Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

makebulgar

Потребител
  • Брой отговори

    10193
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    96

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ makebulgar

  1. Е какви доказателства можеш да стовариш, при положение, че спора не е толкова с каква храна сме се хранили, а с каква храна е по-добре да се храним сега и в бъдеще. Тоест историческата справка е хубаво да се прави, ама ако ядящите месо я използват за да доказват как имаме есенциална нужда от ядене на месо значи нещо са се объркали и доказателствата им не струват. Това, че хората са яли и ядат месо не означава, че хората не могат да ядат и само растителни храни така че да си осигурят всички нужни хранителни вещества. Подобни примери за това как силните хуни яли само сурово месо или други подобни примери показват само слабостта на аргументацията на онзи който дава тези примери. Фактите са, че в днешно време при съществуващите възможности за доставки на всякаква разнообразна растителна храна има доста хора, които избират да карат само на растителна храна. И сред тях има доста спортисти, атлети, силови атлети, маратонци и други. Тоест напълно възможно е не само човек да се изхранва с растителна храна, но и при това да бъде професионален спортист. Тези факти имат не по-малка стойност от фактите от историческата справка. Съответно не могат да се пренебрегват. Тъй че любителите на пържолите и кебапите просто трябва да се съобразяват с тях когато се заемат да изтъкват доказателства от миналото. Всеки който оспорва предимствата на растителната храна когато реши да изтъква предимствата на месото, трябва да може и да цитира научните изследвания относно химическите преобразувания, които се случват в месото при термичната му обработка. Много от ензимите, мазнините, белтъците и витамините в месото при термичната му обработка се унищожават. Но те не изчезват и не се изпаряват, а химически се преобразуват. Някои от новообразуваните вещества са аромати, феноли и соли, които подобряват вкуса на месото, но наред с тях има и много новообразувани химични вещества, които са вредни, токсични, не могат да се обработват или са карценогенни.
  2. При нас има Анимал хелп приют. На доброволни начала вероятно с подкрепата на общината. Работят здраво хората и има доста осиновени кучета. Минават през клиниката, а сметките се покриват с дарения от хората. С дарения се осигурява и храна. Много от кучетата са виртуално осиновени, тоест хората ги осиновяват и им покриват разходите за храна и лечение, но кучетата са си в приюта. Има и реално осиновени. Най-много обаче изпращат в Англия по някакъв канал за осиновяване. И всички тези неща се обявяват постоянно в социалните мрежи. Проблема с уличните кучета вероятно може да се реши ако подобно на Англия, се вдигнат значително таксите за притежаване на породисти кучета. Така хората, които искат да имат куче, ще се насочват към осиновяване, а не към купуване.
  3. Тантине, пак манипулираш. Няма такъв Орхана. Името е Органа, и под формата Ирган(ос) е част от боспорските имена от Танаис (III в.). Името го има и под формата Урги(ос) от Пантикапей. Името Ирник също не е някакъв вариант на Хернак, а е боспорското от Танаис - Арнак(ис) (II в.) От Танаис е и името Борис - Борасп(ос), втората част на което очевидно е иранското асп "кон", а първата част бор означава "червеникав". От Олбия е името Асфоруг(ос), което очевидно е форма на иранското име Аспоруг, което при нас е в по-чиста форма като Аспарух. От Олбия имаме Ксартам(ос) и Ксартан(ос), от които е нашето Кардам.
  4. Тантине, метода ти да игнорираш подобни статии и да ги наричаш еквилибристика е псевдонаучен и манипулативен. Хората много ясно са ги показали имената в тези статии кога и къде са засвидетелствани, и това е на такива места и по такова време където и когато няма нито хуни, нито тюрки, нито евенки нито манджури или други алтайци. Ето ти имена от боспорските и северночерноморски надписи, в които има сарматски, тракийски и елински имена, но не и алтайски - Гаганос, Гастион, Гордис, Дула, Ерми, Забаргос, Карсас, Катокас, Мастус, Мармикс, Паган, Персион, Сабион, Синдокос, Телетиас. Който не вижда в тези имена прабългарските имена от ПБЦ или ги отхвърля, значи е сляп или следва някаква небългарска тюркоманска идеология. До тези имена могат да се поставят имена като Аспарух, Безмер, Кардам, Органа и други, които не само, че имат иранска етимология, но и се срещат в Кавказ и Персия сред ираноезичните народи или народи повлияни от Персия.
  5. Тантине, това, че ти не смяташ че доказателствата са достатъчни не ги прави недостатъчни. Имената са основно ирански. Повечето от тях се срещат в Северното Черноморие и имат иранска етимология и произход. Заберган е иранско име, Аспарух е иранско име, Гостун е иранско име, а също и Горд, Кардам, и десетки други.
  6. Тантине, ти си като фурнаджийска лопата. Преди малко пишеш че това с иранските имена са лъжи, фалшификации и глупости, а сега твърдиш че било хипотеза и че някакви учени са й застъпници.. Мненията ти явно не струват и пет пари. И явно манипулираш тук така че да ти вървят алтайско-манджуро-ацтекските "анализи". Не ставаш за анализатор. Подобни пристрастия и манипулации са присъщи за псевдонаучния език на псевдоучените. Не могат да си докажат хипотезите и теориите и затова обявяват всяка друга хипотеза за лъжи и фалшификации. Типичен подход и действия.
  7. Еми сигурно може да се направи подобно изследване върху будитски монаси или върху някоя хиндуистка група, но това си е работа за дисертация. И подобно проучване трябва да отчита много фактори, тъй като живота на един будитски монах в Тибет или на хиндуист в Индия не може да се сравнява с живота на стандартен западняк, африканец или австралиец. Но ако във всички тези страни се направи пручване върху хора с близък бит и статус имащи един и същ достъп до медицински услуги и нямащи значителни разлики в стреса, то накрая може да се направи някакво коректно заключение в тази насока. Няма как да дам собствен или научен отговор по въпроса при положение че не са правени подобни проучвания. Мога единствено да цитирам разни проучвания върху храненето с различни храни, които са доказали повишаването на холестерола при ядене на месо и захар, и други подобни, а също така и вредните биохимични промени до които водят някои продукти получени в химичния състав на храните при печенето им. Както казах бъдещите столетници, които ще доживеят 150 годишна възраст вероятно днес се раждат. Днешните столетници достигат такива възрасти основно поради здравеопазването и лекарствата които борят инфекциите, и също така поради спокойствието и липсата на стрес, които им осигурява социалната среда с високи пенсии и грижа за възрастните. Храната също е важна и със сигурност тези възрастни хора не ядат всеки ден пържоли, мас, шкембе и захар, а минават на диети, ядат плодове, приемат витамини, като тези промени са следствие на проучванията през последните 50 години. Тъй че трябва да се съобразяваме с тези нови проучвания, а не да повтаряме мантрите, че човека е станал умен щото е ял месо или че щом преди 100 години баба ти и дядо ти са яли по някакъв начин, то и ти трябва да ядеш така.
  8. Тантине, значи обвиняваш в лъжа и фалшификация В. Бешевлиев, Р. Рашев, К. Станев, Т. Чобанов, П. Голийски, П. Добрев и други. Напрактика обаче тяхното мнение е на учени професионалисти, а твоето е на пълен лаик. Тъй че мнението ти не важи. Тъй като обвиняваш че пишем тук глупости ще ти репортувам мнението, тъй като много си се разпуснал, спамиш и флудваш наляво и надясно и не правиш дори и най малък опит да се съобразяваш с научните открития и проучвания, които са направили учените ни.
  9. Ако си мислите, че ядейки печено месо с хляб или картофи ядете разнообразна, здравословна и богата на хранителни вещества храна, то явно сте в заблуда и не се съобразявате с научните открития, които са направени към момента в науката за храната (диетологията). Ядейки такава храна е невъзможно да коригирате вредното й въздействие чрез една ябълка дневно и чрез една салата. Тоест ядейки такава храна причинявате недостатъци, които е трудно да компенсирате с няколко зеленчука. Освен тази недостатъци още по-важното е, че осигурявате и сериозни излишъци от ненужни вещества (въглехидрати, мазнини, токсини), които ще ви затлачат кръвоносната система или ще променят биохимията на тялото ви. И вероятно ще ви е трудно да контролирате този процес, тъй като сте подмамени от подправките, че ядете вкусна и здравословна храна. Резултатът ще са неконтролирано надебеляване, плаки, инфаркти, инсулти, рак, и те вероято ще бъдат приети от вас като неизбежни, тъй като докторите ще ви кажат че са неизбежни с възрастта. Едва ли някои доктор ще ви убеди, че те идват единствено от храната и едва ли ще промени диетата ви. Ще ви даде препоръка и в зависимост от това какво направите сами с храната си ще има или няма да има резултат.
  10. Били са печено-месоядни, а не месоядни. Когато се пече месото се преобразуват химически доста неща в него. Дългите белтъчни вериги се разпадат, появяват се разни новообразувани ароматни и канцерогенни вещества, разпадат се някои витамини, и т.н. Тъй че да се казва, че са били месоядни не е напълно точно. Били са печено-месоядни и съответно тази адаптация към печеното месо не е довела до еволюцията им към месоядни хищници. Продуктът печено месо е също толкова различен от суровото месо колкото различен е хляба от житото. И поради термичната им обработка човек получава недостатъци от витамини, белтъци и други неща. Затова и преминаването към тези обработени храни е довело до болестите. За оцеляването на вида са подходящи, но съответно са довели до болестите. И от там човека е почнал да мисли и за това как да се справи с болестите. Първо решението е било в лекарствата, но после е открил какви са химическите вещества в храните, осъзнал е каква е стойността на витамините и минералите. И в резултат на това е осъзнал какво се случва с храната когато се пече. Съответно днес преминаването на много хора към разнообразен вегански режим с минимална термична обработка на храните не е някаква мания или фикс идея, а е просто съобразяване със научните открития. Да, може хората да са еволюирали като ядящи печено месо, може да са оцелели и да са се развили като доминиращ вид, но научните изследвания освен тези исторически научни открития са направили открития и в медицината и биохимията, които показват, че термичната обработка на месото и останалите храни водят до преобразуването им в храни водещи до болестите. Тоест хората са се развили до днес като вид използвайки печеното месо, но това е било съпътствано с развитието на болестите. Покъсно този процес се е ускорил след Неолитната революция. Да, и след нея човека и доминацията му се ускоряват, но се ускорява и развитието на болестите. Днес сме наясно с всички тези неща и някои хора се опитват да избегнат резултатите от преминаването към преработените храни. Логично се насочват към първичните непреработени храни, а това ги прави автоматично вегани. И това няма автоматично да ги върне в каменната ера или ще ги направи по-глупави, тъй като те го правят на база научните открития. Продължителността на живота на човека тръгва стремглаво да се увеличава не след като хората са преминали на печено месо, а едва след неолитната революция след като започват да контролират средата и да зависят по-малко от природните стихии. Следващата стъпка е след научните открития в края на средновековието, когато хората изучават напълно болестите и заразите и откриват начини как да се борят с тях. Третия етап в удължаването на живота на хората вероятно ще е свързан с преманаването им към богата непеработена растителна храна. За него обаче не можем да съдим все още, тъй като столетниците вегани, които ще доживяват до 150 години вероятно сега се раждат. Днешните столетници на по 120 години са се родили в началото на 20 век, когато все още не са били направени научните открития относно храните и болестите. Откритията свързани с вредата от захарта са направени след 1970 година. Откритията и изследванията свързани с акриламида в печените тестени храни са направени съвсем наскоро. Същото е и с откритията свързани с печеното месо и новообразуваните вещества в него. Тоест докато тези открития се наложат в науката и медицината като неоспорими ще трябва да мине време.
  11. Преди време в качествените форуми темите не се заключваха, а просто спамерите и флудърите се банираха, а спама се разчистваше...
  12. Царския род е носил ирански имена и антропологически са европеиди не по различни от народа.
  13. Еми не са оцелели и не живеят по дърветата. Онези ранни човеци, които не са се адаптирали просто са измрели. Логическа заблуда е да се казва, че хората са поумнели защото са почнали да ядат месо, а всички които не са яли месо са си останали тъпи маймуни. В онези времена ранните човекоподобни са били по-близо до изправения човек отколкото до маймуните. Месото е помогнало на хората да оцелеят и да се разпространят, но умът им се е развивал не заради храната, а заради общуването. Не са оцелели онези, които не са се адаптирали. Но това, че преди 2 милиона години сме се адаптирали към печеното месо не означава че вида ни е бил или е станал всеяден. Направил е адаптация. Съответно връщането към стария растителен хранителен режим няма да е нищо повече от връщане към естествения най-ранен хранителен режим. И това връщане по никакъв начин няма да навреди нито на развитието на мозъка на човека, нито ще ни ощети по друг начин. Просто ще направим друга нова адаптация. В миналото е трябвало да се оцелява, а днес оцеляването е на заден план и човек може да си осигури най-разнообразна и богата растителна храна. Няма нужда от лов и скотовъдство, за да си набавим аминокиселините или енергията.
  14. Археологията на Първото българско царство и на Северното Причерноморие не е в съгласие с твоите предпочитания към евенки, толтеки, ацтеки, манджури и монголи.
  15. Чисто логически първия човекоподобен, който е посегнал към мършата на някое загинало животно, е бил растителнояден, и от тук следва, че гениалното решение да се започне с консумация на мърша и печено месо е на човекоподобен веган. Следователно растителната храна води до гениални решения.
  16. Е не избягвам въпроса. Просто за вас хора са единствено хомо сапиенс и разни живеещи на север ранни човешки видове, които са преминали на консумация на печено месо. А за мен част от онова което наричаме хора са и ранните човекоподобни от които е произлезъл човека. Те са били растителноядни. Тоест като поставиш в графата "хора" единствено преминалите към консумация на печено месо е нормално да отхвърляш всички останали ранни форми които са били растителноядни. Грешна методология е това. По същия начин можем да отпишем че са хора всички онези които са били преди Неолитната революция, тъй като не са били цивилизовани.
  17. Преди да станат ловци прачовеците са били растителноядни. И двата вида австралопитеци са били растителноядни, и да, оцелявали са просто, но това е бил живота им. По-късно Неолитната революция, след която човека се превръща в това което е днес като цивилизация, е базирана на култивирането на зърнените растения, а скотовъдството идва след това.
  18. Всички тези варианти за консумация на сурово месо са с включени съответните подправки, сол, черен пипер, соев сос за сушито и т.н. Това не променя фактът, че хората нямат вкус за суровото месо и че гнилото месо им е противно. Човека е способен да преодолее инстинктите си и заради глада да яде всякакви боклуци, които да обявява после за традиционни или за деликатеси. Примера със шведската вкисната херинга е показателен. Хората в миналото са се опитвали да си съхранят по някакъв начин улова, и тъй като са нямали други способи са се приучили да ядат и най-смръдливата и гадна риба. Глада ги е накарал да ядат гнусотии, а днес това определят като шведски деликатес. Реално обаче не е никакъв деликатес, и ако предложиш на малко дете смърдливата херинга или ябълка детето е ясно кое ще избере. Същото е освен със шведското дете, но и с ненецкото, инуитското или друго дете от севера. Избора му ще е инстиктивен и ще е ябълката.
  19. Относно веганските предци на човека трябва да си зададем въпроса какво са яли първобитните човеци преди първият от тях да убие първото животно убито от човекоподобен. Сигурното е че преди това първо убийство хората са били почти 100% растителноядни. Нито зъбите им нито ръцете им са на хищници, а и със сигурност за мършата са имали много конкуренти в лицето на хищниците и мършоядите. Тоест преди да станат ловци-събирачи първобитните хора са били събирачи на растителна храна. За един от видовете австралопитеци - робустус, се приема че е бил растителнояден. И това е така да кажем научно общоприетото положение, тъй че няма как да ритаме срещу него по логиката за общоприетите от науката неща.
  20. Е никой не е казал че всички учени са заблудени и ни лъжат. Лъжа е това, че е вярно твърдението, че всички учени са на мнението че на човека му е нужно да яде месо и че е поначало всеяден. Има и учени, които са на друго мнение и са направили и други изследвания. Тъй че варлорде преди да класифицираш нечие мнение първо виж дали ти си прав и дали материалите които четеш могат да се приемат за напълно доказани. Прочети някъде по-рано в темата някой твърдеше че вида хомо по начало е хербавора, и чак по-късно се адаптирал и към консумация на печено месо.
  21. Еми неумолим факт е, че в месото няма нещо, което да не можем да си набавим от едно разнообразно и балансирано растително меню. Всички витамини, мазнини, минерали, въглехидрати и аминокиселини човек може да си набави и от растителните храни.
  22. Вероятно учените, които доказват как хората са всеядни и трябва да ядат месо не отделят достатъчно енергия за изследвания върху вкусовите възприятия на човека към суровото и гниещо месо. Защо ли!? В тази насока могат да се направят доста изследвания.
  23. Напълно възможно е онова което смяташ за единодушно приемяне на учените да е вяра, и съответно е напълно възможно всички доказателства, които се вадят, за да доказват тази позиция, да са правени от учени които вярват, че хората са всеядни, че могат да ядат месо (всякакво, гнило, сурово).. и много от тях могат да се опитват да докажат нещо поради простата причина че обичат вкуса на печеното месо..
  24. Ядат го защото нямат нищо друго. Като гледат елени ядат еленско месо, пият сурова кръв и ядат черен дроб. Но го правят не защото чак толкова им харесва, а по простата причина, че това имат и това ядат. Могат и домати, лук и банани да си купуват, ама са им скъпи заради доставката, а и при това им трябват пари, за да ги купят. Те гледат елени и ядат еленско, иначе ще са на голяма загуба, ако решат да продават еленското и да си купуват плодове и зеленчуци. Ако обаче извадиш пастирите и ловците от хабитата им и ги пратиш на Хавай или в Индия да живеят врероятно бързо ще се отучат от традициите си, и няма да се чудят в магазина дали да си купят или откъснат сладкия плод или да си гледат стадо и всяка сутрин да колят и да пият кръв. Трябра да те види дали ненеците и инуитите като отидат студенти на запад дали продължават да пият кръв от елени и дали на обед ядат сурови вътрешности на прясно заклан елен.
  25. А ако погледнеш от друга страна на въпроса може и по друг начин да гледаш на тях. За теб те първосигнално ("видно за всеки") са войнстващи, които искат да се покажат на всеки и да го убеждявят в нещо. Но е напълно възможно не те, а ти да си заблуден и да живееш в среда в която "всички" са заблудени. Представи си, че си учен-атеист, който е убеден, че богове не съществуват и можеш да го докажеш, но попаднеш и живееш в Мека и по някаква причина се окажеш заобиколен единствено от религиозни, които твърдят, че те са прави, че ти грешиш, и че се опитваш да ги коригираш, че навсякъде през 10 минути повтаряш че си атеист. Много вероятно те да те заклеймят като човек с психологически проблеми и комплекси, и съответно да ти ударят един джихад и да те убият с камъни. Тоест убеждението на някой, че може да живее само на растителна храна е напълно възможно да се сблъска със убеждение подобно на вярата, че е невъзможно да се ядат само растителни храни. И вярващите е напълно възможно да вадят всякакви аргументи така че да доказват вярята си, въпреки че напрактика не са прави. Ще ти казват, че такива са традициите, че храносмилателната ни система можела да се справи с месото, и т.н., Но като всички останали вярващи ще пропускат онези неща, които рушат вярата им. Ще пропускат това, че месото носи много холестерол, ще пропускат това, че тъй като не е вкусно го подправяме и преяждаме с него, а от там надебеляваме и получаваме инфаркт и т.н.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.