Отиди на
Форум "Наука"

Скития и скитите


Recommended Posts

  • Потребител

Тъй като в много теми се споменават скитите и не видях отделна тема реших да създам в този раздел такава.С идеята тук да се събере всичко написано за скитите от древните автори - Херодот и др.,изследвания и т.н.Понеже не разполагам с Херодот на бълг.език ,ако някой има желание може да цитира откъсите за скитите.

.......

Херодот пише за боговете ,в които вярват скитите.Едно от тези божества е Табити.Тя се отъждествява с гръцката богиня на домашното огнище Хестия.Също така в българския фолклор има персонаж Домна царица,която някои също свързват с Табити.Това е една народна песен за Домна царица.

Възможно ли е да има и други паралели с обичаите на скитите ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Имам един въпрос.Тъй като аз не съм лингвист и не мога да дам оценка на една статия,ако някой от пишещите тук лингвисти има време и интерес може ли да анализири и напише някои бележки.Статията е от Валентин Стецюк и в нея се разглеждат 173 скитски думи от ономастикона на В.П.Петров.Според Стецюк 80 имена имат чувашко тълкуване,още 30 едновременно чувашко и афганистанско тълкуване.На основата на кюрдския език могат да бъдат обяснени около 30 имена,а около 40 имена имат различно тълкуване от чувашки,ирански,балтийски и др.езици.

http://alterling2.narod.ru/Rus/DruhaRusB.doc

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Слушайте как се говорило в Вавилон.

http://people.pwf.ca.../BAPLAR/Archive

http://upload.sms.csx.cam.ac.uk/media/760115

:good: :good: :good:

То хубаво ама нищо скитско не видях? Поне аз.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хубаво видео,но нещо музиката не ми пасва :biggrin: .Липсва ми тропот на коне...

Ёрюзмек

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравей!

И ще ти кажа защо - има една част от участниците, които аз определям като "българомразци" по начин на мислене.

Ами аз не съм забелязала такова нещо.Може би са по-чувствителни на тема "факти и фактически материал" За съжаление понякога той не е много обилен и е трудно да се правят категорични изводи.

Та за скитите: преди няколко години един международен мултидисциплинарен екип се залови да определи най-после прародината на индоевропейците. Един човек, който ве съм сигурен дали участва в този екип - сър Колин Ренфрю, най-известния и авторитетен британски археолог - каза следното нещо в един етап от работата на екип: "По всичко изглеожда, че ще трябва да се откажа от моята Анадолска теория за прародината на индоевропейците и да приема, това, което колегите вече установиха със сигурност - че тази прародина е Балканският п-ов". Колин Ренфрю е идвал преди повече от 35 години в България. Бил е поканен от наши археолози да участва в проучването на находките от Варненския некропол. Освен научните статии той написа и един обширен материал в един от тогавашните броеве на сп. Нешънъл джиографик и е може би единственият чуждестранен учен, който в тази си статия нарича древното население на нашите земи "древните българи", а не както всички останали (като българите са особено настървени) - "древното население на днешните български земи". Та, вече със сигурност може да се смята за доказано, че прародината на праиндоевропейците е Балканския п-ов. Това хубаво, но в същото време Балканския п-ов е прародината и на скитите! И в такъв случай единственото логично заключение е, че скитите - това са праиндоевропейците. Със всички последващи от това изводи и заключения!

Тезите за прародина на индоевропейците сигурно не са една и две.Проблемът според мен тук е ,че вероятно пред археолозите стоят още много открития и изследвания и вероятно изводите ще се менят ,а с тях и прародините.

Сега две думи за Скития. Не ми стана ясно в какъв смисъл използваш това понятие - като географска област, населена със скити, като някаква древна държава или как? Мисля обаче, че това че в някакви източно-римски документи е имало такова понятие - Голяма Скития, Малка Скития - не значи нищо повече от едно мъгляво обозначаване на някакви територии чието население се е наричало "скити".

Древна държава едва ли ,но например скитите ,които описва например Херодот.Ето едно описание на скитите:

"В 672 году до н. э. объединенное киммерийско-мидийское войско напало на Ассирию. Ассирийский царь Ассаргадон обратился за помощью к скифам, жившим тогда в Средней Азии. Союз был заключен, и к 650 году до н. э. скифы

вытес¬нили киммерийцев из Северного Причерноморья, одновременно найдя себе великолепную среду проживания и уйдя от теснивших их самих более сильных евразийских кочевни¬ков, которых Геродот называл массагетами и исседонами. С

этого периода скифы больше не упоминаются в ассирийских источниках.Геродот так писал о скифах:

"Никакой враг, напавший на них, не может ни спастись от них бегством, ни захватить их, если они не захотят быть открытыми: ведь народу, у которого нет ни городов, ни укреплений, который свои жилища переносит с собою, где

каждый -- конный стрелок, где средства к жизни добываются не земледелием скотоводством, и жилища устраиваются на повозках -- такому народу как не быть не¬победимым и неприступным".Скифское племенное объединение являлось военной демок¬ратией с народным

собранием лично свободных кочевников, советом старейшин и племенными вождями, приносившие богу войны вместе с жрецами человеческие жертвы.Скифский союз племен состоял из трех групп, которые возглавляли свои цари с наследственной властью, один из которых считался глав¬ным. У скифов существовал культ меча, были высший муж¬ской бог, изображавшийся на коне, и

женское божество -- Великая Богиня или Мать Богов. Войско состояло из поголовного ополчения всех боеспособных скифов, кони которых име¬ли узду и седло, что сразу же давало преимущество в бою. Воинами могли быть и женщины В скифском кургане у села Шелюги Акимовского района Запорожской области в полукилометре от Молочанского лимана обнаружено погребе¬ние шести скифских

женщин-воинов. В кургане найдены ожерелья из золотых и стеклянных бус Скифы атаковали противника лавой маленькими отрядами в конном строю в нескольких местах одновременно и притворно убегали, завлекая его в заранее приготовленную западню, где воины врага окружались и уничтожались в рукопашном бою. Главную роль в сражении играли луки.

Отряды кон¬ных скифов могли быстро совершать большие переходы, ис¬пользуя в качестве провианта стада, идущие за войском

В 612 году до н. э. оправившиеся мидя¬не с царем Киаксаром,сумевшим заключить союз со скифа¬ми, захватили Ниневию, столицу Ассирии

Скифы образовали союз всех местных племен, начала вы¬деляться военная аристократия, появилась прослойка жре¬цов и лучших дружинников -- Скифия приобретала черты государственного образования. "

А.Р.Андреев. История Крыма

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И тук да подчертая колко нелепо ми звучи на мен клипчето на Скуби (който може би е унгарец?!?!) /Не съм унгарец/ за "скитите - истинските унгарци" *виж по-долу или нещо такова. Мойте уважения към "истинските унгарци", па и към Геза Фехер, но май никой не може да каже откъде са се пръкнали, каквиса, що са и т.н. но това е друга тема. Още Херодот обаче казва, че между скитите живеят и "нескити", така че нещата не са толкова мътни и тъмни... Но както и да е - нека да довърша вчерашния си постинг, пък ако искаш - можем да разговаряме още по форума...

(виж книгата на Д. П. Даскалов .* ето ги! "Българите - потомци на Царските скити и сармати", 1911 г.) и т.н. и т.н

Здрасти!

Клипчето съм го сложил за пример, че тука ако минеш само 300км ще намериш хора поне от 3 нации които казват, че те са достойните потомци на скитите, хетите и те са най и баш, и убер над останалите....

Не е така.... Според мен.

За тази принцеса и аз съм чел, даже и това, че благодарение на ледът тъканите са запазили оригиналният цвят и орнаментиката приличала много на тази от Чипрово.....

Друго боли главата на китайците. Многото руси и с големи носове мумии които имат съвсем европаиден лик и показват, че е имало заселване и от европа към азия и то преди 4000 години.....

post-5590-067513000 1290517062_thumb.jpg

Уйгурците даже и клипче направиха за нея.

:book: :book: :book:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравей Пандора,

Преразкази или чиста проба съчинения за скитите има толкова много, че не знам дали си заслужава да се четат всички и да се ползват като някакъв извор. Особено пък руските от различните периода понякога са направо смешни! Особено като почнат да измислят някакви "скитски" езици, племенно устройство и т.п. или пък когато заявят, че руснаците нямат нищо общо с древните скити - мани, мани. А древните скити - това са, ако използваме твърде неправилния термин в случая, "пра-славяните"! И тук да подчертая колко нелепо ми звучи на мен клипчето на Скуби (който може би е унгарец?!?!) за "скитите - истинските унгарци" или нещо такова. Мойте уважения към "истинските унгарци", па и към Геза Фехер, но май никой не може да каже откъде са се пръкнали, каквиса, що са и т.н. но това е друга тема. Още Херодот обаче казва, че между скитите живеят и "нескити", така че нещата не са толкова мътни и тъмни... Но както и да е - нека да довърша вчерашния си постинг, пък ако искаш - можем да разговаряме още по форума...

Навсякъде из изброените по-горе места изобилства с артефакти доказващи несъмнено скитския произход на древното население на тия земи: това са могилните погребения в Монгол-Бурятската АР; това са гробниците и погребенията по типично скитски (тракийски) маниер в Алтайските планини, където в началото на 90-те години са били извършени разкопки на една порлуразрушена погребална могила. Откритата дълбоко в леда под гробницата мумия на млада жена, наречена популярно "принцесата на Укок" се оказа от скитски, източноевропейски тип (за голям яд на местните монголоиди). Точно при проучване погребението на "Принцесата на Укок" става нещо интересно - намерените в гробницата разни погребални дарове или както там се наричат като дрехи, покривки и тъкани въобще поразили археолозите със едва ли не стопроцентово сходство със същите предмети и тъкани, намирани в подобни келтски погребения по атлантическото крайбрежие, на някакви си 15000 км по на запад ; това са археологическите находки от долината на Тарим и особено мумиите от Такламахан; това са забележителните "скитски съкровища" от Южен Сибир; това са - да не пропусна! - останките от градовете, строежите и т.н. от древното население на България на Волга (виж книгата на Д. П. Даскалов "Българите - потомци на Царските скити и сармати", 1911 г.) и т.н. и т.н. Един много важен косвен извод от съвсем накратко скицираната популационна експанзия на скитите - почти през цялото време на тази експанзия, когато са се образували вторични, третични и т. н.популационни огнища скитите не са се сблъсквали с най-важния, съдбовен така да се каже негативен фактор на средата - популация от друга раса/подвид на човека. Едва в векове преди новата ера започнат сблъсъците с монголоидната раса, чиято популационна експанзия най-вероятно започва хилядолетия след тази на скитите. Когато започват тези сблъсъци, губещи са скитите и това е началото на обратния процес – популационното свиване, което винаги е с посока огнището на първоначално възникване. Популационното свиване се осъществява с много по-голяма скорост и за далеч по-къси преиоди отвреме, отколкото експанзията. Именно последните фази на популационното свиване на скитите осъществявано от последните останки на загиналите и загиващи вторични, третични и пр. популации в Азиатския материк е подтикнало кабинетните плъхове от европейските университети да развият и лансират теорията за "великото преселение на народите" от Азия в Европа. (То не че не са имали някакво основание на самата идея им е била погрешна - че някъде в средата на Азия има някакъв огромен инкубатор на хоминиди, който бълва пълчища от разни племена и те - от нямане където да отидат, тръгнали към Европа! Но и това е друга тема!) Та ето съвсем сбито, маркирана много нарядко, животоописанието на скитите, които аз бих нарекъм първите бели хора на света и дори първите хора на света. Само като един косвен довод - популационната експанзия на африканската чернокожа раса започва преди около 400 години, от екваториалния пояс във всички посоки в които е била възможна.

ВладПомак

В цитата става въпрос за събития от 7- 6впр.х,където се упоменават скити.Ясно е ,че в огромната безпределна Скития живеят разни народи.Характеристиката ,която дава Херодот говори за конен народ.Може би в този смисъл е и видеото на Скуби,понеже периодично в Европа се изсипват разни конни народи от нищото или от безграничната Скития.Претенциите на руснаците ги разбирам именно в този смисъл,че в Скития живеят разноезични племена.Иначе претенденти за потомци най-вече на царските скити на Херодот - бол. :king: Но тежка е царската корона и е само за избрани :biggrin: Шегувам се .

За европеидните мумии също има доста претендиращи .Дали са българи :post-20645-1121105496: Виж ,ако на челото му имаше тамгосано - bulgar...Ето една версия - 3- 2хил.г.пр.н.е. на изток се отправя европеидно кавказоезично население...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Какво общо имат тези мумии със скитите? Някакви доказателства за родство/връзка и пр. или пак си разсъждаваме както ни уйдисва?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... щото им се иска много да са първите хора на света, а те в най-добрия случай са вторите - първите са белите хора! ...

OFF: Това съм го чувал някъде... :hmmm:Ето тук :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво общо имат тези мумии със скитите? Някакви доказателства за родство/връзка и пр. или пак си разсъждаваме както ни уйдисва?

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B8

тука пише за ледената девойка, свързана е със скитите явно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B8

тука пише за ледената девойка, свързана е със скитите явно.

нали ти е ясно, че 'скит' е топоним, а не етноним?

А като говорим за разселване, познай къде са открити най-старите човешки следи /говорим за извън Африка/:

http://nauka.bg/index.php?mod=front&fnc=pub_page&pid=12608

:bigwink:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами анджък, бе Скуби - нали за тия мумии споменавам и аз - те са от пустинята Такламакан и не са специално мумифицирани някакви велможи или царстващи особи или нещо такова. Не - това са мумии на най-обикновени хора, от бебета до старци през всички възрасти. Просто това е било едно измиращо третично или още по-късно популационно огнище - останка от скитската популационна експанзия! Хората най-вероятно са живеели около пустинята и всяка педя обработваема земя им е била свръхценна, за да я хабят за гробища. Затова са погребвали мъртъвците си в пустинята, в която земята през деня се е нагрябвала докъм стотина градуса на места; изкопавали са яма, колкото да побере мъртвеца и са го спускали вътре - тялото е изсъхвало толкова бързо, че се е запазвал дори цвета на очите! Та не европеиди - 100% европейци и скити! Тези мумии съвсем случайно ги открива един американски учен, ама дали беше антрополог не си спомням сега - Виктор Майер - в музея в областната столица на провинция Синцзян (Уйгурската), нахвърляни в някакво помещение. Уйгурите са тюркоезичен народ, ама дали са автентични тюрки представители на монголоидната раса, не се наемам да кажа. Баш китайците обаче, които управляват тая провинция наистина изподнали в паника и взели да крият мумиите и разни такива работи - така поне пише Виктор Майер след едно по-сетнешно посещение там. Азащо са изпаднали в паника, защо ги боли главата както казваш ти? Ами много просто - щото им се иска много да са първите хора на света, а те в най-добрия случай са вторите - първите са белите хора! Иска им се още да са най-умните, най-изобретателните и още сума ти най. Да, ама не! Заимствали са и то много от скитите, с които започват да се сблъскват след като започва тяхната популационна експанзия от азиатския югоизток на север, северозапад, запад и югозапад - поне 2000 години след началото на скитската популационна експанзия...

ВладПомак

Мисля, че времевият диапазон на мумиите е около 2-3000 г. Едвали това са третични огнища...

После на колко разстояния трябва да е мястото на погребението от мястото на живеене, за да може да се възприеме хипотезата за живот в плодоридните, а погребване в пустинните области??

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

нали ти е ясно, че 'скит' е топоним, а не етноним?

А като говорим за разселване, познай къде са открити най-старите човешки следи /говорим за извън Африка/:

http://nauka.bg/inde..._page&pid=12608

:bigwink:

Ave Roman.

Това са останки от хомо-незнаен.

Jose Maria Bermudez de Castro, az Atapuercában folytatott kutatás társigazgatója azt mondta, az őrlőfog, amelyet szerdán találtak az Atapuerca Sierrában az északi Burgos tartományban, akár 1,2 millió éves is lehet.

А тука пък твърдят, че са намерили кътник на около 1.2 милиона години.

За мумии в музея Ацапа- Арика са най-старите.

:book: :book: :book:

http://www.kretamagazin.hu/node/2003

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...