-
Брой отговори
10192 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
96
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ makebulgar
-
То не е въпрос какво е на мода, а за кое има факти. Модата е свързана с пристрастия, докато науката работи с факти. Световните учени принципно не ги интересува много прабългарската история, като има само еденици които се занимават с нея, и това са обичайно разни тюрколози, татарстанци или чуваши от Русия. Тоест пристрастни са поради тюркския си език. А останалите чужди съвременни учени ако опрат до прабългарите обикновено разчитат на и цитират старите книги в които са написани всички онези неща за тюркобългарския език на база календарните термини, шаран и други подобни. Нищо сериозно и далеч от съвременните открития на археологията ни и на историците ни. И не е само П. Добрев, а почти всички съвременни български историци разглеждат сериозно иранската хипотеза. Чуждите учени просто не четат българските историци и археолози и са изостанали по отношение на прабългарите. Тюркската хипотеза ще отслабне още повече като се разбере календарът от къде идва, и че не е алтайски или китайски.
-
Подобнен анализ на близостта на народите на база хаплогрупи е доста повърхностен и елементарен, на фона на цялата генетична наука. Затова и заключенията трябва да се премислят доста и да се съобразят с историческите събития. Данните за обезлюдяване на Мизия, данните за отвличания на римско население и за бягството им на юг, и данните за заселване на склави и българи няма как да се пренебрегнат, и да пишем че българите са преки наследници на траките.
-
Не е точно така. Защитавам единия от двата варианта, не просто чрез общи заключения (какъвто е случая с тюрската хепотеза на база езиците на татари, чуваши и късни волжки българи), а основно използвайки археология и сравнителна лингвистика. Тоест методологията е съвсем различна от тази използвана при изтъкването на езиците на татари и чуваши. Археологията на прабългарите е сарматска, а сарматите и скитите са степни ирански народи в езиците на които вероятно са съществували много ирански думи, които освен че са индоевропейски, но и са много близки до славянските. Тоест в този случай имаме аргументирано твърдение, докато при тюркския вариант аргументи няма. Тюрската хипотеза опираща се на езиците на чуваши, татари, и на късни волжки българи трябва да обясни защо тук е задължителна славянизацията, а там при 200 години хазарска власт, съжителстване с тюрки и угри, и после преминаване към исляма, да не е възможна тюркизация. Защитаващите тюрската хипотеза просто трябва да не пропускат и съществуването на другия вариант. И когато аргументите им са от 11 век трябва да се съобразяват със ситуацията през 11 век, и да не пренасят автоматично заключенията си от събития от 11 век върху термини от 7 век, какъвто е термина прабългари. При другата хипотеза за прабългарите-сармати в езика на които вероятно е имало много "славянска" лексика, работим с прабългарска археология от 5-8 век, а заключенията за езиците на скити, сармати и прабългари са помощни, тъй като са хипотетични. Тоест не знаем точно какви са били езиците на скитите, сарматите и прабългарите, но хипотетично допускаме, че езиците на скитите и сарматите са съдържали значително количество ирански думи, които можем да наречем и славянски, и допускаме, че и прабългарите са използвали изначално тази лексика, тъй като археологията им е сарматска, а по-късно безпроблемно преминават на старобългарския, който е дефиниран като славянски. И при това безпроблемно преминаване от прабългарски към старобългарски език в старобългарския остават само 10-15 алтаизма, но същевременно виждаме десетки пъти повече ирано-славянски думи.
-
Пълни нелепости и ненаучни заключения са това. Кашгари е автор от 11 век. По негово време няма как да говорим за прабългари нито на Дунав нито на Волга. През 11 век волжките българи са вече поне 100 години мюсолмани, като преди това имат още 200 години съществуване под властта на хазарите и съжителстване със савири, барсили и разни угро-маджари. Така, както не можем да наричаме прабългари българите на Самуил, така не можем да наричаме прабългари и волжките българи от 11 век. И следователно не можем да казваме, че езикът на прабългарите бил език близък до езиците на татари и чуваши. Щото по същата логика можем да твърдим, че езикът на дунавските българи от 11 век е прабългарския и най-близките до него са езиците на склавите.
-
Сиреч Вихтун вероятно означава просто сменен род, а не тотална подмяна на държава, език и всичко останало. При българите както знаем славата и властта се е придобивала с кръвтта на противниците, тъй че за владедел е избиран по-способния без да е нужно да е от същия род. Така на власт се качва дори и византиеца Сабин, който е зет на Кормисош. Родът Дуло не е нещо по-различно от всеки друг род, и не трябва да му придаваме някакви свръхестествени, религиозни и други атрибути, които някои хора му придават. Обикновен владетелски род, в който хората като всички останали си лягат да спят като се стъмни, а сутрин ходят до тоалетна. Ако с Кормисош беше сменен езика и населението то трябваше да очакваме още при него да се появят един куп славянски имена и разни термини, но напрактика доста след него при Крум и Муртаг имаме български имена, български титли, български календар, а склавите са приемани за други, тоест за не-българи.
-
Синеглав ифрит - една от малкото отровни птици. Обитава високите планини на Нова Гвинея. Отровно е както месото й, така и перата й, като отровата се пренася дори ако само я държиш. Отровата на птицата - батрахотоксин, идва от някакви отровни бръмбари, които птицата яде. Птицата не обича да лети, а скача и пълзи по дърветата.
-
Е това което казва е че данните от единия изследван индивид от времето на Симеон са на азиатец, като уточнява че по майчина линия въпросният е скит, но не от далечния изток, а от степите. И уточнява, че не могат да се правят генерални заключения само по едно изследване и че предстоят още много изследвания.
-
Тези видеа със Стамов и Чобанов някой трябва да им ги препоръча и на автохтонците ни и на македонците. За какви тюркски теории говорим при положение, че наред с археологията вече и генетиката сочи към иранския произход. Като добавим към това и стотиците ирански думи в славянския ни старобългарски и нещата се нареждат. Ако Чобанов знаеше малко повече за новите открития около Плиска и Преслав, щеше да говори още по убедително.
-
Относно това ново проучване на българите не трябва да се гледа само Y-хаплогрупата. Стамов във видеото говори и за митохондриалната хаплогрупа на въпросния индивид, като тя е определена като скитска, отново срещаща се в степите, но не и по-наизток. Една проба разбира се пролет не прави, и трябва да изчакаме всички данни. Ако наистина изследват 250 проби извадката вече ще е доста добра. Нешева прави изводите си само върху 13 прабългарски проби. Заключението на база първия резултат от новото проучване е по-несигурно сравнено с тези направени от Нешева, а пък нейните ще трябва да бъдат преразгледани когато излязат повече резултати от новото проучване.
-
Проблемът с тюркоезичието на волжките българи трябва да се разглежда винаги от гледна точка на възможното им тюркизиране, а не да се приема априори, че езиците на татарстанците и чувашите са прабългарски. Както може за дунавските българи да се разглежда като основна теорията за славянизирането им, така трябва винаги да се разглежда и теорията за тюркизирането на волжките българи. Причините за това тази теория за тюркизирането на волжките българи да е актуална и да е най-вероятна са няколко. Първо, волжките българи са нещо като конфедерация от племена - българи, савири, барсили и местни волго-камски ургофински племена, като тази конфедерация възниква след над 200 годишното подчинение на българите на хазарите. През тези 200 години докато волжките (и/или черните) българи са под властта на хазарите, дунавските са си царе и владеят и контролират еднолично Долния Дунав, режейки главите на римските василевси и размествайки както искат всякакви склавски и други племена в земите си. Второ, волжките българи са разбити от монголите, като монголите си правят столица в Булгар и налагат кипчакския език на Златната Орда в Булгар и останалите земи там. През този период, а не по-рано през българския период, са издигани и погребалните паметници с тюрски текстове. Тоест нямаме и данни за езика на волжките българи от предмонголския период там. Няма причина да приемаме и езика на чувашите за прабългарски, тъй като те са наследници на суварите, а не на прабългарите.
-
Ако си привърженик на някаква теория, трябва всеки път да се обосноваваш с привеждане на данни и факти. Примерно ако вземеш сарматския тип погребения на прабългарите, източносредиземноморския им антропологичен и генетичен тип, и иранските думички от езика ни като Аз, Жена, Дар, Дан, Шетам, и още стотици подобни, а също така и множеството нетюркски титли, следва да си привърженик на теорията за индоевропейския произход. Докато за неиндоевропейската теория данните са свързани със волжките българи (които дълго са под хазарска власт и се смесват с тюркски племена като савири, барсили и др.), със зает календар, няколко алтайски титли (но наред с повече неалтайски), с 10-15 алтайски думи в старобългарския, и два инвентарни надписа със списъци с въоръжение (кото надписи може и да са аварски). Тоест все косвени данни при това доста малко.
-
Със сигурност има някаква далавера за някой. Най-вероятно се прави опит да се шитнат украинските хеликоптери на европейския пазар през България. Ще направят някакъв фиктивен завод са сглабяне, а хеликоптерите ще се произвеждат реално в Украйна. Може би опита е да се реализира руския хеликоптер в Европа по този начин. Щото ако някоя българска фирма реши да прави хеликоптери е много чудно защо трябва да вземе скелета именно на Ми-2, а не примерно скелета на някой друг хеликоптер, който и да е той. Защо пък точно Ми-2? Сигурно някъде на склад стоят такива корпуси и някой иска да ги реализира, а после производството спира. И в рекламата на проекта се изтъква че можело да се прикачат и някакви оръжия към него, но това прави ли го боен хеликоптер. Имали някъде по света армия с преоборудвани бойни хеликоптери Ми-2. И дали този лек хеликоптер може да устои на стрелба от калашник примерно.
-
Губи ти се това, че прабългарите са били сармати (и скити) и че езикът на тия степни индоевропейци е пълен с индоевропейски думи като аз, жена, чедо, къде, мога, дан, дар, дърво... и съответно не виждаш какво се е случило, и ти е нужно някакви българи да са изчезнали за да се появят някакви морета от славяни.
-
Е то не е много сигурно че това са прабългарските имена на животните. Ако календарът е зает то шегор, дван, докс и останалите са си просто календарни термини и може прабългарите да не са ги разбирали дори че са животни. Паралелно на тях вероятно са използвали съвсем различни названия на животните от собствения си език. Българското название си е шегор, а в чаталарския надпис е изписано сигор тъй като в гръцкия нямат ш. От тук опитите с изговарянето като съйгъйр или други подобни са спекулацион. А дван не е дванш и няма как да го пишем че е давшан. Шъ-то при нас е от втория календарен термин, като при него си имаме точен източен аналог.
-
При изброените народи също така няма споменати и идоли, докато при българите има и идол. Тоест нашата религия е била различна. От другия източник знаем че е било астрален политеизъм с почитане на небесните светила - Слънце, Луна и звезди (планети). При това политеизъм с почитане на идоли и съчетан с огнепоклонничество. Персийския зороастризъм няма нищо общо. Той си е религия създадена на база философски доктрини, вероятно повлияни от Индия и будизма. Ахурите първоначално са добродетели, а не някакви богове. По вероятно е да имаме някаква връзка с персийската Вяра на Магите или зурванизма, при които почитани са същите небесни светила - Слънце, Луна и планети, а върховен бог там е Времто (Зурван). Персийските храмове чатраки, които били издигнати на високи хълмове из Персия не били зороастрийски храмове на огъня, а били храмове на Слънцето и Зурван.
-
Сигурното е, че прабългарите не са имали кларинети, саксофони и акордеони, тъй че няма как да се търси подобна връзка на база музика създадена за такива инструменти. Имали са прабългарите тамбури, кавали, тъпани, гайди... а тамбурата из разни земи се нарича булгарина. Музиката на гагаузите е българска тъй като от живеят сред българи и са християни. Тоест има културна и битова близост. А и в Крим има преселници българи. Но това пак не значи много, тъй като народната музика и хореографиите на народните танци през миналия век са се отдалечили от народното и по-скоро са плод на професионално развитие. Тоест имаме някакъв професионален музикален състав, който свири, но не само местните песни и танци, но изучава и тези на съседни села и градове и области. И така съседната музика става чуваема за нас и след това с времето става разпознаваема като наша. После идват професионалните хореографи, които не поставят само местни танци, но и създават свои със заемки от други танци и земи. И така постепенно се получава микс. Затова и има спор при оная "балканска" песен "Ясен месец..." чия е... Със сигурност не е прабългарска или тракийска, въпреки че е наша и балканска.
-
За слънцепоклонниците Слънцето е Създателя. Създава всичко с топлината и светлината си. И не трябва да го търсим далеч в Мурфатлар или на Волга, а трябва само до Плиска да се отиде и там ясно се вижда слънцепоклонничеството.
-
Най-лесно е да се види теория на конспирацията или саботаж, ама ако не се дадат доказателства за тях си остават висящи. Иначе е съвсем нормално щателното изпипване на нещата да струва и маса пари както е при Старлайнера, но вече май никой не иска да ги дава тия пари, и съответно се пренасочиха към тези които успяват да се справят по-бързо. По-бързо не е с "налучкване", а е с нови методи на работа и нови инженерни решения, които дават по-бързи резултати. Частника, който иска да пробие сред монополисти и държавни компании, гледа да изкара по-бързо повече пари, и съответно търси и намира по-лесни и рационални решения на проблемите. Държавните компании и монополистите пък следват норми, правила, стандарти, ограничения, и съответно имат по-лесен достъп до пари, но и съответния по-слаб стремеж към иновации.
-
Лапландецо, явно искаш да осереш всяка тема с мнението си относно Ковид 19. Това изглежда като спам. Ако имаш някакви конкретни доказателства, статистики, документи, и други подобни доказващи твърденията и мненията ти относно вируса можеш да ги изложиш в една тема конкретна по въпроса. Така би следвало в научен форум. Но ако смяташ да осираш всяка тема, по-добре да се пренасочиш към фейсбук или друг форум за конспиративни теории и словоблудства.
-
Хората са еволюционен фактор на средата. Избиваме тези животни и растения които ни пречат, или които можем да ядем и на които можем да използваме части от телата им като суровини и материали, но същевременно развиваме еволюционно(селективно) някои от тях поради същите причини, като така освен, че сме увеличили броя им многократно (крави, овце, жито, коне, царевица...), но и сме ги видоизменили така, че да станат по-големи, по-продуктивни, по-бързи... В Австралия сме занесли кучета, котки, плъхове, жаби и зайци, които са станали съществен фактор в средата там, довели са до измиране на някои видове, но екосистемата не е унищожена, а се е приспособила и вече в нея живеят новите видове, онези от старите които не са успели да се приспособят са измрели, а онези които са се приспособили си живеят и до днес в нея.
- 3 мнения
-
- 2
-
-
Като разбира се 27721 е един минимум, който е възможно да са взели. Сумата може и да е 55441=(27720×2)+1; 83161=(27720×3)+1; 110881=(27720×4)+1; и т.н.
- 5 мнения
-
- 1
-
-
Сумата, която са си делили, е кратна на 12, 11, 10, 9, 8, 7 и 6, следователно сумата е произведението на минимумът прости числа съдържащи се във въпросните 7 числа - 12=3×4=3×2×2, 11, 10=5×2, 9=3×3, 8=4×2=2×2×2, 7, 6=3×2. И общата сума която са си делили без "проклетата" жълтица е 2×2×2×3×3×5×7×11=27720. С нея стават 27721. Всеки път болярите са взимали съответно по: 12×2310=27720 11×2520=27720 10×2772=27720 9×3080=27720 8×3465=27720 7×3960=27720 6×4620=27720
- 5 мнения
-
- 4
-
-
