Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

gmladenov

Потребител
  • Брой отговори

    10801
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    61

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ gmladenov

  1. Пак опираме до това, че случайност не е същото като липса на закономерност. Можеш ли да предвидиш дали второто дете на твоя правнук ще бъде момче или момиче? В този момент никой няма информацията да предвиди подобно нещо. Значи имаме недетерминизъм. В същото време виждаш ли тук да има нарушени причинно-следствени връзки.
  2. Аз те разбирам - а ти разбираш ли ме. Ние нямаме познанието да заявим дали в природата има детерминизъм или не. А това на свой ред е еквивалентно на това да няма детерминизъм. Ние никога няма да имаме отговор на въпроса какво е било преди Големия Взрив (ако въобще е имало такъв) ... нито пък дали бъдещето на Вселената е предопределено. Това са въпроси, които са отвъд нашите способности като хора; по тях може само да спекулираме.
  3. Това е така, съгласен съм. Само че как знаем дали има детерминизъм след като пълното познание е недостижимо. Без такова знание ние не можем да отговорим на въпроса дали има детерминизъм ... което е еквивалентно на това да няма детерминизъм.
  4. Филсофският въпрос относно детерминизма е следния: Детерминизъм е възможен само ако имаме пълно познание на всички възможни фактори, влиящи върху дадено събитие. Такова познание, обаче, е недостижимо. Следователно, детермизмът е недостижим. Друга перспектива: само Бог има пълно познание за всички фактори. Следователно, детерминизмът е възможен само за Бог.
  5. Религията не е задължителна, но също така трябва да се знае, че един философ (или философстваш човек) не може да отрича Бог. (Нали си чувал за театралния похват "бог от машината". Когато авторът не може да разреши определени драматични ситуации, просто спуска бог от небесата и всичко си идва на мястото. Същото и с философията; все се стига до Бог в един момент.)
  6. Хехе, а откъде си сигурен, че въобще е възможно да ги изчислим?
  7. Хехе, да ... след като вече сме се съгласили, че вселената се е пръкнала, а не е вечна. Как сме сигурни, обаче, дали Големият Взрив е наистина началото на вселената - а не е просто поредната флуктуация на една вечна вселена? Принципно, няма как да има промяна без причина. Всички е закономерно ... но резултатите от промените не са напълно дефинирани. В примера с двойния процеп съвсем закономерно имаме инетерферечна картина, но точните позиции на частиците в тази картина са неизчислими. Това е елементът на случайност ... а не че нещата се случват безпричинно .
  8. Преди Скенер да отговори на този въпрос, нека да вметна какво се разбира под "псевдослучайност" в изчислителната техника. За криптографията и други приложения често трябват случайни числа. Съответно има алгоритми, които генерират такива числа. Щом тяхното изчисление следва предварително дефиниран алгпритъм, обачеи, тези числа очевидно не са истински случайни, а само привидно случайни ... или псевдослучайни.
  9. Случайността е заложена в природата (явно). Квантовите закони са отражение на действителността и само ни разкриват тази случайност - но тя си съществува и без тях. Значи случайността е първопричина - а не следствие/тълкувание на квантовите закони.
  10. В края на краищата се съгласяваме. Лаплас не е знаел за квантовите случайности ... а техните последствия са на всички нива. Така че детерминизмът на Лаплас не е реален.
  11. С това не може да се спори. Също така, обаче, уравненията се базират на опростенчески допускания и идеализации. Това създава илюзията, че всичко е предварително изчислимо и предвидимо - и на тази илюзия се базира детерминизмът на Лаплас. Само че реалният живот не е идеален и не всичко е предварително изчислимо. Затова в реалния живот имаме случайности (не само на квантово ниво). А според Лаплас не би трябвало да има случайности.
  12. А така. И гравитацията като не е сила кво праим?!? Именно това беше смисълът на постинга ми: детерминизмът на Лаплас може да е верен само при определени ... опростенчески ... допускания едно от тези допускаия е, че гравитацията е сила след като това допускане очевидно не е вярно, как може детерминизмът на Лаплас да е истина Лаплас приема, че "някой" (Бог) има знание за всички сили във вселената и съответно може да предвиди всички взаимодействия. Гравитацията, обаче, не е сила. Следователно, не всички всички взаимодействия във вселената могат да бъдат предвидени ... по дефиницитята на Лаплас. Следователно, дефиницитята на Лаплас е опростенческа и невалидна. Има проблем, защото ние не знаем каква е природата на гравитацията. Ние я моделираме като сила или пък като геометрия на пространството ... но това са само модели/описания. Принципно, зз разбирам много добре за какъв детерминизъм става дума: в квантовата механика позицията на електрона, например, не може да се изчисли детерминистично; там има вероятност, а не точна позиция. От тази гледна точка в КМ няма детерминизъм ... за разлика от класическата физика, в която всяко изчисление е еднозначен, детерминистичен отговор. От еднозначността на изчисленията, обаче, не следва, че нищо в този свят не е случайно. Детерминизмът на Лаплас не трябва да се разбира и прилага буквално, а трябва да се приема по-абстрактно. Философски погледнато въпросът "преопределено ли е всичко във вселената - или има и място за случайности" е съвсем валиден филососки въпрос, който заслужава изследване. В същото време, обаче, привидната детерминистичност на класическата механика не може да се приема като буквален отговор на горния въпрос. Това, че всичко може да се изчисли, не означава, че няма нищо случайно на този свят.
  13. Аз лично не разбирам как някой може да взима на сериозно Лапласовия детерминизъм - освен като философско чудене. Детерминизмът негласно приема, че законите на механиката са перфектно описание на света ... а това на секундата може да се обори. Ако приемаме Айнщайновата концепция за гравитацията, например, значи гравитацията не е сила. А от това следва, че ние не можем да предвидим всички сили, които действат на телата (след като гравитацията не е сила). От това пък следва, че ние просто няма как да предвидим всяко взаимодействие в природата. Идеята, че няма нищо случайно на този свят, е прекалено опростенческа за да може да е вярна.
  14. Любовта е пристрастяване (като към опиати). Съответно като тръгнеш да отказваш любовта (доброволно или доброзорно), следва фаза на оттегляне. Момичето^^^ е в тази фаза. Не знам за каква травма го броят, но оттеглянето със сигурност е травмиращо.
  15. Закономерно и случайно не са взаимно-изключващи се. За да ми падне тухла на главата, са необходими две условия: да имаме падаща тухла и аз да се намирам на пътя на тази тухла. Ако аз се намирам на пътя на падащата тухла, тя съвсем закономерно ще ми падне на главата. Само че аз съм се озовал на нейния път по случайност: тръгнал съм да си купя ракия (горкият) и се озовавам на пътя на тухлата. Но ако бях послушал жена ми и вместо за ракия бях отишъл до пазара за зеле, тухлата нямаше да ми падне на главата. Значи условието аз да се намирам на пътя на падаща тухла е чиста случайност. Няма такава закономерност, че когато отивам за ракия, тогава ми пада тухла на главата. Това е чиста случайност ... която може да се случи и когато отивам до пазара за зеле. Същото и със зараждането на живота: той съвсен закономерно се е появил ... на базата на редица случайности. (Не държа да съм прав и разбирам и другата гледна точка. Само првивеждам допълнително аргументи за моята позиция.)
  16. Да де, това е парадоксът на Ферми: ако навсякъде във вселената има условия като на земята, тогава къде са извънземните? По всичко личи, че ти просто не признаваш думата случайност: нещо, което се е случило случайно, неочаквано, незакономерно. За теб явно няма нищо случайно (което в същност не е лишено от логика).
  17. Да ... но съществуването на тези условия е случайност. Фактът е, че в нашата слънчева система има само една планета с тези условия. Значи тяхното съществуване не е правило, а изключение от правилото. Правилото е, че на повечето планети няма условия за живот .. освен ако по случайност има.
  18. Да, но за да се случат тези химически взаимодесйствия са необходими един брой фактори ... повечето от които са чиста слуайност. Най-простата от случайностите: земята се намира в "обитаемата зона" около слънцето. На Венера няма живот, нито пък на Меркурий. Значи за да се случат необходимите химически взаимодействия на дадена планета, тя трябва да се намира на специфично разстояние от своята звезда ... което е случайност. Също така земята има магнитно поле, което ограничава вредната радиaция от слънцето. Без тази защита от слънцето не се знае дали животът би могъл да се зароди ... особено по-висшите форми на живот. Значи имаме още една случайност: планетата трябва да е защитена от вредна радиация. На земата това се случва заради металното ядро на земята ... което пак е случайност. Мога да дам още сума ти други примери. Ние хората щяхме ли да съществуваме, например, ако преди 65млн години на земята не беше паднал астероидът, на който се приписва изчезването на динозаврите. Това пак е случайност.
  19. Имат, как да нямат. Тук вече си много прав.
  20. Ами всичките: защо има гравитация, защо скоростта на светлината е такава, каквато е, защо като сложиш тенджера с вода на котлона водата завира. С други думи, имаме цяла измислена работеща система. Ясно е, че водата завира при температура 100 градуса ... само че кой е измислил водата въобще да завира като я нагрееш. Едно време аз лично смятах за пълна глупост идеята, че вселената е симулация - а сега това ми се вижда като доста смислено предположение.
  21. По всичко личи, че животът на земята се е зародил по случайност ... или по-точно в разултат от поредица от случайности. По-интересният въпрос е как са се зародили природните закони? След като ги имаме тези закони, животът явно може да се зароди по случайност. Но самите природни закони как са се зародили? Е това вече е много инересно.
  22. Аз точно това казах: че индиректните наблюдения се основават на директни. Ти явно не можеш да четеш нито български, нито руски. Що е то: неграмотен надут пуяк, който е пълен с въздух под налагане? Скенер, естествено.
  23. Уважаеми другарю Кашпировски, дайте пример за ефект от Ненаблюдаваемата Вселена ... след като по условие от там не получаваме абсолютно никакъв сигнал. Ако има някакъв ефект, значи ние все пак получаваме някакъв сигнал ит Ненаблюдаваемата Вселена. Само че по условие ние не получаваме такъв. Много си смешен. Кефиш.
  24. Цитирай дефинция, ако обичиш, а не си вади неща знаеш откъде.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.