Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

gmladenov

Потребител
  • Брой отговори

    10801
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    61

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ gmladenov

  1. Да, идиотско е. Не знам дали си чувал, но провинция Квебек в Канада вече два пъти провежда референдуми (през 1980г и 1995г) за независимост. И двата неуспешни. Да си представим, че следващият референдум е успешен. след което Квебек като независима нация покани руски войски за съвместни учения на границата със САЩ. Това няма ли да е пълна идиотщина? Именно в тази идиотска позиция се намират умните украинци, които явно не могат да схванат, че е пълна идиотщина да дрънкаш оръжие ... заедно с НАТО ... в задния двор на Русия. Политиците на Украйна я докараха до война с Русия. Това е крайният резултат от техния сегашен политически курс. Никой не казва, че войната е справедлива ... но това е крайният резултат. Факт. За да няма бъдещи идиотщини, украинците трябва да схванат, че единственият начин те да са независима нация/държава е да поддържат пълен неутралитет спрямо Русия.
  2. По този въпрос съм с Макето. Подобно на теорията за Големия взрив, теориите за еволюцията на човека са предимно хипотези, а не "твърди" факти. Никога няма да знаем със сигурност, например, защо хората са загубили козината си. Или защо са почнали да ходят на два крака. Или пък защо са им станали толкова големи мозъците. Тези въпроси имат отговори ... но те са просто хипотези, а не факти. До преди 50г за неандерталиците се е смятало, че са кръвожадни диваци. Сега се пее друга песен ... и това е нормално. Всяка хипотеза подлежи на преразглеждане. Същото и с диетата на древните хора.
  3. Не съм учен/физик и много бавно върви писането. Моят вътрешен срок е тази есен. Иначе споровете за СТО може би съвсем заслужено заглъхнаха. Колко да се караме за едно и също нещо (въпреки кефа да се замерваме с развалени яйца ).
  4. Цялата криза в момента е предизвикана от Запада, не от Русия. Западняците активно саботират Русия пък после го играят ужилени като Русия отвърне на саботажа. Хайде стига глупости.
  5. Аз имам простичко теоретично опровержение ... много по-силно от всякакъв експеримент. Защото опити като неговия се правят вече 100+ години ... и когато за някои от тях се е твърдяло, че е открит етърен вятър, в последствие са се оказали опитни грешки.
  6. Честно казано нямам доверие на опита на Фенфрен. Виж ми горния постинг ^^.
  7. Здравей, Фенфрен. Прочетох ти реферата и съм впечатлен. Въпреки това, обаче, съм много скептичен, че наистина сте открили етърен вятър. Сигурно знаеш, че самият Майкелсон не може да приеме нулевия резултат от известния си опит с Морли от 1887г и до края на живота си продължава да прави опити за намиране на етърен вятър ... все без успех. Освен тези опити, най-различни други опити през годините също не успяват да открият етърен вятър (на повърхността на земята). След всички тези опити ще е много трудно да убедиш когото и да било, че вашият опит наистина открива етърен вятър. Научната общност не изглежда заинтересувана да се правят повече опити за СТО; тя се смята за опитно-потвърдена. Диполната анизотропия вече предлага опитно опровержение на СТО ... и както се вижда, никой не му обръща внимание. Моето лично мнение е, че СТО не може да бъде оборена с експеримент ... освен с такъв, който категорично демонстрира по-висока скорост на светлината от с. Само тогава научната общност ще обърне внимание.
  8. Така е ... и аз не твърдя, че има етър. Под "етърен вятър" се разбира различна скорост на светлината в различните посоки ... което е диполната анизотропия на реликтовото излъчване.
  9. За да се измери етърен вятър, трябва да се излезе извън земната атмосфера; вътре в атмосферата не става. Извън атмосферата етърният вятър вече е открит. Казват му "диполна анизотропия на реликтовото излъчване":
  10. Напълно си прав и много добре разбирам загрижеността ти. Само че аз не виждам никакви реалистични мерки да се спре или забави емиграцията. Като сме подписали да влезем в ЕС, ние дефакто сме се съгласили на този процес ... и това е съдбата на всички малки държави. Големите и по-високо равити страни винаги ще привличат хора от по-малките и по-неразвити страни. Това се случва по цял свят. Не вижадм как ще вдигнем мининалната заплата, защото това у нас ще натовари неимоверно бюджета. Те и затова не я вдигат. С помощите за майки също знаем какво става: взимат ги ромите, а българите недоволстват.
  11. Ако ще правим демографска политика, ето кого трябва да приемаме без много пазарлъци.
  12. Да, но в Германия има много производства. В една "услугова" икономика като нашата това няма как да стане. В БГ също така няма крупни компании, които да дадат поминък на цял регион. Така че Германия не може да ни е пример. Гледаме Гърция и подобни. Пример: едно време военните заводи в Сопот и Карловско даваха поминък на целия район. Сега пак има някакво производство в Сопот, но не е като преди. Старите времена няма да се върнат. Населението на Карлово също намалява като навсякъде.
  13. Няма нужда да се вълнува. Както вече казах, политическата класа трябва да е загрижена най-вече за това да имаме ефективно работещи институции и доверие в тези институции. Както всички знаем, това все още не е така. Политиците този проблем да решат най-напред, пък после да му мислят за демография. Мен ако ме питат, по-големият демографски проблем в БГ не е икономическата емиграция, а интегрирането на ромите. Няма да ни се размине този проблем като се има предвид тяхната раждаемост спрямо останалите българи. Нямаме избор; нашите роми са българи.
  14. Точно това им е политиката ... пък после руснаците били лошите. Въобще не съм за Путин, но да се разположат натовски ракети в Украйна е същото като да се разположат руски ракети в Канада. Да ги видим тогава Щатите каква песен ще запеят. Веднага ще се окаже, че Канада нарушава човешките права и американските войски трябва да навлязат и да спасят положението. Украинците са за бой ако си мислят, че могат да не се съобразяват с такъв съсед като Русия. Никак не е честно, но географското им място го налага.
  15. +1000 И аз го намирам този процес за най-естествен. Като се правят политики, това трябва да се има предвид ... а не да се бори естесвеното развитие на нещата. Българските земи са хубави и никога няма да останат празни ... но нищо чудно по някое време да се окажат заселени с китайци и индийци.
  16. Взе ми думата от устата. Тъкмо щях да пиша, че като отвориш границите, това става: идват Кауфланд и Била, а много хора пък тръгват да си търсят късмета извън страната. Най-естествен процес на скачени съдове. И нищо не може да се направи ... пак по причините, които посочваш: ако работодателите са чужди, печалбите се изнасят и заплатите няма как да растат.
  17. Не знам доколко е целенасочено, но определено на управляващите не им пука.
  18. Да, така е. Според мен е свързано с народопсихологията ни. Като приложиш типичната за нас мантра "всеки да се спасява поединично", завършваш с колосална икономическа емиграция: 1млн души за 10 години са се изнесли в Европа. Това е близо 13% от общото население ... което бас държа е световен рекорд. За да може тези хора да се върнат, заплатите у нас трябва да са като на Запад. Как ще стане това. Трябва да гледаме напред и да гледаме да си оправим държавата, за да може поне в бъдеще да намалим емиграцията.
  19. Това е точно така. Ако нямаш капитали и се налага да продаваш труда си, тогава свободен ли си? Май свободата ти се състои единствено в това да избереш при кой чорбаджия да работиш (ако не броим свободата да ходиш гол и бос и да гладуваш). Колко струват гражданските свободи, ако си закрепостен с две работи, за да изхранваш семейството си?
  20. Заглавията в пресата бяха "колапс на населението" и тем подобни. Чета ги и им се чудя: какво очакваме, след като границите ни са отворени, а в Европа плащат повече отколкото при нас? Някой търсил ли е (строителен) майстор напоследък? Изгежда в БГ са останали само тези, на които не им се ходи в Германия. Единственият тъжен факт, който аз виждам в данните от преброяването, е че не съм видял някой правилно да тълкува "стопяването" на населението и да посочи реалните причини за него ... а именно, невижданото в друга страна преструктуриране на икономиката за последните 30г и съответно пак невижданото заминаване на хора в чужбина. Данните от преброяването трябва да гласят: българското население се състои от 7,5млн души ... от които 6,5млн пребивават в БГ, а останалите са на гурбет в Европа (и за съжаление процент от тях няма да се върнат). Така поставени нещата дават много по-ясна картина на случващото се. Как ще се оправим, обаче, на мен поне не ми е много ясно. Случващото са най-естествни процеси.
  21. Веганството не е просто мода и не идва от преситени западняци. Преди време се случи така, че познавах индийка-веганка. При тях го има в културата да са вегетарианци, а веганите изглежда да са крайна форма на вегетарианство. Така че в Индия поне веганството не е мода. Между другото, като стана дума за флекситарианци по-горе, има и друга категория: пескатарианци. Това са хора, които не ядат месо, но ядат риба и морски продукти (пескадо на испански е риба).
  22. Дали тяхната нация е изкуствено създадена или не, макденците в момената не са българи. Би било много недалновидно от наша страна да настояваме за нещо друго.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.