-
Брой отговори
11932 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
285
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ Warlord
-
А вероятно и не са си представяли че турците ще изоставят града без бой. Но след като за оттеглянето им не се е разбрало то забавянето на настъплението може да го пишем по-скоро на сметката на разузнаването отколкото на Р.Димитриев
-
Аз се кефех на подобни като Историка неща повече се увличах по литературната част и по възможността да се експлорва по карта например Та поради такива причини най-добрите поредици за мен бяха Варварският бог/Принцът на Алкирия (Р.Блонд и Е.Уейн) и Реката от която никой не се завръща/Нокти срещу огън/Леденият вихър на смъртта (К.Уолъмбъри).. а естествено и Валенсианските хроники, които така и останаха недовършени.
-
Стерилен вакуум. Тоя отговор става ли?
-
Зависи колко много ако бяха поискали Бургас или повече и Великите сили им го бяха позволили най-вероятно щяхме да пробваме да си го върнем. Да си го върнем казвам защото те щяха да го вземат без бой докато нашите войски се прехвърлят до там от Македония и Западните покрайнини. Определено трябва да сме им благодарни, че не са го направили, а също като нас настояват вече за мир Един близък пример е Петричкия граничен инцидент от 1925, който може и война с Гърция да се нарече. След внезапно възникнала престрелка между граничари, гръцката армия нахлува на наша територия, опожарява селата около границата и напредва към Благоевград, през цялото това време правителството ни изчаква и нарежда на армията да избягва пряк контакт с врага, срещу гърците се бият само набързо събрани чети на ВМРО по тяхна собствена инициатива. Правителството сезира ООН и от там заповядват на гърците да се изтеглят и дори да заплатят огромни репарации на България - един от много редките случаи, а може би и единствения в който Великите сили решават проблема изцяло в наша полза. Та така - това понякога е правилната политика.
-
В Букурещкия договор не става дума за това, то се урежда малко по-късно с Цариградския, аз визирах Лондонския мир, който важи за всички, но въпреки това войната продължава. Освен това след подлия удар в гръб на довчерашните съюзници Сърбия и Гърция, България вече започва да вижда основния си враг в тяхно лице, а не в Турция. Затова външнополитическия стремеж се изменя, посоката вече не е към Източна Тракия, а към Македония, където определено сме загубили повече, така че вече се появява необходимост от стабилизиране на турската граница и осигуряване на гръб за бъдещите войни, затова и разпределението на силите през ПСВ е такова каквото е станало. За Бургас не знам, вероятно щяхме да воюваме, но Великите сили най-вероятно нямаше да им го дадат на турците, защото нямаше да имат никакво основание за него, бившите съюзници поне добре се оправдават с "баланса на силите", което е и основното желание на Великите сили, докато Турция няма с какво да оправдае тази интервенция, затова и спира при Одрин.
-
Е не може да се каже, че успешното скриване на 3-а армия е изцяло пропиляно, все пак това способства безпрепятственото и бързо преминаване на границата без жертви и съединяването с 1-а армия. Незнам доколко е било възможно обкръжение на този рубеж, а и турските сили от Лозенград още след първите сблъсъци бързат да се изтеглят към Бунархисар, нашите ги преследват, но биха се забавили още повече ако бяха пробвали да направят обход и турските части така и така щяха заемат отбранителната позиция при Бунархисар, а и щяха да имат малко повече време да я укрепят.
-
60 години едно и също:
-
Gloster ние и преди да се почне Междусъюзническата вече сме били сключили договори с тях при това няколко, ама какво от това? И не е като да не са искали повече от това, което си е "тяхно", румънците са искали Добруджа заедно с Русе и Варна, подобни аспирации имат и останалите, само че Великите сили ги ограничават пак със същите мотиви, с които окастрят и нас - да има баланс на силите на Балканите и никой да не взима превес. Техните армии понасят незначителни загуби, направо миниатюрни през І-вата балканска, скоро ще излезе една моя статия по този въпрос в списанието на Клуб Военна история, може да я пусна и тук. През Междусъюзническата война всички телеграми и новини пристигащи от събитията в Западно европейската преса идват изцяло от лагера на враговете ни, защото ние сме изпаднали в пълна международна изолация, така щеше да е и при една нова война. Бясна антибългарска пропаганда. А и Одрин не се счита за "вече наша територия" след като ние първи нарушаваме примирието и то нападайки съюзниците си, просто в онзи момент никоя от великите сили не е на наша страна и те не биха си правили труда да спрат съседите ни да ни атакуват отново. Друг е въпроса доколко още щяха да им позволят да ни окастрят, но ако това стане вече свършен факт... Gogov продължавам да не разбирам защо не искаш да честваме героизма извършен от нашите прадядовци заради нас, всички останали държави го правят и то за доста по-измислени героизми, от какъв зор ние не трябва да го правим?!
-
Антиислямистки протест в Анкара Ще успеят ли военните и светски настроените кръгове в Истанбул да разклатят ислямския бастион на фундаменталистите в Анкара, който напоследък взе превес. След като САЩ ги прецакаха с кюрдите заради Ирак при първа възможност и то при положение, че турците им бяха най-верния съюзник в района и след като Меркел им хлопна вратата към ЕС след толкова дълго протакване и празни надежди Турция закономерно почувства необходимост да смени линията, която следваше. Все повече започнаха да издигат неоосманизма и пантюркизма пред идеите на Ататюрк и вместо със Запада да търсят сближение с Бразилия, Китай, Русия, дори Иран... Но явно покрай арабската пролет и там се надигат някои процеси в обществото. За арабите не съм оптимист, че ще сътворят нещо свястно и ползотворно в тази насока, но за турците изглежда има надежда и стискам палци.
-
Кое те кара да мислиш така според мен щяха, а румънците даже щяха и да ги изпреварят. Вече всички те щяха да имат идеално оправдание за пред Великите сили - България е перманентен агресор и трябва да бъде унищожена окончателно! Примерно. Колкото до еднолична война с Османската империя - ние още преди Балканската сме преценили, че не можем сами да водим война срещу една империя, затова и сформираме Балканския съюз. А за малка държава като нашата изтоштението е много по-голямо, докато империята има възможност в последствие да прави още рекрути, да мобилизира и придвижва още войски към фронта...
-
Ами изтоштени сме били определено, както е известно България изнася на своите рамене основната тежест от І-вата Балканска война (което само по себе си е достатъчно изтоштение и на армията и на икономиката на страната, до 25% от БВП е отишъл за войната) и веднага след това влизаме във война с всички други балкански държави едновременно. Войната срещу Сърбия особено е сравнително позиционна и доста изтоштителна. Въобще особено след като румънците влизат безпрепятствено в цяла Северна България и става ясно, че катастрофата е неизбежна бойния дух на войските съвсем пада, отделно от това има и тежко земетресение в централна България с доста разрушения и войниците вече твърдо искат да се приберат по домовете си стоящи в неведомост за случващото се там в продължение на близо година вече, а и измъчвани от холерни епидемии. Не на последно място трябва да се отбележи и че войските са прехвърлени далеч на запад за да се бият със сърбите, гърците и Черногорците за Македония, така че в Източна Тракия са останали незначителни прикриващи части, които е абсурд да удържат над 250 000 турска армия, която настъпва към Одрин. Дори трябва да сме им благодарни на турците, че тогава се задоволяват само с връщането на одрин и Източна Тракия, защото са били в позиция да си върнат и много повече, но точно тогава пък и тяхната държава е пред катастрофа, наред с разгрома в І-вата Балканска война и загубата на Европейските територии, властта в самата империя се клати, младотурците я взимат с бунт и това, което искат е мир за да стабилизират вътрешното положение в страната. В случая мира е желан и от двете страни, затова и двете проявяват отстъпчивост при сключването, да не забравяме, че все пак си запазваме Беломорска Тракия с излаза на Егейско море, както и Южното Черноморие и Северна Странджа, които за щастие успяхме да запазим и до днес.
-
Old Tjikko: А ето го и самият Игдрасил! Съвсем не такъв какъвто ни го описват в митологията. Но колкото и странно да е това самотно, хилаво и брулено от северния вятър дръвче насред мъгливата пустош е най-стария организъм в Скандинавия. То е представител на вида Норвежки смърч (Picea abies), възрастта му е оценена на 9550 г. и се намира в планината Fulufjället, в Централна Швеция.
-
Не е казано, че от най-югозападните точки на етническото землище са пристигнали предците на съвременните добруджанци но наистина има известна тенденция на преселническа вълна в посока североизток - първо със загубата на Македония още по Берлинския договор започва изселване към София и впоследствие покрай сръбско-гръцките репресии, който е успял да избяга. А също така и Североизточна България е била може би най-гъсто населена с турско (и др. мюсюлмани) население от всички останали краища, изселването на което зъпочва също някъде от около Освобождението та чак до възродителния процес, естествено и тази празнина е трябвало да бъде запълнена и след като това е най-североизточния ъгъл на страната е нормално това да стане откъм югозапад Но наистина няма да е зле тези нови изследвания да бъдат малко пояснени и като за неспециалисти, евентуално и някоя карта с хаплогрупите да се приложи.
-
Ти наистина ли не разбираш смисъла на Балканската война?! Или и на тебе ти се иска да се присъединиш към Гърция? А за това какви тъпанарщини правят съвременните правителства войниците от Балканската война ли са виновни? Що ги пишеш тия глупости, от чисто хейтърство, опит за оригиналничене, себеизтъкване, някакъв друг тийнейджърски проблем?
-
Малко разяснение може ли? Как така от всяка точка? Нали има разширяване на вселената, което тече и в момента, значи пространството не е със същия обем като преди и съответно се появяват нови точки в него
-
Ами явно дъждовните понеделници ме провокират да пускам идиотски теми но все пак ми е интересно да чуя някое и друго експертно мнение по въпроса. Има ли Големия взрив място на неговия епицентър? Защо никой до сега не се е опитал да го локализира?
-
Това прилича по-скоро на бунт отколкото на честване на някакъв празник. А тия отпред дето водят очевидно са пристигнали някъде откъм Ориента специално за случая.
-
Тоя случай дълго е разследван и в съвременна Германия, но съда в Дюселдорф ако не се лъжа през 2007 официално го е прекратил поради липса на доказателства за каквато и да било връзка между въпросния мач и инцидента в Бабий Яр. Руснаците естествено продължават да чепкат темата както им изнася по филми и форуми
-
Това е тук и сега! И ние го позволяваме...
-
Пробвай и Дж.Чейс тогава, ако не си вече
-
Е ако не друго ще става за обучение на екипажа, а това според мен няма да е последния самолетоносач на Китай При Мао Китайската народоосвободителна армия беше въоръжена само с томпсъни, тогава нямаха нито един кораб и дори нито един танк и въобще каквото и да било модерно въоръжение, това беше само допреди 40-тина години, ама я виж сега А след още 40 години?!
-
Графе, аз като цяло се бъзикам. Също не вярвам в хилядни средиземноморски флотилии Обаче все пак за домашно ще ти оставя да прегледаш една битка от ІІІ в. периода на Трите кралства в Китай, известна като Битката при Червените скали, в нея според китайските източници са били изгорени 2500 кораба! Войските на Хан са се движили и по суша и по вода, но общо са наброявали близо 800 000 души! Та тези кораби са били докарани и изгорени в... централен Китай!
-
Ами май не, руснаците първоначално са му сложили двигател с парни турбини, незнам дали при преработката китайците са го сменили с атомен, но ми се струва че щеше задължително да се раздуе и това покрай новината ако беше така. btw - сега преглеждам още статии за него, след като проектът пропаднал с пропадането на СССР недовършеният "Варяг" останал на док в Украйна и на китайците им се удало да го купят само за 20 млн. $, като първоначално избаламосали всички, че искали да го правят на увеселителен туристически кораб с казино американците обаче веднага ги надушили естествено и заставили Турция да не го пуска през проливите, в резултат на което той чакал така 16 месеца преди Пекин да убеди Анкара да го пусне. После Тайван първи започнал да бие тревога, че в Китай се строи учебен полигон за подготовка на пилоти излитащи от самолетоносач 1:1 с палубата на "Варяг", а американците го засекли от сателит да се движи поне на 100-на км от дока си в открито море явно по време на изпитания, тва е било миналата година, тази вече е в експлоатация.
