-
Брой отговори
10193 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
96
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ makebulgar
-
Е то майка й като е японо-корейка, с баба - японка, и дядо - кореец, от Сахалин, как да изглежда освен като азиатка? Поредния нелеп пример. "Aзиатските й черти са наследство от баба й - японка, и дядо й - кореец. Като деца те живяли на другия край на света - на остров Сахалин, между Япония и Русия. След Втората световна война и двамата били депортирани в бившия СССР. Там се ражда майката на Станислава. В Русия тя се запознава с бъдещия си съпруг и не след дълго Стаси идва на бял свят в София през 1980 г." Същия нелеп пример като онзи с черепа на "монголоидния" Мостич (носещ тракийското име Мостис), който се оказва, че всъщност е череп на безъб старец реконструиран основно на база тюркската теория.
- 543 мнения
-
- 2
-
-
- генетика и археогенетика на българите
- генетика
- (и 4 повече)
-
Еми ако предварително и без никакви основания дефинираш прабългарите като ниски кривокраки монголо-тюркоезични хасако-евенко-чукчо-индианци с дръпнати очи е логично да не ги намираш и да търсиш игла в купа сено. Проблемът ще ти е в дефиницията, която е изградена погрешно на база ограничени познания и на база някакви остарели теории от преди 100 години, според които българите са тюрки защото календарните термини от Именника са прабългарски език, защото във Волжка България и Балкария били тюркоезични, защото яздели коне и защото имали думи като таркан, ичъргу, шаран и бъбрек. Късогледи дефиниции са това. Да търсиш произхода по тоя начин е като това в купата сено да търси някои глух и сляп, който сам си е сложил дебели ръкавици така, че и да не усеща нищо. Не само игла няма да намери в купата сено, но ще пропусне и слона и хипопотама.
- 543 мнения
-
- 1
-
-
- генетика и археогенетика на българите
- генетика
- (и 4 повече)
-
Имаш право да се съмняваш в каквото си искаш. Например има хора, които се съмняват в това, че земята е кръгла, или в това, че съществува еволюция.
- 543 мнения
-
- генетика и археогенетика на българите
- генетика
- (и 4 повече)
-
И както се вижда, ще излезе, че принципно южните славяни са с много силен сарматски компонент, който ги отдалечава както от палеобалканците, така и от славянския център. Този компонент вероятно идва при българите пряко по прабългарска линия (археологията го показва), но при другите южни славяни може да идва и по линия на други сармати като на онова племе сербой от Северен Кавказ или на друго племе предвождано от предводител носещ иранското име Харватат. А ако южните славяни имат такъв силен сарматски компонент може вече да се мисли по въпроса дали тези степни конни сармати са се ославянчили или принципно езикът им е бил близък до този на онези славяноезични от горите на Полша и Беларус.
- 543 мнения
-
- генетика и археогенетика на българите
- генетика
- (и 4 повече)
-
Като му погледнеш състава всъщност се вижда, че съставките са най-обикновени и здравословни. Олио, соя, цитрусови ципи, нишесте, сол, чесън, подправки, ароматизатори, глутамат, витамин б12. И най-много е водата. Все неща, които се готвят и ядат в други манджи.
-
-
Е това са остарели неща от преди 100 години и днес малко ни интересуват. Към момента май вече няма подобни академици и учени. Повечето вече са млади учени от новото поколение. Подобно говорене днес за ченгеджийство и зависимости сред академичните ни учени е неуважение към младите учени, които не са били родени още по онова време или са били много малки. Повечето ни съвременни млади професионални учени отхвърлят както автохтонната теория, така и тюркската, без да са в някакви зависимости, да са под соц контрол, да са платени от някакво задкулисие, и без да са някакви супер националисти и шовинисти. Просто фактите говорят в друга посока.
- 17 мнения
-
- 1
-
-
- тачков
- конспирации
-
(и 1 повече)
С тагове:
-
Елитарността означава начетеност в конкретната сфера. Обикновено академичните учени са най-начетени по конкретната тема на историческата наука, тъй като просто това им е работата и имат достатъчно време да четат. Обикновения любител просто няма това време, защото трябва да кърти мивки, трябва да копае на нивата, трябва да кара камиона, трябва да продава в магазина, трябва да строи къщи или да продава ракия в кръчмата си. През това време когато любителя бачка, професионалните учени четат, събират материали от всякакви източници, пишат и развиват науката. А тия работи за ченгеджийството, задкулисието и проч, са обичайната реч на лаиците и псевдоисториците, които нещо не им харесва в научните заключения. Тъй като нямат начетеността да спорят на научно ниво с учените, и нямат достойнството да си признаят, че идеологията или желанията им са различни от научните заключения, гледат да ги дискредитират. Принципно по целия свят науката работи със спонсори, държавно финансиране и програми, но само псевдоучените и някои лаици кряскат, че това са някакви зависимости, задкулисие и ченгеджийство.
- 17 мнения
-
- 4
-
-
- тачков
- конспирации
-
(и 1 повече)
С тагове:
-
Еми напълно нормални и логични са заключенията от изследването. Цигарения дим съдържа куп отрови и тези отрови тровят бактериите в червата и ги избиват (никотина е една от най-силните растителни отрови), като по-малкия брой бактерии разгражда по-малко фибри и други хранителни вещества от храната, и съответно организма получава по-малко вещества. Когато пушенето спре броя на полезните бактерии се възстановява и съответно организма получава повече хранителни вещества (сред които е и въпросния холин). Тоест при пушачите храната се използва по-неефективно. Също така е близко до ума, че доколкото цигарения дим съдържа въпросните отрови, организма ще отделя определено количество енергия и хранителни вещества за неутрализирането им. След като се спрат цигарите организма вече не хаби енергията и ресурсите за неутрализиране и съответно тази енергия ако не се изразходва ще се превърне в мазнини. Извода е, че пушенето доколкото трови организма и полезните бактерии в него, води до излишна загуба на енергия и до неефективно използване на храната. Това обаче не трябва да радва дебелите и да ги превръща в пушачи, тъй като отровите от цигарения дим могат да ги убият. А отказващите цигарите, за да не качват килограми просто трябва леко да намалят количеството на храната, да променят качеството й, или да се движат повече, разбира се след като преодолеят първоначалния период на абстиненция.
- 4 мнения
-
- 1
-
-
Еми така се правят научните хипотези със спекулацион, тоест с предположения. Шейната на Дядо Коледа, с която пътува по небето, си е пряка връзка към гръцката митология в която божествата пътуват по небето с колесници. Името на св. Николай идва от името на богинята Нике, която е колесничар. Дядо Коледа пък го празнуваме на зимното слънцестоене, което е и деня на Новото Слънце. Тъй че връзките ги има. Трябва само да се направи по-задълбочено проучване по въпроса.
-
Образът на Дядо Коледа идва от доста далечни времена от легенди и митове, като с времето образът е бил променян и допълван. В основата му обаче вероятно стои божество от езическата митология на елините или на римляните. Името на Дядо Коледа на запад се свързва с християнския епископ Николай от Ликия, но както знаем от много други примери е много възможно името на светеца до е било наложено заменяйки името на езическо божество. Такова божество може да е богинята Нике, която била богиня на победата и съпътствала Зевс след победата над титаните. Тя била известна като колесничар и явно е водила колесницата на Зевс по небето. Образът на Дядо Коледа също е свързан с колесница пътуваща по небето, която е теглена от елени носещи имената Донър и Блитцен (Dunder и Blixem) означаващи „гръмотевица“ и „светкавица“. Гърмът и светкавиците са оръжията на Зевс. Внасянето на подаръци през комина на къщата също вероятно е видоизменена древна легенда свързана с боговете, които даряват хората с блага от небето. Първия македонски цар приема лъчите на слънчевия бог Хелиос, навлизащи през комина на къщата на един цар, като заслужена отплата за труда си, а по-късно се възкачва на престола.
- 4 мнения
-
- 1
-
-
В статията по-горе цитират това изследване - https://www-science-org.translate.goog/doi/10.1126/science.aao3297?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=bg&_x_tr_hl=bg
-
Ездитните коне вкъщност генетически е установено, че са се появили не в Казахстан, а в степите северно от Кавказ между Волга и Дон. Първото одомашаване било в Казахстан, но онези коне били по-диви и били близки до коня на Прежевалски. Втория вид коне, които се появили по-късно били по-кротки и вече ставали за яздене. Първите данни за тях са от руските степи. Където се е зародила Ямната култура и където почнали да правят могили. https://www-science-org.translate.goog/content/article/ancient-dna-reveals-long-sought-homeland-modern-horses?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=bg&_x_tr_hl=bg _211020_nid_horsemap2.svg
-
Статията и посочените в нея проучвания върху зъбния камък на първобитните хора, неандерталците и хомо еректус, показват, че мозъците им са започнали да нарастват паралелно с появата при тях на по-голямо количество нишестена храна от кореноплодни и от семена на треви. Установено е на база връзката на стрептококите с амилазата в слюнката, която служи за разграждане на нишестето. Помогнало е и варенето на нишестените растителни храни, тъй като амилазата ги разгражда по-добре.
-
А между другото се оказва, че и неандерталците са наблягали на въглехидратите. В брой 144 на списанието има статия "Въглехидратите са били в основата на нарастването на мозъците при неандерталците", в която се казва: “Наличието на бактерии Streptococcus, които консумират захарта върху зъбите на неандерталците и древните съвременни хора, но не и на шимпанзетата, показва, че са яли по-нишестени храни, заключават изследователите.” Ето и оригиналната статия: Neanderthals carb loaded, helping grow their big brains - https://www.science.org/content/article/neanderthals-carb-loaded-helping-grow-their-big-brains
-
Монголската дума, както и китайската мǎ "кон", всъщност са заемки от индоевропейски език. Китайците са заели и думата "мед". А в Тибет вероятно името на яковете вероятно също е индоевропейска заемка, тъй като тохарите казвали на конете якве, което е кентум форма на индо-иранското асва/аспа "кон".
-
Ето още един пример върху който трябва да се замислим. В Коста-Рика открили пчели, които се хранят с месо, за разлика от останалите видове. Те преминали към месото заради голямата конкуренция за нектар. При изследването им е установено, че в стомасите и червата им имало бактерии подобни на тези на някои мършояди, като хиената. Част от бактериите били Лактобациликус, които са свързани с ферментацията, а другите били Карнобактериум и те били свързани с храносмилането на месото.
-
Излизането от паркомястото в насрещното движение е проблемът. При излизането фактически нарушаваш ЗДП и затова и е забранено такова паркиране в насрещното платно.
-
А дали е възможна пълна амнезия?! Иначе вменяемостта е важна не след престъплението, а по време на престъплението. Лудия, ако е полудял в събота , а е убил съзнателно предния вторник следва да бъде осъден, като първо ще лежи в лудницата на затвора, а после ако се поправи отива да си излежи останалото като останалите в затвора.
-
Като цяло много от точките са дефинирани много неточно и елементарно, като се използват няколко логически заблуди. Изглежда, че целта е да се говори за българските автохтонисти-етнонационалисти, но е написано автохтонисти и етнонационалисти. Другата заблуда е да се слагат под един знаменател или на един полюс националисти, партиоти, родолюбци и нацисти, в противовес на другия полюс, който явно е либерализма и толерастията. Разликата при тези начини на представяне е съществена. Изписано по горния начин с "и", а не с тире, се прикачват авнохтонски идеи на националистите, и обратно на автохтонците се прикачват нациналистически идеи. А е възможно националистите да не са автохтонци, и автохтонците да са само историци без политически цели. При другата заблуда, че патриот е равно на нацист, просто коментара е излишен. Който смята, че нещата стоят така, явно или не може да мисли разумно, или има някакви политически, финансови и други цели от пращането на патриотите и родолюбците в графата нацисти. Левски, Ботев и Раковски са били патриоти и родолюбци, но не са били нацисти. И са направили така, че България да се освободи. Левски до колкото си спомняме говори за България на хората без значение от етноса им. Тъй че темата поднесена по този начин явно е доста нелепа и недомислена, дефинирана е чрез логически заблуди, които подвеждат, и следователно е за коша, или трябва да се коригира заглавието.
- 94 мнения
-
- 2
-
-
- тачков
- автохтонизъм
-
(и 1 повече)
С тагове:
-
Ако не си религиозен защо приемаш за вярно твърдението, че господ е дал нещо на човека, че е създавл нещо, и че това нещо трябва да е антипод на него? Това са все твърдения и легенди записани в стари книги и преписвани от други по-стари книги, които не са получили потвърждение. Господ (Йехова) в еврейския вариант от Стария завет и Тората май няма антипод. А Сатаната идва май от Персия след освобаждението от Вавилон, където има силен дуализъм и противопоставяне на добрия Ахура Мазда (Мъдростта) и лошия Ангри Майню (Лошите мисли). От Персия са заети и концепциите за Рая и Ада. А може Сатаната да идва и от Египет, където Сет (ноща, зимата) е антипод на брат си Озирис (деня, лятото) и го убива, а той пък възкръсва.
-
Еми и направилите експеримента казват, че 3 месеца е твърде кратък период за някакви крайни заключения. Експеримента им е чист, тъй като са започнали със сходни килограми и са били с еднаква физическа активност, тъй че вероятно ще даде сходни резултати и при промяна на обстоятелствата, примерно при начално тегло 150 кг или външна среда в Африка или Сибир. Резултатът показва, че веганския режим съчетан с физически натоварвания води до спад на мазнините, а мускулната маса остава същата. Тоест при него леко покачване на приетите в експеримента калории ще задържи нивата постоянни. При месния режим явно има покачване на мазнините и качване на тегло, тъй че ако някой реши да кара на месо и иска да задържи теглото си на едно ниво, трябва да приема по-малко калории сравнено с друг, който кара на вегански режим. Тоест калориите в храните не са идентични и оказват различен ефект при метаболизма им.
-
Оказва се, че ако човек яде месо, то трябва да е или сурово или варено, а не печено или пържено. В печеното във фурна, на скара или на открит огън, или в пърженото месо при високи температури от 125 до 300 градуса, се образували едни лоши канцерогенни хетероциклични амини. Проучвания показали пряка връзка между консумацията на храни съдържащи такива амини с рака на стомаха, дебелото черво, гърдите, белия дроб, панкреаса, простатата и хранопровода. При това интересното е, че е установена връзка между хетероцикличните амини и рака на белия дроб дори при хора непушачи. Хетероцикличните амини се откриват най-вече в покафенялото или почерняло от печене месо (черните ивици при печенето на скара), откриват се в запържените корички на месото, като се откриват и в остатъците от печене върху скарата и в мазнините останали от печенето и пърженето в тавата или тигана. Хетероцикличните амини се образуват и в цигарения дим, въглищния катран, пушека от дърво и в препеченото кафе. Вероятно хетероцикличните амини са причината за високата смъртност от рак при българите, които наблягат основно на печено и пържено месо.
