Отиди на
Форум "Наука"

Тежка картечница/леко оръдие


КГ125

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Ами виж сега - аз просто попитах едни руски военни за тия стрелби. Стреля се като куршимите правят "сфера", с разсейване. Горе обяснихме защо.

Просто освен да повторя, че това повишава шансовете за попадение, защото куршумите покриват по-голяма площ, нищо, че отиват нахалост и че разпръскването не е хаотично, а съответно изчислено, какво повече та кажа. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами аз наистина нямам какво да добавя повече, освен, че ако метна по тебе една шепа орехи ще те уцеля по-лесно отколкото ако метна един .

Казах какво ми казаха в БНА, проверих го и при приятели- руски военни.

Повече не знам.

:)

ПП

Ами да, на едно място трябва да ударят. Самолета. Ако е ред, целият ред ще го изпусне. Ако са разсеяни, част от тях ще го ударят. И да, точно сфера се казва.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не мисля, че съм обърнал военната наука наопаки.

1. Чух го някога от отговорни хора;

2. Потвърдиха ми го от извора;

3. Логично е, каквото и да говорим. Увеличава се площтта, в която куршуми и движещата се мишена могат да се срещнат.

Дотука съм. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мисля, че ме упрекваш без основание и това може да се види от разменените мнения.

По съществото на нещата - защо смяташ, че това, което твърдя значи, че самолетът ще бъде ударен от един куршум? Това едно. Второ, мненията на изучавали съответните системи не са "един човек каза". Говрил съм и в трите случая с офицери, преди време от БНА, а по повод на темата - бивши от СА. Извън тези данни по-сериозно е само учебното пособие за съответните оръжия, но него нито го има, нито тука може да се коментира. Разсъжданията от гледна точка на стрелбата с ловна пушка по панички и на авиосимулаторите са също една възможност, за тях няма пречка.

Но информационната им стойност е друга.

Иначе мисля, логиката на такъв принцип на стрелба, в който нямам основание да се съмнявам, се вижда от написаното.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Спомни си мнението на Айнщайн за квантовата механика и това ще ти даде един добър пример защо авторитета не е аргумент.

Аз сигурно десет пъти те иронизирах и ти не си направи труда да си размърдаш мозъка за да разбереш защо го правя.

Излиза, че съзнателно некоректно си водил дискусията?

Авторитетът разбира се не е аргумент. Той обаче е сведение, степента на вероятността да е достоверно, особено когато става дума за факт, а не за теория, се преценява конкретно.

В настоящия случай трима офицери, по различно време, са казали едно и също нещо, за факт, не за теорията за относителността, при това независимо един от друг.

Става дума за чисто практическо знание. Не до всичко се достига по умозрителен път, дори и да ползваш авиосимулатори.

:crazy_pilot:

Добре, ще обобщя - представяме си ЗСУ, намиращо се на земята и движешата се за улеснение ще кажем перпендикулярно на нему въздушна цел.

1. ЗСУ стреля с ред куршуми един след друг, като се цели по-напред от траекторията на движение на целта, с идеята редът да я срещне и прониже. В този случай един пропуск би довел до заминаване на целия ред нахалост. От друга страна, ако първите куршуми от реда я ударят, следващите ще я подминат така или иначе.

2. Представяме си конус с връх картечницата и с основа някъде зад целта - тя е попаднала в този конус и се движи в него. Ако стрелбата изпълни този конус със сфера от куршуми, вероятността да се попадне в целта е много, много по-голяма. Толкова е логично, че няма просто начин да се опровергае. Като все пак не забравяме, че става дума не за хаотична стрелба във вселената, а именно за разпръскване в рамките на този конус, с отчетени размери на целта, местоположение в различните моменти от стрелбата съгласно движението й, и т.н.

Т.е дори мисля, че можем да кажем разширена групираност, отколкото разеяност. Или, целта бива удряна от кълбо куршуми, равно на нея или по-голямо от нея. В този случай тя попада вътре в това кълбо, уцелват се различни части от нея и т.н. Особено като се има предвид как добре се защитават съвременните нисколетящи цели. Има едно СУ в Индия, цялото надупчено и пак стигнало до базата. Тъндърболта пък е ненадминат в това отношение. СУ25 и хеликоптерите са здраво бронирани. Т.е нужни са много попадения и повишена вероятност.

Логично е, точно както е логично да те поразя с автоматен ред по-лесно, отколкото с единична стрелба.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Добре, но нима Айнщайн е говорел по нашия въпрос? :)

И нима отричаш сведението като източник на информация за факти? Според тебе що е то вещ лице или свидетел и защо съдилищата ги ползват тъй масово:) А старинна хроника?

За другото - да, но да не забравяме, че картечницата е последно, палиативно в този смисъл зенитно оръжие на танковете, не част от ПВО-системата.

А ЗСУ са вече не картечници, а 20, 23 и пр. мм. оръдия. Със взривяващи се снаряди. Т.е попаденията не са просто удари, поразяването почва след удара. Дори и на ДШК патроните са бронебойно - запалителни.

За сметката - не мога да я направя, може и да си прав.

Нека сложим на везната нещата и вече всеки сам да си прецени (то пък колко пък важен въпрос, де). Аз нямам повече аргументи, от 3 страници повтаряме едно и също.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е били са, но сам казваш, че са отречени.

Лъже като очевидец, това добре, но то е шега.

В случая руските военни не се хвалят, не парадират и не афишират нищо. Просто питах и те отговориха. Не виждам основание за съмнение. Пак се връщам - от три места, с разлика от 20 г. е потвърдено. Аз нямам основание да не вярвам.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В нета не се намират такива данни. Ако в някой музей има ръководство за ДШК, там ще да пише.

Какви вярвания, бре - "попитай знаещия". Има такава тема в Криле.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Честно казано и ,,двамата сте прави,, ама някои неща ме учудиха,не съм ги знаел сигурно,та сега да питам.Колко от самолетите набори на ДШК-то са били ,,бронирани,, става дума за ,,вражески,,щот нали се сещаш че с ДШК по ИЛ-2 не е стреляно,освен ако са объркали нещо.Сега незнам колко си стрелял с ДШК ама ако можеш да вкараш дори и на 50 метра два куршума в цел с диаметър 50 см ще трябва да си богДали си представяш какво е усещането да стреляш на автоматична с такъв калибър.В нашата армия доста масово ДШК монтираха на Т-55 на люка на пълнача.А понеже разбрах че един 12.7 не може да свали самолет а само ,,плаши гаргите,, искам да попитам какъв калибър са лястовиците щот една сваля съвременен истребител/зависи къде ще попадне/да не ти цитирам случаи.Сега само ще ти кажа че с ДШК са правени ,,учения,, тоест,,преграден огън,,като целта е сваляне на ракета КРУЗ което е доста по ,,съвременно приложение,,Та основното е че и при най голямо желание от твоя страна ,,нема,, как да вървят куршумите ,,един след друг,,щот нали се сещаш какво е ,,усещането,,Айде поздрави/и стрелбата е едИнична не едЕнична/ :smokeing::smokeing:Я ,късно видях за ЗСУ -то та само да вметна не винаги 23 мм снаряд нанася поражения при пряко попадение

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Доста са трещяли над мен с ДШК, но никога не съм стрелял сам. Виждал съм само трасировките и да, наистина летяха в "пакет' а не в ред. Усещането е много добро защото страшно гърми. За точност вече - не мога да се произнеса :)

Наистина, във ВСВ само ИЛ-2 е брониран. След ВСВ вече куршумите на ДШК са бронебойно запалителни, ще рече пробива и пали вътре. 5-6 да ударят въртолет от поколението от 50-тте д0 70-тте сметам да му стигат.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
ПС. Като казах експеримент в момента се замислям за възможността да направя моделен експеримент именно на това което дискутираме. За съжаление условията за този експеримент все още са твърде хипотетични и нищо не обещавам.

Не е зле да се пробва. Трябват лист за рисуване и молив според мен:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами приятелю нещо не мога да се съглася за ,,бронировката ,, та пак да те питам.Значи да почнем с МЕ-109 и модификацийте му през ВСВ.Да не се ровим но мисля че и двамата знаем че това е ,,бивш,,спортен самолет,толкова.Относно бронировката ми някак ,,особено ,,ми звучи ,,БРОНИРАН,, та да уточним,същия самолет разполага с бронирано челно стъкло,брониран гръб на седалката,и понеже резервоара е под пилота та отдолу е брониран и той.На това не бих му казал ,,брониран,,по скоро целта е да се запази пилота жив и да му се даде шанс да напусне самолета,иначе предполагам можеш да си представиш прякото попадение на един 12.7 в двигателя какъв резултат ще има.Та горе долу точно така са били ,,бронирани,,почти всички самолети през ВСВ.Незнам за каква пушка говориш ама ,,един след друг,,при ДШК няма та опита ще е само напразен труд,вервай ми.Ей КГ като каза ,,трещяли над мен,,та нещо ме човърка за ,,кемаф,, ама може и да бъркам.Поздрави. :crazy_pilot::crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Ей КГ като каза ,,трещяли над мен,,та нещо ме човърка за ,,кемаф,, ама може и да бъркам.Поздрави. :crazy_pilot::crazy_pilot:

Тъй, тъй. На гордостта на БНА - Т55 :smokeing: Поздрави :)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

18+ Кадрите не са за непълнолетни и хора със слаби нерви!!!

Тук може да се види на живор какво прави тежка къртечница по-песо.

Ужас

http://www.indavideo.hu/video/18_Civil_aldozatok_Irakban

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...