Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

makebulgar

Потребител
  • Брой отговори

    10193
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    96

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ makebulgar

  1. Двама идентични близнаци от Великобритания направили наскоро експеримент, при който за 3 месеца единия минал на веганско меню, а другия на месно меню включващо пилешко, риба, месо, зърнени, млечни и зеленчуци. Хюго и Рос имали сходен начин на живот, спортували скално катерене и туризъм, като започнали с едно и също тегло - 84 кг, при 13% подкожни мазнини. Хюго му се паднало веганското меню и в края на експеримента теглото му спаднало до 82,1 кг, като свалил основно мазнини, с което подкожните му мазнини спаднали до 12%. През тези три месеца се чувствал по-добре и по-енергичен, като изследванията показали, че е спаднал холестерола в кръвта му, а също така спаднал и риска от захарен диабет. Недостатък било единствено, че му спаднало либидото. Рос от друга страна хранейки се с месни храни със сходна обща калорийна стойност като тази на Хюго, качил 2 килограма до 86 кг, като те били както мускулна маса, така и мазнини, и подкожните му мазнини станали 15%. Холестерола и риска от диабет останали същите.
  2. Е как така Александър е закарал там по чукарите и затворените долини на Памир и Хиндокуш само някакви българско/тракийски/пеонски/пелазгийски думи, но не и гръцки? И как така останалите славяно-траки на север не ги знаят тия думи?
  3. Върбанова е дълбоко убидена, че Спароток я плагиатства и иска сериозно да го съди, тъй че там нещата са много по-сложни дори от ситуацията при Спароток.
  4. Повечето от календарните термини от Именника идват от около Памир и Хиндокуш, а според проучването на Петър Добрев и много специфични български (не-славянски и не-тюркски) думи идват от там. Тъй че връзката с изтока е налична. Въпросът е доколко тази източна връзка е собствено българска. Ако е българска значи търсим преселение от Имеон, а ако не е българска търсим кога е била интегрирана с помоща на друг народ. Засега не можем да изключим нито една част от двете възможности.
  5. Критерият основно е, че е изчезнал след славянизирането на българите. Но това е недоказана хипотеза. Базира се на презумпцията, че като степен конен народ прабългарите не могат да са славяноезични. Но това не е невъзможно. Ако са били степен индоевропейски народ от рода на скитите и сарматите днес бихме казали, че лексиката по начало им е била до голяма степен славянска. По начало. Заради произхода им.
  6. Стопроцентови аналогии. Столицата на русите се мести от Киев във Владимир и после в Москва по същия начин, по който се мести и българската столица от Плиска в Преслав, после във Видин, Охрид, Търново и София. Местят се след като старите столици губят важността си или са превзети и разрушени. От Владимир е бил столицата на русите доста дълго и центъра се мести в Москва с една икона.
  7. Шахът е скучна игра... докато не пробваш блиц за 5 минути, а после за 3... И после разбираш, че има едни дето играят партии по 30 секунди!
  8. Всъщност не е важно толкова дали четем на старогръцки или средногръцки, а как е звучала титлата за онези, които са поръчвали надписите. Доколкото знаем, че гръцката азбука няма буква за нашия звук Б и че българите са записвали звука Б използвайки гръцкото бета - В, то е голяма грешка да четем надписите като гърци, а не като българи. Говорим, за 9 век през, който владетелите на един негъркоезичен народ използват елинската азбука, за да пишат на елински, текстове, които най-вероятно не са били четими от голяма част от народа. Титлата обаче наред с останалите титли са били познати на народа от по-рано и едва ли е измислена през 9 век. Не са измислени през 9 век и кавхан, канартикин, ичъргу, боила, багатур, тъй че няма логика да обявяваме, че канасибиги/канасивиги е нова титла. Вероятно, за да анализираме правилно това дали звука е бил б или в можем да използваме изписването на титлата кавхан при ромеите - Kaukhan, или друга българска дума съдържаща б или в и изписвана по надписите. По-логично е транскрипцията да е канасибиги.
  9. Означава ли това, че през 9 век за гъркоезичните ромеи България е била известна като Вулгария? Или пък титлата е била канасибиги? И ако канасибиги не е "княз от бога", какво трябва да означава титлата, ако означава нещо в превод, и дали е превод на "ек тео архон"? И ако вече допускаме вероятността българите още при Аспарух да са използвали ранни форми на старобългарския език, защо да не търсим превод през него, без да влизаме полемики дали подобен превод ни праща при автохтонците или славистите. Хуните на Атила ползват "славянски" думи, а биги/бога/бага е и славянска, но и иранска дума.
  10. А кое е правилното четене?
  11. Тялото подсказва какво иска, но въпроса е дали човек знае езика, на който говори тялото. Обикновено когато човек е гладен и когато тялото му има нужда от нещо яде онова което е научен да яде през годините на растеж, тоест яде според навиците си, или яде онова което му е достъпно. Не винаги тези две неща осигуряват онова което е нужно на тялото. Ще ти се ядат ядки или месо, ако принципно ядеш и имаш ядки или месо. Ако имаш достъп само до сирене, хляб и манджи ще ядеш сирене, хляб и манджи. И от там идват и болестите и умората. Културистите заемайки се с този спорт се научават да ядат по определен начин споделяйки опита на по-опитни и по-знаещи културисти. Те им казват, че крехкото месо е полезно, че трябва да пият мляко и да взимат протеин. Тоест това не са желания на тялото, които културиста е чул, а са придобити навици споделени от други културисти. Има културисти и силови атлети вегани, които си осигуряват енергията и белтъчините от растителна храна, като при тях нещата са аналогични със загубата на енергия при силовата тренировка и я компенсират по същия начин с ядене. Личния опит, който често културистите споделят, че енергия имат само като ядат месо, по-скоро показва не нуждите на телата им, а показва незнанието им как да си осигурят същата енергия от друга храна.
  12. Така го пишат брадикардия, но тя реално е по-скоро нормалното състояние на сърцето. Ненормалното е малкото сърце на нетрениращите.
  13. Тази сутрин на гладно кръвно 109/66 и пулс 47. Тези стойности ги обяснявам с постоянното физическо натоварване през деня и с облекчената, природна, богата на витамини, непреработена термично храна. Реално начинанието което започнах преди 2 месеца беше като следствие от подобно начинание, което предприе сестра ми. Тя изкара курса за очистване на д-р Емилова - 21 дена само плодове и 7 дена захранване. Тя беше стриктна и изкара плътно режима и се прочисти, свали 6 кг, и най-важното някакви хормони на щитовидната жлеза и влязоха в норма. Между другото е и активна физически и води тренировки по стречинг няколко пъти в седмицата, и по време на онези 21 дни качихме върха на Родопите.
  14. Е айде стига с глупостите. Има хипотеза, че е тюркски, и има друга хипотеза че чувашкия бил като този хипотетичен прабългарски-тюркски. Това са хипотези. Недоказани хипотези. Базирани на шаран, бъбрек, тояга, ичъргу, на няколко термина от Именника (които не са нито тюркски, и вероятно не са и прабългарски), и на частичен надпис от Мадара, който Бешевлиев е възстановил като Тангра. А тюркоезичието от надгробните камъни на Волга е 300 години след Аспарух и след 300 години хазарска власт над тези българи. Тоест хипотезата е напълно несъстоятелна. Тантине, не разбирам само от къде намираш сили да си губиш времето с такива глупости. Не те ли притеснява това, че един ден ще се събудиш и ще осъзнаеш, че си си губил времето с глупости пренебрегвайки много факти и доказателства? Явно не си цениш времето, или пък имаш някакви политически или други изгоди от това.
  15. Значи човека със сигурност се е чувствал добре. Всеки който е бягал знае как е след дълго и интензивно бягане. Иначе аз мога да дам личнен пример от настоящия момент. От 2 месеца съм почти изцяло само на плодове, зеленчуци и ядки. Като от време на време ядките не са сурови, а печени. Режима може да се нарече вегански, при който повечето дни са суровоядство. Режима не е гладуване, тъй като средно калориите на ден са над 2000, като някои дни са под 1000, а други са над 4000. Физическата активност е средно по 1 час на ден някакъв спорт. Някои дни са по 2-3 часа спорт, а други са без тренировки. Тренировките понякога са доста интензивни, като примерно 25-30 км за час интензивно колездене. Извън това имам и по цял ден работа с доста движение, като за още по-висока активност не използвам асансьори, а само стълби, с което на ден правя 150-200 м денивелация нагоре и още толкова надолу. Резултатите след 2 месеца са значително подобряване на физическата форма, 12 свалени килограма, кръвно свалено от 130/77 до 110/65, пулс спаднал от 70 на 52. В момента стълбите ги качвам почти винаги през едно, а вчера в планината направих деневелация нагоре 700 м за 1 час. И всичко това е без никакъв фанатизъм, крайности, глад и прочее, и разбира се без 8 часа постоянно ядене на плод и зеленчук.
  16. Това го бил сметнал математикът Клод Шанън. Сметнал още, че всяка от страните можела да изеграе над 9 милиона възможни хода, а също така, че броят на уникалните шахматни партии, които могат да се изиграят е 10120.
  17. Тези които се чувстват зле от седмица пост вероятно са на седмица глад. Пост и глад са две различни неща. Гладуваш и се чувстваш много зле след като ти се изчерпят бързите енергийни резерви. При поста се храниш обилно без да гладуваш, но с растителна храна богата на витамини и минерали. Няма как да се чувстваш зле. А това, че някои не харесват пържоли и ги отбягват само в очите на копнеещия за пържоли изглежда като отвращение. Реално не е отвращение, а е безразличие. Човек който се е отказал от някоя храна, като влезе в супермаркета на рафтовете, на който са наредени и пържоли, луканки, сланина и кайма, не влиза в стая на ужасите, а влиза в същия супермаркет в който влиза всеки друг. Просто за него на рафтовете с местни продукти все едно няма нищо за ядене, или все едно на рафтовете има камъни, към които е безразличен по отношение на храненето. Същото е и като спреш да пиеш безалкохолни ипкато спреш да ядеш храни подсладени със захар... След определен период от време започваш да подминаваш рафтовете с бонбони, вафли, коли, шоколад и сладолед като рафтове с цимент, вар и пясък, тъй като не ги ядеш и може и да си забравил вече вкуса им.
  18. Всъщност медицината и научните изследвания показват, че трябва да се пости по-често. Примерно според едни изследвания ограничаването на приема на аминокиселините с разклонена верига води до подобряване на метаболизма, диабета и до отслабване. А с пържолите ги ядеш по много.
  19. Най-дългата теоретично възможна шахматна игра е - 5949 хода. Дамата първоначално е била слаба фигура - тя движела само на едно поле по диагонал. Правилата са променени, когато испанската кралица Изабела Кастилска (1451-1504) става един от главните владетели в Европа. В началото партиите на шах се игрели без часовник. По този начин играчите можели да играят много часове или дори дни подред, довеждайки се един друг до изтощение. През 1851 г., по време на турнир по шах, помощник съдия отбелязва, че „играта не е завършена, защото играчите в крайна сметка заспаха“. След това, година по-късно, на международен турнир е въведен контролът на времето с помоща на пясъчен часовник, а през 1883 г. се появява първият механичен часовник за шах, създаден от британеца Томас Уилсън.
  20. Съвсем не се чувствам виновен, но масово и преднамерено се вменява вина на онези, които не са ваксинирани. И това при положение, че ти казват че избора е твой. Реалната ситуация е такава, че ти казват че имаш право на избор, но ако не избереш онова което ти казва стадото... си тъп и вреден за общото благо. Съответно трябва да избереш онова, което ти се казва. Това си е чисто и просто логическа заблуда използвана за манипулиране на решенията в една определена посока.
  21. Еми ако си на село, кино нямаш, фитнеса ти е в дворо с мотиката, и ресторанта е на 50 км, тогава трябва ли постоянно да слушаш обвиненията, че щом не се ваксинираш си долен ублюдък, който не мисли за общото благо. Или пък трябва ли да се чувстваш виновен, че не си толкова на зор и 1-2 месеца при вълната на заразяване не ходиш на кино и фитнес, а си теглиш филм за киностената вкъщи и караш колело на чист въздух? А на работното място много от големите фирми осигуряват тестове, входящ контрол с термометър, работа на смени за намаляване на броя хора, и други мерки. Доста от хората, особено възрастните имат доста ограничен социален живот и не живеят в тълпите.
  22. Еми човек трябва да се замисли кое точно е здравословно. Най-добре е да използва опита от миналото. В миналото умните хора видели, че ако човек яде много мръвка и сирене се разболява. Затова са се събрали и от църквата са измислили постите. По християнския календар постите без месо, млечни храни и яйца са 4 по-дълги преди главните празници и всяка седмица по 2 дена - сряда и петък, като в някои дни се разрешава риба или олио. Така за годината постните дни трябва да са от 175 до 195. Ако човек не го прави и блажи постоянно, се разболява, надебелява и умира рано. Така е било в миналото. Опита е наложил подобна схема.
  23. А ако принципно мислиш критично, и не си си сложил ваксина, а гледаш да си носиш маската и да не ходиш из тълпите, това прави ли те антиваксър или глупак, който не мисли за общото благо?

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.