Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

miroki

Потребител
  • Брой отговори

    5234
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    12

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ miroki

  1. От два дена не мога да намеря точен текст. Т.е. самото сведение на Вардан Аревелци. „Всеобща история с тълкувание на вардапета Вардан“, 1267 г. Освен това публикувано тук.
  2. По времето което говорите, Александър велики размахва меча по нашите земи и преследва гетите и северно от Дунав. И даките се споменават и всички засегнати от него племена. Но за склави по него време не съм чувал. Чел съм тук във форумът единствено, че при навлизането на римляните избягалите северно от Дунав непокорни племена нарекли склави. Съгласен съм, че за език не трябва да говорим, когато става дума за генетика. Също така съм против да се използва измисленото име славяни за народ преди 14-5 век. До тогава никъде никой не пише славяни, а склави, склавини. Ще прикача и схемата за миграцията от изследването, че пропуснах вчера.
  3. Да, де. Теофан имах предвид. Той измисля /преписва/ това за котрагите единоплеменици. Анастасий пише малко по-иначе. Писах него по грешка. Понеже засяга събитията. Но и мен ме осланя еретичната мисъл за тези късни записи дали не са умишлени. Дори Теофан пише 200 по-късно от събитията. А за арменските да не говоря. Докато по-близо до годините Йорданес си ги води мисля българи и ги пише, че са в съседство с племената на хуните. И ясно ги дели. Само, че ги ситуира северно от Ч. море.
  4. Тези на Вунд. Мисля ти посочи линка към тях. Да точно това писах в другия пост току-що.
  5. Въпреки, че арменците малко ги смесват. Другите автори споменават само оногундурите за българи и котрагите за техни единоплеменици. Ако допуснем че са кутригури трябва да допуснем и утигурите. Но защо в него сведения ги няма оногундурите и как се преминава на българи? Май Анастасий разлепя етикетът.
  6. Преди години дискутирахме и стигнахме до извод, че утигурите нямат общо с българите. Също имаше и изкази, че кутригурите не са споменатите котраги. Но тук там е ги има по сведенията. Та е малко объркващо. Със сигурност обаче Йорданес дели българите от хуните. Като ги описва северно от Черно море. Само, че @Conan не разбрах в каква връзка ме цитира. Освен цитатите. Не написа нищо. По никакъв начин не се изясни защо българите са в земята 198 година, а после 450 и някоя се заселват за първи път пак в нея. Като секат гората за целта. Понеже аз това коментирах.
  7. Сега задай въпросът. Кое е племето съществувало преди 2500 г. в търсения ареал, и ще се доближиш до отговорът. От кое племе може да са се зародили склавите.
  8. То по-големия проблем е, че са написали тези българи, как обезлесили земята и се заселили. Т.е. описват поселване. А другото сведение, което е много по-рано, са си там. В което няма логика. Може би преди години да съм решил, за това, че има грешка и това всъщност са българите на Баян и хазарите от около 680-90 г. Може късните допълвания да са объркали всичко. Все пак е писано 13 век, а касае 2 ри. Но така или иначе 5 ти век се намират и северно и източно и западно от Черно море.
  9. Думата склавини не е добре да се използва преди 5 век. Просто са били някакви си хора, но от кое племе....
  10. Така или иначе I2 се създава на балканите. Ако приемем, че негово коляно идва на Балканите, трябва да приемем също, че първо е заминало от Балканите. Или другия вариант да се зароди в близост.
  11. Аз трябва да съм точно M423. Предполага се, че мутацията е настъпила 5-6 век. И понеже тогава идват уж славяните заради това се е получила. Но може и заради други да се е получила. Знае се, че е настъпила на Балканите. И е мутация на местното население. Защото мутира местната хаплогрупа.
  12. Да, гагаузите видимо се различават. i2a, защо да е славянска. Преди 15-20 000 г. какви славяни. Моята също е i2a.
  13. Да, важен е точният превод. Ако трябва и оригинал. Някой ако има инфо. Моля да помага.
  14. Ами благодаря много. Последните 2-3 години не посещавах форума и не съм я виждал тази статия на Aspandiat. Значи, може да отбележим като най-ранна годината. 198 г. Тя освен Кавказ май се оказва най-ранната година изобщо касаеща българите. Мислех, преди време, че се касае за хазарите и българите на Баян. Но явно е друго обединение.
  15. Да, горе ги прикачих: вхидур булгар; в земята на българите ; Но не знам превода до колко е точен.
  16. След тези години в един и същи времеви период българите са едновременно и от двете страни на Черно море.
  17. Благодаря, не знаех годината, но като посочи Вунд..., Нали това: "Тези земи [на север от Кавказ] били обезлесени и впоследствие заселени от преселниците на вхидур булгар [уногондурите българи] Вунд [техен предводител], по името на когото тези [земи] са наречени Вананд. Поселищата [им] и досега се наричат по имената на неговите [на Вунд] братя и потомци. В неговите дни [на армейския цар Арташес III, 422 - 428 г.] станали големи размирици във веригата на огромната Кавказка планина, в земята на българите, от които много, след като се отделили, дошли в нашата земя и дълго време се поселили на юг от Кох |Колхида] в плодоносни и хлебородни области."
  18. Не говорим за българите въобще, а за българите на Кавказ. Нали това пиша точно. Нека е по-ясно и по-точно. Кога са се включили при хуните и дали, е друга тема. Аз сведение за Кавказ по-рано от Кубрат не се сещам в момента, ще помоля да ме подсетите, че отидоха едни 200-300 години.
  19. Да. Вероятно тогава и ще се състои следващата световна война. Не се бях замисли, че може да е на Антарктида.
  20. Понеже стана дума за Кавказ. От кога е първото сведение за българи там. Нека на се кара подред. Години-географски район. Много разпиляна дискусия се получава така.
  21. Да, нека поне както от Европейската основите поне касаещи България са издадени отдавна и като онлайн си ги има. ГИБИ, ЛИБИ, ТИБИ, АИБИ (арменски). Но КИБИ не. Ако ще да се нарича както и да е, дори касаещо хуни. Понеже българи се предполага, че не са споменавали. Явно има голяма историческа 0 лева година. Да беше петилетка поне, а то... до днес. Колко години са минали от последните публикувани преводи?
  22. Е, те са на острова, доколкото там е възможно най-северно и по-топло. Колкото може да се употреби тази дума за там. Той си е към континента.
  23. Здравейте, има ли ги вече онлайн някъде китайските летописи? Естествено на нещо разбираемо. Най-добре на български. Доста автори си позволяват да се основават на тях, но е много по-добре да се проверяват твърденията им.
  24. Е, то това да не би да е новина. Там където е българската база е поне изцяло с български топоними. Та се чуди човек къде имаме планина Тангра, но айде за самочувствието на някои. Приемам го хуморът. Дори и родното ми село има нос кръстен в негова чест. Както се казва маркирали сме си територията.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.