-
Брой отговори
10192 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
96
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ makebulgar
-
При направени 32 милиона теста в Индия, 2,9 милиона заразени са към 9 %. Ако имаха хората пари за 1,5 милиарда теста вероятно щеше процента да е по-различен от "под един процент". Вероятно измрелите там са повече от записаните в статистиките, тъй като повечето индийци не само нямат тоалетна и течаща вода, но и нямат и достъп до лекари и болници. И като умрат директно ги изгарят, без да ги вписват в статистиките. Имат късмет обаче че са в горещи земи, а и принципно като вегетариянци са кльощави и са с по-силна имунна система. Тоест няма как да даваме такива примери без да се анализира цялостно държавата географски, климатично, комуникационно, културно и т.н. Има съществена разлика в културата на общуване в Италия сравнено с Финландия, както има съществена разлика в степента на мобилност в САЩ сравнено с Индия. Съответно и вируса се разпространява с различна скорост.
-
Пак псевдонаучни нелепости. Значи хората определят свинския грип дето беше преди десетина години като епидемия, и определят и еболата в Африка като епидемия, но Ковид19 не отговарял на критериите на лапландеца за епидемии. Но същевременно Ковид19 има досега три пъти повече жертви, а и сравенно с Ебола има много повече заразени дневно. Ама не било епидемия. И е чудно защо да не е пандемия при положение критерия за пандемия е да се разпространява вируса глобално. И ако се прокламира че видиш ли всички сме го били изкарали вируса на крак, значи още повече това е пандемия, тъй като пандемия значи точно това "при всички". Явно тук имаме патологичен случай на анти-ковид пропаганда с някакви политически или други цели. И латерната вероятно няма да спре, каквито и аргументи да се привеждат, а ще се ръсят всякакви подобни нелепи твърдения. Наистина тук е очевидна псевдауката.
-
Ние тук всъщност не говорим за капитализъм и робовладелство, нито за социализъм и разни други класи, тия неща са отклонение от темата. Говорим за високотехнологичните компании, които печелят от иновации, разработване на нови ниши и пазари. Зукъбърг не трупа милиардите чрез фейсбук заради експлоатиране на чужд гръб, а печели от предлагането на иновативна услуга. Същото е и с Амазон. Мъск предлага евтини полети до космоса и печели не заради ескплоатация на чужд гръб, а заради завладяването на пазара чрез нови технологии, които пестят пари на клиентите. С теслите предлага на клиентите нова технология, която хем им улеснява живота, хем щади прирадота и здравето им. И този експлоататор всъщност плаща добре на робите си, а те му работят, щото самички не могат със труда си да пращат ракети в космоса и да печелят милиони. И именно в това е същността, че работодателят дава работа на работниците си, и те се съгласяват да работят тъй като сами, индивидуално са неспособни да създадат продуктите които произвежда работодателя чрез всички тях.
-
Значи ако не си отличник, ако не си учил в Харвард, Йейл, или друг престижен университет, и заваряваш арматура на строежа, е нормално да не можеш да имаш много общо с онези отличници които са отишли там. Няма начин така стоят нещата. Ти ще си седиш в кварталната кръчма с ортаците и ще одумваш отличниците, ще бистриш политиката, и ще се чудиш дали ще ти платят честно спечелената заплатата тоя месец, а отличниците по това време вероятно ще си почиват на плажа на някой екзотичен остров... харчейки си също честно спечелените, но десетки пъти повече пари от теб. Няма как да имате нещо общо тъй като сте в различни светове. И не е в възможностите на този който не е бил отличник да се равнява до отличниците, тъй като още в училището оценките са измислени именно за да се разграничат тези които полагат труд и учат ставайки отличници от онези които не учат. Затова и после има конкурси за всяка работа и вероятно отличниците ще успеят по-лесно да бъдат приети на по-добра работа.
-
Нещо си се объркал. При съвременния капитализъм богатството се трупа не на гърба на чуждия труд, а като процент печалба при продажбите. Тоест произвеждаш много неща, продаваш ги, и печелиш от милионите продажби с печалба над себестойността. Тези които си наел да произвеждат не са ти роби, нито крепостни селяни, а имат договор с теб. Те са се съгласили да работят за определени пари и съответно всички са доволни. Пък и вече основно нещата се вършат от роботи, тъй че е трудно да се каже че има ескплоатация на гърба на други. Днес най-богатите са не онези които имат най-много служители, а са онези които имат най-много клиенти - фейсбук, амазон, майкрософт, самсунг, ейпъл, и китайците, които продават на всички.
-
Лапландецо, пак грешни примери даваш. Явно не можеш да се обосновеш логически и не мислиш много. Но това е нормално когато се защитава грешна позиция. Аргументите приключват. Не давай пример с Хасково щото както знаем и Хасково беше в мерките против вируса наложени през март. Виж ако намериш някоя география в която никакви мерки не са прилагани тогава можеш да правиш изводи някакви. Но и тогава те трябва да са съобразени с климатичните условия, влагата, транспорта, комуникациите и т.н. А Индия е хубав пример, но и там налагаха мерки. Има десетки видеа из нета как полицаите налагат с пръчки разни такива дето не си носят маските по улиците и които не спазват ограниченията за излизане. А сега когато вече мерките са поотпуснати и заразените там растат със стотици хиляди на ден.
-
Логическата заблуда тук се нарича "Подбиране на черешки – посочват се единични случаи и данни, които подкрепят дадена позиция, като се пропускат значително количество случаи и данни, които противоречат на позицията." Напълно е възможно в Лапландия или на Северния полюс епидемия да няма, тъй като там има повече сняг и лосове, а хората по принцип са по-необщителни, и си затварят прозореца на тоалетната при -30 °С. Изтъкването на тази черешка е логическа заблуда. Примера с някакво място на север не може да се съпоставя с други места където и температурата е по-висока и човеконаселението общува по различен начин, а е и стотици милиони хора повече като бройка. Просто са несравними нещата и няма как да се вади заключение за цялото от единичен пример. Ако това се прави имаме случай на късогледство или както казват хората да не виждаш по-далече от носа си. Или пък може и да го използваш чисто манипулативно в анти-ковид пропаганда. Ако искаш да си по-обективен разходи се до болниците в Италия, Испания и САЩ, и се поинтересувай за диагнозите на хората, за това как са протекли болестите, защо са им били нужни апарати за дишане, колко лекари и медицински лица са измрели от вируса...
-
Е че кой е казал, че RT-PCR не реагират на други корона вируси? С тези тестове могат да се установят не само всички коронавируси, но и всякакви бактерии, а може дори да те определят че не си син на баща си, ако майка ти е съгрешила. Тоест логическата заблуда при твърдението че тестовете реагирали на всички коронавируси, е в това, че нещата се поднасят така, че все едно учените не могат да разграничат различните коронавируси чрез тези тестове. Но реалността е, че RT-PCR тестовете са прецизни и в лабораторията могат да определят различните вируси, бактерии и друго ДНК. И може сред това множество да се определи и дали го има Ковид19 или няма. Логическата грешка е в това, че теста не е просто някакъв тест който вади два резултата - положителен и отрицателен, и това не е тест, който можеш да си купиш в аптеката и да си го направиш сам, подобно на теста за бременост при жените. RT-PCR теста е генетичен анализ, който се прави в лаборатория от специалисти, които работят със специализирана апаратура, която се използва в криминалистиката, като чрез тези тестове могат да бъдат открити всякакви вируси и да бъдат разграничени. И ако човек си плати вероятно от лабораторията могат да му кажат целия спектър от 100 или 1000 вируса и бактерии които съществуват в носа му. Но сега не това е целта, а тестовете се използват само за определяне на наличието на новия вирус.
-
Мъск се вижда как печели и от старлинк сателитите. Никой друг до момента не е изстрелвал толкова сателити с един проект, и никой друг не е изстрелвал толкова сателити с една ракета. И сателитите са конструирани специално за целта. И са иновативни с криптонови йонни двигатели, които ще им удължат живота в космоса, ще им позволят да маневрират и да се пазят от отломки и т.н. Всички тези неща са инженерни иновации, които се внедряват с цел снижение на цената и постигане на непостигани до момента неща. Критици сигурно и в това отношение ще се намерят, но вероятно някой ден те ще критикуват Мъск цъкайки по смартфона и използвайки неговия сателитен интернет в някоя отдалечена точка от земята.
-
В случая не говорим за тези, които не са успели, а говорим за тези които са успели. Със сигурност дори и да правиш най-доброто на което си способен може и да не сполучиш, но още по-сигурното е, че ако правиш неща в които не си добър ще си още по-зле. Идеята ми по-горе беше, че когато учиш в престижен университет, и когато придобиеш определени познания, които ти дават предимство, трябва след това да ги използваш тези неща, иначе си е чиста загуба за теб. Когато имаш уменията да развиеш фирма така че да печели, го правиш, а не се наемаш да работиш за някой на заплата. Ако не го направиш си загубен(як). Ако си учил на високо ниво финанси, икономика или други науки, или пък си станал много добър инженер, ще управляваш пари и фирми или ще изобретяваш иновации, и съответно ще печелиш пари. И това не те прави крадлив мошенник, както обичайно бедняците наричат тези които са спечелили пари. Разбира се сред богатите има и мошенници, но тук говорим за фирми и иновативни неща, които друг не е правил. И такива не са само на Мъск ракетите, хиперлупа, теслата, или старлинк сателитите, а са всички онези като Бил Гейтс, Зукебърг, и другите, които успяват да направят иновация, да намерят ниша, да я развият, и да спечелят пари. Конкретно за Мъск и тук се вижда, че оплюващите го не показват някакви данни и факти, а основно говорят обобщаващо и с някакви клишета, и най-вече показват ниската си култура използвайки обидни, принизяващи и други епитети. Това си е психологическа компенсация. Когато нямаш нещо и не можеш да го постигнеш и трябва и другите да са като теб. По народному му викат завист, а психолога би го нарекъл комплекс за малоценност или комплексарщина.
-
Теб май трябва да те съдят за разпространение на псевдонаучни мнения и позиции във връзка с вируса. Още повече това трябва да се прави с хора които се занимават по един или друг начин с медицина. Всеки който отрича неща, които хората са доказали научно - отива в кауша. RT-PCR тестовете не са нещо което реагира на всякакви неща и вируси просто така случайно, а тези тестове са прецизни ДНК тестове, чрез които точно се дефинира наличието на определени части от ДНК, които са характерни само за настоящия корона вирус. Тоест от цялата маса ДНК която поема памучето с което се взема пробата, сред която е човешкото ДНК, и всякакво друго ДНК на други вируси и бактерии, се изолират конкретните ДНК на Ковид19 вируса. Този метод се използва в криминалистиката и е прецизен, тъй че разни "специалисти" антипандемици нямат думата. Анти-ковид пропагандата е типичен пример за псевдонаука и лъженаука в действие. Използва широк кръг от манипулативни логически заблуди, чрез които се втълпява че няма проблем. Основната манипулация идва от посоката на изтъкването на авторитета на изказващите анти-пропагандата, които обичайно са някакви доктори. Напрактика обаче виждаме, че тези "авторитети" или нямат нищо общо с вирусологията или са някакви политически или емоционално ангажирани лекари. Особено при нас в България са все не-специалисти или са политически ангажирани лекари. Единия не бил избран за министър, другия не бил получил финансиране, третия е от опозиционна партия, а има дори и ветеринари. Анти-ковид пропагандаторите избягват да говорят за измрелите от вируса медицински лица, които не са малко. За измрелите 800 000 други заразени пък няма смисъл да говорим, те ще бъдат изкарани и обявини умрели от диабет, сърце или блъснати от коли, но със сигурност анти-ковид пропагандаторите няма да опишат диагнозите им, развитието на състоянието им и други подробности. За анти-пропагандата щом някъде някой е представил някакви грешни данни така че да усвои някакви пари, значи по цялата планета това е конспирация и няма вирус. Типична манипулативна тактика използвана от псевдоучените. Друг подход на анти-ковид манипулаторите е да повтарят това: "щом няма лекарство за ковид19, то как така има излекувани!!!". Тук пак се използва логическа заблуда, като при това говорене се пропуска това, че е установено че организмите на някои хора успяват да се справят с вируса сами и сами да се излекуват. Но за анти-ковид пропагандаторите това не е важно, тъй като целта им е да търсят теория на конспирацията.
-
Това хубаво, но понякога населението наистина изчезва и земята опустява, и в хрониките понякога отразяват точно нещата. Едно доказано опустяване на Балканите имаме в края на неолита, когато местното население е опустошено от суша, и след като измира или се преселва, тук живота замира за 1000 години. Селищата изчезват. Климатичните промени по онова време са доказани чрез изследване на ледници и полени. И после след хиатуса идват нови заселници от Централна Европа и от степите.
-
Е що пък Газпром да е на загуба ако продава на по-ниски цени? С какво е по-различен Газпром от всички останали доставчици на газ, че да не може да продава на по-ниски цени? Добива на газ е един и същ навсякъде. Това че някаква агенция Фич Рейтингс е написала, че Газпром работил на загуба са си спекулации на въпросната агенция, а не са реалните баланси на Газпром. Разбира се, ако намали цените Газпром няма да работи със същата печалба като преди, и съотвятно ще трябва да се смали като капацитет и възможности, но това не означава, че ще е на загуба. Намаляват ти приходите и се освобождаваш от нерентабилните дейности и освобождаваш хора. По ниските цени не означават че не можеш да печелиш. Просто печалбата ще е по-малка. Докато Газпром свикне с тази идея продажбите й ще се ограничат, а когато свикне и свали цените продажбите пак ще се увеличат. Ресурса на руснаците е налице, и ще намерят начин да го продават, дори и при по-ниските цени. САЩ използват финансови ресурси за да подбиват цената, но това няма да навреди чак толкова и руснаците няма да останат без приходи от газ и нефт. Няма да продават на Турция, но ще продават на Китай, и пак ще си печелят.
-
Ако имаш възможност да печелиш пари ще го правиш, иначе минаваш в застой. Като правиш повече пари имаш повече възможности за развитие, забавление, и други дейности. То си е до човека разбира се. Може би има хора, които не искат имат пари, а искат да бачкат на заплата до 70 годишна възраст, а след това счупени от бачкането да живеят още 2-3 години само. И вероятно има хора които не искат да пътуват по света и да се забавляват докато са млади, а искат цял живот примерно да си живеят в Бойчиновци или в някое финландско градче, без да мърдат никъде. Вероятно това са хора старци във физиката и в мисленето си, които имат толкова проблеми и толкова ограничен мироглед, че не искат да се занимават с нищо друго. Да се оспорва правото на човек да печели повече отколкото му е нужно за да живее в Бойчиновци, е чист комунизъм. Ретроградна философия, която както знаем не води до нищо хубаво.
-
Не е точно така във всеки случай. И не може да те обобщава за всички. Там е работата, че не всеки богат човек и не всеки който е успял го прави за да се доказва, за да доминира и т.н. Има доста хора които правят нещата да се случват и съответно печелят много пари не защото избиват комплекси и искат да се доказват, а просто защото го могат. Имаше една приказка - прави това което можеш най-добре и ще сполучиш. Тоест ако си добър художник - рисувай по най-добрия начин, ако си добър инженер - изобретявай най-иновативни неща, ако си добър артист - твори най-хубавите произведения, ако си добър писател - пиши за милиони. Сполуката която ще си осигуриш правейки най-доброто на което си способен означава по-добър живот, по-лек живот, по-добро здравно обслужване, по-дълъг живот, по-щастлив живот и т.н. И да, тези неща се случват по-лесно когато спечелиш пари. Без пари си бедняк, плащаш наем, не ходиш на зъболекар, ставаш алкохолик, постоянно се караш с някой за пари, и семейството ти се разпада. Обичайните неща при бедните. И затова хората пращат децата си да учат в престижни университети. И там тези деца научават много неща, и после им е много лесно да ги прилагат. И така ако на някой му е чудно как богатите забогатяват - еми те са образовани, научили са ги да мислят и да се възползват от ситуацията, и така нататък. От гледна точка на недоучилите, комплексираните, бедните и онези които нямат възможностите да направят нещо със живота си и да забогатеят, богатите изглеждат високомерни, алчни, позьори, и т.н.. Но това е просто разликата в гледната точка. Онези които са успели в това число и Мъск знаят че са положили нужния труд, имали са нужното познание, били са достатъчно добре образовани, били са на нужното място и са се възползвали от момента. Имали са възможността да го направят и са го направили. Факт е, че западните университети те учат по-добре на това да успяваш, и един завършил там има по-голяма преспектива да успее примерно сравнено с завършилия университета във Перник или Варна. И съответно важна е средата. Тук при нас няма как да се развиваш ако примерно имаш амбиции в космонавтиката, роботиката, физиката или нещо подобно. Просто нещата се случват другаде. Съответно ако искаш да си направиш фирма и да изстрелваш ракети мястото не е тук, а е в САЩ. Там има и капитал и пазар и достатъчно умни глави да рискуват. Същото е и с електрическите коли и хиперлупа. Идеите за тях са елементарни, и не са невъзможни от техническа гледна точка, и всеки може да ги развива. Въпросът е, кой е пръв, кой рискува да се заеме с тях, и кой ще успее да събере финансиране за такива проекти. Мъск успя във всяко едно направление. И успехът му няма как да се принизява с упреци, че НАСА или правителството го били избрали и т.н. Просто не стоят така нещата. Мъск се възползва от пазарни ниши които съществуваха (ракетите) и които се появиха (екологичните коли), и в които има преспектива (хиперлуп). Никой не им е виновен на останалите строители на ракети, че не се справят като него и че ракетите им са скъпи. НАСА наистина му дава финансиране за целта, но това не е защото той им е по-симпатичен, а е защото той й излиза по-евтино. Ако го нямаше СпейсЕкс щяха да плащат повече пари на други фирми и на руснаците, а от НАСА не искат това. В капитализма е така - който дава парите винаги иска да дава по-малко, а който иска да вземе парите ще направи всичко, така че дори и с малко пари да е на печалба, за да е пред конкуренцията. При електрическите коли Мъск се възползва от съществуващите тенденции и от регулациите които започнаха да се правят върху колите с двигатели с вътрешно горене. Това, че останалите компании не бяха достатъчно смели да се заемат сериозно с производството на електрически коли е основната причина Мъск днес да е лидер в производството им. Те не рискуваха, той рискува, и съответно днес печели милиарди. Хиперлупа пък е бъдещето на товарния наземен транспорт, и Мъск е с едни гърди напред. Тъй като тази област обаче не е много спешна, там дори и той не инвестира достатъчно много и смело. Съответно непредъка ще е по-бавен. Ако обаче настъпи по-бърза промяна в отношението към дизеловите камиони и влакове, ще видим ускорено развитие и на хиперлуп технологиите. Въпрос на време е и това да се случи. Относно Мъск е много нелепо да се твърди, че бил някакъв мошенник, който крадял персонала на другите фирми и така се развивал и печелил мошеннически. Персонала на всяка фирма не е недвижим обект и хората не са роби вързани на синджир, нито пък фирмите имат права върху живота и развитието на хората от персонала си. Всеки човек работещ в която и да е фирма има право да си напуска когато си иска, и да се мести в която си иска фирма. Всеки гледа да се развива кариерно така че да си осигури по-добро бъдеще, и съответо ако Мъск им го осигурява, а другите фирми не им го осигуряват, е съвсем нормално да се преместят при него. И те не са длъжни с нищо на старите си компании, щото са работели по договори, свършили са си работата, било им е платено, и всеки е получил своето. Мъск им е предложил по-добри условия за образованието, опита и желанието им, и съответно те са се преместили. Използването на този аргумент за "кражбата" на персонал си е чисто просто логическа заблуда, която се използва манипулативно за очерняне на Мъск. И това не е нищо ново, тъй като и в САЩ, и другаде по света има достатъчно безделници, тролове, или конкуренти, които от нищоправене, заради избиване на комплекси или с някакви други финансови цели, се занимават с конспиративни теории и с живота и успехите на другите.
-
Май не е само завист, но е и комплекс за малоценност.
-
Еми виж пак горния пост. Първо няма волжко-татарски език през 9-10 век, и второ твърдението, че подчинените на хазарите българи и после живеещи с тюрки и угри волжки българи, са били запазили езика си е голо. Направено е априори. Тук съвсем не говорим за това какъв е бил езика на прабългарите - тюркски, ирански, тракийски или славянски, а просто казваме, че твърдението че останалите на север българи са били запазили езика си не се основава на някакви факти и сведения, а е преспоставена теза, която не е доказана. Съответно подобни твърдения за равенство на татарски, чувашки и волжкобългарски с прабългарския можем да ги наречем псевдонаучна глупост, ако този който ги развява наляво и надясно твърди че са доказани факти.
-
Глупости са това, непочиващи на никакви данни и факти. При това няма никакъв волжко-татарски език през 9-10 век. През 9-10 век татарите са далеч в Монголия и идват 2-3 века по-късно. Тантине само ни губиш времето и разпространяваш небивалици без да даваш извори и цитати, и смесвайки напълно ненаучно периоди и народи. Това не е наука.
-
Е що пък на юг от Дунав нещата да са се променили много, а на север да не са се променили?! Нелепости са това, че на север не са се променили нещата. Ако само вземеш да изброиш колко народа владеят тия земи северно от Черно море, ще видиш че нещата там са много по сложни. Тук южно от Дунав имаме българи които идват и завземат едни земи и асимилират склави, авари, ромеи, и по-късно разни кумани, печенеги и други. Но почти през цялото време българите са царския народ. Докато на север след Велика България се изреждат хазари, кумани, печенеги, руси, татари и други, а преди нея алани, сармати, скити, хуни, готи... тоест на север степите са по-неустойчиви. И там езиците се сменят.
-
Е айде стига с този Кашгари. Човека е от 11 век и не ни интересува по въпроса с прабългарите. Тантине, ако беше в училище учителката щеше да те накара да напишеш 100 пъти на дъската "Кашгари е от 11 век, и написаното от него за волжките българи не важи за прабългарите!"... Напиши го 100 пъти че да го запомниш.
-
Ако ме убедиш с факти че савирите и българите говорят на един език по времето на Кубрат или по-рано, къде ще ходя да не ги приема тия факти. Аз съм застъпник на тезата която има повече факти в нейна подкрепа, а не просто съм застъпник на някаква теза. Аспарух, Курт, Безмер, Дуло, Кормисош, са все ирански имена. И към това като прибавиш и сарматския тип погребения... и тезата която трябва да се разглежда става ясно коя е.
-
Дай ги да ги видим тези гръцки сведения където българите и суварите са наричани че са един народ и език, а не препращай към мироки или друг. Явно по някаква причина си пристрастен към тюркската теория, и това вече по напълно псевдонаучен начин те кара да пренебрегваш всички данни за това че българите са били част от ираноезичните степняци. Има такива факти достатъчно, и пренебрегването им говори или че не четеш, или че си прегърнал идеология. До скоро се хвалеше, че не разбираш от история, а сега си заел твърда позиция, която защитаваш без да се съобразяваш с налични данни, факти и проучвания. Клониш към псевдонауката май.
-
Кашгари пише през 11 век тоест доста доста след историческите прабългари на Кубрат. Тоест сведенията му се отнасят за Волжка България, но не могат да се отнесат към прабългарите. Различни неща са и свободното смесване на двете епохи разделени от стотици години е псевдонаучно. Ако е възможно в Дунавска България българите да си сменят езика за 50 години, каквато теория има, защо да изключваме възможността волжките българи във времената когато са подвластни на хазарите (200 години) да си загубят напълно езика? Гръцките извори пък ако и да говорят за някакви българи и сувари живеещи някъде близо едни до други, по никакъв начин не говорят за езиците им.
