-
Брой отговори
10192 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
96
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ makebulgar
-
Вкуса и това, с което си свикнал може да са подвеждащи и да ти причинят заболявания, особено в днешно време при индустриалната храна и термичната обработка. Ще дам един откъс от книгата на един учен диетолог от престижен университет, който е писал преди доста време, и който напрактика чрез проучванията си и експериментите преобръща някои представи относно храненето и наложените от хранителните индустрии грешни представи за някои храни. Човека въпреки, че работи срещу някои аспекти на храната ни които са наложени заради традиции и вкус, се придържа към общоприетата представа, че хората са всеядни, което според мен е грешка, тъй като хората не биха били всеядни без огъня. Ето откъса: Тоест твърденията, че растителната храна води до някакъв хранителен недоимък са спекулативни, тъй като много животни използват растителна храна при това често доста ограничени видове растителна храна, и при това не получават недоимък от вещества. От другата страна са обаче производителите на храни, които трябва да си продадат продукцията и ще ви убеждават как тяхното месо, мляко, салам, чипс, кола, кетчуп или майонеза са най-полезни и най-пълни с витамини и белтъци, и че никоя друга храна не може да се сравнява с тях, а разните треви, ядки и плодове не струват и водят до недоимък от вещества.
-
За опресняване на знанията ето отново филма за Променащите играта Културисти, атлети, щангисти все вегани без разни патологични психосоматични състояния, без недоимък на витамини, минерали и белтъчини, и без да са кльощави вейки. Значи можело все пак и без месо.
-
Вероятно не си чел месарски брошури, тъй като месарската индустрия се е наложила преди десетилетия, и днес не й трябва много, за да си продава продукцията. Същото е и с млекарската индустрия. Но подобни брошури и реклами има в западния свят преди няколко десетилетия, и тогава са изградили база, която днес приемаш за доказани факти, но реално са основно твърдения от реклами. Ние сме периферия и просто следваме западния свят без много много да питаме в това отношение. А между другото там на запад следвайки установените от рекламата традиции дебелеят здраво и мрат като круши от сърдечно-съдови заболявания и рак, а тук следвайки нашите традиции и съгласявайки се с техните също дебелеем и мрем от същите болести... а църквата изисква 180 дни от годината да постим, за да се изчистим от вредите, които ни причинява месото и млякото. Това, че изтъкваш че си бил микрохирург и диагностик, без да става ясно по каква диагностика, не е ясно по какъв начин те прави специалист по диетология и по така наречените психосоматични състояния, каквото и да означават те. По скоро това изтъкване показва, че си в медицинските среди, а това в случая говори, че да се изказванията ти по тези теми трябва да се четат с едно на ум. Медиците в днешно време са силно зависими, но не от хората и от желанието им да се излекуват, а са зависими от това да печелят пари от операции и от лечения, за които да изписват лекарства и клинични пътеки, за които съответно са получили пари от индустрията произвеждаща лекарства. Порочен кръг има в тази област. И затова и медиците изписват не съответните зеленчуци и плодове, които да ти доставят нужните витамини и минерали, а ти предписват избран вид антибиотик, имуно-стимуланти, комплексни витамини, хранителни добавки или други подобни продукти на индустрията произвеждаща лекарства. Няма как до тях да стигнат парите ти ако ти предпишат да си купиш плодове и зеленчуци, докато ако ти предпишат някой от тези хапове част от парите ти ще отидат при тях с благодарността на произвеждащата лекарства индустрия. А и няма да се излекуваш от тези хапове, и пак ще се върнеш при тях. Фактите са, че медицината тук в България не се занимава с някаква наука в сферата на диетологията и просто нямаме такива учени тук, които да правят изследвания върху храните и действието им върху хората. Подобни изследвания са правени преди години на запад в английски, американски, швейцарски, израелски, шведски и други институти, и днес ние просто копираме техните заключения и анализи. Част от тях обаче са направени с парите на съответните индустрии, и на пръв поглед изглеждат научни, но реално представят нещата псевдонаучно. Добър пример е историята със захарта, въглехидратите и холестерола, която все още не може да се оправи от съществуващите спекулативни заключения направени от някои учени, които доведоха до това захарта да е един от основните индустриални продукти в 80% от храните в магазина. Тъй че ще е интересно да видим какво точно означава термина "патологични психосоматични състояния", който е диагностициран при вегани, и по какъв начин е доказано, че те са свързани с недоимъка на някакъв витамин или минерал. И ако се получават от някакъв недоимък, доказано ли е, че сред ядящите свински мръвки подобни "патологични психосоматични състояния" не се срещат. Нещо научни публикации да има по въпроса, щото мнението на някой си медик, бил той микрохирург и диагностик тук нямат съществена стойност без да са аргументирани.
-
Това са глупости, а не факт. Много добре си се усвояват растителните хранителни вещества. Подобни спекулации са създадени от месарската и млечната индустрия. Абсолютно аналогични случаи имаме при тютюневата и захарната индустрии, които през годините са създавали купища спекулации така че им се продават продуктите. Преди време в рекламите на тютюневата индустрия се е рекламирало как цигарите могат да ги пушат и малките деца. За рекламата на тези индустрии са се харчили милиарди, като съответно тези милиарди са харчени и за платени учени, които да "доказват" полезността на продуктите. Месната и млечната индустрия са същите с много пари за реклама и с много пари за научно "доказване" на полезността на продуктите и на вредите от неяденето им. Ако си мислите че не съществуват подобни действия от страна на тези хранителни индустрии значи живеете в заблуда.
-
Е това са само плодовете, но има и зеленчуци, кореноплодни, ядки, семена... все неща, които събирачите са събирали преди да станат ловци-събирачи.
-
И всичките тези африкански дървета с плодове от саваните не са култивирани от хората, а са еволюирали там сами по такъв начин, че да изхранват двукраките проточовеци. А после хората като отиват по Азия и Европа започват да култивират месните видове, така, че да наподобят африканските.
-
И боабабите в саваните на Африка имат плодове, които се ядат. Огромни дървета са. Подобни огромни дървета в саваните са и един вид смокини Ficus sycomorus А ето и още един вид плодно дърво от саваните Склерокария В саваните на Южна Африка има и плодове подобни на ябълките с вкус близък до този на ябълките - Vangueria infausta
-
Питай някой австралопитек от преди 2 милиона години, или пък някой днешен ботаник. Можеш да питаш и съвременните горили, шимпанзета и бонобо в Африка какви плодове ядат. Гладни не стоят. А хората когато са се преселвали от саваните в Африка на север към Азия и Европа може и костилки и сушени плодове да са си носили по джобовете и да са разпространили разни видове плодове и ядки без да го правят съзнателно. Прасковите, черешите и ябълките може и да са от саваните пренесени, но днес там да са изчезнали заради сушата. Пъпешите и дините са с произход от Южна Африка и живеят на открито по равнините, а не в джунглите.
-
Ядем семената, ядките и плодовете, и придвижвайки се и носейки ги ги разпространяваме навсякъде. Вятъра не може да свърши ефективно подобна работа. Тоест правейки еволюционно семената и плодовете си по-вкусни - сладки или мазни, растенията са ги адаптирали така, че животни като хората, катериците, плъховете, маймуните и други да ги ядат и да ги разпространяват. И за да оцелеят семената и ядките на растенията обикновено или са огромно количество (орехи, лещници, жито, треви) или са отровни семена в плодовете (ябълки, кайсии, бадеми). А хората въпреки, че са преминали частично на печено месо, генетически си остават същите плодоядни и ядкоядни, тъй като зъбите им са устроени най-добре именно за отхапване на плодове и за стриване на ядки и семена. Най-големи са резците ни и стриващите кътнци. Зъбите ни не са ефективни при ядене и разкъсване на сурово месо, за което при хищниците и всеядните има по-големи кучешки зъби и режещи кътници. И тази устойчивост в устройството на зъбите е въпреки въпросните 2 милона години еволюция като ядящи печено месо и пъстърма. Въпросните 2 милиона години не сме еволюирали към месоядни, а поради термично обработената храна, която основно консумираме еволюираме към по-зле приспособени организми за консумация на природните храни.
-
Растинията сами са решили и са еволюирали така, че са ни дават разни семена и плодове, така, че да ги разпространяваме, тоест яденето им е естествено и сме в симбиоза с тях.
-
Всички тези животни не са получили нервната си система просто така, а са еволюирали развивайки я. Според горното мнение етично е да изядем тъпите животни, като така им забраняваме да еволюират и да развият нервната им система.
-
Именно това е проблема, че на човека му страдат представите за света такъв какъвто той иска да изглежда. За човека света е антропоцентричен и преди време не се е интересувал от екологията, а днес когато е унищожил много от природата, смята, че най-доброто за природата е да я консервира в такъв вид в какъвто съществува днес, но в такъв вид, че да му е изгодна. А тя природата си иска всички живи твари, и за нея няма значение дали един чакал е във Финландия, или един заек е в Австралия. За нея живота на чакала или заека не е по-маловажен от живота на едно или повече животни или растения, които биха загинали за оцеляването на чакала или заека. Това е еволюцията. След 1 000 000 години от този чакал или заек във Финландия или Австралия може да еволюира друг вид, който може да стане по-умен и да измести човека.
-
Version 1.0.0
8 изтегляния
Книгата представлява докторската дисертация на Петър Добрев. Книгата е написана в научен стил за разлика от по-късните му книги, които са написани в научно-популярен стил. В проучването на база данни от различен вид се разглежда хипотезата за възможен ирански произход на прабългарите.-
- култура
- прабългари
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
-
-
-
-
-
-
-
-
