Отиди на
Форум "Наука"

учебник от 2009 г. за "румънците на юг от Дунав"


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Не, от тези неща вече няма смисъл. Просто този спор е единствено и само чисто исторически.

Никой не отрича съществуването на румънската нация, въпросът е какви са особеностите на генезиса й.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Откога и защо този факт е факт?

Имам предвид настоящето.

Би ли ме осведомил за поне един отворен въпрос между двете страни?

Хайде сега, в настоящето. От ЕС само това чакат да чуят.

Има отделна тема за трагичната 1913г.

Summa Summarum:

Румъния(1) изпълнява договорните си задължения спрямо своите съюзници, а Русия(2) не.

С оглед престоящата авантюра, от българска страна поведението на (1) е било предвидено, но не и поведението на (2).

Нататък, предполагам, знаеш.

Апропо, земята е на този, който има нотариален акт за нея. Изконно незнам си какво е пълна глупост.

Сложи си ръката на сърцето и ми обясни, каква работа са имали румънците на юг от Дунава през 1913-та да се месят в спор, който въобще не ги засяга. Дори съм чувал, че през 1878-ма не са искали Северна Добруджа, а са си искали Молдова, която им е била отнета от Русия. С кой акъл тогава и с какви цели са нарушили вековното приятелство между жителите от двете страни на Дунава, както искаш ги наричай? Или просто апетитът идва с яденето, след като им се е усладило крайбрежието в Северна Добруджа, що пък да не анексират и Южна?! После всичко до Стара планина и така докато се задавят от лакомия.

Тук не си ме разбрал. Исках да кажа, че Румъния вингаи се е водила от собствените си интереси, така както е и при всички т.н. "бели държави".

За жалост, същото не можем да кажем и за България.

Тук, за съжаление си прав. Въпросът обаче, остава - защо интересите на Румъния включват пълното отричане на българското административно и културно начало на държавата. От какво се опасяват?

Коя истина?

И като биха, що не са изградили досега тази 10-метрова бетонна стена - като Княжество Влашко, или като Кралство Румъния, или като Народна Република Р., или веднага след соца, или сега?

Мисля, биха имали и перфектно оправдание - р. бряг е като цяло нисък.

Е, е нямаха какво да ядат през социализма, ти стена да строят. Не са имали възможност, не са я построили. Сега вече е късно - интернет руши всички граници.

Никъде не съм твърдял, че моста при Видин е излишен - все пак съм от там.

И понеже съм от там, не върви да ми разправят, че видите ли, батаците около моста са само заради румънците.

Дърпаха се здраво, но в началото. За съжаление, подобно на българския Северозапад и западна Олтения явно не е приоритет за тамошното правителство.

Забавянето е много о-голямо от румънска страна. Имам лошото предчувствие, че в един момент мостът ще е готов, а няма да има къде да се слезе от него.

Пътят СОфия-Видин е перфектен и доста бърз. Магистрала няма, заради малката пропускателна способност на ферибота при Видин и лошите пътиища от румънска страна. След пускането на моста, интензивността на движението ще скочи и едва тогава ще се появи нуждата от разширяване на пътя.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...