Отиди на
Форум "Наука"

Българска бронирана конница


Recommended Posts

  • Потребител

Добре, кажи ми защо си толкова опърничев? Разбери - тези неща не са ти ясни! Видно е черно на бяло! Заради това се карам с повечето от вас - нивото ви е изключително ниско на средновековна тематика! Нали ви виждам какво пишете? Аз ти казвам кое, как е било, но ти: не, та - не! Изворите ги чета по-добре от теб! Пак ще трябва да ти ги тълкувам и обяснявам, като на малоумен. Нали видях, колко разбираш от Стратегикони :bigwink:

"Докога ще чакаме и ще гинем? Аз пръв настъпвам в името на Бога, а вие ме последвайте. И победата ще бъде наша, защото сме десеторно повече от тях. Така и станало."

В ГИБИ преводът на СИ продължава така: "След като той започнал боя, българите се спуснали срещу него, а войниците от Тракия започнали да ги избиват."

Преди много години, Графчето кърши ръце, умува, поти се, обаче най-накрая успя да си изпроси напълно незаслужена тройка по гръцки език, която му беше милостиво подарена от една достопочтенна дама, понеже някога той беше секси хубавец.* Идва време, когато отново трябва да се прави на пишман преводач: "И (в) началото (започването) на борбата (войната, военните действия), българите непрекъснато (налитали) на него (Аплакий), и тракийците (темната войска) започнали да ги избиват (режат, колят)". Болднатият текст е оригиналдъ месеоники еллиники в СИ, другото е моя редакция.

Нямаме нито "той", нито "бой", нито "спускане", нито "срещу" в гръцкия текст. "Професоре", анализите са хубаво нещо, стига да имаш изпросена тройка :bigwink:

Е, нима Аплакий не е настъпил пръв срещу българите, и нима те не са приели предизвикателството? Какъв бой, преди "твоето" (българско) спускане (на конницата), която уж участвала в него, какъв?!? Какъв е боят ли? Между пехота. Пак ти го повтарям - сражението е изключително пехотно, и чак, когато останалата ромейската войска побегнала, имаме сведения за българска конница, която подгонила лукавите гърци. Е, Аплакий със собствената си сянката ли се е бил? Ти как мислиш?

Колкото до "глупостите ми" за тежката конница - добре, че съм аз, та да научиш въобще какво е тежка конница, как и за какво се използва. Успех с ограмотяването! :bigwink:

* сега е само надменен граф

Като изключим лиричното отклонение за "тройката" и правилния превод, другото пак показва, че четеш "по диагонал"! Ето ти доказателство:

пост #227:

Първо - аз вече написах, че няма сведения за тежка конница в тая битка! Второ - пратили са средна такава! Трето Аплакий "слиза долу" и напада пехотата ни - тоест тя е там и няма къде да се "спуска", освен ако не твърдиш, че ромеите нападат конницата ни, а пехотата ни идва на помощ? :smokeing: Демек, че костенурките летят! Или, че той напада фланга ни, а останалата пехота, зарязвайки всякаква тактика, тръгва натам и услужливо предоставя на останалите ромеи възможността да я ударят във фланг или в гръб с пълна сила?

Със здраве!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 250
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...