Отиди на
Форум "Наука"

Специалната теория на относителноста e невярна!


Recommended Posts

  • Потребител

Вече повече от 100 години във физиката има застой поради погрешните представи на които са стъпили физиците.

Една от основните погрешни представи е втълпената от Айнщайн представа, че едновременността на събитията е, видите ли, относително понятие...

Такава представа няма никакво основание. В основополагащата статия за СТО от 1905 г. Айнщайн погрешно и нелeгитимно въвежда погрешното понятие, че едновременността на събитията е относителна. На базата на тази погрешност се гради по нататък и самата СТО чийто фундамент стъпва именно върху тази погрешност. В цитираната статия Айнщайн всъщност няма легитимно основание, за да направи логическото заключение, че едновременността на събитията е относителна.

Ето по тази причина аз твърдя, че СТО е погрешна и че едновременността на събитията е абсолютна, тъй като всички събития във Вселената, които имат общо настояще, са едновременни.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,2k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

От текста за читателите, нямащи задълбочени знания по физика, не става много ясно какво е СТО.

На първо четене за мен остана загадка какво общо може да има СТО (Световната Търговска Организация) с А. Айнщайн.

При търсене в интернет се оказа, че става дума за някаква специална теория за относителността.

Ето малко повече по темата:

http://bg.wikipedia....%82%D1%82%D0%B0

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От текста за читателите без задълбочени знания по физика не става много ясно какво е СТО.

На първо четене за мен остана загадка какво общо може да има СТО (Световната Търговска Организация) с А. Айнщайн.

При търсене в интернет се оказа, че става дума за някаква специална теория за относителността.

Ето малко повече по темата:

http://bg.wikipedia....%82%D1%82%D0%B0

Да , наистина сте прави.. Абревиатурата "СТО" не би могла лесно да се разкодира от нефизици .. За всеки физик обаче би било учудващо смешно да не знае какво означава абревиатурата СТО- Специална теория на относителноста или па да речем да не знае какво означава абревиатурата КМ- Квантова механика.. или па абревиатурата ТО -Теория на относителноста.. Именно защото се намираме във клуб физика аз сметнах за напълно ненужно да обяснявам на физиците що е то СТО .. Ако бях почнал да обяснявам това щях да предизвикам усмивки сред физиците и от устата им щеше да се отрони фразата "Я па тоя !" . Сега също след моята въвеждаща статия може от устата на някой да се отрони фразата "Я па тоя клоун.. за какъв се мисли тоя , че е тръгнал да критикува не кого да е а гуруто Алберт Айнщайн ?".. Но на мен това не ми пука защото съм добре подготвен за такива релативистки истерии .. Аз съм антирелативист и съм се подготвил добре да отстоявам моите твърдениея , че СТО (специалната теория на относителноста) е глупотевина от корен до върше .. дето се вика "Който си има брада си има и бръснач!"

Така , че моля ако има релативисти които смятат, че СТО е вярна теория а аз просто не съм в час и бълнувам врели -некипели нека да заповядат на дебат и тугиз ще се ащиса дали казвам истината или съм поредното самонадеяно джмунджи което не си знае мястото и не знае с какво се захваща ами е тръгнло да се вре там дето не му е работа нарушавайки поговорката "Всяка жаба да си знае гьола !"

Аз хвърлям ръкавицата в лицето на релативизмът и чакам научен дуел с фенофете на релативизмът за да видим "кой кого"..да видим къде е истината.. Всеки който се смята за подготвен за такъв дебат да заповяда , всеки присъединил се в дебата за да води почтен дебат ще бъде добре дошъл и го приветствувам ..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вече повече от 100 години във физиката има застой поради погрешните представи, на които са стъпили физиците.

Ето по тази причина аз твърдя, че СТО е погрешна и че едновременността на събитията е абсолютна, тъй като всички събития във Вселената, които имат общо настояще, са едновременни.

И аз споделям това мнение.

Само че СТО си е вярна по своята същност. Но представите наистина са погрешни. Което не е грешка, това е само поредното стъпало на науката. Ако се докаже нова теория, която описва по добре от СТО, ТО и КМ вселената, то тази теория не би била възможна без това научно стъпало, което използваме днес. Айнщайн си е гении на своето време,това не може да се отрече. Той направи максималното от информацията, с която разполагаше,за да създаде теорията си.

Иначе, СТО се явява една котва за науката. И това ще е така, докато някой погледне на нещата по по-различен начин.

На мен не ми харесва в теорията на относителността това, че тя създава множество отправни точки, от които се правят изводи. А това е кофти работа. :)

Според мен, проблемът датира не от Аинщайн, а - от малко по рано. А в теорията на относителността има един друг проблем - че се взима вакуума за нулева (опорна) точка. Което по природа не е така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз споделям това мнение.

Само че СТО си е вярна по своята същност. Но представите наистина са погрешни. Което не е грешка.

Това наистина ме обърква тотално, тъй като аз твърдя, че СТО е погрешна от корен до върше, защото стъпва на погрешен фундамент (представата че едновременността на събитията е относителна)

Ти твърдиш, че споделяш това, а в същото време казваш че СТО е вярна. Как да разбирам такова съгласие между теб и мен, в което аз твърдя, че СТО е погрешна, а ти твърдиш, че СТО е вярна. Нима в това може да има съгласие?! Нима може хем вълкът сит, хем - и агнето цяло?! Поясни какво имаш в предвид по-подробно, моля те...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Схващането на СТО за природата, така да го наречем, е погрешно, според мен.

Но това схващане, което използва Айнщайн, създавайки СТО и описвайки го математически, е вярно за неговото схващане.

Така че ти трябва да обориш един вид не самата СТО, а само да предложиш един различен поглед, който да описва Вселената по-добре, отколкото прави това сегашната теория.

Така мисля. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега те разбрах!

Ти искаш да кажеш , че СТО е вътрешно непротиворечива теория (аксиоматична система) и, изхождайки от постулатите на СТО, Айнщайн е извел логически вярно и непротиворечиво следствията в теорията, а именно :

1.Едновременността на събитията е относително понятие.

2.Пространството и времето относителни понятия зависещи от изборът на отправна система.

И макар и да си убеден, че всичките тези следствия са неверни и не се корелират с реалността, те са изведени коректно математически и логически в дадената аксиоматична система и в това отношение не могат да бъдат намерени грешки на Айнщайн.

Ето защо ти казваш, че не трябва да търсим грешки, които Айнщайн, всъщност, не е допускал (спрямо теб), а трябва да предложим алтернативна теория, която да се корелира по-добре с окръжаващата действителност.

Е , аз макар и да имам алтернативна теория (за която ще поговорим по-късно), съгласно която светлината като явление се вписва много добре в представата за неотносителни понятия по горните точки 1 и 2, виждам къде точно е сбъркал Айнщайн, за да достигне до погрешните изводи в точки 1 и 2.

Ето това е темата. Темата е, че макар и да са необоримо верни, двата постулата в СТО то поради грешен извод на Айнщайн, че едновременността на събитията е относителна се е стигнало до изцяло погрешна теория СТО. Или, както аз казвам, СТО е глупотевина от корен до върше. Разбира се, че при това положение във физиката следва тази теория да бъде низвергната, тъй като физиката като наука не трябва да борави с погрешни теории. Ето това е темата, която тук задавам за дебатиране.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега те разбрах.. Ти искаш да кажеш , че СТО е вътрешно непротиворечива теория(аксиоматична система) и изхождайки от постулатите на СТО Айнщайн е извел логически вярно и непротиворечиво следствията в теорията

Точно това исках да кажа.

Ми добре, тази теория, която ти ще предложиш, и ако тя бъде вярна за себе си, тогава получаваме пак относителност, понеже сегашната теория да кажем успешно описва вселената, а и твоята също толкова успешно ще я описва.

Тогава пак опираме до относителността - за да изберем една от двете теории.

Или твоята теория ще даде обяснение на някои необясними явления? Ако е така, ще ми бъде интересно.

Разбрах, че става дума за светлината. Проблемът е, че трудно може да се докаже на практика. Или не е така?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно това исках да кажа.

Ми добре, тази теория, която ти ще предложиш, и ако тя бъде вярна за себе си, тогава получаваме пак относителност, понеже сегашната теория да кажем успешно описва вселената, а и твоята също толкова успешно ще я описва.

Тогава пак опираме до относителността - за да изберем една от двете теории.

Или твоята теория ще даде обяснение на някои необясними явления? Ако е така, ще ми бъде интересно.

Разбрах, че става дума за светлината. Проблемът е, че трудно може да се докаже на практика. Или не е така?

Няма теория вярна за себе си .. Има само вярни или погрешни теории .. Една теория е вярна тогава когато е логически непротиворечива и когато се корелира непротиворечиво със реалноста (с опитът)

А това че моята теория дава обяснение на явления на които друга теория не може даде верен отговор говаори само че теорията ми е вероятно вярна.. А дали е вярна ще се произнася опитът.. Радвам се че това ще ти е интересно..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма теория вярна за себе си .. Има само вярни или погрешни теории .. Една теория е вярна тогава когато е логически непротиворечива и когато се корелира непротиворечиво със реалноста (с опитът)

А това че моята теория дава обяснение на явления на които друга теория не може даде говаори само че теорията ми е вероятно вярна.. Радвам се че това ще ти е интересно..

Това наистина е хубаво че имаш отговори на необясними явлния.

Всяка терия е "грешна" спрямо по нова която обеснява света по добре от предходната.Дори и следваща която ще се появи на този свят,ще бъде "грешна" спрямо по нова от нея.Това ни показва историята на науката : плоска земя - кръгла земя,ефир - вакум и т.н.

Искам да те питам нещо :

Мислиш ли че твоята теория ще бъде последна?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вече повече от 100 години във физиката има застой поради погрешните представи на които са стъпили физиците.

Една от основните погрешни представи е втълпената от Айнщайн представа, че едновременността на събитията е, видите ли, относително понятие...

Такава представа няма никакво основание. В основополагащата статия за СТО от 1905 г. Айнщайн погрешно и нелeгитимно въвежда погрешното понятие, че едновременността на събитията е относителна. На базата на тази погрешност се гради по нататък и самата СТО чийто фундамент стъпва именно върху тази погрешност. В цитираната статия Айнщайн всъщност няма легитимно основание, за да направи логическото заключение, че едновременността на събитията е относителна.

Ето по тази причина аз твърдя, че СТО е погрешна и че едновременността на събитията е абсолютна, тъй като всички събития във Вселената, които имат общо настояще, са едновременни.

Здрасти, Петков! Добре дошъл тук (съм по-отдавна тъдява)

Ма-а-а-алки, незначителни поправки:

-няма застой във физиката, след като и двамцата си имаме други, различни хипотези от господстващите; в смисъл, че е налице възможност за различни интерпретации къмто обективната действителност

- едновременност, не едновременност на събитията се отнася за съответен техен НАБЛЮДАТЕЛ, а не за самите събития; което пък точно означава, че всичкото наблюдаемо е относително; не можем с опит, да лепнем характеристика едновременност или обратното, без след това да си направим сметката с Лоренцовите преобразувания за "времето" на случване на наблюдаемите събития. От различните камбанарии, различно се "вижда", Дедо Попе! :biggrin:

- съгласен съм, че има следствия от СТО, които не са обяснени с физика, а ... със смешки!.. Знаеш, поради липса на същност при физиците.

Надявам се да дебатираме приятно!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здрасти, Петков! Добре дошъл тук (съм по-отдавна тъдява)

Ма-а-а-алки, незначителни поправки:

Здравей побратиме ,

Радвам се да те видя тук и съм изненадан , че си дошъл по отдавна от мен и се спотайваш.. :)

-няма застой във физиката, след като и двамцата си имаме други, различни хипотези от господстващите; в смисъл, че е налице възможност за различни интерпретации къмто обективната действителност

Добре казано !.. :)

- едновременност, не едновременност на събитията се отнася за съответен техен НАБЛЮДАТЕЛ, а не за самите събития; което пък точно означава, че всичкото наблюдаемо е относително; не можем с опит, да лепнем характеристика едновременност или обратното, без след това да си направим сметката с Лоренцовите преобразувания за "времето" на случване на наблюдаемите събития. От различните камбанарии, различно се "вижда", Дедо Попе!

Тук не съм съгласен с теб.. Едновременноста на събитията е различен зеленчук от едновременноста на наблюдение на следствията от събитията .. Така например когато наблюдаваме светкавица на небето и след време чуваме гръмотевица ние сме на ясно че събитието на електрическия разряд довежда до две едновременни събития а именно светлинното излъчване и разпространението на звукови вълни в атмосферата.. Тези две събития са едновременни и дават начало на два процеса..Но тези два процеса не достигат едновременно до наблюдателя и наблюдателя наблюдава първо светлината от елекртическия разряд и чак после чува звукът излъчен от същия разряд в същият момент .. Този пример ни показва , че трябва да правим разлика между едновременност на отпочване на процеси и неедновременност на достигане на тези процеси до някакъв наблюдател

Когато Айнщайн говори за относителност на едновременните събития той има впредвид не моментите на наблюдение на събитията от наблюдателя а самите моменти на отпочване на процесите в мястото на събитието .. Това е погрешно разбира се .. Ако две събития принадлежат на едно настояще те са абсолютно едновременни дори и различните наблюдатели да наблюдават неедновременно пристигането на сигнал при тях от тези събития..

- съгласен съм, че има следствия от СТО, които не са обяснени с физика, а ... със смешки!.. Знаеш, поради липса на същност при физиците.

Надявам се да дебатираме приятно!

Така е .. СТО не може да обясни читаво нито мигновенния доплеров ефект на светлината при ускоряване на наблюдателя , нито промяната на интерференчната картина при опита на Саняк .. нито аберацията на звездите..

Надявам се и аз дебата да е приятен дори когато в даден момент сме на различни непримирими позиции..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това наистина е хубаво че имаш отговори на необясними явлния.

Така е .. :)

Всяка терия е "грешна" спрямо по нова която обеснява света по добре от предходната.Дори и следваща която ще се появи на този свят,ще бъде "грешна" спрямо по нова от нея.Това ни показва историята на науката : плоска земя - кръгла земя,ефир - вакум и т.н.

Тук не бих се съгласил с теб .. Теорията че земята е плоска е абсолютно погрешна а не само спрямо новата теория че земята е кръгла ..

Но пък теорията че земята е кръгла не е била цялата истина(изчерпателна) защото сега е известно на науката че земята не е просто кръгла а има крушовидна форма ..

Искам да те питам нещо :

Мислиш ли че твоята теория ще бъде последна?

Разбира се че не мисля дето моята теория ще е последна .. Макар и да е вярна моята теория не е изчерпателна и неминуемо в бъдеще ще има теории които ще се доближават по изчерпателно до истинатз за светлинното явление..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ах, Петков, толкова ли ти отесня клуб Физика в Дира, че и тук се премести да 'громиш' теорията на Айнщайн?

Аман от гаражни гении.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ах, Петков, толкова ли ти отесня клуб Физика в Дира, че и тук се премести да 'громиш' теорията на Айнщайн?

Аман от гаражни гении.

Здравей, Last roman,

На мен може да ми е тесен дир-бегето ама ми е широко около вратлето (щото съм на печелившата страна на дереджето), та затуй не се притеснявам да показвам с голям кеф кирливите ризи на глупотевината СТО във всеки клуб, в който ми скимне.. Ъхъ!.. :)

И, ако ми позволиш, бих те попитал, от къде такъв талант у историк, че да знае къде да слага кавички за термина 'громене' и то - във физиката.. Само питам, нищо лично.. :) И, ако слагането на кавички в термина 'громене' не е само навик от историческите теми, а - талант да откриваш коя физична теория е велика и коя е гаражна, то включи се по същество в темата и 'разгроми' 'гаражния гений' бай Петков, че да се научи джмунджито му ньедно да не си пъха пръста там, дето не му влиза друга работа.. Примерно - в спиците на колелото на историята...

Ще се радвам да видя включване по същество .. :) Но, ако ли вътък не стига за включване самостоятелно по същество в темата, то бих дал жокер да се ползва помощ от публиката или обаждане на приятел .. За громенето на такива 'самонадеяни гаражни гении ' като бай Петков всички средства са позволени.. Успех !.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Петков, аз съм толкова историк, колкото и ти физик.

Хайде, като си толкова ербап, пусни разяснения на своята ХСВ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Петков, аз съм толкова историк, колкото и ти - физик.

За теб съдя по това, с което си окичил профила си ей тука по горе .. Апа аз съм просто Петков и това значи много, време е за бавно загряващите да го разумеят.. :)

Айде като си толкова ербап, пусни разяснения на своята ХСВ.

С удоволствие по късно ще пусна разяснения и за ХСВ.. Сега обаче темата тук е по друга ..Всеки, можещ да чете, ще прочете, че настоящаята тема е ,че СТО е глупотевина .. По тая тема ще говорим за сега и чак коги разясним всичко около глупотевината, леко по леко ще преминем и към темата ХСВ..

Бива, нали ?.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Последният римлянин" не е историк по образование. Но всяка друга наука в даден момент може да бъде помощна на историята. Това, че не е завършил университетско образование по история, не му пречи да има познания в тази научна област.

Аз, например, пиша в раздела по медицина, без да имам медицинско образование. Ако сбъркам нещо в текстовете си там, Римлянинът ще ме поправи.

Да не говорим, че понякога си позволявам волността да пиша и в разделите по математика и физика, често - без дори да осъзнавам това, което съм написал в тях. :post-20645-1121105496:

'Щото това са две научни вселени, в които никога не можах да навляза; като ученик боледувах често и дълго и така и не можах и до днес да наваксам пропуснатия учебен материал.

Странното е, че май нямам сгрешени термини, грешни тези и предположения в текстовете си, които съм пускал в разделите по математика, физика, астрономия, медицина, химия...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз с удоволствие ще проследя дебата по този въпрос.Дано да се намери ревностен превърженик на СТО,за да стане това.

И разбирасе Петков е прав,че ако просто така ще изложи теорията си,няма да е интересно.

От правилата на форума разбрах че тука не се приветстват теориите от личен характер които не са в съответствие със господстващата днес.Което е много жалко.Хубаво би било да има раздел във който да намерят мястото и такива теории.Понеже ако всички хора приемат за истината сегашната терия,и няма да се опитват да погледнат на света по по различен начин,тогава няма да има развитие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вече повече от 100 години във физиката има застой поради погрешните представи на които са стъпили физиците.

Една от основните погрешни представи е втълпената от Айнщайн представа, че едновременността на събитията е, видите ли, относително понятие...

Такава представа няма никакво основание. В основополагащата статия за СТО от 1905 г. Айнщайн погрешно и нелeгитимно въвежда погрешното понятие, че едновременността на събитията е относителна. На базата на тази погрешност се гради по нататък и самата СТО чийто фундамент стъпва именно върху тази погрешност. В цитираната статия Айнщайн всъщност няма легитимно основание, за да направи логическото заключение, че едновременността на събитията е относителна.

Ето по тази причина аз твърдя, че СТО е погрешна и че едновременността на събитията е абсолютна, тъй като всички събития във Вселената, които имат общо настояще, са едновременни.

Фундаментът на специалната теория на относителността са постоянната скорост на светлината във вакуум и равноправността на всички инерциални отправни системи.

Това за едновременността е следствие. Има голяма разлика между основни постулати в една теория и следствия.

Теориите са човешко творение и са вярни за определен кръг от явления, когато не им противоречат и могат да ги обяснят. Физичните теории обясняват явленията не само качествено , но и количествено, за това в тях има много математика. В много случаи те са причина за развитието на математиката.

Физичните теории не са философски теории, така че, аргументи от сорта - това е очевидно или това е невъзможно - не важат. Във физиката аргументите са свързани с измервания.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фундаментът на специалната теория на относителността е постоянната скорост на светлината във вакуум и равноправността на всички инерциални отправни системи.

Това за едновременността е следствие. Има голяма разлика между основни постулати в една теория и следствия.

Теориите са човешко творение и са вярни за определен кръг от явления, когато не им противоречат и могат да ги обяснят. Физичните теории обясняват явленията не само качествено , но и количествено, за това в тях има много математика. В много случаи те са причина за развитието на математиката.

Физичните теории не са философски теории, така че, аргументи от сорта - това е очевидно или това е невъзможно - не важат. Във физиката аргументите са свързани с измервания.

Не съм запознат със СТО особено добре.

Фундаментът на СТО не включва ли и закона за всемирното превличане?

Струва ми се че във вселената няма неинерциални системи (всичко се намира в движение).Вселената е една голяма инерциална система.Само че тя е толкова голяма че ние не сме в състояние да я наблюдаваме и изучаваме.Затова я разбиваме на по малки и ограничаваме броя на наблюдаваните обекти,за да е по лесно.По принцип системите наистина трябва да са равноправни.Само че от наблюдения на различни по глоемина и сложност инерциални системи излиза че не са особено равноправни.

Физичните явления се наблюдават на практика (това за качествено и количествено,малко не ми е ясно).Ако я нямаше математиката,трудно щяхме да определим някакви зависимости.Математика не описва само количеството,тя е инструмент за да ни даде представа на физичните явленията,съответно прогнозирането на тези явления щеше да е по трудно без математиката.

Един пример на чистата математика без подкрепа от физичните явления е струнна теория.При този случай основата на тази теория е математиката.Т.е изводите от такъв вид теория се правят не е от физичните явления а от числата(математиката изпреварва физиката).И изводите граничат с фантастика.За мен струнната теория е една математическа глупост.

И Айнщаин изпревари малко физиката чрез математиката :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не съм запознат със СТО особено добре.

Фундаментът на СТО не включва ли и...

Виж второто мнение в темата. Дал съм има препратка към Уикипедия. Не мога да преценя колко добре е обяснено това там.

Ако текстът евентуално не е коректен, някой специалист би могъл да му направи нужните корекции.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за препратката.

Значи СТО не включва гравитацията. И последната е описана в общата теория.

Мисля, че текстът е коректен, ама е малко беден. :) По-скоро някой би могъл да преведе още информация от английски, френски или руски.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...