Отиди на
Форум "Наука"

Владимир Димитров - Майстора


Recommended Posts

  • Потребител

Владимир Димитров - Майстора

Владимир Димитров - Майстора е роден на 01 февруари 1882г. в с. Фролош, Кюстендилско. През 1889г. семейството му се преселва в Кюстендил, където Майстора завършва началното си образование и прогимназия. Ранната му младост преминава при тежки материални условия и труд. Сменя няколко професии - известно време работи като бояджийски и ханджийски чирак, вестникопродавач и писар в Окръжния съд. През свободното си време той постоянно рисува портрети на чиновници, адвокати, подсъдими, а също и пейзажи от околностите на града. Така талантът му е забелязан и през 1903г. Майстора открива първата си изложба в кюстендилското педагогическо училище. Със спечелените пари от продажбите и подпомогнат от свои съграждани, Вл. Димитров заминава за София, където постъпва в Държавното рисувално училище.

Майстора взима участие в Балканската и Първата световна война като военен художник. Целта на работата била да се създаде художествена хроника, а също по този начин да се развие у нас и жанра на военната живопис. На фронта Вл. Димитров прави първите си графики туш-перо и е един от малкото, който рисува фигурални композиции с убити: “Ранени", "По Беласица", "Инвалиди", "На фронта на р. Струма", "В гр. Скопие 1916", "Завръщане от фронта" и др. Ако се съблюдава академичната нуменклатура на определените жанрове, произведенията създадени от Майстора, не се вместват в тях. Картините му, имащи техническа завършеност, са малко. Малко са и портретите му с “официален” характер. Повечето от тези творби са едновременно графики и живописни етюди, копозиции и пейзажи, но тъкмо защото са така “объркани” те насочват вниманието в различни посоки и впечатляват с красив равномерен щрих.

След войните Майстора се утвърждава като художник, отхвърлящ академизма в изобразителното изкуство. Той е сред най-ярките представители на, създаденото през 1919г., дружество “Родно изкуство”. Неговите представители са сродени от желанието да вникнат в душевността и вълненията на изстрадалия от войните и от бедността обикновен човек. Сбижава ги идеята да създадат родно по дух изкуство. Докато по-ранното следосвобожденско поколение художници (Иван Мърквичка, Ярослав Вешин) търси етнографски точното пресъздаване на българина с носия и на празниците, то новото поколение се насочва към внушаване на националните черти посредством ритмуването на линии, обеми, цветосъчетания.

В периода 1924-1951г. Майстора живее и твори в кюстендилското село Шишковци. Там той намира връзката между хората и природата. Картините му са с подчертана иконна структура - образът е възвисен, спокоен, фигурата най-често е централно разположена с лице към зрителя, което внушава контакт с наблюдателя. Характерни за Майстора са редуването на топли и студени мазки, стилизацията на националния костюм, хиперболизация на някои символно важни елементи, например очите на девойките или елементите на задния фон. Битовите му картини са структурирани фризообразно. В картините му се долавя ценене на пасивните добродетели. Жената е представена чиста и хармонична, а мъжът е въплъщение на мъдроста.

От този период са картините му "Моми", "Моми-сестри от с. Дивля, Радомирско", "Цветница", “Фамилия“, "Девойка от Кюстендилско", "Жетварка", “Жетвар”, "Мома с ябълки", "Жетварка от с. Шишковци", "Жетвари на обяд", "Копачки", "Селско момиче сред макове", “Сватба”, “Момиче”, “Селянин с грозде”, “Момиче на фон череши”, “Майка с деца”, “Турско гробие”, “Белене на платно”, “Молитва”, “Селянин с мотика“. Също и пейзажите “Слънчогледи”, “Пролетни дървета”, “Нива”, “Цариград”, “Пейзаж с кон”

През годините Майстора посещава редица чуждестранни градове, между които Париж, Лондон, Брюксел, Дрезден, Мюнхен, Виена, Ню Йорк, Истамбул, Сиракуза и Рим. В Италия той се запознава с американския колекционер Джон Крейн, който откупува голяма част от творбите му и го уговаря да му предава всичките си творби в продължение на четири години. Така икуството на Вл. Димитров напуска Стария континент. Още приживе негови произведения са показвани в Италия, САЩ, Германия, Чехия, Русия, Индия, Китай, Полша, Румъния, Белгия и др. Той става световно известен, а за приноса си към българското изкуство получава редица отличия: Медал за наука и изкуство, орден „Кирил и Методий“ I-ва степен и е удостоен със званието „Народен художник”.

Вл. Димитров - Майстора умира на 19 сепремвери 1960г., оставяйки като наследство за младите художници и всички българи едно несметно богатство от цветове, иконография и декоративизъм на националните черти във всяка една от картините си.

maisora-big.jpg

Maistora-kart04.jpg

photo_verybig_362946.jpg

1et05.jpg

vladimirdimitrov-maistora.jpg

_dsc9738.jpg

Vladimir-D-Maistora-kartina.jpg

_dsc7906.jpg

1227882400_1_xm.jpg

13.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Това "Надарен художник" го виждам някак убидно, интересно ми е само аз ли мисля така.Много добре е запечатил традиционите фолклорни елементи.Но повече име интересуват абстрактните картини, кажете някой абстрактен художник, ама да е български

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това "Надарен художник" го виждам някак убидно, интересно ми е само аз ли мисля така.Много добре е запечатил традиционите фолклорни елементи.Но повече име интересуват абстрактните картини, кажете някой абстрактен художник, ама да е български

убидно си е отвсякъде. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

:D кажи някой бг художник на абстрактни картини

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

:D кажи някой бг художник на абстрактни картини

не се интересувам от подобен род творчество.

Link to comment
Share on other sites

супер са, но са някак(не знам как да ги опиша)твърде живописни.Засичал съм на изложби абстрактни картини на Кирил Апостолов и са много забавни, но не мога да намеря фото галерия за него в нета.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Димитър Киров (ДиКиро) има много платна с абстрактна живопис. Той ги рисуваше още при Народната република.

За него: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%8A%D1%80_%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2 и http://www.dikiro.eu/index.php?p=2&l=1

Произведения: http://www.dikiro.eu/index.php?p=18&l=1&id=104&ord=0,1,0,0

Продават се: http://cavalet.bg/dimitar-kirov-dikiro.html

Още име за търсачката: Греди Асса, Атанас Пацев, Георги Баев, Генко Генков, Енчо Пиронков, Никола Манев.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

не се интересувам от подобен род творчество.

Най-сетне човек, който да не залитнал по абстракцията :)): !!!! Какво мислиш за импресионизма, за реализма, за барока?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Най-сетне човек, който да не залитнал по абстракцията :)): !!!! Какво мислиш за импресионизма, за реализма, за барока?

нищо особено. Не е ли римска фреска /мозайка/ - не ми го хвали. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абстракцията, а даже и експресионизма са пълна загуба на време, че дори и на материали ;) за пълни глупости.

Причината такива безмислици да съществуват е в стремежа към оригиналност, различност, екстревагантност и тн., както и в отегчението от реализма, което се появява в индустриалната епоха.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абстракцията, а даже и експресионизма са пълна загуба на време, че дори и на материали ;) за пълни глупости.

Причината такива безмислици да съществуват е в стремежа към оригиналност, различност, екстревагантност и тн., както и в отегчението от реализма, което се появява в индустриалната епоха.

Не пишеш сериозно, нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не пишеш сериозно, нали?

Мисля, че си е напълно сериозен. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И аз така мисля :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

големи мислители сте в тая тема. :biggrin:

И не само в тази тема!

Признати, полупризнати и напълно непризнати гениални мислители сме се събрали у форумот!

. . . .

lets get back to the subject

Знам, че Лорда не харесва дедизъм, но абстрактното изкуство не може да бъде пренебрегнато.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...