Отиди на
Форум "Наука"

Златната легенда за Исляма....


Recommended Posts

  • Потребител

"Легендата за цивилизаторската роля на исляма е историческа лъжа.Мюсюлманските завоевания са предизвиквали ужасяваща трагедия,сравнима с тази на хирошима -те са унищожили културата на цялото Южно Средиземноморие ,превръщайки го в пустиня.През VIII век наследството от цивилизацията на фараоните е все още непокътнато.Дори Месопотамия след арабските завоевания се превръща в пустиня,прекосявана от две големи реки.Колкото до блясъка на такива градове ,като кордоба и Гранада ,той не е заслуга на мюсюлманските завоеватели.Там те са били малцинство и са властвали над населението,което е било 90 на сто християнско..."

Част от интервю с Жан-Клод баро (1933) ,ИЗСЛЕДОВАТЕЛ И ИСТОРИК.

Вярно ли е това,което се казва в интервюто?може ли да говорим само за рушителната дейност на арабите в завоеванията или има и една наследственост,едно естествено продължение на древните култури в ислямската?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 84
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

То по принцип Исляма е мирна религия, ама като се сетя как са го прилагали в някои случаи, тръпки ме побиват. Примелно, талибаните в Афганистан са унищожил всичките културни ценности на държавата, включително и всички археологически находки :(

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Kaто цяло според мен е вярно, макар че нещата имат и друга страна. Голяма част от древното наследство идва дотук чрез запазените и подробни арабски преводи. Дори и да са малцинство, управляващо в Испания, те са тези, които са вдъхновили, заповядали, платили и осъществили големите културни постижения.

Според мен нещата стоят така. В средновековието арабската цивилизация процъвтява, като обаче, падайки под ударите на османци и католици, не успява да се развие до нивата, които виждаме в Западна Европа или Япония. Религиозната нетърпимост и фундаментализъм в съвременния свят стават мощен ретрограден и, естествено, разрушителен фактор. Що се отнася до средновековните опустошения, то и християните не са падали по-долу, като са превземели някой арабски град ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе честоно казано не знам, кой е тоя историк, но не е много вярно това, което говори. Вероятно е някакво емоционално изказване или някаква платена статия, ако се стщате, кво имам предвид.

Легендата за цивилизаторската роля на исляма е историческа лъжа.

Защо? Ами дивите племена в Северна Африка? Бербери и другите там?

Мюсюлманските завоевания са предизвиквали ужасяваща трагедия,сравнима с тази на хирошима -те са унищожили културата на цялото Южно Средиземноморие ,превръщайки го в пустиня.

Такова изречение не може да бъде писано от историк или културолог!

Дори Месопотамия след арабските завоевания се превръща в пустиня,прекосявана от две големи реки.

Да, бе и затова решават насред тази пустиня да построят една от своите столици - Багдад!

Колкото до блясъка на такива градове ,като кордоба и Гранада ,той не е заслуга на мюсюлманските завоеватели.Там те са били малцинство и са властвали над населението,което е било 90 на сто християнско..."

Това са глупости. Всеизвестно е, че една голяма част от завареното население на п-ва е еврейско, но само християнско 90 % не е било със сигурност. То затова е п- вът се казва ИБЕРИЯ, като спомен, че е било някога бъкано с евреи.

През VIII век наследството от цивилизацията на фараоните е все още непокътнато.

Не съм много сигурен.....пък и какво има предвид той под наследството. Копти говорещи език билизък до този на древните египтяни има чак до 17.-18. век там. Истината е, че наследството (културно) на дрените фараони е било доста променено още през Еленизма.

Нямам какво повече да коментирам по въпроса!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само да се коригирам в последния си пост!! Името на полуострова не идва от корена на думата "евреин", а от името на племето ибери. Нещо ме човъркаше това и най- накрая го проверих.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Абсолютно и напълно приветствам написаното от тоя французин.

Супер много е прав ,и аз не мога да го кажа по добре.

Със сигурност ще си го препиша и използвам.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Не знаех,че си толкова незапознат с историята  :good:

За съжаление съм добре запознат,и затова съм съгласен.

След това което е преживял българският народ заради религията на турците,вече няма как по друг начин да се отнасям с исляма.

Вярно е че мюсюлмани са не само турците и зверствата които са вършели са не само защото са мюсюлмани,и покрай конкретен исторически период в нашата история го отнасят и останалите/което естествено не е чесно от моя страна/,но какво да се прави като съм горещ патриот.

Доколкото знам в корана се проповядва че джихада е война с НЕВЕРНИКА,не с дявола и трябва да се води докато всички които не са мюсюлмани бъдат или ислямизирани или избити.

На загиналия в бой с неверници се обещава директно място в рая независимо от греховете му,а това съгласи се не е правилно.

Лошото не е самия коран,а в неговото тълкуване.

Твърди се че исляма бил мирна религия,да има хора които по този начин тълкуват корана,но за съжаление има и хора които го тълкуват по един средновековен начин несъвместим с днешните времена.

Нека видим тероризма.

Как се държат християните терористи,примерно ета и ира?Първо съобщават че еди къде си са заложили бомба и като се махнат хората я взривяват.

Ако убиват хора,то това са отделни личности.

А какво правят мюсюлманите,взривяват кулите близнаци,гара в мадрид и лондон и избиват хиляди напълно невинни хора.

Като искат да воюват,нека го правят,но да убият Буш,Блеър или някой политик,а не обикновенни хора които политиците не са ги питали за нищо.

За талибаните изобщо няма да говоря тия са дошли сякаш с машина на времето от 10 век/пък се съмнявам че и тогава е имало такива идиоти/.

Сега за цивилизацията на исляма.

Никой не отрича че навремето тя е била много прогресивна и дори може да мери ръст с Византия,но дотам.

После настава застой който трае и до днес.Елена Йончева която е ходила и в Ирак и в Алжир и къде беше още бе категорична.Като излезешот големия град се връщаш назад във времето,а обикновенните хора са толкова фанатизирани и невежи че няма накъде.

Нека ти припомня една случка.

При избора на мис Нигерия един вестник бе писал че участничките са толкова красиви че и мохамед може да си избере жена от тях.

И какво стана,излязоха мюсюлманите на улицата и избиха стотици невинни християни.

Ти лично сириян би ли излязал на улицата и би ли убил човек за това?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Лошото е че заради фанатизма на някой мюсюлмани страда образа на всички или както се казва ,,покрай наш иван намразих и Свети Иван,,.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имам странното чувство, че това за джихата всеки си го тълкува, както си знае :(

А най-лошото е че много хора го тълкуват, без дори да са прочели Корана. Аз за това не се нагърбвам да тълкува значението на "джихат".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен не само Джихата, но и като цяло религиите всеки си ги тълкува както си иска. По мое разбиране Джихат представлява войната вътре в теб, но както всички виждаме, разбирането на една голяма част от мюсюлманите не е такова. Съответно последствията не са особено благоприятни. Исляма си е миролюбива религия, приниципно всички религии са такива. Всичко опира до това как биват разбирани религиите. За един мюсюлманин, да убиеш в името на Аллах е едва ли не нещо нормално, но за мен убийството само по себе си е грях било то и в името на някой бог.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Според мен не само Джихата, но и като цяло религиите всеки си ги тълкува както си иска. По мое разбиране Джихат представлява войната вътре в теб, но както всички виждаме, разбирането на една голяма част от мюсюлманите не е такова. Съответно последствията не са особено благоприятни. Исляма си е миролюбива религия, приниципно всички религии са такива. Всичко опира до това как биват разбирани религиите. За един мюсюлманин, да убиеш в името на Аллах е едва ли не нещо нормално, но за мен убийството само по себе си е грях било то и в името на някой бог.

:)

Не само според теб.Джихад означава "вътрешна борба". Всъщност съм писал по въпроса тук

В този ред на мисли съм съгласен с Фружин ,че заради един народ и тълкуването на Корана от него се създава това впечатление.Не съм съгласен ,че в Корана се казва за джихадът,че е война срещу неверника.Това не е така.Войната срещу неверника е само ,когато има истинска причина за това.Също не е вярно,че по време на джихад всички трябва да се избият.Според Корана ,ако град ,който е обсаден и се предаде до три дни не бива да бъде докосван с огън и меч.Само ,когато не се предаде се подлага на грабежи.

И не бих излязъл да убивам -това не е моята религия!Моята религия не е това,което днес се опитват да направят.Ислямът е чиста религия,но заради политика и интереси днес хората са необразовани и озлобени.В Близкия изток ,знаеш ли какво е мнението,като се чуе за Европа ?Европа = Смърт....Всички злини в Близкия изток са станали от европейски и османски сили.Как смяташ да реагира човек ,на когото дядо му са го убили французите?Аз също имам такава случка в рода.Така че помисли и ще видиш ,че е реално това насилие и омраза.Арабите в частност знаят ,че някога е имало Халифат.Това се ползва от политиците да ги нахъсат срещу други народи.Аз не ги защитавам .бих искал всички да имат училище и дом,но не мога и ми е гадно,защото по новините слушам единствено лошото.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Не само според теб.Джихад означава "вътрешна борба". Всъщност съм писал по въпроса тук

В този ред на мисли съм съгласен с Фружин ,че заради един народ и тълкуването на Корана от него се създава това впечатление.Не съм съгласен ,че в Корана се казва за джихадът,че е война срещу неверника.Това не е така.Войната срещу неверника е само ,когато има истинска причина за това.Също не е вярно,че по време на джихад всички трябва да се избият.Според Корана ,ако град ,който е обсаден и се предаде до три дни не бива да бъде докосван с огън и меч.Само ,когато не се предаде се подлага на грабежи.

И не бих излязъл да убивам -това не е моята религия!Моята религия не е това,което днес се опитват да направят.Ислямът е чиста религия,но заради политика и интереси днес хората са необразовани и озлобени.В Близкия изток ,знаеш ли какво е мнението,като се чуе за Европа ?Европа = Смърт....Всички злини в Близкия изток са станали от европейски и османски сили.Как смяташ да реагира човек ,на когото дядо му са го убили французите?Аз също имам такава случка в рода.Така че помисли и ще видиш ,че е реално това насилие и омраза.Арабите в частност знаят ,че някога е имало Халифат.Това се ползва от политиците да ги нахъсат срещу други народи.Аз не ги защитавам .бих искал всички да имат училище и дом,но не мога и ми е гадно,защото по новините слушам единствено лошото.

За съжаление насилието е и от двете страни/примерно американците в ирак/ и това пречи на хората да се разбират помежду си.

Сириан,поинтересувах се и попрочетох нещичко,вярно ли е че 15 % от сирийците са християни и отлично се разбират с мюсюлманите/е доколкото е възможно при толкова различни религии/.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да.Вярно е-християни и мюсюлмани никога не са имали конфликт в Сирия.В момента са около 20 % от населението и на хората не им прави впечатление.Общо взето са си разпределили занаятите и празниците.Сирия е странна страна от тази гледна точка.В Ливан в момента също е така.В Сирия аз никога не съм виждал да се карат християни и мюсюлмани,защото те живеят заедно от векове и са си помагали взаимно.Единствено е комично,когато спорят за основите на религията си....но това е простимо :) Ако пожелаете мога инфо да дам за отношенията между хората,разбира се,ако не се натрапвам.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ама разбира се че искам,с удоволствие ще се запозная с една друга култура,още повече че и там има хора от моята вяра.

Хубаво ще е да сложиш някакви снимки,някакси да се потопим в атмосферата.

Каквито ще да са снимки,ако ще да си снимал улицата пред вас,даже живия живот ще ми е по интересен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тъ като знам,че това ще те интересува -ще ти покажа църкви и ванастири :)

Това са снимки от манастира Мар Текла

mar_Tekla.jpg

martekla.jpg

Това е от манастира Дейр Седная

deir_seidnaya.jpg

kloster_sednaya_maalula.jpg

По-късно още ще ти дам.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Твърде интересни снимки.

Забелязвам че са твърде различни от православните.

Доколкото знам там християните са монофизити и може бе затова църквите им са по различни.Чел съм че монофизитите под ислямско влияние се отказали да изобразяват хора/нямат икони/.Една от църквите явно обаче е православна защото има икони.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Джихат -означава война , обаче само когато Имама(главния на мохамеданството като я обяви ама не знам как се нарича) я обяви .

Но някой мохамедани заобикалят това правило и горят и трепат християни като ги видят. Засъжеление ФАНАТИЗМА е твърде разпространен сред мохамеданите .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е повече от жалко. В Сирия и Ливан, доколкото разбрах, християните и мюсюлманите си дружат и нямат никакви проблеми. А останалата част от света, всеки си прави каквото иска. Войни, войни.. Ще има и още много войни, били те по повод на религиите или не, докато хората не осъзнаят че във войната няма победени и победители. Някога виждали ли сте в учебник по история да пише, че след Първата Световна война примерно е настъпила деформация в мисленето на хората? Не. Аз поне не съм виждала, а смятам че това е важно, защото щом има все още войни значи хората смятат войната за нещо нормално. Нали затова учим история? За да не повтаряме грешките от миналото. Въпроса не е в направата на грешката, въпросът е да не бъде повтаряна тази грешка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Това е повече от жалко. В Сирия и Ливан, доколкото разбрах, християните и мюсюлманите си дружат и нямат никакви проблеми. А останалата част от света, всеки си прави каквото иска. Войни, войни.. Ще има и още много войни, били те по повод на религиите или не, докато хората не осъзнаят че във войната няма победени и победители. Някога виждали ли сте в учебник по история да пише, че след Първата Световна война примерно е настъпила деформация в мисленето на хората? Не. Аз поне не съм виждала, а смятам че това е важно, защото щом има все още войни значи хората смятат войната за нещо нормално. Нали затова учим история? За да не повтаряме грешките от миналото. Въпроса не е в направата на грешката, въпросът е да не бъде повтаряна тази грешка.

Има едно нещо което се нарича АЛЧНОСТ и малко или много всяко човешко същество я има в излишък ;) Това е истината всеки малко или много е алчен(това се отнася за войните в света и воабще за всичко) . А пък при мохамеданите има едно единственно нещо и то се нарича ФАНАТИЗЪМ те горят християни защото не са като тях , за тях чуждоверникът е враг който трябва да бъде унижтожен и 60% от мохамеданите са ФАНАТИЦИ който ако им кажеш че си християнин те поливат с бензин и запалват една клечка кибрит :maniac: . Луди хора :Oo: фанатици :dunno:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Къде го чу това? Винаги се учудвам ,като някой напише нещо такова :) кажи ми - кой или къде го прочете -защото е глупост с извинение.Да не би да си видял нещо подобно....защото аз може да съм сляп. :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...