Отиди на
Форум "Наука"

Етнонимът сърбин=славяниан


Recommended Posts

А не е ли по-вероятно думата "славянин" да идва в руския от китайския език? :)

средногерманските думи (т.е. думите от средногерманските езици, включително в средно-шведския от началото на 17 век - "Sclawer") са с "к", и са заети от латинския/романските езици, но не от гръцкия, защото германците, след появата на славяните на Балканите и на север от Дунава, нямат преки с гърците, а опосредствените (чрез писменост) им връзки (на германците с гърците) са около 90 :) пъти по-слаби, отколкото връзките им с латинския и романските езици (с латино-/романоговорящите)..

Значи ти твърдиш,че германските племена за които съм почти съгласен,че са първи братовчеди на славяните т.е.до един момент са били в един клон на индоевропейците са възприели техния етноним от римляните? Аз допускам само чисто граматична заемка от латинския и нищо повече.Не ми отговори на въпроса и защо на руски думата е с А след като слово и словесен са си с едно много изразено и отчетливо О дори извън Владимировския говор.На полски дуимата също е с О.Няма никаква логика слово да е с 0 в руския,а славянин да е с А ако вторичния внос на думата е осъзнаван като производен на слово. И след като очевидно няма нищо общо със слово остават две версии:

1. Нарочно О то е заменено с А за да се тиражира,че произхожда от слава

2. Внесено си е със А и следователно не е от полски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Значи ти твърдиш,че германските племена за които съм почти съгласен,че са първи братовчеди на славяните т.е.до един момент са били в един клон на индоевропейците са възприели техния етноним от римляните? Аз допускам само чисто граматична заемка от латинския и нищо повече.Не ми отговори на въпроса и защо на руски думата е с А след като слово и словесен са си с едно много изразено и отчетливо О дори извън Владимировския говор.На полски дуимата също е с О.Няма никаква логика слово да е с 0 в руския,а славянин да е с А ако вторичния внос на думата е осъзнаван като производен на слово. И след като очевидно няма нищо общо със слово остават две версии:

1. Нарочно О то е заменено с А за да се тиражира,че произхожда от слава

2. Внесено си е със А и следователно не е от полски.

Какво не разбра?

В "слово" е ударено първото "о" и затова в руския език се изговаря "слова"

В "словене" е ударено средното е.

Думата в руския очевидно отговаря/съответства на полската дума ‘sł owiane’ (словяне), като се изпозлва средно "а" вместо "о" (думата е славяне).. Думата очевидно не отговаря/съответства на китайската, германските, латинската/романските, гръцката думи, както и на тази, която би била ако имаше собсвено развитие в руския , така че изобщо не разбирам какво точно искаш или се опитваш да аргументираш?

Тук в цитата, е обяснено (за мен ясно и разбираемо), какви смята автора че са причините за изполването на средно "а" при руския правопис:

А защо пък русите заемат полското ‘sł owiane’ (словяне) във вида 'славяне', т. е. с първа гласна 'а' вместо оригиналното 'о'? Има поне три причини за това.

Първо, повечето руси не могат да произнесат 'о' в неударена позиция – произнасят го като ‘а’.

Второ, по-начетените от русите може би са знаели, че на латински и гръцки първата гласна е ‘a’. А защо това е така, ще обясним по-нататък.

Трето, на средно-начетените руси им правело впечатление едно правило, което тук ще илюстрираме в таблица с три колонки [Означните така думи са хипотетични]:

Висок стил .............. Разговорен стил

(южно-славянски) .. (източно-славянски) ..... Полски

_______________.... _________________ ......_______

крава....................... корова ....................... krowa

прах......................... порох ........................ proch

глад......................... голод ......................... gł ó d

глас.......................... голос ......................... gł os

хлад......................... холод ........................ chł ó d

млад......................... молод(ой) .................. mł ody

власы....................... волосы ...................... wł osy

глава........................ голова ....................... gł owa

слама........................ солома ....................... sł oma

[славяне?!]................[соловяне?!].. ............... sł owiane

И въз основа на тази таблица са ‘изчислили’, че на висок стил (черковно-славянски) трябва да се казва ‘славяне’. Да, ама тази таблица не бива да се прилага повсеместно, понеже има и много думи, сред които е и думата ‘слово’, които не се изменят:

Висок стил .............. Разговорен стил

(южно-славянски) .. (източно-славянски) ..... Полски

_______________.... _________________ ......_______

брат ....................... брат ............................ brat

гроб ....................... гроб ............................ gró b

право ..................... право ......................... prawo

прост ...................... прост(ой) .................... prosty

слава...................... слава .......................... sł awa

слово ..................... слово .......................... sł owo

словћне..................[словене]............ ........... sł owiane

Link to comment
Share on other sites

Дам и на мене ми се мътеше,че е поради това,че е неударено това "о" и минава в "а".Сега обаче ми е интересно друго -защо всички други народи ползват "а".Или гъркоезичните първо са контактували с източни славяни?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...