Отиди на
Форум "Наука"

Имам един въпрос за една монета


Recommended Posts

  • Потребител

Дали е възможно някой да ми каже каква е цената на тази монета, защото търсих навсякъде и всички пишат 1943г. А нищо не пише за 30 година... Дойде ми на ума, че не струва нищо, пък и не знам къде има Нумизматик, за да питам него :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тази от 1930 май е сребърна докато от 1943 - желязно-никелова. Иначе са еднакви на вид. Но и двете не струват много, може би между два и пет лева. Много са разпространени. Ако искаш ценна българска монета, търси си рядкото сребърно едно левче от 1916. Или златната столевка, но тя май направо е неоткриваема (пък и ще струва майка си и баща си). Иначе среброто ни е много и с него и децата могат да си играят, дето се вика.

Монетите от ХІХ-ХХ в. с не са археологически артефакти, значи не нарушаваме форумното правило с това уточнение :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Да уточним - 50 и 100 лв. 1930 и 1934 са проба 500 - т.е. само 50% сребро.

Глишев, не му пускай муха за левчето от 1916 - сам знаеш, че напълно неоткриваемо, а ако се намери - 99% вероятност за фалшификат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дам..интересни коментари. Желязно-никелова, за сефте чувам за такава. Факта е подобен: Ядро желязо с медно-никелово покритие. Цена гига минимална , може би левче за 1943.

За 1930 малко повече...реално наистина около 3-4 лева тъй като среброто в нея е не повече от 10 грама, но извличането му отнема прекалено много работа. При тиража от 2-3 милиона те за друго не стават (като изключим тези в идеално качество). Левчето е намираемо, при известно добра сума, за 100 левката също. Няма ненамираеми неща, има високи цени и прекалено много ментета.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...