Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

gmladenov

Потребител
  • Брой отговори

    10801
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    61

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ gmladenov

  1. Хмм. На това явление пък му викат изтичане на мозъци. Като правим оценка на дадено явление в обществото, е хубаво да се знае, че нещата никога не са еднозначни и в черно и бяло. Напротив, те са нюансирани и често важат няколко определения едновременно ... без да са взаимно-изключващи се. Благодарение на финансирането на чуждестранни студенти, САЩ дават възможност на студенти от много страни да получат модерно образование. Без това финансиране, чуждестранните студенти няма как да учат в САЩ. Значи това финансиране безпорно помага на студентите. Но освен че представлява безспорна помощ, същото това финансиране води и до изтичане на мозъци към САЩ. Нека да се разбере, че в слуачая и двете определния са вярни едновренменно: заемите за чуждестранни студенти са безспорна помощ за тях ... и едновренменно с това са и схема за изтичане на мозъци към САЩ. САЩ не са шайка злодеи, които са си поставили за цел да източват мозъците на света. Нищо подобно. Такава конспирация няма. Затова като кажа "схема", тук не говорим за пъклен злодейски план да се източват мозъци от други страни към САЩ. Глупости. Имаме единствено добронамерено подпомагане на чуждестранни студенти ... крайният резултат от което е изтичане на мозъци в посока на ... подпомагането. Така когато говорим за безспорна помощ за чуждестранни студенти, аналитичният ум веднага забелязва, че част от подпомогнатите никога не си тръгват обратно след като завършат образованието си. А правейки го, те стават неволни участници в схема за (доброволно) изтичане на мозъци. ПОВТЯАРЯМ: САЩ нямат пъклен план за източване на мозъци ... но в крайна сметка именно това се получава в резултат от добронамереното подпомагане на чуждестранни студенти. По аналогия, добронамереното отпускане на студенстки заеми завършва като схема за иточваяне на държавни пари. Това не означава, че ВУЗ-овете са мракобесни мафиотски институции. Напротив, те пак са светини, в които се кове наука и прогрес. Но аналитичния ум също така забелязва, че докато ВУЗ-овете коват наука и прогрес, те също така са намерили и хитър начин да се финансират за сметка на държаваните заеми за студенти. Това, че са намерили хитър начин за финансиране, съвсем не означава, че ВУЗ-овете не са светини, където се коват наука и прогрес. Двете не са взаимно-изключващи се.
  2. Ами пак не си разбрал. Като четеш нещо, поне го чети докрай. Смисълът на този доклад/статия е, че доказателставта за първоначалната хипотеза не дават основания за твърдо заключение. По тази причина авторът добавя три специфични корекции: Тези три корекции не само обясняват смесените емпирични доказателства, но също така дават по-добро разбиране за връзката между финансова помощ и университетски такси. [Третата корекция] затвърждава хипотезата и ни дава основание да смятаме, че ние почти винаги трябва сме загрижени за това, че финансовата помощ води до увелиение на таксите. Значи първоначалната хипотеза е, че финансовата помощ винаги води до увеличаване на таксите. Някои изследвание, обаче, противоречат на това твърдение. Приносът на текущата статия е да обясни защо се получава това несъответствие. С нейните три корекции, статията стига до извода, че финансовата помощ на правителството почти винаги води до увеличние на таксите на ВУЗ-овете. Значи не винаги, а почти винаги ... като причината за "почти" е, че една от специфдичните помощи е толкова малка, че няма влияние (източник: https://files.eric.ed.gov/fulltext/ED536151.pdf). Статията завършва със следния цитат: Федералните програми за финансова помощ не причиняват инфлацията на университетските такси, но няма нкакво съмнение, че те я правят възможна. Нека да питам следното. Ако прочетеш статията внимателно, ще разбереш, че студенстските заеми принципно водят до повишение на таксите ... което го казва човек от правителството на САЩ. Същото го казва и докладът на централната банка на САЩ: https://www.newyorkfed.org/research/staff_reports/sr733.html Ти съгласяваш ли се тях ... или смяташ, че знаеш по-добре от тях как стоят нещата в САЩ?
  3. Ами пак грешен пример. Ти допускаш, че държавата е тази, която иска по-добро образование и вдигане на такските на ВУЗ-овете. В твоя пример това е баронът. Само че това въобще не е така. ВУЗ-овете са тези, които вдигат цените ... защото могат. На пазара просто има предлагане на кредити, които ВУЗ-овете с охота засмукват. Пазарна икономика в действие.
  4. Точно така, Дора. Въпросът е как се набавят тези инвестиции. Ако ги вземем насилствено от евреите и майка ти и баща ти, ще одобриш тези инвестиции? Но няма проблем да ги източим от студентскси заеми. Нал тъй, Дора.
  5. Ти и Дора голословите, докато аз цитирам статия след статия. Всички тези статии показват, че студенстските заеми дават възможност на ВУЗ-овете да си вдигнат таксите/цените. Така те дефакто изсмукват държавните пари, които държавата отпуска за подпомагане на студентите. Значи заемите уж са за студентите ... а крайният резултат е облагоделстване на ВУЗ-овете. Това са фактите ... които всеки тълкува според вижданията си. Ти явно не си убеден, че това е източване. Мен пък няма как да ме убедиш в обратното; не се хаби.
  6. Браво, Дора. Много хубаво говориш наизуст. Може би не разбираш английски, затова нека цитирам откъс от горната статия (https://files.eric.ed.gov/fulltext/ED536151.pdf): В продължение на десетилетия, ние се намираме в следния омагьосан кръг: В опит да подобри достъпността на ВУЗ-овете, федералното правителство увеличава финансовата помощ за студентите. Финансовата помощ позволява на ВУЗ-овете да увеличат таксите си, за да увеличат пригодите си с цел повишаване на качеството. По-високите такси водят до намаляване на достъпността на образованието, което води до искания за увеличение на финансовата помощ ... и кръгът се завърта отново. Значи след доклада на Централната банка на САЩ, сега и доклада на тяхното министерство на образованието посочва как студенстките заеми влият на университетсите такси. Но за какво да четем тези доклади когато Дора ще ни ги обясни нещата.
  7. За голямо съжаление, в Западните страни важи максимата "сега в САЩ, скоро и при нас". На всякъде по света се върви към орязване на социалните разходи ... по примера на САЩ. Ние със сигурност не искаме да копираме техния модел на финансиране на ВУЗ-ове.
  8. Напротив, точно затова продължавам да споря. Статия след статия показва, че ВУЗ-овете в САЩ се възползват от студентските кредити за да си вдигнат таксите и така да се финансират за сметка на студентите. Вузовете са истинските печеливши/облагодетелствани от тази схема ... която вие не искате да признаете това, въпреки доказателствата. Значи какво излиза: аз представям доказателства, а ти говориш наизуст ... но ти си правата.
  9. Няма спор. Спорът беше дали студентските заеми в тези страни са порочна практика ... и поне в САЩ те наистина са. Дадох ти доклад на Централната банка на САЩ в подкрпа на тази теза. Ето ти още една статия, която казва същото - този път от тяхното министерство на образованието (Department of Education): https://files.eric.ed.gov/fulltext/ED536151.pdf Да не кажеш пак, че голословя.
  10. Да, точно така. Затова финансирането на Харвард и компания не може да се дава за пример как университетите се финансират ... защото 99% от уноверситетите не са Харвард и компания.
  11. Това е самата истина и никой не спори за това. Спорът, който водим от няколко дни, е дали студентските заеми във Великобритания и САЩ са порочна практика. Аз изнесох данни, че студентските заеми специално в САЩ вместо да подпомагат студентите, са се превърнали в схема за финансиране на ВУЗ-овете за сметка на студентите. ВУЗ-овете се обогатяват, а студентите само трупат дългове. Така тези заеми наистина са се превърнали в една порочна практика. Иначе идеята да се отпускат студентски заеми е едно от социалните задължения на държавата. Студенстките заеми не са товар за държавата, а тя даже може да е на печалба от тях. Така че с тях специално държавата не издържа никого.
  12. Аз реагирам на явното ти убеждение, че не е нужно държавата да осигурява финансиране на бедните да учат. По твоята логика ако някой иска да учи, той ще намери пари. Само че по същата тази логика държавата защо плаща пенсии? Който наистина иска да има пенсия, той ще спести (от закуски) и няма нужда от държавна пенсия. Също така ако някой иска да се лекува, той също винаги може намери пари. Нали така. Зачи ако следваме твоята логика, държавата не трябва да плаща за нищо. И затова казвам, че твоето мислене не е добра идея за социална политика.
  13. Неуместен пример. Харвард и подобни престижни университети винаги ще намерят пари, дори държавата да отреже всякакво финансиране за образование. Университетите от топ 20 са набрали 27% от всички дарения, като богатството отново е съсредоточено сред най-богатите висши училища.
  14. Както колегата много правилно отбеляа, ти не искаш държавата да дискриминира никой, защото на дискриминираните може да им писне и да хванат рязаните пушки. След което да ти дойдат в дома и да те дискриминират няколко пъти от упор ... и да ти вземат всичко. Ти не го искаш това и затова не искаш държавата да дискриминира никого. Най-малко бедните.
  15. Няма да повярваш, но това винаги ми е на ума в подобни дискусии. Благодаря.
  16. И когато нямат хляб, бедните винаги могат да ядат пасти. Нали така, Дора. Като те гледам, си безспореен авторитет по социална политика.
  17. Като личнио мнение това е ОК, но като държавна политика не е. Идеята на държавните студенстски заеми е държавата да даде равен шанс на всички за образование. Без този шанс, държавата дискриминира ... а това не може да е държавна политика. Ти лично можеш да дискринимираш който и колкото си поискаш. Не че е оправдано, но не е същото като държавата да дискриминира.
  18. Ами не точно, защото бедните откъде ще вземат пари да си платят образованието. Или викаш бедните да духат супата.
  19. Важното е да сме живи и здрави, колега. Дали му викаме източване на пари или пък икономисване на пари, няма никакво значение.
  20. Значи аз като хакер влизам в твоята банковата сметка и източвам всички ти спестявания. Само че това не го наричаме "обир" (боже опази!), а му казваме "икономисваме на мои средства за твоя сметка". Просто като фасул, батка.
  21. А така, с това вече съм съгласен. Имаме различни модели на финансиране на университетите ... и моделът на Великобритания и САЩ явно не е от най-удачните. В САЩ специално държавата не плаща пряко на университетите, а непряко ... чрез студентски заеми. Този модел трябва да се избягва, защото при него студентските заеми не са средство за подпомагане на студентите (както би трябвало да бъде), а схема за финанансиране на ВУЗ-овете за сметка на студентите. Тоест, държавата прехвърля отговорността за финансирането на ВУЗ-овете от себе си към студентите ... при което най-бедните са най-ощетените, защото те завършват с най-големия дълг. Вижда се, че тази практика е порочна, защото тя дефакто се превръща в схема за нерегулирано пренасочване на държавни фондове към ВУЗ-овете ... което на уличен език се нарича "източване" (или "засмукване") на държавни пари от ВУЗ-овете.
  22. Напротив, те са дейни участници в схемата. Те нищо лошо не правят освен да си вдигнат таксите ... но крайният резултат е, че те са тези, които прибират парите на държавата. Принципно, този спор е много подобен на спора, който имахме дали науката е религия. Приликата е, че пак спорим за нещо, което на теория не би трабвало да е така ... но на практика е точно така. На теория, науката не е религия ... но в някои отношения тя е точно религия. Пак на теория, университетските заеми не са схема за източване на държавни пари ... но на практика те са. Интересно как и в двата спора ти си този, който не вижда разминаването между теория и практика. Нали знаеш анекдота: на теория няма разлика между теория и практика ... но на практика има.
  23. Не. Това е схема за източване на пари от длъжника. Затова на такива фирми им викат "кредитни акули" (loan sharks). Примерът ти е неуместен.
  24. Говоря за източване, защото идеята на студентските заеми е да се подпомогнат студентите ... а крайният резултат е, че се облагоделстват университетите, не студентите. Тоест, заемите уж са за благото на студентите ... а дефакто са за благото на университетите, не на студентите. Заради тази дефакто демагогия, аз използвам думата "източване на пари".
  25. Тезата ми от самото начало беше, че студенстските заеми са схема за източване на държавни пари. Тъй като думи като "източване" явно ви стряскат, намалих реториката ... но тезата си остава. Цитирал съм Форбс, който казва: Основните облагодетелствани (beneficiaries) на федералните така наречени "студенстски" програми за финансова помощ са университетите, а не студентите. Форбс никога няма да го напише на уличен език, но горният цитат дефакто казва, че държавните пари отиват в джобовете на университетите (те са облагоделстваните). Тоест, на практика имаме схема за източване на държавни пари. Университетите не са мафиотски сдружения ... но увеличавайки своите такси пропорционално на наличните студенстки кредити, крайният резултат е схема за източване на държавни пари. Никой не го прави с престъпни намерения ... но това е крайният резултат.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.