина оттогава.

Проблемът е следният - от неделя сутринта не е ял , повърна си храната, както казах, не иска и вода. Зениците му повечето време са разширени, едва се движи, не иска нито да яде, нито да пие. Стои като препариран, не издава звук; ако го побутнеш, се премества на 20 см и пак сяда. Забелязах, че не може да легне настрани, както обича да спи, не може да се свие на кълбо, да се подмие и т.н.

Опитваме се от вчера да го захраним с една спринцовка - даваме му прясно мляко и вода. Вчера някак ги погълна, днес сутринта пак, но към обяд категорично отказа млякото и го повърна, после не искаше и вода, едва му капнах няколко капки в устата.

Какво да го правя сега? Ветеринарят казал, че не е проблем ако не яде 3-4 дена, но не трябва да се дехидратира, а той едва близва няколко капки вода на ден и се дърпа и от спринцовката. Трябва да му напълня устата с вода, за да я преглътне. Мисля, че нещо не му е наред с гълтането и мускулите, затова нито яде, нито иска да се движи.

До неделя му давахме всеки ден няколко мл паста Уропет за разбиване на камъните и половин таблетка бусколизин, но сега не може да ги преглътне. Всеки ден му бием и половин кубик гентамицин. Не знам какви упойки и препарати са му давали при манипулациите, но още не може да се съвземе. Колко ще продължи това нещо и как да го поя през това време, защото вече си мисля, че ако още 2 дена само остане така, ще умре.

Човек като биеш котарака какво ще постигнеш????Трябваше да заведеш котарака на ветеринар да ти кажа какво трябва да направиш.Не стига, че животното е болно ами и на всичкото отгоре го биеш.Баси тъпотията ве!!!!!Проблеми не се решават с бой

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 3.12.2009 г. at 13:00, onnellinen said:

Благодаря на всички, но вече не може да му се помогне, дано съветите ви да помогнат на някое друго коте.

Ами не може да му се помогне щото не си мислил с главата си когато е трябвало да му се помогне.Първо биеш животното после ми разправяш,че искаш да му помогнеш.Не те разбирам правиш странни работи дано си осъзнал, че не трябва да биеш болно животно,защото ако ти беше на мястото на това коте нямаше да ти е приятно нали?Мисли малко с главата си преди да правиш каквото и да било и явно ти е било забавно да гледаш как котарака повръща храната нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И това котенце си има проблем с камъците, затова госпожата ежегодно го носи на преглед със самолета на мъжът си в ЛА. Питали я защо точно там, ами защото там са най-добрите специалисти.....Képtalálat a következÅre: âVajnai Timea macskajaâ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Skubi said:

И това котенце си има проблем с камъците, затова госпожата ежегодно го носи на преглед със самолета на мъжът си в ЛА. Питали я защо точно там, ами защото там са най-добрите специалисти.....Képtalálat a következÅre: âVajnai Timea macskajaâ

Аве аре спри с тези глупости нищо му няма на котенцето

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Skubi said:

И това котенце си има проблем с камъците, затова госпожата ежегодно го носи на преглед със самолета на мъжът си в ЛА. Питали я защо точно там, ами защото там са най-добрите специалисти.....Képtalálat a következÅre: âVajnai Timea macskajaâ

Явно на onnellinen му е било приятно да гледа котарака си как повръща храната и как се обезводнява 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, tedibg29 said:

Човек като биеш котарака какво ще постигнеш????Трябваше да заведеш котарака на ветеринар да ти кажа какво трябва да направиш.Не стига, че животното е болно ами и на всичкото отгоре го биеш.Баси тъпотията ве!!!!!Проблеми не се решават с бой

Може би щеше да е добре да се обърне внимание на датата. Темата е от преди 9 (девет) години.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...