-
Брой отговори
10193 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
96
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ makebulgar
-
Чудно е само тия велики анализи тантине защо още не си ги качваш в академия с името, така че хората да могат да му се смеят на истинския тантин. Флудваш си великоумията само във форума анонимно, а те са такива, че в реалния свят биха ти отворили много врати. От които, да можеш свободно да излизаш.
-
Не знаеш, а по-скоро си фантасмагираш. Обясни ни тая въпросната Веспа каква е, що е, дека е? Ако гугле и уикипедия не са я чували дали само тантин не си я измисля, така че да му съвпадне с речника с осите. Или просто няма значение дали е веспа, веста, бесба, пезва, хетпа, ретба, сетма.... колку му е да си променим тук там някоя буква така, че да ни съвпадне.
-
Следващия етап сигурно е Залмоксис да го свържеш с името на специален вид хлебарки живеещи в Европа, които очевидно са били култов обект подобно на бджолите и разбира се на скарабеите в Египет. Съответно ще дадем няколко тона речник плюс 1 тон собствени етимологични еквилибристики и натъкмистики, така че да паснат нещата. И накрая ще обявим и че някое племе името му идва несомнено от името на хлебарките.
-
Най-големите фантасмагории, които съм чел от много време насам.
-
Е аз ще се справя криво ляво в саваната и ще намеря някакви плодове, щото съм чел вече за тях. Ти обаче не се оправдавай, че не си Юсеин Болт, а обясни защо като е толкова лесно хората да ловят с бягане зайци и антилопи защо хората не са го превърнали това в олимпийски спорт. Представям си, че най-бързите атлети, ако това им беше в природата, щяха без проблем да преследват и изтощят антилопа, бизон, заек, дива коза... Доколкото знам дори по Африка където тренират най-добрите бегачи на дълги разстояния никой дори и не се замисля да се надбягва с антилопите. Няма такива традиции там.
-
Ще се радвам някои от вас да хване едно копие и да ходи да подгони стадо диви кози в Балкана, така че да осигури вечеря на семейството. Може за помощ даже да вземе двама-трима приятели с копия. Щом човека е върховния хищник и е толкова издържлив, че да гони антилопи, зайци, леопарди, гнута и бизони, значи няма да му се опънат някакви кози. Чакам видео в ютюб.
-
Можеш да го мислиш, но можеш да го мислиш грешно. Това за лова с копието на безбройните стада в саваната може да го каже само човек, който не е ловувал с копие едър чифтокопитен добитък. Тия животни тичат доста по-бързо от човека, и ако тръгнеш да ги гониш с копие трудно ще ги хванеш. Ще ги изплашиш и ще ти избягат. Тъй че изобилието не е било толкова голямо, тъй като животните са бягали. Затова и големите стада от тревопасни чифтокопитни са оцелели до ерата на пушката и коня. Човека е избил онези животни, които първо са били бавни и мудни, и второ онези, които са го конкурирали за храна в територията му.
-
А защо не са се придвижвали на юг, където всичко е цъфтяло и раждало, а животните са били в изобилие?! Дали не е защото просто на юг племената са били по-силни и са си пазили територията?! Тоест тия обяснения с това как ловците са изгладнели за месо и гонят плячката на където тръгне, са доста недомислени.
-
Е ако мислиш, че събиричите са ги пускали на рандъм локации да събират каквото намерят значи нещо си се заблудил какво са били събирачите. Тия събирачи от праисторията са си познавали добре територията, знаели са къде, какво и кога се ражда, и събраното са го складирали. Почти по същия начин, по който днес събираме кестени, гъби, жълади, орехи, плодове и други неща, и по същия начин, по който катериците се запасяват с зимнина. Обикаляме познати територии и ходим където знаем, че нещата ги има. Иначе ако искаш да кацаш с парашут и за 5 минути да почнеш да оцеляваш в саваната без да знаеш нищо за територията и ресурсите, по добре е да имаш наръчника на Беър Грилс или да си вземеш бушмен за навигатор. Ако останеш там месец-два обаче ще почнеш сам да се ориентираш.
-
Имено поради тази причина труда му е слаб. Просто Войников е пристрастен към езиците на тунгуси, евенки, ненеци и други подобни, тъй като се е наял с купища руски речници с тези езици, чел е за китайския и монголския педполагам и в общи линии е станал някакъв начален специалист в тази тюрко-алтайско-китайска сфера. Но не е лингвист. И по този начин подобно на Москов и повечето учени до момента превежда едни чисто индоевропейски термини като такива с алтайски произход. Може да е правилно, но може и да е грешно заключението, че календарът може да е да зает от друг народ при българите. Просто това заключение може да се направи по чисто логичен път, ако се приемат доказателствата за сарматския произход на българите, а и заради факта, че говорим за календар, тоест за нещо, което лесно може да бъде заето. От тук насетне Войников вижда аварите като възможен народ, от който да заемем календара. Но е много вероятно аварите да не са приносителя. Войников просто търси алтайски народ близък до българите в исторически план, но доколкото не знае, че повечето календарни термини не са алтайски, грешно се насочва само към алтайските народи. След като научи повече за индоевропейските езици може и да се получи напредък при него и да напише нов материал за календара. Обаче другото за това, че календара бил 12-годишен, вероятно няма да го промени никога, защото чрез него стъпва на раменете на титани - П. Добрев, М. Москов, Й. Микола и други, които той приема за прави, просто защото трябва да се опре на нещо. Доколкото не е специалист в точните науки относно календара се доверява на популярните версии и така има свобода да се занимава с лингвистика. Титаните обаче много грешат в заключенията си и дори математическите доказателства на Добрев са грешни.
-
Съвременните масаи са като съвременните холандци. Пораснали са явно защото наблягат на въглехидратните храни. Ако имате данни за масаите от 1 век ще ги приема, но не и ако са от рода на 80% минус от мен да мине 10%. Това е смешно. Масаите ядат месо много рядко само по празници, тъй че няма как да ги пишем, че са 80 или 70% месоядни.
-
Я кажи пак за масаите, че не те разбрах: "Храната на масаите не се състои само от кръв и мляко. Присъстват и кореноплодни, мед и зърнени култури, които най-често се приготвят в супи и яхнии. Отличителното ястие за Танзания угали (гъста царевична каша) при масаите традиционно се сервира с мляко." "the Maasai have grown dependent on food such as sorghum, rice, potatoes and cabbage" Ако дадеш данни за масаите пред 10 век или през 1 век вероятно ще са адекватни, но съвременните си ядат въглехидрати доста.
-
Не искам неточни и манипулативни сведения и от съвремието. Примерно това за двуметровите сиукси е пълна глупост. Ето един източник (https://evolution-institute.org/blog/the-tall-but-poor-anomaly/) където пишат, че сиуксите са 172,8 см (нищо общо с 2 метра). Команчите са лилипути с ръст 168 см, а най-високите от описаните индиански племена са шайените - 176,7 см. Тъй че всеки може да направи някаква подборка, за да си докаже позицията, но някои не го правят много умело. Който предпочита да хапва месо и млечни трябва да обясни онзи проблем с постите, които налага християнския календар. Защо повече от половината дни от годината праведния християнин трябва да спре месото, млякото и яйцата? Дали не е защото тези три храни водят до болестите и подобно пречистване е нужно, за да не получиш инфаркт и инсулт, и да не станеш за 30 години шкембе.
-
Eми не е измукано от пръстите. Има данни за канибализъм при хоминидите още преди 800 000 години, с чисто военни цели, а това означава, че са били почнали да се колят още по рано. The earliest known instance of cannibalism among hominids occurred roughly 800,000 years ago. The victims, mainly children, may have been eaten as part of a strategy to defend territories against neighbors, researchers report online in the Journal of Human Evolution. https://www.smithsonianmag.com/science-nature/early-cannibalism-tied-to-territorial-defense-25950664/
-
Като си правите сметките да не забравите, че преди 100 000 години хората са били има-няма 50 000. И неандерталците са били толкова малко. Тъй че може да изчислите дали ще им стигнат на тия шепа хора плодовете от милионите диви плодни дървета, семената от милионите декари тревни площи, орехите и жъладите от милионите декари орехови и дъбови гори... и това е в Европа. В саваните на Африка е имало предостатъчно плодове, ядки и кореноплодни, за да се изхрани подобна нищожна популация.
-
Всички зърнени и бобови храни стават за ядене в сурово състояние, просто трябва да се накиснат във вода за известно време, и стават меки и лесни за ядене. Варенето е просто по-ускорен начин за хидратация на тези храни. С варене става за 1-2 часа, с накисване става за 1-2 дена. При това и зърнените и бобовите могат да се ядат и зелени, когато са все още меки, тъй че проблема е никакъв. При това днес зърнените и бобовите са култивирани и са по-едри, затова на човек му е трудно да си представи как може да ги дъвче без да си счупи зъбите. В миналото семената на дивите некултивирани треви и бобови са били много по-дребни.
-
Най-простото обвинение на псевдоучените (и на много обикновени необразовани хора) към всички, които не са на тяхното мнение е да ги обвинят че малчат, че се правят на расеяни, че не отговарят на гениалните им въпроси, и че скриват някви неща. Твърде елементарно обвинение, с което обвиняващия се опитва да замаже некомпетентостта си. И особено това е в сила, когато отговорите не им изнасят на познанията и мисленето. Преди време тук в форума някъде по темите бях направил един пост, в който бях събрал различните видове диви плодове, които се срещат в саваната дори и днес. Става на въпрос за огромни смокинови дървета, боабаби, плодове подобни на ябълките и много други. Огромни дървета или по-малки. Примерно смокините в саваната са супер огромни дървета, под които могат да се скрият стотици, ако не хиляди хора. И това е в сухата савана, а в джунглите са много повече. И тези дървета осигуряват плодове целогодишно, тъй като там няма зима. Тъй като явно ви мързи за 5 минути да проучите плодовете в саваната ето ви снимки на африканската смокиня, а за бобаба и останалите сами ще си ги потърсите.
-
Еми можели са, но са се научили и те на по-лесното. Вероятно са видяли, че като накиснеш за кратко зърното в малко вода то омеква, и така са почнали да правят каша. После са разбрали, че като смачкаш зърната и ги накиснеш става още по-бързо, а накрая са открили и това, че като подгреят водата нещата стават супер бързо. И това са неандерталците, а не супер интелигентния хомо-сапиенс. До скоро се смяташе, че грубите неандерталци са набивали само на месо, но вече това клише е оборено. Неандерталците са добър пример, че месоядна или всеядна клонка на рода хомо може да изчезне без това да зависи от типа храна, който яде. Другите растителноядни хоминиди е напълно възможно да са загинали като вид не защото храната им е била бедна, а просто защото са загубили някоя война с близките други хоминиди. И тези войни вероятно са били губени не защото им е била слаба храната, а просто защото победителите са владеели по-добре изкуството на войната и най-вече изкуството на комуникацията. Хомо сапиенс е надделял вероятно именно защото е развил максимално езика и комуникациите.
-
Пастърмите и луканките са единствения безопасен начин да ядеш престояло месо без да го печеш. Ако прачовека преди да открие огъня е ядял месо или го е ял веднага след като го е уловил, или го е ял сушено като пастърма и луканка. Както вече беше казано стомаха на човека не може да се справи с бактериите в престоялото месо, а също и с много от паразитите в месото. Тъй че едвали е ял мърша и престояло месо. Всички всеядни могат да ядат престояло месо. А мечките не могат да се дават като пример за всеядно, тъй като те си имат зъби, с които да разкъсват месо, докато ние нямаме.
-
Всъщност се оказва, че в саваните на Африка има целогодишно доста диви видове плодове, а и корени и разни грудки могат да се копаят целогодшно. Учените са установили, че неандерталците в Месопотамия си готвили ечемичена каша. Тъй че първобитните на първо време са били събирачи на растителна храна, която преди да бъде култивирана просто е била събирана от природата. Всъщност цивилизаците на човека (тоест градския живот) се базират винаги на отглеждането на растителни нишестени храни - жито, овес, ечемик, царевица, просо. Просто има доста голяма разлика между нишестените храни и общата некомпетентна и глупава представа на някои хора, че да ядеш растителната храна означава да пасеш трева и да ядеш листа от дървета. Човека може да разгражда много добре нишестените храни, за което си има съответните ензими, но не може да разгражда целулозата, тъй че всякакви примери с някакви листоядни или тревопасни ленивци, маймуни, коне или крави с големи търбуси, е нелепо и глупаво.
